Ak čítate pravidelne náš denný prehľad trhu, možno ste postrehli naše zmienky o reportovanom volume (objeme denných obchodov), ktoré je vzhľadom na súčasný medvedí trh nezvyklo vysoké. Hodnoty nad 30 miliárd denne sú v posledných týždňoch úplne bežné. Štúdia, ktorú vypracovala štatistická kryptoplatforma The TIE však naznačuje, že až 86% volume môže byť “fake”.
Na výsledky štúdie The Tie upozornil aj šéf burzy Binance Changpeng Zhao, ktorý mal však dôvod navyše – jeho burza totiž dopadla v meraní veľmi dobre – na rozdiel od ¾ búrz v rámci tohto reportu.
Postupnosť výpočtu
The Tei najprv zoradil burzy podľa toho, aké volume reportovali v priebehu posledných 30 dní. Na prvom mieste napríklad skončil Bithumb, ktorý reportoval 28 miliárd dolárov. Druhý bol BitMex s 21 miliardami a tretia Binance tiež s 21 miliardami USD. Do tabuľky bolo celkovo zaradených 100 najväčších búrz podľa reportovaného volume.
Následne na základe štatistík návštevnosti, ktoré ponúka portál SimilarWeb, bolo reportované volume vydelené počtom návštevníkov jednotlivých búrz z čoho vyšlo „reportované volume na 1 návštevníka“ (Reported volume per Visit). Napríklad u Binance sa reportovaných 21 miliárd USD vydelilo vyše 28 miliónmi návštev stránky. Z toho vznikol priemerný objem obchodov (volume) na jednu návštevu. U Binance vyšla suma 750 dolárov na návštevníka. U Bithumbu však až 13 tisíc dolárov. No a taký CHAOEX, údajne 29. najväčšia burza podľa objemu obchodov, má “naozaj“ skvelých trejderov – podľa tohto údaju je ich priemerné volume takmer 400 tisíc dolárov na 1 návštevu.
Štúdia následne pokračovala doplnením stĺpca s „očakávaným volume” (Expected Volume), ktorý bol vyrátaný na základe priemerného trading volume, ktoré vzniklo u búrz Binance, Coinbase Pro, Poloniex, Gemini a Kraken. Boli vybrané z dôvodu, že patria medzi najznámejšie, najrešpektovanejšie, majú dobrú reputáciu a majú konzistentné čísla týkajúce sa reportov objemu obchodov. Autori štúdie na základe výpočtu došli k tomu, že priemerné volume na 1 návštevu je 591 dolárov. Hodnota “očakávaného volume” (Expected volume) pre každú burzu sa teda vypočítala násobkom čísla 591 a počtu návštevníkov danej burzy za mesiac.
Kliknite na obrázok (alebo sem) pre kompletnú tabuľku s výsledkami 100 sledovaných búrz
Ako dopadli najznámejšie burzy?
Posledný stĺpec “Očakávané volume / Reportované volume” (Expected/reported) následne ukázal pomer medzi predpokladaným volume na základe týchto priemerov a reportovaným volume samotnou burzou. Dopadlo to tak, že medzi 30 burzami, ktoré reportujú najvyššie volume, skončila nad 18 percentami len jediná – podľa očakávaní Binance, ktorá získala 78%, čo podľa tejto metodiky výpočtu znamená, že 78% reportovaného volume je naozaj pravda. Spokojní môžu byť aj u Bitfinexu (68%) na 37. mieste. Ešte lepšie obstáli v rámci tohto testu Bittrex (+482%), Bitstamp (+116%), Kraken (+102%) a Coinabse Pro (+172%).
Katastrofálne si počínal naopak Bithumb, burza s údajne najvyšším mesačným volume, ktorá má podľa týchto záverov reálne volume len 4% z toho, čo uvádza. Nuž a BitMex má len šokujúcich 0.84% a OKEx necelých 6%.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Záverečný sumár štúdie
Priemerné denné volume reportované zmenárňami:
15,8 miliardy dolárov
Vypočítané reálne volume:
2,1 miliardy dolárov
Percento pravdepodobného “fake” volume:
86,57%
Zmenárne s podozrivým volume (zo 100): 75
Zmenárne s normálnym volume: 25
Percento zmenárni s podvodným volume: 75%
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.