Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

Súhrn týždňa
Súhrn týždňa

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Medzi najzaujímavejšie správy týždňa určite treba zaradiť dve od seba nezávislé štúdie, ktoré dospeli k záveru, že údaje o dennom objeme obchodov s kryptomenami, ktoré reportujú burzy, sú podľa všetkého výrazne sfalšované.

Najprv sme vás v utorok informovali o záveroch analytickej štatistickej platformy The Tie, ktorá tvrdí, že volume falšuje 75 zo 100 najväčších búrz na svete a 86% reportovaného volume je podľa všetkého podvod.

Šokujúca štúdia: 86% volume môže byť fake, z TOP30 búrz obstála len Binance

Druhá štúdia, ktorú vypracovala spoločnosť Bitwise Asset Management dokonca dospela k záveru, že až 95% reportovaného volume s Bitcoinom je podvod. Bitwise, ktorá žiada u SEC o schválenie Bitcoin ETF však tvrdí, že to má aj viaceré pozitíva, pretože údaje regulovaných búrz, ktoré volume nefalšujú v kombinácii s futures kontraktmi na Bitcoin na CBOE a CME vedú k jednotnej cene Bitcoinu, čo môže mať pozitívny vplyv na schválenie prvého ETF. Viac sa o tom dočítate v tomto článku.

Štúdia: Žiadateľ o Bitcoin ETF tvrdí, že 95% volume Bitcoinu je podvod. Má to však aj pozitíva

V úvode týždňa nás zaujali aj novinky CoinMarketCapu, najväčšej stránky na internete, ktorá reportuje ceny kryptomien. CoinMarketCap totiž začal vydávať kryptomenam vlastný rating na základe metodiky FCAS. Podrobnosti sa dozviete v tomto článku. CoinMarketCap okrem toho v spolupráci s nemeckou spoločnosťou Solactive spustil dva vlastné kryptoindexy, ktoré budú používať Nasdaq, Bloomerg, Reuters či Borste Stuttgart. Podrobnosti nájdete tu.

CoinmarketCap spustil rating kryptomien: Ako dopadli Bitcoin a ďalšie coiny?

Dôležité novinky prichádzali aj v súvislosti s burzou Coinbase Pro. Tá v úvode týždňa informovala, že bude zvyšovať poplatky a zakáže funkciu “stop market”, pričom tieto funkcie by mali podporiť likviditu trhu a ľahší pohyb cien na burze.  Ak vás zaujíma, ktoré ďalšie krypotmeny by mohli pribudnúť v najbližšej dobe na Coinbase Pro, napísali sme o tom v tomto článku.

21 kryptomien, ktoré by mohli pribudnúť na Coinbase Pro

Bitcoin ETF bude dôležitou témou aj v priebehu roka 2019, kedy sa bude písať najviac o žiadostiach od VanEck a SolidX a vyššie spomínaného Bitwise Asset Management. Pokiaľ ide o VanEck a SolidX, americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) dostala v priebehu uplynulého mesiaca 6 komentárov, ktoré lobovali v neprospech schválenia tohto návrhu.

Rušno bolo tento týždeň tradične okolo burzy Binance. Najprv zaujala správa o ďalšom vydarenom “launchpade”, teda predpredaji tokenov nového projektu v rámci burzy Binance (akési novodobé ICO). Tokeny Celer Network (CELR) v hodnote 4 miliónov dolárov sa predali za približne 17 minút, čo je síce viac než 15 minút u BitTorrent (BTT) a 24 sekúnd u Fetch A.I., no stále ide o obdivuhodné číslo.

Úspech projektu Binance Launchpad neušiel pozornosti ostatných búrz, ktoré zrejme čoskoro začnú ponúkať podobný spôsob investovania do nových kryptoprojektov. Svoje vlastné riešenie tento týždeň predstavila burza Huobi v podobe projektu Houbi Prime. Viac o tom píšeme tu.

V súvislosti s burzou Binance však azda ešte viac zaujala špekulácia, ktorá naznačuje, že najväčšia kryptoburza na svete začne čoskoro podporovať obchodovanie na páku (margin trading). Viac sa o tom dočítate v tomto článku.

Chystá sa Binance spustiť obchodovanie na páku?

Veľmi zaujímavá špekulácia sa objavila v súvislosti s čínskym mining gigantom Bitmain, ktorý údajne plánuje spustiť v Číne 200 000 nových ťažobných zariadení a využiť tak súčasné lacné ceny vodnej energie v krajine. Bitmain je zdá sa po minuloročnom prepade cien už z najhoršieho von.

Viacero zaujímavých správ sme vám priniesli aj v spojitosti s kryptomenou Ethereum. Jej zakladateľ Vitalik Buterin vysvetlil, prečo je dôležité, aby bola cena Ethereum vysoká. Jeho kolega Joseph Lubin zas hovoril o tom, že „Ethereum 2.0“ vyrieši všetky nedostatky, ktorým aktuálne čelia Bitcoin a súčasné Ethereum. Nepochybne dôležitou správou je aj to, že developeri Ethereum opätovne schválili zavedenie algoritmu “Progressive Proof-of”work” (ProgPow), ktorý obmedzí ťažbu Ethereum prostredníctvom ASIC minerov, čo by malo viesť k väčšej decentralizácii ťažby ETH. Podrobnosti nájdete tu.

Vývojári Ethereum opäť schválili algoritmus ProgPoW

Cenových predikcií bolo tento týždeň menej. Azda najviac zarezonovala tá od Arthura Hayesa, zakladateľa BitMEX-u, ktorý si myslí, že tento rok bude Bitcoin opäť atakovať cenu 10 tisíc dolárov. Viac o jeho predpovedi Hayesa sa dočítate tu.

Určite stojí za zmienku aj Bakkt, na ktorý čakáme už nečakane dlho. Dcérska firma ICE, ktorá má spustiť prvé Bitcoin futures obchodované s reálnymi bitcoinami, stále čaká na povolenie od CFTC. Medzitým Bakkt pokračuje v získavaní financií od inštitucionálnych investorov. Údajne už prekročil 700 miliónov dolárov. Viac o tejto téme sme písali včera v tomto článku.

Na záver tohto tradičného súhrnu týždňa by sme vás radi upozornili na štyri rozhovory, ktoré sme v priebehu týždňa absolvovali s trejdermi Janom Čurajom z CryptoKingdom, Marekom Vaňhom z GoldenPocket, Jakubom Kraľovanským z Nexaltic CapitalMatúšom Peprným z WeerTrade. Práve táto štvorica vám totiž od začiatku budúceho týždňa bude počas pracovných dní prinášať exkluzívne pre náš web technické analýzy Bitcoinu, ktoré budú občas doplnené aj o zaujímavé altcoiny. Veríme, že sa máte na čo tešiť.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne