Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jednou z výhod investovania do kryptomien je možnosť použiť svoje vlastné kryptomeny ako zábezpeku (collateral) na pôžičku ďalších kryptomien. Na tradičných trhoch sa podobná prax nazýva požičiavanie na základe cenných papierov, ale zvyčajne je zakázané všetkým klientom súkromných bánk a veľkých finančných inštitúcií. Krypto pôžičky sú oveľa prístupnejšie a ponúkajú investorom „hodl“ spôsob, ako dosiahnuť likviditu zo svojej investície bez jej predaja. V tomto článku si postupne prejdeme výhody, riziká, princíp ako fungujú a na záver aj najlepšie platformy pre túto oblasť.

Krypto pôžičky

Krypto pôžičky a celý tento ekosystém sú založené na blockchaine, väčšinou na blockchaine kryptomeny Ethereum, aj keď to nie je nevyhnutné, čo znamená, že nejde o tradičné banky alebo depozitárov. Je dôležité brať do úvahy, že krypto zábezpeka (collateral), ktorú poskytujete pri získavaní takejto pôžičky, je viac než 100% z dôvodu vysokej volatility kryptomien. Pokiaľ teda predpokladáte, že trh s kryptomenami porastie a chcete zväčšiť svoje portfólio bez potreby nákupu za fiatové meny, môžete využiť práve takéto služby. Tu sa však dvíha veľký varovný prst! Keďže sa jedná o pôžičky, v prípade nesplácania prostriedkov, straty hodnoty a podobne môžete ľahko prísť o collateral, ktorým ste založili pôžičku. Preto je dobré takýto krok dôkladne zvážiť. 

Vysoké úroky

Na druhej strane, úrok za poskytovanie vlastných kryptomien v tomto sektore je veľmi lukratívny. Tradičné bankovníctvo neposkytuje atraktívne úrokové sadzby. Úroky v bankách sa bežne pohybujú na úrovni 0,1-0,2% ročne, čo je v oblasti kryptomien až na smiech. Veľa ľudí hľadá pri hľadaní pasívneho príjmu lukratívnejšie príležitosti, ktoré ponúka práve DeFi. Krypto pôžičky sú stále predmetom debát, čoraz viac ľudí sa však prikláňa k poskytovaniu krypto pôžičiek ako alternatívnemu zdroju príjmu.

Úrokové sadzby môžu dosiahnuť až 15% kvôli tomu, že trh s kryptomenami je mladý vyvíjajúci sa trh a dopyt po ňom neustále rastie. Veritelia sú tí, ktorí krypto investorom poskytujú tieto pôžičky prostredníctvom DeFi a často prostredníctvom centralizovaných finančných platforiem. Pôžičky sa často čerpajú preto, aby investori mohli vstúpiť na pákové pozície. Nie je žiadnym tajomstvom, že DeFi znamená významný posun vpred.

Dôležitým faktorom pri výpočte pôžičky je LTV. Jedná sa o pomer medzi výškou pôžičky a hodnotou kolaterálu. Ak ako zábezpeku vložíte kryptomenu v hodnote 10 000 dolárov a získate pôžičku vo výške 6 000 dolárov, pomer LTV vašej pôžičky je 60 percent. Pretože kryptomeny sú vysoko volatilné, pomery LTV na krypto pôžičkách sú zvyčajne nízke. Na obrázku môžete vidieť práve takýto výpočet LTV v aplikácii Celsius. Čím vyššie LTV v percentách, tým vyššie sú aj úroky za požičanie. 

Kategórie

Pôžičky vykonané prostredníctvom centralizovaného financovania (CeFi) sú custodial, čo znamená, že tretia strana prijíma do úschovy úschovy kolaterál. Tento systém funguje v podstate totožne ako klasický bankový systém. Asi 80 percent krypto pôžičiek je v súčasnosti kategorizovaných ako custodial, avšak tento pomer sa rýchlo mení.

Pôžičky vykonané prostredníctvom decentralizovaného financovania (DeFi) sú non-custodial. Namiesto toho, aby záviseli od centrálnej organizácie pri vymáhaní podmienok pôžičky, sú závislé od smart kontraktov. Platformy fungujúce ako DeFi nemôžu priamo požičiavať fiat menu. Obchodníci dostávajú stablecoiny, ktoré potom môžu byť vymenené za hotovosť. DeFi pôžičky majú tendenciu mať vyššiu úrokovú sadzbu ako custodial krypto pôžičky.

Riziká

Na rozdiel od aktív držaných v tradičných finančných inštitúciách/bankách,  krypto pôžičky nie sú kryté FDIC. V dôsledku toho neexistuje v prípade zlyhania/krádeže žiadne poistenie. V tejto súvislosti existujú tri hlavné typy rizík:

Prvým problémom je chyba technického charakteru. Existuje riziko, že sa protokoly budú vďaka nejakej chybe hacknuté. Toto riziko je o niečo väčšie v prípade non-custodial pôžičiek, pretože všetka činnosť DeFi je úplne algoritmicky riadená cez smart kontrakty. V prípade centralizovaných platforiem viete toto riziko znížiť, avšak tu záleží bezpečnosť od poskytovateľa/platformy tejto služby.

Ďalším rizikom je možná likvidácia prostiredkov. Ak hodnota danej kryptomeny klesne na úroveň, kedy je hodnota LTV príliš vysoká, bude platforma informovať dlžníkov, že musia zvýšiť hodnotu svojho kolaterálu. Ak sa kolaterál nezvýši, platforma môže zlikvidovať také množstvo kolaterálu, aby sa hodnota LTV účtu vrátila na maximálny povolený pomer. V takom prípade obchodník stratí časť svojho vkladu.

Najznámejšie platformy

Teraz si v krátkosti predstavíme celkovo 4 najznámejšie platformy z tohto sektoru. Prvé 2 sú CeFi, ďalšie 2 sú DeFi.

Celsius

Celsius Network je populárna lending platforma s aktívami v hodnote cez 21 miliárd dolárov a 780 000 používateľmi. Táto popularita je čiastočne spôsobená extrémne nízkymi (zatiaľ) úrokovými sadzbami pôžičiek, ktoré začínajú na iba 1% (ako ste mohli vidieť na obrázku vyššie). Celsius podporuje až 42 kryptomien, medzi ktorými sa nachádzajú aj stablecoiny. Ak si chcete požičať, táto platforma ponúka flexibilné sadzby LTV, ktoré sú však sú obmedzené na 50% kolaterálu. Ak chcete svoje kryptomeny úročiť, viete vďaka tejto platforme úročiť až do 10% ročne, čo je skutočne slušné, ak si to porovnáme s bankami. V prípade novej registrácie a splnenia jednoduchých teraz môžete získať bonus až 90 dolárov. Návod aj s podmienkami nájdete v tomto článku

Nexo

Ďalšia populárna platforma pôžičiek CeFi, Nexo, sa líši tým, že ponúka poistenie vo výške 375 miliónov dolárov na všetky aktíva v ich správe. Platforma má aktíva v hodnote 12 miliárd dolárov a viac ako 1,5 milióna používateľov. Nexo má zvyčajne mierne vyššie úrokové sadzby za pôžičku a približne rovnaké úrokové sadzby v prípade poskytnutia kryptomien ako má Celsius. Podporuje však len 18 kryptomien.

Aave

Aave je inovatívny protokol so širšou škálou pôžičkových možností ako iné veľké protokoly. Osoby, ktoré sú chcú požičať predložia kolaterál, ktorý sa používa na podporu protokolu. Okrem bežných DeFi pôžičiek však AAVE ponúka rýchle pôžičky (flash loans) a pôžičky s pevnou úrokovou sadzbou. Môže sa pochváliť vyššou sadzbou LTV ako ostatní veľkí konkurenti a veľmi nízkymi úrokovými sadzbami pôžičiek. Okrem toho prijíma ako zábezpeku 24 mincí. Aave je najviac oceňovaným pôžičkovým projektom v DeFi kvôli vysokej dynamike a inováciám.

Compound

Compound je ďalšia veľká DeFi platforma. Sadzby LTV sú zvyčajne mierne nižšie než má Aave. Compound však nielenže nemá žiadne poplatky za vypožičanie, ale má aj nižšiu likvidačnú hranicu a zlikviduje iba 50% nedostatočne zabezpečenej pôžičky s pokutou za likvidáciu stanovenou na 8%.

Záver

Lending je popri stakingu ďalšou skvelou možnosťou, ako pasívne získavať kryptomeny s pomerne malým rizikom. Takisto v opačnom prípade tento sektor poskytuje možnosť ako si požičať kryptomeny s pomerne nízkym úrokom a potenciálne tak ešte viac zvýšiť svoje zisky. Je však veľmi dôležité nesnažiť sa svoje prostriedky prepákovať, inak vám hrozí likvidácia a strata vašich vlastných prostriedkov. Prípadne pôžičky preto dôkladne zvážte!

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroje: Tokentax, Celsius, Nexo, Cryptoglobe

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.