Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Návod na farming kryptomien od A po Z – Všetko čo potrebujete vedieť

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V roku 2021 je jedným z trendov aj takzvaný farming kryptomien, ktorý vie byť v určitých prípadoch veľmi výnosný pri minimálnom riziku. Veľa ľudí však nevie, ako takýto farming funguje, aké sú riziká, benefity a podobne. V dnešnom podrobnom návode sa pokúsim celú túto problematiku objasniť čo najzrozumiteľnejšie aj pre nováčikov. Poďme na to!

Ako funguje farming

Zjednodušene povedané, farming znamená byť odmenený novými kryptomenami za to, že svoje existujúce kryptomeny necháte „pracovať“. Keď vložíte svoje peniaze do banky na sporiaci účet, dostávate úroky. Vo svete kryptomien, keď vkladáte svoje aktíva, môžete za odmenu dostať takisto nejaký úrok. Možností je veľa – klasický staking, lending no a najvýnosnejší je farming.

Existuje mnoho spôsobov ako takto farmením získavať kryptomeny. Jednou z možností je liquidity mining, kedy používatelia môžu použiť svoje vlastné kryptomeny na zabezpečenie likvidity pre decentralizované burzy pre ostatných obchodníkov na účely rýchlej výmeny tokenov. Keď sa používateľ pokúsi vymeniť BNB za CAKE na DEX ako je napríklad Pancakeswap, protokol jednoducho vloží BNB a vyberie CAKE z obrovskej likvidity, ktorú získal od poskytovateľov likvidity. Títo poskytovatelia likvidity získavajú transakčné poplatky za tieto výmeny.

Ďalšou možnosťou je to, že pri poskytovaní likvidity môžete byť odmenení úplne novým tokenom. Ak je daná „farma“ menšia, býva miera odmeny vyššia a preto láka čoraz viac farmárov. Na decentralizovanej zmenárni Pancakeswap môžete takto za poskytovanie likvidity vo vybraných pároch farmiť ich burzový token CAKE. Na obrázku nižšie vidíte len zopár z LP párov na Pancakeswape.

Ďalšou možnosťou na farmenie sú klasické pooly podobné stakingu. V týchto pooloch nie je potrebné vytvárať LP tokeny (vysvetlíme si nižšie). Na pancakeswape máte k dispozícii takzvané Syrrup pooly, kde vložíte CAKE a za odmenu dostávate vybraný token z vami zvoleného poolu. Na obrázku nižšie môžete vidieť tieto pooly, ktoré máte k dispozícii. Pomocou tokenu CAKE viete farmiť veľké množstvo nových tokenov za +-100% zhodnotenie ročne.

 

Pri farmingu je dôležité vedieť rozdiel medzi APR a APY. Najprv si však vysvetlíme funkciu compound. Jedná sa o vrátenie nafarmených tokenov späť do poolu, čím zvyšujete vaše celkové prostriedky a získavate tak ešte viac tokenov – vyššie odmeny. Niektoré farmy ako napríklad Pancakebunny (vysvetlíme si nižšie) poskytujú automatický compounding, čo významne zvyšuje odmeny. Čo sa APR týka, predstavuje fixný ročný úrok bez započítania compoundingu. Ak teda máme APR 365%, tak denne získavame 1% úrok z prostriedkov, ktoré držíme. APY predstavuje maximálny možný zisk v prípade compoundingu odmien. V praxi to znamená, že ak máme APY 365%, tak prvé mesiace budeme získavať pod 1% denne, po 6 mesiacoch sa tieto odmeny vyrovnajú 1% a v druhej polovici roka budú tieto odmeny cez 1%, to je spôsobené tým, že compoundingom sa zvyšuje množstvo tokenov, ktorými farmíme. V prípade, že je APR aj APY rovnaké a necháte vaše prostriedky farmiť celý rok, odmeny budú rovnaké. Pokiaľ však máte v pláne farmiť krátku dobu, pár týždňov a mesiacov, tak je niekedy výhodnejšie použiť pool s nižším APR než pool s vyšším APY, pretože v prvých týždňoch môžu byť práve odmeny vyjadrené v APR v skutočnosti vyššie.

Riziká farmingu

Vysoké odmeny sú podmienené viacerými rizikami, ktoré je však možné v prípade základného prehľadu efektívne znížiť na minimum. 2 najväčšie riziká sú nasledovné:

Impernanent loss – Toto riziko hrozí len pri liquidity miningu, kde je potrebné vytvárať LP tokeny. Každý LP token sa skladá z dvoch kryptomien. Pomer týchto tokenov sa vždy drží v pomere 1:1. To znamená, že pokiaľ jeden token z dvojice klesne, dorovná sa druhým tokenom aby tento pomer ostal zachovaný. Najväčšie riziko hrozí v momente, kedy pozeráte len na možné zisky a čo najväčšie %. Najväčšie odmeny sú často vo farmách, ktorých LP token sa skladá z nejakej väčšej kryptomeny a nejakého malého shitcoinu, ktorého volatilita je obrovská. Pokiaľ takýto shitcoin výrazne padne, citeľne sa redukuje aj BNB v LP aby bol zachovaný 1:1 pomer. Ako tento problém vyriešiť? Vyberajte si také farmy, ktorých LP tokeny tvoria veľké kryptomeny. Najlepšou voľbou ako eliminovať toto riziko je využívať farmy s LP tokenom, ktorý je zložený z dvoch stablecoinov, napríklad BUSD-USDT. V takýchto farmách sú však odmeny oveľa nižšie.

Impermanent loss však viete úplne eliminovať využívaním poolov, ktoré síce poskytujú menšie odmeny, no je to bez rizika takejto straty.

Ďalším rizikom je riziko chyby v smart kontrakte. Farmenie spočíva v dodaní finančných prostriedkov do smart kontraktu, ktorý automaticky funguje podľa vopred určených faktorov. Avšak v prípade napadnutia alebo zneužitia smart kontraktu to môže mať za následok stratu vašich kryptomien. Z tohto hľadiska preto využívajte overené auditované farmy (čo tiež neznamená 100% bezpečnosť) a vyhýbajte sa pofidérnym farmám s odmenami v tisíckach percent, kde je riziko obrovské. 

Toto riziko sa naplno prejavuje v poslednej dobe. Jedná sa o takzvané flash loan útoky, kedy útočník nahromadí obrovské množstvo vybraného tokenu, ktorý následne nárazovo predá a zostrelí jeho cenu o 90%, prípadne až 99% dole. Posledný mesiac bolo hneď niekoľko takýchto útokov úspešných. Hoci tieto útoky neohrozia priamo LP a single pooly na farme, ktorej token je napadnutý, v prípade že máte v LP tokene práve napadnutý token, impermanent loss spôsobí, že ho budete mať hromadu, pričom toho druhého tokenu (často BNB, ETH, USDT a iné veľké kryptomeny) budete mať minimum. Aj z tohto hľadiska je potrebné dobre zvážiť, či chcete riskovať takúto stratu výmenou za vyššie odmeny.

Postup ako začať farmiť

Prejdeme teraz k samotnému návodu, ktorý zaujíma asi každého najviac. Chcem upozorniť, že možností ako a kde farmiť je mnoho. Tento návod sa týka farmingu na sieti Binance smart chain a na DEX Pancakeswap a Pancakebunny.

V prvom kroku potrebujete mať nejakú peňaženku, ktorá podporuje Binance smart chain. Volieb je viac, pre PC je najlepší metamask a pre mobil je to trust wallet.

V momente kedy máte tieto peňaženky spojazdnené, musíte si tam poslať BNB cez BEP20 (BSC) sieť. Všetky transakčné poplatky sú platené pomocou BNB, čiže je základ mať tam BNB, inak sa nepohnete. Následne si tam pošlite takisto ďalšie kryptomeny cez sieť BEP20 (BSC), s ktorými chcete farmiť. Na trust wallete je BNB na sieti BEP20 (BSC) označené ako Smart Chain s logom BNB.

Keď máte tieto kryptomeny na peňaženkách, môžete spárovať vaše peňaženky s Pancakeswap a Pancakebunny, na týchto weboch si nájdite tlačidlo „Connect Wallet“ a vyberte si tú vašu. Na Pancakebunny si musíte na hornej lište prepnúť ETH sieť na Smart chain a prepojiť peňaženku. Na tieto weby sa cez trust wallet dostanete tak, že na spodnej lište v aplikácii máte „Dapps“, na to kliknite a tam zadajte adresu týchto webov, cez mobilný prehliadač mimo aplikácie vám to neprepojí. Pre apple užívateľov je tu návod.

 

Aktuálne máme prepojené peňaženky s webmi a môžeme sa pustiť na samotný farming. Ako som už písal vyššie, na Pancakeswap máte na ľavej lište na výber Farms. Vyberiete si svoju farmu – kliknite na tlačidlo „Enable“ a potvrdíte. Následne kliknete „Stake LP“ a vo vyskočenom okne kliknete na get CAKE-BNB LP (páry sa líšia v závislosti od vybranej farmy). Následne si vytvoríte LP token z tejto dvojice, vrátite sa na farmu a dáte Stake LP a hotovo. Ak budete chcieť vybrať LP tokeny, postup je presne opačný krok po kroku.

 

Čo sa týka poolov, tam je to jednoduchšie. Len si vyberiete pool , dáte „Approve CAKE“ a vložíte CAKE tokeny, potvrdíte a hotovo.

Na Pancakebunny je princíp úplne rovnaký. Takisto máte na výber single pooly s jednou kryptomenou alebo LP farmy. Dôležité je podotknúť, že Bunny ukazuje % v APY, a Pancakeswap v APR, na to si dávajte pozor.

Takisto keď prvý krát chcete vkladať do nových fariem a poolov, musíte najskôr povoliť daný smart kontrakt a až následne depositnuť prostriedky, čiže v podstate 2x potvrdzujete transakciu.

 

Zhrnutie

Veríme, že vám tento návod pootvorí pomyselné dvere do sveta farmingu. Popri farmingu je môže využiť ako diverzifikáciu portfólia aj trading botov, ktorí takisto slušne profitujú aj v momente, kedy trh padá. Viac info o robotoch nájdete ako aj návod na použivanie nájdete nižšie v tomto článku. Takisto pasívne úročiť môžete aj stakingom, prípadne lendingom. Na lending využívam Celsius, kde viete získavať úroky za mnohé kryptomeny, plus bonusom je, že všetky výbery z tejto aplikácie hradia oni a sú teda bezplatné. Najnovšie poskytujú bonus 90 USD po splnení jednoduchých podmienok. 40 USD získate za registráciu cez tento odkaz (dávajte pozor pri registrácii na zadanie referralu 107654f571) + 50 USD získate zadaním promo kódu BTC50 po registrácii priamo v účte. Na získanie týchto bonusov si tam musíte poslať kryptomeny v hodnote minimálne 400 USD a 30 dní vám nemôže hodnota pod túto sumu klesnúť. Po získaní odmien si môžete bez problému prostriedky vybrať, vďaka vysokým úrokom odmien a pomerne vysokej bezpečnosti je však táto aplikácia veľmi populárna.

Berte prosím na vedomie, že farming kryptomien môže byť veľmi rizikový, v prípade neuváženého výberu jednotlivých fárm a LP/poolov. Ani výber toho najlepšieho vám nezaručuje 100% ochranu vašich kryptomien a vždy hrozí riziko útoku hackerov. Za prípadné straty zodpovedáte len vy.

Zaujímajú vás trading boti?

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne