Christopher Giancarlo, súčasný predseda Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) si myslí, že keby blockchain existoval v roku 2008, mohol by výrazne pomôcť regulátorom v čase vypuknutia finančnej krízy.
Giancarlo v roku 2008 pracoval ako výkonný viceprezident pre maklérsku spoločnosť GFI Group, ktorá vtedy prevádzkovala jednu z najväčších obchodných platforiem pre CDS (druh kreditného derivátu). ,,Spomínam si na paniku a neporiadok na podlahe brokerov spoločnosti GFI, nakoľko sa finančná úverová kríza dostala spod ich kontroly. Spomínam si, ako sa americký bankový regulátor spýtal na obchodovanie s CDS s niekoľkými významnými bankami vrátane Lehman Brothers. V skutočnosti sa obchodne podmienky zhoršili v priebehu hodiny. Bolo jasné, že regulátor mal len malo prostriedkov, okrem telefonických hovorov, aby dokázal zaznamenať všetky signály nebezpečia, ktore vysielali trhy s CDS.”
Keby už vtedy bolo možné použiť výhody technológie blockchain, regulátori by mali významnú výhodu. Pred príchodom blockchainových riešení boli totiž nútení zostavovať čiastočné údaje, aby znovu vytvorili zložité, individuálne obchodné portfólia. ,,Bol by to obrovský rozdiel, kedy pred 10 rokmi bola blockchain technológia informačným základom derivátových expozícií Wall Street. Prinajmenšom by to určite umožnilo omnoho rýchlejší, lepšie informovaný a viac kalibrovaný regulačný zásah namiesto neusporiadanej reakcie, ktorá z toho žiaľ vtedy vyplynula.”
Predseda CFTC si myslí, že v súčasnosti môže blockchain pomôcť regulátorom rýchlo identifikovať riziká signalizujúce zlyhania bánk. Podobný názor minulý rok prezentoval aj Pang Huadong, bývalý viceprezident JP Morgan, ktorý povedal, že blockchain môže vyriešiť budúcu finančnú krízu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.