V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.
Medzi najzaujímavejšie správy týždňa určite treba zaradiť dve od seba nezávislé štúdie, ktoré dospeli k záveru, že údaje o dennom objeme obchodov s kryptomenami, ktoré reportujú burzy, sú podľa všetkého výrazne sfalšované.
Najprv sme vás v utorok informovali o záveroch analytickej štatistickej platformy The Tie, ktorá tvrdí, že volume falšuje 75 zo 100 najväčších búrz na svete a 86% reportovaného volume je podľa všetkého podvod.
Šokujúca štúdia: 86% volume môže byť fake, z TOP30 búrz obstála len Binance
Druhá štúdia, ktorú vypracovala spoločnosť Bitwise Asset Management dokonca dospela k záveru, že až 95% reportovaného volume s Bitcoinom je podvod. Bitwise, ktorá žiada u SEC o schválenie Bitcoin ETF však tvrdí, že to má aj viaceré pozitíva, pretože údaje regulovaných búrz, ktoré volume nefalšujú v kombinácii s futures kontraktmi na Bitcoin na CBOE a CME vedú k jednotnej cene Bitcoinu, čo môže mať pozitívny vplyv na schválenie prvého ETF. Viac sa o tom dočítate v tomto článku.
Štúdia: Žiadateľ o Bitcoin ETF tvrdí, že 95% volume Bitcoinu je podvod. Má to však aj pozitíva
V úvode týždňa nás zaujali aj novinky CoinMarketCapu, najväčšej stránky na internete, ktorá reportuje ceny kryptomien. CoinMarketCap totiž začal vydávať kryptomenam vlastný rating na základe metodiky FCAS. Podrobnosti sa dozviete v tomto článku. CoinMarketCap okrem toho v spolupráci s nemeckou spoločnosťou Solactive spustil dva vlastné kryptoindexy, ktoré budú používať Nasdaq, Bloomerg, Reuters či Borste Stuttgart. Podrobnosti nájdete tu.
CoinmarketCap spustil rating kryptomien: Ako dopadli Bitcoin a ďalšie coiny?
Dôležité novinky prichádzali aj v súvislosti s burzou Coinbase Pro. Tá v úvode týždňa informovala, že bude zvyšovať poplatky a zakáže funkciu “stop market”, pričom tieto funkcie by mali podporiť likviditu trhu a ľahší pohyb cien na burze. Ak vás zaujíma, ktoré ďalšie krypotmeny by mohli pribudnúť v najbližšej dobe na Coinbase Pro, napísali sme o tom v tomto článku.
Bitcoin ETF bude dôležitou témou aj v priebehu roka 2019, kedy sa bude písať najviac o žiadostiach od VanEck a SolidX a vyššie spomínaného Bitwise Asset Management. Pokiaľ ide o VanEck a SolidX, americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) dostala v priebehu uplynulého mesiaca 6 komentárov, ktoré lobovali v neprospech schválenia tohto návrhu.
Rušno bolo tento týždeň tradične okolo burzy Binance. Najprv zaujala správa o ďalšom vydarenom “launchpade”, teda predpredaji tokenov nového projektu v rámci burzy Binance (akési novodobé ICO). Tokeny Celer Network (CELR) v hodnote 4 miliónov dolárov sa predali za približne 17 minút, čo je síce viac než 15 minút u BitTorrent (BTT) a 24 sekúnd u Fetch A.I., no stále ide o obdivuhodné číslo.
Úspech projektu Binance Launchpad neušiel pozornosti ostatných búrz, ktoré zrejme čoskoro začnú ponúkať podobný spôsob investovania do nových kryptoprojektov. Svoje vlastné riešenie tento týždeň predstavila burza Huobi v podobe projektu Houbi Prime. Viac o tom píšeme tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V súvislosti s burzou Binance však azda ešte viac zaujala špekulácia, ktorá naznačuje, že najväčšia kryptoburza na svete začne čoskoro podporovať obchodovanie na páku (margin trading). Viac sa o tom dočítate v tomto článku.
Veľmi zaujímavá špekulácia sa objavila v súvislosti s čínskym mining gigantom Bitmain, ktorý údajne plánuje spustiť v Číne 200 000 nových ťažobných zariadení a využiť tak súčasné lacné ceny vodnej energie v krajine. Bitmain je zdá sa po minuloročnom prepade cien už z najhoršieho von.
Viacero zaujímavých správ sme vám priniesli aj v spojitosti s kryptomenou Ethereum. Jej zakladateľ Vitalik Buterin vysvetlil, prečo je dôležité, aby bola cena Ethereum vysoká. Jeho kolega Joseph Lubin zas hovoril o tom, že „Ethereum 2.0“ vyrieši všetky nedostatky, ktorým aktuálne čelia Bitcoin a súčasné Ethereum. Nepochybne dôležitou správou je aj to, že developeri Ethereum opätovne schválili zavedenie algoritmu “Progressive Proof-of”work” (ProgPow), ktorý obmedzí ťažbu Ethereum prostredníctvom ASIC minerov, čo by malo viesť k väčšej decentralizácii ťažby ETH. Podrobnosti nájdete tu.
Cenových predikcií bolo tento týždeň menej. Azda najviac zarezonovala tá od Arthura Hayesa, zakladateľa BitMEX-u, ktorý si myslí, že tento rok bude Bitcoin opäť atakovať cenu 10 tisíc dolárov. Viac o jeho predpovedi Hayesa sa dočítate tu.
Určite stojí za zmienku aj Bakkt, na ktorý čakáme už nečakane dlho. Dcérska firma ICE, ktorá má spustiť prvé Bitcoin futures obchodované s reálnymi bitcoinami, stále čaká na povolenie od CFTC. Medzitým Bakkt pokračuje v získavaní financií od inštitucionálnych investorov. Údajne už prekročil 700 miliónov dolárov. Viac o tejto téme sme písali včera v tomto článku.
Na záver tohto tradičného súhrnu týždňa by sme vás radi upozornili na štyri rozhovory, ktoré sme v priebehu týždňa absolvovali s trejdermi Janom Čurajom z CryptoKingdom, Marekom Vaňhom z GoldenPocket, Jakubom Kraľovanským z Nexaltic Capital a Matúšom Peprným z WeerTrade. Práve táto štvorica vám totiž od začiatku budúceho týždňa bude počas pracovných dní prinášať exkluzívne pre náš web technické analýzy Bitcoinu, ktoré budú občas doplnené aj o zaujímavé altcoiny. Veríme, že sa máte na čo tešiť.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.