Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF: SEC dostala šesť negatívnych komentárov k žiadosti VanEck a SolidX

Článok

Bitcoin ETF
Bitcoin ETF

K žiadosti o schválenie Bitcoin ETF zo strany spoločností VanEck, Solidx a chicagskej burzy CBOE bolo podaných viacero negatívnych komentárov.

Kritické hlasy, ktore lobujú u Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) v tom zmysle, aby žiadosť neschválila, boli predložené komisii medzi 13. februárom a 12. marcom.

Zo siedmich doteraz podaných komentárov šesť dôrazne naliehalo na SEC, aby neschválili žiadosť VanEck a SolidX.

Jediná reakciu, ktorá lobuje za schválenie žiadosti, je od respondenta Samiho Santosa, ktorý SEC napísal: ,,Nesúhlasiť s ETF kvôli možnej manipulácii z dôvodu ochrany investorov je protichodné, pretože bez investičného fondu je investor náchylný nakupovať bitcoiny v neregulovaných burzách a strácať svoje investície.”

Santos tiež poukázal na to, že VanEck ponúka poistenie na krytie možných strát a že schválenie ETF by zvýšilo bezpečnosť trhu pri poskytovaní likvidity, transparentnosti a bezpečnej úschovy aktív, ktoré budú mať dôveryhodnosť pre veľkých investorov.

Najdlhší negatívny komentár zaslal respondent Sam Ahn. Zameriava sa na nedostatok vnútornej hodnoty Bitcoinu. Ahn obviňuje žiadateľov o ETF a tiež samotný Bitcoin white paper vydaný v roku 2008 z “veľkolepej expanzie matematickej zložitosti, ktorá sa týka ťažby BTC”. Ahn taktiež naznačil, podobne ako ďalší kritici, že Bitcoin nemá hodnotu ako finančný produkt, má vysokú volatilitu a je náchylný na manipuláciu.

,,Chcel by som požiadať SEC, aby sa zatiaľ len pozerali. Skutočný “game changer” je technológia blockchain, nie kryptomeny. Aby sme sa vnorili do tejto technológie, ktorá mení priemysel, nemusíme mať finančný produkt založený na kryptomenách,” uviedol zas respondent s menom D. Barnewell.

Vplyv na rozhodnutie a prístup šéfa SEC

Či budú mať tieto kritické hlasy nejaký vplyv na rozhodnutie SEC, je samozrejme veľmi otázne. Šéf komisie Jay Clayton sa v minulosti viackrát nechal počuť, že ho od schválenia Bitcoin ETF odrádza najmä riziko, že cena Bitcoinu môže byť manipulovaná, hoci nevie, do akej miery je to pravda (táto téma je veľmi intenzívne preberaná práve medzi SEC a žiadateľmi o ETF). Nedávno však priznal, že medzi žiadosťami môže byť aj taká, ktorá by bola dostatočne presvedčivá na schválenie. Clayton taktiež upozornil, že nie je zástancom ani kritikom kryptomien, jednoducho len chce pristupovať k tejto téme zodpovedne.

Pokiaľ ide o žiadosť VanEck a SolidX, jej žiadosť mala SEC na stole už minulý rok, no pre americký shutdown spôsobený sporom medzi Donaldom Trumpom a americkým kongresom ju jej podávateľ chicagská burza CBOE stiahla necelý mesiac pred tým, než SEC musel vydať svoj verdikt. Dôvod bol ten, že komisia nemala dostatok úradníkov na plnohodnotné posúdenie žiadosti, čo nahrávalo tomu, že ju zamietne bez toho, aby ju dôsledne preštudovala. Súčasná žiadosť je teda takmer rovnakou kópiou tej predchádzajúcej. Čakáva sa, že SEC by o nej mohla rozhodnúť niekedy na jeseň.

Šéf SEC Clayton má stále pochybnosti ohľadom Bitcoin ETF

Zdroj: cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne