V utorok sme vám priniesli závery štúdie štatistickej kryptoplatformy The Tie, ktorá uvádza, že 86% volume (denných objemov obchodov) na kryptoburzách môže byť podvod. Nuž a teraz tu máme ešte šokujúcejšie vyhlásenie. Žiadateľ o schválenie Bitcoin ETF, spoločnosť Bitwise Asset Management tvrdí, že podvodných je až 95% volume neregulovaných kryptobúrz. Našli v tom však aj pozitíva pre schválenie Bitcoin ETF.
Spoločnosť Bitwise dospela k tomuto záveru v rámci štúdie, ktorú vypracovala pre potreby Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), u ktorej žiada o schválenie Bitcoin ETF. Už v úvode roka sme vás informovali, že Bitwise považuje svoju žiadosť za najlepšiu zo všetkých, ktoré boli doteraz podané na SEC. Zároveň tvrdí, že táto žiadosť rieši všetky problémy, pre ktoré boli predchádzajúce žiadosti zamietnuté, vrátane možnej manipulácie ceny Bitcoinu. Vráťme sa však k téme tohto článku.
Bitwise sa o závery svojich zistení rozhodlo podeliť aj s kryptokomunitou. Na Twitteri zverejnil niekoľko bodov, v rámci ktorých bolo opísané, ako dospeli k záveru, že uvádzaný objem obchodovania s Bitcoinom je výrazne skreslený.
To najpodstatnejšie z nášho pohľadu sme zhrnuli do nasledujúcich bodov. Celé vyjadrenie Bitwise zvererjnené na Twitteri nájdete v angličtine tu.
- Bitwise do svojej štúdie zaradila 81 búrz s kryptomenami, ktoré reportujú pre CoinMarketCap objem obchodovania s Bitcoinom vyšší než 1 milión dolárov. Podľa Bitwise je 95% tohto volume podvod, no prináša to aj dobre správy.
- Pravdepodobným motívom falšovať volume sú poplatky za zalistovanie nových projektov (môžu byť v hodnotách medzi 1 až 3 miliónmi dolárov). Reálne denné volume spotového obchodovania s BTC je podľa Bitwise len okolo 270 miliónov dolárov (tj. len 5% z reportovaného volume). Len 10 búrz reportuje volume, ktoré sa zdá byť blízko reality. Ich spready sú nižšie než 0,10%, čo považuje Bitwise za výborne. Na obrázku môžete vidieť porovnanie reálneho volume (tmavý zelený kruh) s reportovaným volume.
- 10 zmenárni, ktoré majú podľa všetkého reálne volume, sú Binance, Bitfinex, Kraken, Bitstamp, Coinbase, BitFlyerUSA, Gemini, itBit, Bittrex a Poloniex.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
- Bitwise samozrejme uviedla aj metodiku svojich zistení. V rámci prvého testu dospela k záveru, že vyššie spomínané burzy majú omnoho viac obchodov v nižších hodnotách než obchodov s vysokými hodnotami a ich grafy sú podobné, čo naznačuje, že obchody na týchto burzách sa dejú prirodzene podľa situácie na trhu. Burzy, ktoré zrejme falšujú volume, majú od spomínanej desiatky ale aj medzi sebou výrazne odlišné grafy v rámci rovnakého časového rámca, čo vyzerá veľmi podozrivo.
- V rámci druhého testu sa porovnávali „spikes“, teda dočasné rýchle rasty alebo prepady trhu. U spomínanej desiatky sa grafy na seba podobali, čo je logické, pretože sú súčasťou rovnakého trhu. Burzy, ktoré falšujú volume, však tieto “spikes” vôbec nezaznamenali (nevyčnievajú na grafe). Ich grafy boli opäť výrazne odlišné.
- Bitwise tvrdí, že keď sa odráta falošné volume, reálne volume Bitcoinu vyzerá omnoho zdravšie. Porovnáva ho s volume u zlata, ktoré tvorí približne 0,53% z celkovej kapitalizácie zlata. 270 miliónov dolárov zo 70 miliardovej kapitalizácie Bitcoinu predstavuje 0,39%. Reálne volume očistené od toho falšovaného je teda podobné zlatu, teda komodite, ku ktorej je Bitcoin často prirovnávaný.
- Bitwise v ďalšom bode poukazuje na výbornú správu – arbitráž medzi spomínanou desiatkou búrz sa za posledný rok výrazne zlepšila. Odchýlka priemernej ceny jednej burzy od priemernej ceny celkovo je nižšia než 0,10%. Teda menej, než sú poplatky za obchodovanie (0,1-0,3%) a náklady na zaistenie.
- Bitwise prikladá aj ďalší graf, ktorý dokazuje, že cena Bitcoinu na týchto 10 burzách postupom času k sebe čoraz viac približuje.
- Ďalšou dobrou správou podľa Bitwise je skutočnosť, že 9 z 10 spomínaných búrz sú regulované cez FinCEN a 5 z 10 búrz NYDFS (New York State Department of Financial Services) v rámci BitLicense. Jedinou burzou, ktorá nie je regulovaná ani cez FinCEN ani v rámci BitLicense, je burza Binance. 5 z 10 týchto búrz okrem toho používa špeciálne nástroje na prevenciu pred manipuláciou.
- Bitwise ďalej uvádza, že keď sa odstráni “fake volume”, CME a CBOE Futures kontrakty s BTC tvoria významnú časť trhu – až 91 miliónov dolárov, špeciálne keď sa porovnajú s reálnym spotovým volume. Napríklad vo februári by išlo až o 35% celkového volume. To je podľa Bitwise dobrá správa, pretože to znamená, že CME ako regulovaný trh má významný podiel na cene Bitcoinu, čo je veľmi dôležité pre schválenie ETF.
- Bitwise konštatuje, že reálne obchodovanie s Bitcoinom je teda výrazne nižšie, než to uvádza CoinMarketCap a väčšina búrz. Zároveň je však omnoho regulovanejšie.
Bitwise sa týmito zisteniami snaží presvedčiť SEC, že cena Bitcoinu u spomínaných búrz nie je manipulovaná, na popredných burzách je veľmi podobná a že významnú časť volume tvoria futures kontrakty. Či to bude stačiť na schválenie Bitcoin ETF sa ukáže až v najbližších mesiacoch.
Šokujúca štúdia: 86% volume môže byť fake, z TOP30 búrz obstála len Binance
zdroj: Twitter Bitwise
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.