Najpopulárnejšiemu smart chainu Ethereum (ETH) vzniklo v priebehu rokov viacero konkurentov, ktorí o sebe tvrdia, že budú hostinnejším, rýchlejším a menej nákladným domovom pre smart kontrakty a decentralizované aplikácie. Okrem známejších projektov ako sú Polkadot, Cardano, Binance Smart Chain či Solana radíme do tejto kategórie aj čoraz populárnejší Elrond (EGLD).
Čo je to Elrond (eGdLD)
Elrond Network je verejný blockchain, ktorý sa snaží podobne ako vyššie zmieňované krypotomeny vyriešiť problém „blockchain trillema“ (škálovateľnosť, bezpečnosť a decentralizácia) a popri tom sa svojom inflačným modelom čo najviac priblížiť Bitcoinu, čím sa zas od kryptomien ako sú Polkadot či Ethereum pomerne zásadne odlišuje. Vývojári Elrond sa dokonca netaja tým, že práve táto kryptomena sa má stať „novým digitálnym zlatom a hlavným nástrojom moderného decentralizovaného finančného ekosystému“.
Elrond na rozdiel od Bitcoinu nefunguje na konsenze Proof of Work, ale na vylepšenom modeli Proof of Stake konsenzu s názvom Secure Proof of Stake. Pre problematiku škálovania využíva riešenie s názvom Adaptive state sharding, ktoré by malo zabezpečiť, aby bola táto sieť extrémne rýchla a zvládala aj desiatky tisíc transakcií za veľmi nízke poplatky.
Video
Ak preferujete video pred textom, pozrite si profil Elrond (eGLD) na tomto videu v slovenčine:
Zakladatelia
Hlavnými tvárami Elrond sú bratia Beniamin Mincu a Lucian Mincu a ich priateľ Lucian Todea. Všetci traja pochádzajú z Rumunska, podobne ako značná časť vývojárov, ktorí stoja za týmto projektom.
CEO projektu je Beniamin Mincu, ktorý má skúseností s blockchain projektom NEM, na ktorom pracoval 1,5 roka a v venoval sa v ňom najmä marketingu a budovaniu komunity. Bol taktiež zakladateľom Metachain Capital, investičnej firmy, ktorá úspešne investovala do kryptoprojektov ako sú Icon, Zilliqa, Wanchain či Polkadot.
CIO Elrond je jeho brat Lucian Mincu, softvérový inžinier, ktorý má bohaté skúsenosti s navrhovaným komplexných infraštruktúr a sieťových riešení. Medzi klientov, pre ktorých pracoval v rámci nemeckých firiem Unhrewerk 24, Cetto či Liebl Systems, patrila aj nemecká vláda. Podobne ako Beniamin aj on je spoluzakladal Metachain Capital.
Lucian Todea zastáva pozíciu COO. Ide o úspešného podnikateľa, ktorý má viac než 15-ročné skúsenosti s investovaním v technologickom priestore, pričom bohaté skúsenosti má aj pri vyhľadávaní úspešných startupov v kryptosektore. Okrem iného založil projekt Soft32, ktorý má viac než 10 miliónov aktívnych užívateľov mesačne.
Podľa oficiálnej stránky celý tím Elrond aktuálne tvorí 32 ľudí. Ide predovšetkým o softvérových inžinierov, ale aj špecialistov na sociálne siete či marketing. K tomu treba prirátať aj 8 poradcov, ktorí nie sú priamymi zamestnancami, no zohrávajú dôležitú úlohu v rámci konzultácii. Tím Elrond tvoria ľudia, ktorí majú podľa Binance Research bohaté skúsenosti s prácou pre spoločnosti ako sú Google, Microsoft či Intel.
Základné piliere Elrond
Tromi základnými piliermi Elrond z pohľadu technológie sú:
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
- Adaptive state sharding
- Secure proof of stake
- Elrond Virtual Machine
Adaptive state sharding je nový spôsob pre využitie technológie shardingu, ktorá umožňuje optimalizáciu databázy jej rozdelením do viacerých častí s cieľom urýchliť jej škálovateľnosť. Kým pri tradičných databázových riešeniach má sharding už svoju históriu, v prípade blockchain technológie sa začal na rôzne spôsoby využívať len nedávno. Elrond skrz adaptive state sharding optimalizoval procesy tak, aby bral do úvahy všetky tri tipy shardov, ktoré používa: (1) state (pre účty, smart kontrakty, blockchain), (2) transakcie a (3) sieť, tak, aby zdokonalil komunikáciu medzi nimi a dramaticky tak zvýšil výkon ich paralelným spracovaním. Podľa dostupných informácii každý jeden shard zvládne odhadom 5000 transakcií za sekundu, pričom v rámci testnetu zvládla celá sieť Elrond okolo 263 000 TPS pri poplatkoch len cca 0.001 USD za transakciu (častejšie zmieňovaný údaj však je, že sieť zvládne okolo 10 000 TP/s).
Poznámka: Vedeli ste, že fanúšikom shardingu nie je Anatoly Yakovenko, zakladateľ kryptomeny Solana, ktorý o ňom tvrdí, že z dlhodobého hľadiska nie je udržateľným riešením pre blockchainové riešenia? Viac sa dočítate tu.
Secure Proof of Stake konsenzus (SPoS) je podľa vývojárov projektu vylepšenou verziou Proof of Stake konsenzu. Znižuje latenciu siete a umožňuje v zlomku krátkeho času akémukoľvek nodu v sharde určiť, ktorí členovia budú súčasťou konsenzuálnej skupiny na začiatku ďalšieho kola. Odhaduje sa, že vďaka randomizácii prostredníctvom agregovaného podpisu z posledného bloku sa tým skracuje čas potrebný na vybranie konsenzuálnej skupiny pod 100ms. Vylepšený konsenzus by mal zároveň zabezpečiť spravodlivejšie prerozdelenie medzi shardy. SPoS so sebou prináša aj schému viacerých podpisov (multi-signature scheme), ktorá znižuje nevyhnutný počet kôl komunikácie v rámci konsenzu pred realizáciou podpisového algoritmu.
Elrond Virtual Machine, teda virtuálny stroj Elrond (EVM), je tretím dôležitým kusom skladačky, ktorý umožňuje písať smart kontrakty v Rust, C/C++ ,C# a tiež Typescript a rovnako tak zabezpečuje medzi sieťovú interoperabilitu s inými blockchainami. EVM totiž podporuje aj smart kontrakty písané v Solidity, čo umožňuje vytvárať bezpečné transakcie medzi Elrond, Ethereum a inými ERC-20 tokenmi bez nutnosti použiť zmenáreň. No a je taktiež vybavený mechanizmom, ktorý umožní komunikáciu aj s inými typmi blockchainov.
Tokenomika
Elrond má nemalý cieľ: chce sa stať nevodovým digitálnym zlatom. Čiže niečím, za čo začína byť považovaný v súčasnosti najmä Bitcoin. Mieri k tomu aj svojou tokenomikou, ktorá je veľmi zaujímavá a do určitej miery pripomína BTC svojimi deflačnými prvkami.
Tokenov eGLD bude maximálne 31 415 926, no čo je veľmi zaujímavé (okrem toho, že ich je relatívne málo, čím sa stávajú na prvý pohľad vzácnymi), toto číslo môže byť v skutočnosti aj výrazne nižšie – k tomu sa dostaneme už o chvíľu. Doposiaľ bolo vytvorených zhruba 21,6 milióna eGLD (na začiatku 20 miliónov eGLD) a priamo v obehu je ich zatiaľ menej než 18 miliónov.
Konečný počet približne 31,4 milióna eGLD by mal byť podľa ukážkového modelu (obrázok nižšie) dosiahnutý do 10 rokov, no ako bolo už zmienené, za určitých okolností nemusí byť tento počet naplnený nikdy. Stačí, aby sa tejto kryptomene darilo a realizovalo sa na nej dosť transakcií.
Na obrázku vyššie sú znázornené odmeny validátorov, inflácia siete a tiež potenciálny rast transakcií a s tým súvisiacich transakčných poplatkov, ktoré budú postupne infláciu zastupovať a vytláčať.
Ako môžete vidieť hore, v úvodných rokoch bude inflácia nových eLGD zohrávať najdôležitejšiu úlohu. Bude totiž slúžiť ako odmena pre validátorov. Rastúcim používaním siete však bude zároveň stúpať celková hodnota zaplatených poplatkov za realizáciu transakcií (pretože sa predpokladá, že sieť bude používaná čoraz viac), no a práve tieto poplatky budú v čoraz väčšej miere používané na zaplatenie odmien pre validátorov.
Inak povedané ak bude počet transakčných poplatkov rásť ešte rýchlejším tempom, než je znázornené na predpokladanom modeli vyššie, je možné, že inflácia sa úplne zastaví alebo extrémne výrazne spomalí, pretože len samotné poplatky za transakcie budú dostatočne vysoké na to, aby pokryli všetky náklady na validátorov a staking ako taký (nebude teda potrebné, aby do obehu mierili ďalšie eGLD).
Staking
Kryptomenu Elrond (EGLD) je možné stakovať skrz mobilnú aplikáciu Maiar wallet (ktorú zmieňujeme aj nižšie) alebo Elrond Web Wallet, ktorá je dostupná pre webové rozhranie. Ide o non-custidial peňaženky, u ktorých si vygenerujete vlastný seed a tak máte vaše uzamknuté mince stále pod 100% kontrolou (ak si strážite svoj seed). Možnosť stakingu máte aj za použitia HW peňaženky Ledger ak použijete zmieňované webové rozhranie Elrond Web Wallet alebo napríklad Truststaking.com.
V prípade stakingu mincí eGLD je nutné poznamenať, že sa uzamykajú, čo znamená, že po ich zapojení do stakingu ich nemožno okamžite vybrať (toto je u Proof of Stake kryptomien bežné, možnosť okamžitého použitia aj stakovaných mincí má však napríklad Cardano). Pri požiadaní o odomknutie musíte počkať 10 dní, kým vám budú k dispozícii.
Pokiaľ ide o odmeny za staking, aktuálne sú naozaj zaujímavé. V čase písania tohto článku pri delegovaní 10 mincí EGLD na jeden rok (365 dní) získate podľa vášho šťastie pri výbere staking providera niekde medzi 1 eGLD až 2 eGLD navyše, čo je veľmi atraktívnych 10, potenciálne až 20%. Výška odmien sa však bude pravdepodobne rokmi znižovať.
Centralizácia EGLD?
V súvislosti s Elrond bola spochybnená férová distribúcia existujúcich tokenov. Lepšie povedané to, či možno hovoriť o decentralizovanom projekte, ak je významný počet mincí stále pod kontrolou niekoľkých entít. Viac svetla do toho, ako sú aktuálne prerozdelené tokeny eGLD, vlieva Elrond Explorer v kombinácii s tweetom na túto tému od Elrond Warriors.
Podľa aktuálnych dostupných z toho vyplýva zhruba toto (dáta k 5.5.2021):
- viac ako 11 miliónov EGLD mincí, ktroé sú už v obehu, sú uzamknuté v rámci smart kontraktov v staking pooloch, ktoré zabezpečujú sieť
- Tím Elrond má pod kontrolou 2 470 000 eGLD
- V Protocol Treasury je 1,52 milióna eGLD
- Približne 3,5 milióna eGLD sa nachádza na burze Binance – ťažko odhadnúť, do akej miery sú priamo v držaní Binance a do akej miery pripadajú na samotných užívateľov tejto burzy, ktorí do eGLD investovali skrz Elrond Binance Launchpad. Každopádne Binance zohráva u eGLD významnú, možno až dominantnú úlohu
- Stále existujú ešte stovky miliónov ERD tokenov* na blockchainoch Ethereum (ako ERC-20 tokeny) a Binance Chain (BEP2), ktoré je potrebné v budúcnosti konvertovať na eGLD tokeny – ide o ekvivalent približne 280 tisíc eGLD
*Poznámka: ERD sú pôvodné tokeny projektu Elrond, ktoré boli neskôr zamenené za EGLD tokeny, ktorých je 1000-násobne menej. Inak povedané za 1000 ERD tokenov získal ich vtedajší držiteľ 1 eGLD.
Elrond a „DeFi 2.0“
Ako bolo už naznačené, tím Elrond si stavia mimoriadne smelé ciele. Okrem toho, že menová politika tejto krptomeny je nastavená podobne ako u Bitcoinu, chce byť zároveň aj úspešným smartchainom a domovom tzv. DeFi 2.0 (nová generácia decentralizovaného financovania).
Decentralizované financovanie je aj v roku 2021 napriek veľkému hype okolo neho stále len v počiatkoch a tvorcovia Elrond sú presvedčení, že si v nasledujúcich rokoch nájde hlavný domov práve na ich platforme. Poukazujú pritom na skutočnosť, že aktuálne je stále 1,7 miliardy ľudí našej planéty bez prístupu k finančným službám a práve ekosystém Elrond vraj bude tým, ktorý im ich môže najjednoduchšie sprístupniť za dodržania troch hlavných kritérií:
- Musia byť ľahko dostupné
- Musia byť schopné škálovať*
- Musia byť jednoduché na používanie
*Elrond tvrdí, že transakcie pre DeFi 2.0 budú mať poplatky okolo 0.001 USD a sieť zvládne potenciálne aj stovky tisíc transakcií za sekundu.
Ekosystém DeFi 2.0 rozdeľujú vývojári Elrond do 8 základných kategórii, pričom ich hlavným domovom respektíve ústredňou, okolo ktorej sa bude všetko točiť, má byť aplikácia Maiar (venujeme sa jej v tomto článku nižšie):
- ESDT štandard – ESDT je nový štandard pre tokeny budované na Elrond ekosystéme vrátane stablecoinov. Ide vlastne o alternatívu voči ERC-20 tokenom na Ethereum. ESDT tokeny budú na rozdiel od nich rovnako rýchle ako natívny token eGLD a realizácia ich transakcií bude za nízke až zanedbateľné poplatky.
- Stablecoiny – Na Elrond samozrejme nebudú chýbať kryptomeny viazané na EUR, CHF, SEK, NOK, DKK či samozrejme americký dolár (kde nebude chýbať ani podpora Binance USD), čiže inak povedané stablecoiny.
- Elrond NFT standard – Elrond buduje vlastný štandard pre NFT tokeny, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Na základe neho má byť obchodovanie s nezameniteľnými tokenmi expresne rýchle a bez zbytočných nákladov navyše. Súčasťou štandardu má byť zabudovaný licenčný poplatok, pričom vývojári počítajú s tým, že tento Standard bude interoperabilný s rôznymi platformami od oblasti financií, skrz umenie až po zábavu a hry.
- Elrond Launchpad – Modul Launchpad má umožniť novým projektom budovaným na ekosystéme Elrond ľahký prístup k financovaniu ich projektov
- Elrond Swap – ekosystém má mať vlastného automatického tvorcu trhu (AAM), čiže riešenie, ktoré umožní rýchlu a nenákladnú výmenu medzi akýmikoľvek typmi krypto aktív
- Elrond Lending – súčasťou ekosystému má byť aj možnosť ľahkého prístupu k pôžičke. Lending modul Elrond má poskytnúť automatický, ľahký a okamžitý prístup k likvidnému kapitálu, ktorý bude zabezpečený kolaterálom v podobe tokenov alebo inými mechanizmami. ,,Tým sa vytvorí nový efektívnejší globálny trh pre s dlhmi, ktorý efektívne a automatickým spôsobom prepojí dlžníkov s ich veriteľmi. Používatelia budú mať možnosť získať rýchly a lacný prístup k finančným prostriedkom skrz pôžičky, zatiaľ čo druhej strane bude umožnené požičať svoj kapitál a generovať z toho výnos,” píše sa na oficiálnych stránkach projektu.
- Elrond Synthetics – ide o syntetické aktíva, čiže tokenizované finančné nástroje, ktoré simulujú hodnotu iného aktíva. ,,Tokenizácia rýchlo rastie a je veľmi efektívnym nástrojom, skrz ktorý môže každé aktívum získať svoje digitálne zastúpenie, ľahkú prenosnosť, hĺbku likvidity a globálnu distribúciu a dostupnosť. Všetko od tokenizovaných akcii Tesla až po komodity bude k dispozícii na výmenu a kolateralizáciu skrz syntetický modul Elrond,” tvrdia autori.
- Elrond Bridges – takzvané mosty Elrond majú zabezpečiť, aby mohla táto kryptomena ľahko komunikovať s inými blockchainami. Jednoducho povedané skrz Elrond Bridges bude možné realizovať transakcie wrappovaných bitocinov, wrappovaných Etherov alebo iných tokenov z iných chainov a to všetko na rovnakej báze, ako sa realizujú transakcie tokenov postavených priamo na Elrdone. Tieto mosty zabezpečia bezproblémový tok globálnej likvidity cez Elrond, čo poskytne každému projektu vysokú priepustnosť a transakcie s veľmi nízkymi nákladmi.
Maiar wallet
Priam neodmysliteľnou súčasťou kryptomeny Elrond a jej ambícii v sektore “Defi 2.0” je kryptopeňaženka Maiar Wallet, ktorej popularita rýchlo rastie vďaka viacerým zaujímavým vlastnostiam.
- Ide o mobilnú aplikáciu, do ktorej získate prístup skrz svoje telefónne číslo. To môžete následne spárovať s vašou prezývkou “hero tag”, čo odstraňuje potrebu používania komplikovaných adries pre realizáciu kryptomenových transakcií. Inak povedané ak váš priateľ tiež používa túto peňaženku a má svoj „hero tag“, stačí, aby ste pri transakcií zadali ako adresáta túto prezývku. Táto funkcionalita sa stane pochopiteľne obľúbenejšia až v momente, ako (respektíve ak) získa aplikácia výraznejší podiel na celom trhu
- Ide o non-custidial peňaženku, čo znamená, že po jej vytvorení si vygenerujete seed, ktorý je alfou a omegou zabezpečenia kryptomien, ktoré na nej držíte. Inak povedané práve ten seed je najdôležitejší a nesmiete oň prísť (nesmiete ho stratiť, znehodnotiť, prezradiť niekomu inému a podob.). Ani tvorcovia aplikácie nemajú prístup k vašim kryptomenám, všetko sa točí okolo toho seedu a kto ho má, ten je ich majiteľom.
- Transakcie sú instantné za poplatky medzi 0.001 USD až 0.003 USD a Maiar Wallet údajne zvládne až 100 000 transakcií za sekundu
- Peňaženka zatiaľ podporuje kryptomeny eGLD, Binance Coin (BNB) a Ethereum (ETH). Očakáva sa, že postupnosťou času bude pribúdať podpora aj pre ďalšie kryptomeny na čele s Bitcoinom
- Cez peňaženku môžete priamo stakovať mince eGLD
- Aplikácia umožňuje priamu kúpu kryptomien
- Referral program ponúka možnosť privyrobiť si – napríklad ak použijete náš registračný link a nakúpite cez aplikáciu Maiar kryptomeny aspoň za 200 dolárov, dostanete bonus 10 dolárov navyše v kryptomene eGLD. No a tí, ktorí tento referral link sprostredkujú ďalším priateľom, zas získavajú podiel z poplatkov, ktoré realizovali nimi pozvaní ľudia
- Ako už bolo zmieňované, aplikácia Maiar má byť hlavným domovom Defi 2.0 budovanom na Elrond. Jej súčasťou teda má byť prepojenie s decentralizovanou burzou (DEX), NFT trhoviskom, Lending platformou, Launchpadom a ďalšími prvkami zmieňovanými v článku vyššie.
Poznámka: Maiar Wallet pôsobí ako veľmi atraktívna, kvalitná a ľahko použiteľná aplikácia s mnohými benefitmi. My však upozorňujeme, že z pohľadu bezpečnej úschovy kryptomien sú stále za najbezpečnejšie považované hardvérové peňaženky, ktoré držia seed mimo internet – čiže Trezor alebo Ledger. Kryptomenu Elrond podporuje zatiaľ len Ledger.
Maiar Exchange
Súčasťou DeFi ekosystému Elrdond je aj decentralizovaná zmenáreň (DEX) Maiar Exchange, ktorá má aj vlastný governance token MEX (postupne vznikne miliarda tokenov MEX). Tieto tokeny budú prerozdelené medzi Elrond komunitu nasledovným spôsobom:
- podľa snapshotov realizovaných v priebehu prvého roka držiteľom kryptomeny eGLD na Maiar wallet (47,50% tokenov MEX) – ide o jasný prvok motivujúci súčasných držiteľov eGLD, aby svoje tokeny nepredávali a používali túto aplikáciu
- Poskytovateľom likvidity pre Maiar Exchange v nasledujúcich 10 rokoch (44,95%)
- Členom iných DeFi komunít – Uniswap, Sushiswap, PancakeSwap (2,55%)
- Zvyšných 5% pôjde do bezpečnostného fondu na pokrytie strát v prípade kritických chyb alebo hackerských útokov
Na zmenáreň je možné pripojiť sa tromi spôsobmi – cez webové rozhranie Elrond Wallet, aplikáciu Maiar alebo skrz HW peňaženku Ledger.
Komunita
Elrondu je z časti vyčítané, že zaostáva v marketingu, nakoľko ide o kryptomenu, ktorá si doposiaľ nezískala takú veľkú pozornosť kryptomédií a krypto influencerov, než iné projekty na podobnej báze ako sú Polkadot, Cardano či Solana. Pokiaľ však ide o komunitu, je na tom pomerne obstojne.
Na Twitteri sleduje projekt Elrond vyše 220 tisíc ľudí, čo je výrazne viac, než má napríklad Solana a zhruba len o 120 tisíc menej než má Polkadot. Menej početnú základňu však má na Telegrame (takmer 40 tisíc fanúšikov), Reddite (8 tisíc) či YouTube (len 7 tisíc ľudí), čo je v porovnaní s najväčšou konkurenciou výrazne menej. Na druhú stranu to možno vnímať aj ako príležitosť pre zlepšenie.
Pokiaľ ide o česko-slovenskú scénu, novinky o Elrond nájdete vo facebook skupine Elrond (EGLD) komunita SK/CZ.
Kde Elrond (eGLD) kúpiť?
Ak zvažujete kúpu kryptomeny Elrond (eGLD), odporúčame vám tieto 2 možnosti:
- buď použiť najväčšiu krypotmenovú burzu Binance, kde vám vieme poskytnúť aj možnosť registrácie s 20% zľavou na obchodné poplatky – stačí použiť tento registračný link
- použiť zmieňovanú mobilnú aplikáciu Maiar Wallet priamo z dielne vývojárov Elrond, na ktorej keď urobíte prvý nákup aspoň za 200 dolárov získate bonus 10 dolárov navyše v kryptomene eGLD. Musíte však na to použiť tento registračný link.
Upozorňujeme, že obsah tohto článku je len informačného charakteru a nemožno ho vnímať ako investičnú radu. Kryptomeny sú volatilné a nemali by ste do nich investovať viac, než si môžete dovoliť stratiť!