Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

1,3% všetkých Bitcoinov je zamknutých v ETH sieti – Záujem o DeFi výrazne rastie

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

O tom, že decentralizované financie (DeFi) sa v tomto roku tešia veľkej popularite nie je pochýb. Rastúci záujem o túto oblasť môžeme vidieť z viacerých ukazovateľov, ktoré hovoria jasne – DeFi sektor rastie každým dňom. Najnovšie dáta ukazujú, že pomerne veľká časť samotných BTC je zamknutých práve v DeFi na sieti Ethereum.

Čo je to DeFi

Decentralizované financovanie – DeFi, je zastrešujúci pojem pre finančné služby ponúkané na verejných blockchainoch. Rovnako ako tradičné banky, aj aplikácie DeFi umožňujú používateľom okrem iného požičiavať si, požičiavať iným, získavať úroky a obchodovať s aktívami a derivátmi.

Pozrite si aj: Veľké spoločnosti vo veľkom akumulujú BTC aj ETH – Tu je ich zoznam

Existujú dva kľúčové rozdiely od bežných bánk: Všetky služby sú určené pre digitálne meny namiesto vládnych, ako je dolár a euro, a neexistuje sprostredkovateľský alebo centralizovaný systém, prostredníctvom ktorého by sa transakcie spracovávali. Používatelia zvyčajne pristupujú k platformám DeFi prostredníctvom softvéru známeho ako dapps – decentralizované aplikácie, ktoré väčšinou fungujú v sieti Ethereum. Pripojia svoju digitálnu peňaženku k aplikácii a vyberú si službu. Funkcie, ktoré v tradičnej banke vybavuje pracovník pôžičky alebo pokladník, sú automatizované.

1,3% BTC zamknutých v sieti Ethereum

Ako už sme spomenuli v úvode, až 1,3% všetkých BTC v obehu sú zamknuté v sieti Ethereum. Jedná sa približne o 240 000 BTC. Na grafe nižšie môžete vidieť, že na začiatku roku 2021 sme sa pohybovali na úrovni okolo 120 000 BTC. V priebehu pol roka sa tak jedná o 100% nárast, pričom tento rast je stabilný.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Aby ste získali WBTC na sieti ETH, je potrebné zamknúť určitý počet BTC na natívnom blockchaine Bitcoinu. Následne sa vytvorí ekvivalentný počet WBTC tokenov na sieti Ethereum. Tieto tokeny sú kryté Bitcoinami a sú tým pádom viazané na cenu BTC s tým rozdielom, že WBTC sa dajú použiť aj na DeFi platformách, prípadne v iných protokoloch.

Spätný proces je úplne opačný. WBTC tokeny sa spália a následne sa uvoľnia Bitcoiny na BTC blockchaine. WBTC predstavuje 80% wrapnutých BTC v sieti Ethereum. Medzi ďalšie tokenizované verzie Bitcoinu patria HBTC, renBTC, imBTC, sBTC a tBTC.

Problémom je stále bezpečnosť

Hoci popularita a záujem o DeFi výrazne rastie, stále je nezrelý a vysoko rizikový sektor. V niektorých prípadoch sú používatelia decentralizovaných aplikácií anonymní, čo používateľom sťažuje určenie spoľahlivých platforiem. Služby nie sú regulované ani poistené, takže ak platforma zlyhá, neexistuje žiadna možnosť vrátenia stratených prostriedkov. Ďalším rizikom je bezpečnosť. Keďže do tohto sektoru vo veľkom prúdia peniaze, platformy DeFi sú pre hackerov čoraz atraktívnejšie. Ak je nejaká chyba v kóde, ktorú hackeri nájdu a zneužijú, ľahko sa môžu dostať k nemalým „odmenám“.

Hackeri v roku 2020 ukradli z protokolov DeFi zhruba 120 miliónov dolárov v rámci 15 samostatných útokov, z ktorých sa neskôr podarilo získať späť menej ako polovicu, uviedla výskumná a mediálna firma Block Research. Podľa údajov zhromaždených webom Rekt.news, ktorý bol zriadený na sledovanie krádeží, bolo tento rok k dnešnému dňu najmenej 23 útokov, ktoré hackerom priniesli okolo 411 miliónov dolárov.

V prípade, že hľadáte pasívny príjem s nižším rizikom, vhodnou možnosťou môže byť lending, kde získavate úroky za držanie kryptomien. Jednou z takýchto najznámejších a najväčších platforiem je Celsius – Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 90 USD)

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroje: Rekt.news, Theblockcrypto, Wsj

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne