Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šokujúca štúdia: 86% volume môže byť fake, z TOP30 búrz obstála len Binance

Článok

Fake volume
Fake volume

Ak čítate pravidelne náš denný prehľad trhu, možno ste postrehli naše zmienky o reportovanom volume (objeme denných obchodov), ktoré je vzhľadom na súčasný medvedí trh nezvyklo vysoké. Hodnoty nad 30 miliárd denne sú v posledných týždňoch úplne bežné. Štúdia, ktorú vypracovala štatistická kryptoplatforma The TIE však naznačuje, že až 86% volume môže byť “fake”.

Na výsledky štúdie The Tie upozornil aj šéf burzy Binance Changpeng Zhao, ktorý mal však dôvod navyše – jeho burza totiž dopadla v meraní veľmi dobre – na rozdiel od ¾ búrz v rámci tohto reportu.

Postupnosť výpočtu

The Tei najprv zoradil burzy podľa toho, aké volume reportovali v priebehu posledných 30 dní. Na prvom mieste napríklad skončil Bithumb, ktorý reportoval 28 miliárd dolárov. Druhý bol BitMex s 21 miliardami a tretia Binance tiež s 21 miliardami USD. Do tabuľky bolo celkovo zaradených 100 najväčších búrz podľa reportovaného volume.

Následne na základe štatistík návštevnosti, ktoré ponúka portál SimilarWeb, bolo reportované volume vydelené počtom návštevníkov jednotlivých búrz z čoho vyšlo „reportované volume na 1 návštevníka“ (Reported volume per Visit). Napríklad u Binance sa reportovaných 21 miliárd USD vydelilo vyše 28 miliónmi návštev stránky. Z toho vznikol priemerný objem obchodov (volume) na jednu návštevu. U Binance vyšla suma 750 dolárov na návštevníka. U Bithumbu však až 13 tisíc dolárov. No a taký CHAOEX, údajne 29. najväčšia burza podľa objemu obchodov, má “naozaj“ skvelých trejderov – podľa tohto údaju je ich priemerné volume takmer 400 tisíc dolárov na 1 návštevu.

Štúdia následne pokračovala doplnením stĺpca s „očakávaným volume” (Expected Volume), ktorý bol vyrátaný na základe priemerného trading volume, ktoré vzniklo u búrz Binance, Coinbase Pro, Poloniex, Gemini Kraken. Boli vybrané z dôvodu, že patria medzi najznámejšie, najrešpektovanejšie, majú dobrú reputáciu a majú konzistentné čísla týkajúce sa reportov objemu obchodov. Autori štúdie na základe výpočtu došli k tomu, že priemerné volume na 1 návštevu je 591 dolárov. Hodnota “očakávaného volume” (Expected volume) pre každú burzu sa teda vypočítala násobkom čísla 591 a počtu návštevníkov danej burzy za mesiac.

Kliknite na obrázok (alebo sem) pre kompletnú tabuľku s výsledkami 100 sledovaných búrz

Ako dopadli najznámejšie burzy?

Posledný stĺpec “Očakávané volume / Reportované volume” (Expected/reported) následne ukázal pomer medzi predpokladaným volume na základe týchto priemerov a reportovaným volume samotnou burzou. Dopadlo to tak, že medzi 30 burzami, ktoré reportujú najvyššie volume, skončila nad 18 percentami len jediná – podľa očakávaní Binance, ktorá získala 78%, čo podľa tejto metodiky výpočtu znamená, že 78% reportovaného volume je naozaj pravda. Spokojní môžu byť aj u Bitfinexu (68%) na 37. mieste. Ešte lepšie obstáli v rámci tohto testu Bittrex (+482%), Bitstamp (+116%), Kraken (+102%) a Coinabse Pro (+172%).

Katastrofálne si počínal naopak Bithumb, burza s údajne najvyšším mesačným volume, ktorá má podľa týchto záverov reálne volume len 4% z toho, čo uvádza. Nuž a BitMex má len šokujúcich 0.84% a OKEx necelých 6%.

Záverečný sumár štúdie

Priemerné denné volume reportované zmenárňami:
15,8 miliardy dolárov

Vypočítané reálne volume:
 2,1 miliardy dolárov

Percento pravdepodobného “fake” volume:
86,57%

Zmenárne s podozrivým volume (zo 100): 75
Zmenárne s normálnym volume: 25
Percento zmenárni s podvodným volume: 75%

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne