Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Vývojári Ethereum opäť schválili algoritmus ProgPoW

Avatar

Článok

zo dňa

Ethereum ťažba

Developeri Ethereum opäť diskutovali o zavedení navrhovaného algoritmu „Progressive Proof-of-Work” (ProgPoW), ktorý obmedzí ťažbu Ethereum prostredníctvom ASIC minerov a výrazne podporí ťažbu cez GPU, teda grafické karty.

Vývojári druhej najhodnotnejšej kryptomeny už dávnejšie dosiahli zhodu v tom, že algoritmus by sa mal implementovať, no nedohodli sa na časovom harmonograme zavedenia tejto novinky.

Počas diskusie o algoritme sa opäť dostali do fázy, kedy prebehli pokusy opätovne prehodnotiť toto rozhodnutie. Hlavný vývojár Greg Colvin však poznamenal, že táto téma bola už mnohokrát prediskutovaná. ,,Vraciame sa k veciam, o ktorých sme vyčerpávajúco hovorili už mesiace dozadu. Dohodli sme sa, že jedinou otázkou, ktorú musíme riešiť je, či sú v algoritme chyby, zadné vrátka a podobne. Nie to, že budeme opäť riešiť argumentmi medzi ľuďmi, ktorí hája GPU a ľuďmi, ktorí hája ASIC,” skonštatoval podráždene.

Vývojári Ethereum dosiahli prvú dohodu o tom, že zavedú algoritmus ProgPoW v januári 2019. Následne sa však vo februári dohodli, že definitívne rozhodnutie odložia, až kým algoritmus neskontroluje tretia strana. Pred približne mesiacom dosiahli takmer jednohlasnú podporu jeho implementácie. Či sa tak však napokon stane a hlavne kedy, je zatiaľ otázne. Systém musí prejsť záťažovými skúškami. Algoritmus môže byť následne súčasťou plánovanej aktualizácie Istanbul, alebo ďalšieho hardforku.

Potenciálna implementácia ProgPow vyvoláva v komunite rôzne teórie a konšpirácie. Objavuje sa napríklad aj názor, že tím pracujúci na ProgPow zastupuje záujmy popredných výrobcov GPU ako sú Nvidia a AMD. Ak bude tento algoritmus napokon naozaj zavedený do praxe, Ethereum bude totiž možné ťažiť najefektívnejšie práce prostredníctvom grafických procesorov týchto dvoch spoločností, čo môže výrazne zvýšiť ich zisky.

Hlavný argument pre zavedenie algoritmu je, že ťažba Ethereum cez GPU procesory prispeje k výraznejšej decentralizácii ťažby tejto kryptomeny, nakoľko prevádzka ASIC minierov je omnoho nákladnejšia a špecializujú sa na ňu predovšetkým veľké mining farmy.

,,Ethereum 2.0“ vyrieši nedostatky, ktorým čelí Bitcoin aj Ethereum, tvrdí Lubin

Zdroj: cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Bloomberg: Rast Ethereum je špekulatívny, Bitcoinu nie

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-ethereum

Spoločnosť Bloomberg vo svojom augustovom vydaní komplexnej analýzy kryptomenového trhu skonštatovala, že rast kryptomeny Ethereum je v porovnaní s cenovým vývojom Bitcoinu založený hlavne na špekuláciách.

,,Ethereum v roku 2020 zvýšila svoje minuloročné maximá a poskočila na jedno z najvýznamnejších kryptomenových aktív s najlepšou výkonnosťou, avšak jej rast vnímame hlavne ako špekulatívnu záležitosť v porovnaní s tým, ako sa vyvíja dopyt a ponuka u Bitcoinu,” píše sa v analýze Bloombergu.

Spoločnosť sa domnieva, že rast hodnoty Ethereu poháňa najmä stúpajúci záujem o DeFi projekty a predovšetkým očakávaný príchod novej éry Ehtereum 2.0, ktorá so sebou prinesie staking a má vyriešiť problem so škálovateľnosťou tohto blockchainu. Spoliehanie sa na budúcnosť je však práve tým špekulatívnym prvkom, ktorý poháňa cenu a neodzrkadľuje súčasný stav, nakoľko dátum spustenia Ethereum 2.0 je neznámy.

U Bitcoinu naopak Bloomberg vyzdvihuje jeho vlastnosti podobne zlatu. Najmä jeho obmedzenú ponuku a protiinflačný charakter. Zároveň poukazuje na stúpajúci inštitucionálny dopyt po tomto aktíve. Bloomberg taktiež naznačil, že súčasná cena Bitcoinu je podhodnotená a očakáva, že v dohľadnej dobe by mohla stúpnuť k 18 000 USD.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Adam Back prirovnal Ethereum, Cardano aj Ripple ku Ponzi schémam

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Back

Generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream Adam Back, ktorý bol v minulosti už niekoľkokrát označený za horúceho kandidáta na Satoshiho Nakamota, teda záhadného tvorcu Bitcoinu (no pochopiteľne to poprel), naznačil, že viaceré popredné kryptomeny sú len úspešné Ponzi schémy. Na tento zoznam zaradil aj Ethereum.

Adam Back na Twitteri uviedol, že Ethereum a iné vysoko kapitalizované altcoiny majú viaceré podobné prvky s ponzi schémami: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všetko mi to príde veľmi podobné.“

Kým Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar sú známe altcoiny, Bitconnect a OneCoin sú najznámejšie potvrdené kryptomenové podvody, pri ktorých prišli investori o astronomické peniaze. Charles Ponzi a Bernie Madoff sú dvaja najznámejší tvorcovia typických Ponzi schém a pokiaľ ide o Dana Larmera, pravdepodobne tým odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odštartoval túto tému vstupom do “tweetu“ televíznej novinárky Layahy Hailpernovej, ktorá sa spýtala svojej komunity, či si myslí, že Ethereum je podvod, alebo má pridanú hodnotu pre ekosystém vďaka decentralizovaným aplikáciám (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% predťažených zásob hovorí za všetko. Čo si myslíte, čo je väčší podvod, Ripple alebo Ethereum.”

Nie je to prvýkrát, čo rešpektovaný vedec a programátor kritizuje Ethereum. Prirovnal ho taktiež k startupu Theranos, ktorý tvrdil, že vytvoril revolučný medicínsky nástroj. Ukázalo sa, že išlo o podvod.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

90% držiteľov Etherov a 100% držiteľov Chainlinku v pluse!

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum Chainlink

Veľmi zaujímavé čísla zverejnili v priebehu včerajšieho dňa analytické spoločnosti Glassnode a IntoTheBlock. Podľa ich záverov totiž v čase publikácii ich dát boli takmer všetci držitelia krypotmien Chainlink (LINK) a Ethereum (ETH) voči hodnote dolára v pluse, inak povedané kúpili daný coin za menej, než bola jeho súčasná trhová cena v USD.

Spoločnosť Glasnode sa sústredila na Ethereum a dospela k záveru, že aktuálne 90% všetkych Etherov v obehu je v profite. To znamená, že 90% z približne 112 miliónov Ehterov boli kúpene za nižšiu cenu, než je ich súčasná dolárová hodnota. Naposledy bolo Ethereum na podobných leveloch vo februári 2018, kedy bola jeho cena 925 dolárov. Aktuálne je tesne pod hranicou 400 USD.

Pokiaľ ide o Chainlink, ten vďaka svojmu bullrunu dokonca dospel v utorok do momentu, kedy prakticky neexistoval investor, ktorý by ho dokázal kúpiť drahšie, než bola jeho vtedajšia dolárová cena. Uviedla to štúdia IntoTheBlock.

Zaujímavé sú taktiež jej údaje o ďalších kryptomenách. Napríklad Bitcoin sa podľa IntoTheBlock taktiež nachádza už na 90%, no napríklad Litecoin len na 47%, čo znamená, že stále viac než polovica hodlerov LTC je v mínuse.

Tieto informácie samozrejme zohľadňujú len dáta posledných transakcií daných mincí. To znamená, že za nákupnú cenu je povážená tá cena, ktorá bola platná pri poslednej transakcií danej kryptomeny.

Ak ste kúpili Ethereum za tisíc dolárov a predali ho za 200 dolárov, utrpeli ste veľkú stratu. Do tejto  štatistiky ale zarátaní nie ste. Boli by ste len za predpokladu, že ste tieto ETH stále nepredali a držíte ich. V tom prípade by ste patrili medzi spomínaných 10% ľudí, ktorí sú ešte v strate.

Upozorňujeme, že tieto čísla boli platné v čase ich včerajšieho zverejnenia firmami IntoTheBlock a Glassnode. Ceny  Ethereum a Chainlink sa však odvtedy výraznejšie nezmenili, čiže by mali byť stále veľmi podobné.

Čítať ďalej

Bitcoin

Weiss Ratings: Najlepšou kryptomenou je Ethereum. Kto nasleduje?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum-bitcoin-cardano

Najkvalitnejšou kryptomenou na trhu už nie je Bitcoin, ale Ethereum. K takémuto záveru dospela analytická ratingová agentúra Weiss Ratings, v ktorej aktuálnom poradí je Ethereum (ETH) prvou kryptomenou so špičkovým ratingom A.  

Druhý v poradí Bitcoin, ktorý bol dlhodobo lídrom tohto poradia, síce svoju známku (B+) nezmenil, no Ethereum ho vďaka svojim pokorám týkajúcim sa dlho očakávaného spustenia novej éry “Ethereum 2.0“ dokázalo predbehnúť.

Treťou najlepšou kryptomenou na trhu je podľa agentúry Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) so známkou B. Nasledujú Litecoin, Stellar, Dash, TezosZCash s hodnotením B-. Deviatkou je XRP (C+) a na desiatom mieste je kontroverzný Bitcoin SV (takitež C+).

Pokiaľ ide o čiastkové hodnotenia, v kategórii adopcie je stále najlepší Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopcia vyjadruje hlavne používateľnosť danej kryptomeny a je teda logické, že napríklad Cardano, ktoré spustilo svoj mainnet len pred pár dňami, v tejto kategórii zaostáva, kým na Ethereum sa už dlhú dobu budujú smart kontrakty a Bitcoin je všeobecne najpoužívanejšou kryptomenou.

Naopak z pohľadu technológie je na tom najlepšie práve Cardano, za ktorým nasledujú Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zaujímavou metrikou je taktiež kategória investičného rizika, ktorá zohľadňuje do akej miery je rizikové investovať fiatové peniaze do danej kryptomeny. Nie je prekvapujúce, že prvý je Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Cardano, Monero a Waves.

Na záver sme sa pozreli aj na poradie tokenov. Medzi nimi dominuje Chainlink. Nasledujú Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetworkKxChain.

Čítať ďalej

Bitcoin

Prudký prepad ceny Bitcoinu a Ethereum nemusia znamenať koniec rastového trendu

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Ekonóm Alex Kruger, ktorý je známy aj svojim pozitívnym názorom na kryptomeny, upozornil, že flash crash, ktorý sme videli u Bitcoinu a Ethereum keď BTC dosiahol cenu 12 tisíc dolárov a ETH 415 dolárov, nemusia znamenať, že ich rast sa definitívne zastavil.

Áno, pravdou je, že prudký prepad, ktorý sme videli na grafoch Bitcoinu a Ethereum môže byť vnímaný ako silný medvedí signál. Kruger však upozornil, že ak by Bitcoin a Ethereum v najbližších dňoch napodobnili zlato a striebro, mohlo by ísť len o dočasnú korekciu.

Zlato a striebro, teda komodity, ktoré zjavne ťažia zo súčasného tlačenia fiatových peňazí, totiž takýto výplach zažili len nedávno a obe následne potvrdili, že trend rastu pokračuje a išlo len o korekciu.

Lepšie než slová to ilustruje samotný graf, na ktorom môžete vidieť, ako sa zlato a striebro prepadli a následne pokračovali v ceste hore. Na grafoch sú zvýraznené všetky spomínané prepady (zlato, striebro, Bitcoin, Ethereum), ktoré sa na seba mimoriadne podobajú.

,,Očakávam že dlhodobý obraz zostal nezmenený. V roku 2020 nás čakajú vyššie high,” doplnil Alex Kruger.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Existuje viac Ethereum adries, ktoré sú v pluse, než celkový počet BTC adries

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Vďaka nedávnemu nárastu hodnoty kryptomeny Ethereum (ETH) nad 300 dolárov aktuálne existuje viac ETH adries, ktoré sú v zisku voči americkému doláru, než celkové množstvo adries, na ktorých sa nachádzajú nejaké bitcoiny.

Celkové množstvo adries ETH, ktoré sú v pluse, bolo v čase publikovania týchto údajov portálom Cointelegraph 31 860 000, kým celkové množstvo adries, na ktorých sa nachádzajú nejaké bitcoiny bolo “len” 30 860 000.

Z údajov, na ktoré ako prvý upozornil portál The Defiant, vyplýva, že k tomuto výraznému nárastu ziskovosti investorov prispela postupná akumulácia Etherov  v období, kedy sa cena nachádzala na úrovniach medzi 200 až 300 dolármi a predovšetkým v období, kedy klesla hlboko pod 200 USD na prelome marca a apríla.

Priebežné investovanie do Ethereum sa teda javí podobne ako v prípade Bitcoinu ako dobrá stratégia, nakoľko sa dá výborne priemerovať nákupná cena. Aj napriek tomu, že Ethereum je v súčasnosti stále veľmi vzdialené svojim rekordným hodnotám okolo 1400 dolárov, väčšina investorov do tejto kryptomeny by malo byť v pluse, ak svoje ETH nepredali “pod cenu”.

Pozitívnym javom je aj skutočnosť, že počet adries, na ktorých sa držia Ethery dlhšie než rok, narástol za posledných 12 mesiacov až o 10 miliónov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Buterin varuje: Neriskujte v DeFi svoje životné úspory!               

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin Defi

Decentralizované financovanie, v skratke DeFi, je novým hitom kryptomenového trhu a mnohí považujú práve tento prvok za spúšťača nového krypto-bullrunu. Líder a zakladateľ Ethereum, na ktorom sídli väčšine významných DeFi projektov, však investorov varuje, aby boli v súvislosti s DeFi obzvlášť opatrní.

Rusko-kanadský rešpektovaný programátor Vitalik Buterin počas podcastu s Laurou Shin s názvom “Unchained“ upozornil všetkých ľudí, aby skrz DeFi neriskovali svoje životné úspory. ,,Myslím si, že veľa ľudí podceňuje riziká, ktoré so sebou prinášajú smart kontrakty,” zdôraznil.

Buterin skonštatoval, že úrokové sadzby u DeFi sú exponenciálne vyššie ako u tradičných bankových účtov, čo znamená, že produkty DeFi sú oveľa rizikovejšie a majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť zlomenia. Zároveň skonštatoval, že nie je dostatočne presvedčený, že platformy a protokoly, ktoré majú na starosti audit systémov, dokážu stopercentne naplniť svoje poslanie.

Vitalik nechce ľudí vyslovene odrádzať od používania DeFi, však v minulosti možnosti decentralizovaného financovania, ktoré vznikajú na Ethereum, viackrát pochválil, no len zopakoval, že by sa v žiadnom prípade nemalo využívať ako formu investície životných úspor. Táto technológia je totiž nová a prináša mnoho úskalí a poteniálnych rizík. Príkladom sú napríklad straty investorov v hodnote takmer milióna dolárov pri problémoch decentralizovaného protokolu bZx vo februári tohto roku či júnový výpadok smart kontraktov Bancor, keď došlo k výpadku siete.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor s Adamom Kracíkom: O Bitcoine, Ethereum 2.0 a budúcnosti stablecoinov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Kracík Rozhovor

Tento týždeň vám prinášame rozhovor s Adamom Kracíkom, s ktorým sme sa rozprávali o viacerých aktuálnych témach zo sveta kryptomien. Začali sme Bitcoinom, jeho fundamentmi, ktoré môžu vplývať na cenu až po problémy s jeho škálovaním, cez Ethereum a dlhoočakávaný prechod na fázu Ethereum 2.0, nuž a napokon sme rozhovor uzavreli témou stablecoinov a ich možnej budúcnosti v celom ekosystéme.

O Bitcoine

Ktoré fundamenty sú pre teba najdôležitejšie ak sa snažíš pochopiť sentiment na kryptomenovom trhu? Uvediem príklad pre ľahšie pochopenie mojej  otázky: Je pre teba silnejším pozitívnym signálom odliv bitcoinov z búrz alebo trend vyhľadávania slova Bitcoin na Google? Nárast hashrate alebo správy o akumulácii BTC zo strany inštitúcii? 

Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol. 

Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady.  Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu. 

Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup). 

Je podľa teba reálne, že Bitcoin bude napokon v blízkej budúcnosti riešiť problémy so škálovateľnosťou zväčšením veľkosti blokov? V priebehu týždňa sa v takomto zmysle vyjadril Bill Barhydt z Abry.

Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus. 

Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná. 

U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších). 

Ako vnímaš tohtotýždňove rozhodnutie OCC, ktoré udelilo americkým bankám súhlas na poskytovanie kryptoslužieb?  Dá sa predpokladať, že teraz začnú banky vo veľkom ponúkať Američanom možnosť investície do kryptomien?

Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta. 

I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva. 

Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb. 

Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli. 

O Ethereum

Ako vnímaš trochu nešťastne sprostredkované informácie týkajúce sa dátumu spustenia Ethereum 2.0? Priznám sa, že posledné signály zo strany developerov sú dosť mätúce. Justin Drake tvrdí, že to stihnú najskôr začiatkom roka 2021, no Vitalik Buterin hneď nato reaguje a sľubuje, že to spustia tento rok.

To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.

Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma). 

Z vyjadrení Vitalika Buterina som pochopil, že spustenie Ethereum 2.0 je vlastne rozdelené do viacerých fáz a „fáza 0” neobsahuje žiadne obzvlášť kritické miesta a aj preto vlastne verí, že ju spustia už tento rok. Vedel by si teda povedať niečo viac o tých fázach, koľko ich bude a čo budú pre Ethereum znamenať?

Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0. 

Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší. 

Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm).  To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu. 

To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp. 

Čoraz viac sa upozorňuje, že Ethereum má čoraz väčšie problémy so škálovateľnosťou, nuž a popri tom musíme stále rátať aj s možnosťou, že Ethereum 2.0 sa napokon výrazne oddiali. Ako inak sa dá tento problém medzitým riešiť? Ja si pamätám, že pred niekoľkými mesiacmi Buterin hovoril aj o nejakej možnosti využitia blockchainu Bitcoin Cash, nuž a minulý týždeň sme zas písali, že Matic Network vraj dokáže škálovať 7200 transakcií za sekundu a Ethereum to môže okamžite využiť…

Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling. 

Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain. 

Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí. 

scr-matter-labs

Ostatné

Aký je tvoj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV sú stále štvorkou respektíve päťkou na trhu? Budem o nich robiť najbližšie video pre YouTube kanál Zaujalo ma, tak ma zaujímaj aj tvoj názor (úsmev).

Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP. 

Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně. 

A čo budúcnosť stablecoinov? Budú tu riešenia ako USDT, USDC, GUSD a podobne aj o 10-20 rokov, alebo si budeme posielať digitálne meny centrálnych bánk? A čo budúcnosť decentralizovaných stablecoinov ako DAI? Nie je práve taký typ stablecoinu budúcnosťou internetových platieb?

Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling. 

Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)). 

V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo. 

Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince. 

Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď. 

Špekuluje sa, ze na Cardano by mohol po spustení fázy Goguen vzniknúť stablecoin na spôsob ako si to predstavuje Facebook s Librou, no fungoval by decentralizovane ako DAI. Mne by sa to úprimne veľmi páčilo. Tvoje “peniaze”, pod tvojou kontrolou, žiadne držanie na účtoch v banke. A viazané na kôš aktív od zlata až po fiatové meny. Toto by mohol byť podľa mňa “Game Changer” a blockchain, ktorý to dokáže funkčne a bezpečne priniesť by mal “vybavené”. Myslím si, že by u toho mohla nastať relatívne rýchla adopcia. Vidíš to rovnako?

Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana. 

Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd. 

Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat. 

Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu. 

Adam ďakujem Ti krásne za rozhovor a dúfam, že si to čoskoro zopakujeme pri ďalších aktuálnych témach.

Nezabudnite si prečítať aj náš rozhovor o Cardano s Jaromírom Tesařom.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Najväčšie kryptomeny súčasnosti: Bitcoin, Ethereum a XRP

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Ethereum XRP

YouTube kanál Zaujalo ma špecializujúci sa na zaujímavosti zo sveta technológii a financií,  prináša prvé zo série videí, v ktorých predstavuje najväčšie kryptomeny súčasnosti. Na úvod 3 najväčšie z nich podľa trhovej kapitalizácie (ak nerátame stablecoin Tether), čiže Bitcoin, Ethereum a XRP. Dozviete sa o ich najsilnejších stránkach ale aj slabinách a očakávaniach do budúcnosti.

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum 2.0 v roku 2020 stále v hre! Je súčasná cena ETH “smiešna“?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum20

Nedávno sme písali o tom, ako developer Ethereum Justin Drake znepokojil komunitu okolo tejto kryptomeny vyhlásením, že spustenie novej éry s označením “Ethereum 2.0“ očakáva najskôr začiatkom roka 2021. Táto informácia totiž bola v rozpore s predošlými tvrdeniami developerov, ktorí uvádzali ako možný dátum spustenia novej generácie ETH niekedy okolo júla až augusta 2020.

Spustenie Ethereum 2.0 je v komunite okolo druhej najväčšej kryptomeny dlho očakávanou udalosťou. Pre celý ekosystém je mimoriadne dôležité aj z pohľadu funkčnosti, pretože sa vďaka nej má vyriešiť čoraz očividnejší problém so škálovateľnosťou blockchainu, ktorý aktuálne zjavne nestíha realizovať dostatočne rýchlo všetky transakcie a tie sa zároveň stávajú drahšie.

Kým Drake bol dokonca obvinený z toho, že šíri medzi investormi Ethereum zbytočne strach, on svoje tvrdenia o odklade Etheruem 2.0 vysvetlil podľa nášho názoru dostatočne logicky:

,,Pred spustením (Ethereum 2.0) chcem vidieť, že verejný testnet bude bežať s troma alebo viacerými klientmi bez problémov aspoň 2-3 mesiace, že bude bežať “útočná sieť” aspoň 2-3 mesiace a že program odmeňujúci hackerov snažiacich sa napadnúť systém bude bežať aspoň 2-3meisace. Toto všetko nestihneme urobiť skôr než v treťom kvartáli,” upozornil.

Hlavný predstaviteľ Ethereum Vitalik Buterin, ktorý bol prítomný počas tohto rozhovoru, kde Drake uviedol svoje obavy, však mal už vtedy iný názor. Zdôraznil, že spustenie Ethereum 2.0 je rozdelené do viacerých fáz a “fáza 0”, ktorá má ísť prvá, nemá vážne bezpečnostné riziká. ,,Ethereum 2.0 nepríde so žiadnymi kritickými aplikáciami až do spustenia fázy 1, takže praktické riziká zrútenia budú veľmi nízke,” zdôraznil.

Optimistickejší sú aj na rozdiel od Drakea aj ďalší developeri. Patrí medzi nich aj Afri Schoedon, ktorý pracuje na ETH2 multi-klient testnete. V rozhovore pe Paradigm uviedol, že stihnutie tohtoročného termínu je stále dostatočne reálne.

,,Nachádzam v tomto niekde medzi Vitalikom a Justonom Drakerom. Nemyslím si, že musíme nutne odkladať spustenie Ethereum 2.0 až na rok 2021 ak sa neobjavia nejaká vážne problémy. Sme na ceste k tomu, aby sme ho spustili záverom tohto roka.”

Shoedon zároveň doplnil, že už čoskoro môžeme očakávať oficiálne spustenie multi-klient testnetu s názvom Medalla.

Očakávania od Ethereum 2.0 výrazne narastajú popri tom ako stúpa záujem o DeFi projekty postavené na tomto blockchaine. Ryan Sean Adams na Twitteri skonštatoval, že kombinácia spustenie stakingu, čo bude ďalšia očakávaná súčasť Ethereum 2.0 spolu s gradujúcim rastom záujmu o DeFi budú pre Ethereum takými katalyzátormi, že hravo prekonajú aj ICO horúčku z roku 2017. Následne doplnil, že súčasná cena (v čase publikovania jeho príspevku bola 243 dolárov) je preto podľa neho smiešna.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-