V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.
Bitcoin, Bitcoin, Bitcoin…
Keďže väčšinu z vás zaujíma najmä hodnota Bitcoinu, poďme si najprv zlepšiť náladu vyjadrením viceprezidenta spoločnosti IBM pre blockchain a digitálne meny Jesseho Lunda. Tento vysoko postavený človek vo vedení fintech giganta vyhlásil, že Bitcoin môže dosiahnuť v dlhodobom horizonte hodnotu miliónov dolárov.
Dôležitá správa prišla od Fidelity Digital Assets. Spoločnosť, za ktorou stojí Fidelity Investments Ltd, správca kapitálu v hodnote biliónov dolárov, oznámila oficiálne spustenie svojho dlho avizovaného custody riešenia pre správu kryptomien. Ide však o spustenie v obmedzenom režime, ktorý môžeme považovať aj za testovací. Služby budú totiž poskytované len určitému množstvu dopredu dohodnutých investorov. Ak bude všetko prebiehať bez problémov, dvere sa otvoria dokorán.
Pokiaľ ide o cenu Bitcoinu, zaujala nás aj analýza od Cannaccord Genuity Capital Markets. Podľa analytikov tejto výskumnej spoločnosti by sa BTC mohol vrátiť na svoje all-time-high, teda na cenu okolo 20 tisíc dolárov, do dvoch rokov, niekedy okolo marca 2021. Viac sa dočítate v tomto článku.
Mineri sú podľa správy od analytickej spoločnosti Diar aspoň pre tento moment z najhoršieho von. Ich príjmy z ťažby BTC začali rásť a odrazili sa tak od 18-mesačného minima dosiahnutého vo februári. Viac sa dozviete v tomto článku.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Kým pozornosť celého kryptosveta sa sústredí na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorá má právomoc schváliť prvé Bitcoin ETF, niečoho podobného sa medzitým a s oveľa menšou pozornosťou dočkali vo Švajčiarsku. Ide o ETP (kde radíme aj ETF) na Ethereum, no dočkáme sa ho aj na Bitcoin. Viac sa dozviete tomto článku.
Spoluzakladateľ a hlavný líder Ethereum Vitalik Buterin sa v priebehu tohto týždňa vyjadril na adresu Bitcoinu spôsobom, ktorý nahneval mnohých fanúšikov najhodnotnejšej kryptomeny. Prirovnal ho totiž ku kalkulačke, kým Ethereum k smartphone. Viac sa dozviete v tomto článku.
Vitalik Buterin prirovnal Bitcoin ku kalkulačke a Ethereum ku smartphone
Okolo Bakkt, dcérskej firmy ICE, ktorá má ako prvá priviesť na trhu Bitcoin futures kontrakty s reálnymi BTC, je v poslednom čase netypicky ticho. Špekuluje sa, že sa spustenia služby nedočkáme skôr než koncom roka. No predsa len sa objavila jedna správa, ktorá s ním súvisí. Zdá sa, že Starburcks bude konečne prijímať platby Bitcoinom a to práve prostredníctvom platformy od Bakkt. Napísali sme o tom tu.
Kto má rád pikošky, určite ho potešila správa o tom, že šéf Twitteru a Square Jack Dorsey každý týždeň nakupuje Bitcoin za 10 tisíc dolárov. On to síce nepovedal takto priamo, no vyplýva to z jeho vyjadrení, o ktorých sa dočítate viac tu.
Coinbase čelí kritike, Binace sa darí
Z pohľadu PR zažila americká kryptozmenáreň Coinbase jeden z najhorších týždňov svojej existencie. Veľkú kritiku zmenárne naštartovala akvizícia spoločnosti Neutirno, v ktorej tíme pracuje viacero vývojárov s prepojeniami na softvérovú spoločnosť Hacking Team, ktorej špionážny softvér využívala americká vláda. Mnohí zákazníci Coinbase sa preto obávajú, či sú po tejto akvizícii ich osobné dáta v bezpečí. Na kritiku veľmi nešťastným spôsobom reagovala riaditeľka inštitucionálneho predaja Christine Sandlerová, ktorá vyhlásila, že Coinbase kúpila Neutrino z toho dôvodu, že jej provideri predávali dáta užívateľov tretím stranám. V reakcii na to už viaceré spoločnosti spolupracujúce s Coinbase tieto obvinenia apriori vylúčili. Medzitým sa spustila pomerne intenzívna kampaň s hashtag označením #deletecoinbase, ktorá je vyústením chýrov, podľa ktorých zmenáreň bráni užívateľom zmazať si ich účty. Nuž a aby toho nebolo dosť, Coinbase je obvinená aj z toho, že kryptomenu XRP zalistovala do svojej ponuky napriek tomu, že Ripple nespĺňa podmienky stanovené samotnou zmenárňou, pretože je silno centralizovaným projektom.
Burza Binance zažíva naopak výborné obdobie. Po spustení testovacej verzie decentralizovanej burzy Binance DEX tento týždeň oznámila už tretí Binance Launchpad, čo je akýsi novodobý druh ICO, ktorý sa deje v prostredí tejto burzy. Čoskoro sa tak dostanú do predpredaja tokeny projektu Celer Networks, čo by možno nebolo až také zaujímavé, keby predchádzajúce dva launchpady nemali na Binance obrovský úspech. Viac o tom píšeme v tomto článku.
Binance oznámila už tretí Launchpad. Predchádzajúce dva mali obrovský úspech
Šéf burzy Binance Changpeng Zhao sa medzitým zúčastnil populárnej rubriky Ask Me Anything na Reddite, kde vyhlásil, že burza môže pristúpiť k delistovaniu ďalších kryptomien, ak to bude potrebné. Viac sa dozviete tu.
Ostatné
Určite nesmieme obísť vyjadrenie pána, ktorý získal za predvídanie finančnej krízy v roku 2008 prezývku Mr. Doom. Ekonóm Nouriel Roubini je najhlasnejším kritikom kryptomien, Bitcoinu a dokonca aj technológie blockchain. Potvrdili to jeho vyjadrenia z tohto týždňa, kde sa neštítil povedať, že ‘’kryptomeny ako technológia nemajú absolútne žiadne predpoklady pre úspech.” Viac sa dočítate v tomto článku.
Roubini: Kryptomeny ako technológia nemajú žiadny predpoklad na úspech
Minimálne s blockchainom to však hádam nebude predsa len také zlé. Veď šéf CFTC, teda americkej komisie pre komoditné futures, Christopher Giancarlo, sa nechal počuť, že keby bolo možné použiť túto technológiu už v roku 2008, kedy vypukla finančná kríza, jej dôsledky nemuseli byť také vážne. Prečítajte si viac tu.
Zaujalo nás aj vyjadrenie zakladateľa Kaspersky Labs Eugenea Kasperského, ktoré však neznie príliš dobre. Kaspersky si síce myslí, že kryptomeny sú skvelý nápad, no súčasné ľudstvo na ne nie je pripravene predovšetkým z geopolitických dôvodov. Kaspersky sa vyjadril v tom zmysle, že môže trvať aj 100 rokov, kým sa dostaneme do bodu, kedy by mohli nájsť svoje uplatnenie ako tradičný platobný prostriedok. Nuž uvidíme…
V tomto súhrne nesmieme zabudnúť ani na Tron (TRX) a Tether. Na blockchaine Tronu totiž bude od druhej polovica roka fungovať token USDT, teda najznámejší stablecoin na trhu, ktorý kopíruje hodnotu amerického dolára. Z USDT sa teda stane TRC20 token. Viac sa dozviete v tomto článku.
Tron oznámil partnerstvo s Tetherom! USDT sa stane TRC20 tokenom
Zvyšok tohto súhrnu budeme venovať smartphoneom. Na trh prichádza nová hardvérová peňaženka na kryptomeny, ktorú budete môcť vložiť do priestoru, kde sa vkladajú SIM karty. Prepojenie medzi týmto čipom a vašim telefónom bude zabezpečovať mobilná aplikácia. Viac o tejto novinke sme písali v tomto článku.
Startup predstavil hardvérovú peňaženku na kryptomeny pre smartphony
Nuž a ak sledujete ceny kryptomien pravidelne, určite ste neprehliadli raketový rast hodnoty Enjin Coinu (ENJ). Je to z toho dôvodu, že Samsung potvrdil partnerstvo s týmto projektom. Token ENJ budete môcť využiť vo vlajkovej lodi Samsungu v mobile Samsung Galaxy S10.
PS: počuli ste o tom, že zakladatelia podvodnej kryptomeny postavenej na podvodnej pyramíde OneCoin skončili za mrežami? Viac tu.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.