Nouriel Roubini, ekonóm, ktorý je azda najhlasnejším a najznámejším kritikom kryptomien, povedal počas rozhovoru s neziskovou organizáciou CFA, že “kryptomeny ako technológia nemajú absolútne žiadne predpoklady pre úspech.”
Newyorský ekonóm, ktorý je známy najmä tým, že predpovedal finančnú krízu z roku 2008, počas rozhovoru s globálnym združením profesionálnych investorov zaujal tradične veľmi negatívny postoj k tejto technológii.
Celý priemysel okolo kryptomien podľa neho pozostáva z aktív, ktoré nie sú ani peniazmi, ani menami. Zdôraznil, že kryptomeny nedokážu byť stabilné ani z hľadiska toho, aby držali určitú hodnotu a nie sú ani škálovateľné natoľko, aby sa nimi dalo platiť.
Ako príklad zlyhania kryptomien poukázal na extrémny býčí trh z roku 2017, kedy milióny ľudí investovali do Bitcoinu a ďalších digitálnych mien z dôvodu, že sa obávali, že im ujde vlak, ale popri tom nevedeli nič o financiách a portfóliu svojej investície.
Kryptomeny podľa Roubinhio predstavujú exponenciálnu parabolickú bublinu, ktorá už začala praskať, pretože neexistuje žiadna skutočná fundamentálna hodnota, ktorá by ich podporovala ako reálne aktívum.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Roubini kritizuje aj samotnú technológiu blockchain, ktorá podľa neho nemá nič spoločné s budúcnosťou finančných služieb. Vylučuje, že blockchain by sa mohol zaradiť ku hlavným technológiám, ktoré povedú k výrobnej a fintech revolúcii ako sú umelá inteligencia, strojové učenie či internet vecí (IOT). Roubini na margo toho vyhlásil: ,,Skutočnú revolúciu vo finančných službách prinesie fintech, ale fintech nemá nič spoločné s kryptomenami.”
,,Fintech bude kombináciou umelej inteligencie a veľkých dát všadeprítomného internetu. Bude to revolúcia v platobných systémoch, alokácii úverov, funkcii kapitálového trhu, poistenia, riadenie investícii, finančného poradenstva a tak ďalej…,” uviedol.
Roubini sa mimochodom začiatkom roka nechal počuť, že blockchain podľa neho nie je o nič lepší než klasická tabuľka v Exceli.
Názor rešpektovaného ekonóma samozrejme nezdieľajú všetci ekonómovia a predstavitelia z finančného sveta. Vo štvrtok sme vás napríklad informovali o tom, že predseda CFTC Christopher Giancarlo vyjadril názor, že keby v roku 2008 bolo možné využiť technológiu blockchain, tak dôsledky finančnej krízy nemuseli byť také vážne. Viac si o tom môžete prečítať v tomto článku.
Šéf CFTC: Blockchain mohol v roku 2008 pomôcť riešiť finančnú krízu
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.