Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Význam stakingu a farmingu je väčší, než si myslíte – V bear markete môžu naakumulovať obrovské zisky

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Staking, farming, prípadne lending kryptomien sú metódy, vďaka ktorým viete bez rizika pasívne hromadiť vybrané kryptomeny. V určitých prípadoch sa jedná o skvelý zárobok, no málokto si uvedomuje reálny prínos pri behu na dlhšiu trať. V článku si rozoberieme aj konkrétne príklady, na ktorých je vidieť skutočný prínos.

Pasívny príjem

Pravdepodobne už tieto možnosti pasívneho príjmu viacerí poznáte, preto si ich len v rýchlosti prebehneme. Staking je možný pri kryptomenách bežiacich na algoritme Proof-of-Stake. Do siete vložíte vybranú kryptomenu, vďaka ktorej sa validuje táto sieť a transakcie v nej. Ako odmenu za vaše poskytnuté kryptomeny získavate navyše danú kryptomenu vo vopred určenom rozsahu. V drvivej väčšine sa však staking pohybuje v rozmedzí od 5% do 20% ročne.

Pozrite si aj: Záujem o Cardano významne rastie – pribudlo cez 50 000 nových staking adries

Lending je zase niečo na štýl klasických bánk. Vy požičiate svoje kryptomeny tretej strane a tá ich požičia ďalej. Za poskytnutie vašich kryptomien získavate úrok. Takisto ten, kto si od tejto služby požičia kryptomeny, platí nejakým úrokom. V závislosti od poskytovateľa sa lending hýbe v rozmedzí od pár percent až do 15%, výnimočne viac. Výhodou je to, že viete poskytovať kryptomeny, ktoré neumožňujú staking. Nevýhodou je poskytovanie kryptomien tretej strane. O lendingu a krypto pôžičkách sme napísali v tomto článku – Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby. Jedným z najväčších a najlepších poskytovateľov je Celsius, ktorý dáva bonus až 90 USD, podrobnosti si môžete pozrieť v tomto článku.

Poslednou metódou je farming, ktorý je najziskovejším z týchto troch. Zisk je však vykúpený zvýšeným rizikom, preto je treba uvážene vyberať možnosti farmingu. O farmingu a návode ako farmiť, sme podrobne napísali v tomto návode – Návod na farming kryptomien od A po Z – Všetko čo potrebujete vedieť.

Akumulácia ziskov

Teraz prejdeme k sľubovaným praktickým príkladom. Na každú metódu uvediem jeden príklad, ktorý ja osobne využívam v mojom portfóliu. Ako bolo písané, je to beh na dlhšiu trať, preto si vezmeme časový horizont 3 rokov, pretože približne toľko trval posledný bear market, kedy sa „nič nedialo“. Takéto obdobia sú vhodné na akumuláciu za priaznivé ceny a takisto aj na akumuláciu budúcich ziskov vďaka farmingu, stakingu a lendingu.

V prípade stakingu si vezmime modelový príklad kryptomeny Elrond (EGLD), ktorá má obrovský potenciál do budúcna. Aktuálne hodnoty za staking sú na úrovni približne 10% až 20%, vezmime si preto priemer nejakých 15%. Vezmime si takisto prípad, že sme jednorázovo nakúpili EGLD za 1000 dolárov, pri cene 100 za kus. Teda máme 10 EGLD, ktoré dáme na staking. V priebehu troch rokov (za predpokladu nezmenenej odmeny za staking) získame 5,20 EGLD (10 x 1,15 x 1,15 x 1,15). Dohromady máme teda po troch rokoch 15,2 EGLD, pričom aktuálne by bola v pomere k nákladom 1000 USD naša priemerná nákupná cena 65,8 USD. To v praxi znamená, že ak by sme teraz nakúpili za 100/kus, tak o 3 roky môžeme predať pri cene 66/kus a budeme v zisku. V prípade príchodu ďalšieho bull runu by boli tieto zisky samozrejme omnoho vyššie. Predpovedať budúcnosť však nevie nikto, toto je len modelová situácia.

Pozrite si aj: 5 tipov od Binance, ako zlepšiť úspešnosť na Binance Futures

V prípade lendingu si môžeme vziať ako príklad Bitcoin, ktorý ponúka približne 4% úrok (je pohyblivý). Opäť modelová situácia – nakúpime 1 BTC za 50 000 dolárov. Po troch rokoch budeme mať 1,13 BTC, pričom priemerná nákupná cena nám klesne na 44 000 dolárov. Pri lendingu sú odmeny vo všeobecnosti menšie. Lending je ideálny hlavne na požičiavanie stablecoinov, kde viete bez problému aj ne Celsiuse získať do 10% ročne. Čiže pri vklade 1000 USDT viete mať po 3 rokoch približne 1330 USDT.

Najzaujímavejšie nakoniec – farming. Ako už bolo povedané, je to najziskovejší segment pasívnych príjmov, no aj najrizikovejší. Počas tohto roka prebehlo hneď niekoľko úspešných hackerských útokov na farming platformy, odkiaľ boli ukradnuté kryptomeny v hodnote desiatok miliónov dolárov. Z tohto dôvodu je dobré vyberať si najväčšie a najbezpečnejšie platformy – napríklad Pancakeswap, kde je bezpečnosť prijateľne vysoká. Osobne farmím token CAKE v poole, kde je apr pohyblivé, no drží sa okolo 80%. Tu sú zisky po troch rokoch najkrajšie. Vezmime si, že sme nakúpili jednorázovo 50 CAKE pri cene 20 USD, čiže spolu sme nakúpili za 1000 USD. Počas troch rokov nám v prípade zachovaného APR pribudne v odmenách až 193 CAKE (!!!), čiže dohromady budeme mať 243 CAKE z pôvodných 50. priemerná nákupná cena nám tým pádom spadne z 20 USD na smiešne 4 doláre za 1 CAKE. Tieto výpočty sú robené v prípade compoundu 1x ročne (viď návod o farmingu vyššie). V prípade pravidelného compoundu viete tieto zisky ešte citeľne zvýšiť.

Pozrite si aj: Viacerí analytici vysvetľujú, prečo očakávajú možný breakout smerom hore

Veľký pozor

Lenže pozor, nezačnite si teraz vyberať cielene hocijaké shitcoiny len preto, že ponúkajú vysoký úrok. Hľadajte kryptomeny, ktorým veríte, a ktoré chcete dlhodobo držať. Aj napriek výberu kvalitnej kryptomeny však nemáte zaručené, že daný projekt prežije takúto dlhú dobu a vy skončíte v zisku. Kryptomeny sú riziková oblasť a s tým musíte neustále počítať. Tento článok slúži len ako ilustrácia k tomu, aké zisky viete vďaka pasívnemu príjmu naakumulovať a ako efektívne vám dokážu znížiť vstupné náklady (v závislosti od ročného úroku). Takisto do týchto názorných príkladov neboli započítané DCA nákupy v prípade poklesu, ktoré taktiež efektívne znižujú a priemerujú vstupné náklady.

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne