V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.
Bitcoin
Úvod týždňa bol v znamení výrazného rastu ceny Bitocinu a ešte predtým, než atakoval 14 tisíc dolárov, sme vám priniesli článok od CoinTelegraphu, ktorý sa týkal 4 dôvodov, prečo sa tento nový bullrun neskončí na cene $20 000, ale Bitcoin pôjde ešte výrazne vyššie. Nájdete ich tu.
4 veľké dôvody, prečo sa Bitcoin tentokrát (pravdepodobne) nezastaví na $20 000
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Dôležitá správa prišla v utorok zo strany Americkej komisie pre komoditne futures (CFTC), ktorá vôbec prvýkrát udelila povolenie na obchodovanie Bitcoin futures s reálnymi BTC. Nejde však o schválenie dlhoočakávaného Bakktu. Túto licenciu získala spoločnosť LedgerX. Podrobnosti sa dočítate tu.
Veľmi pozitívne to vidí s Bitcoinom aj Naeem Aslam, analytik ThinkMarkets, ktorý očakáva, že kráľ kryptomien ukončí tento bullrun niekde medzi $60 000 až 100 000 dolármi.
Mayer Multiple, technický ukazovateľ Tracea Mayera, medzitým ukazuje, že férová cena Bitcoinu na konci roka by bola 21 tisíc dolárov. Ak vás zaujíma ako sa dopracovali k tejto hodnote, otvorte si tento článok.
Ak máte popri raste ceny Bitcoinu pocit, že sa začína FOMO, ste na omyle. Skutočné FOMO, teda prílev nových retailových (malých) investorov do trhu z dôvodu ich obáv, že im ujde skvelá investičná príležitosť, ešte nenastalo. Potvrdzujú to údaje z Google Trends, ktoré referujú, že v porovnaní s tým, čo sa dialo koncom roka 2017 je záujem o Bitcoin na Google stále mimoriadne nízky. Viac sa dozviete tu.
Dôležitým ukazovateľom, ktorý sleduje väčšina altcoinovych investorov, je dominancia Bitcoinu na celom trhu s kryptomenami. Tá stúpla tento týždeň nad 62%, čím vytvoril viac než dvojročný rekord. Podrobnosti, v rámci ktorých sme sa pozreli aj trochu do minulosti, sme zhrnuli tu.
Altcoiny
Altcoiny neprežívajú práve najlepšie časy. Napriek tomu, že cena Bitcoinu od úvodu roka výrazne narástla, altcoiny posilňujú voči doláru omnoho pomalšie a v páre s Bitcoinom sa výrazne prepadávajú. Spracovali sme článok, v ktorom sme porovnali ich súčasné ceny v bitcoinovom vyjadrení s ich rekordnými hodnotami (tiež v BTC). Otvorte si článok a dozviete sa viac.
Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?
Ak sa doteraz natáčali nejaké dokumenty o kryptomenách, v drvivej väčšine išlo o Bitcoin. Výborná správy teraz prichádzajú z Netflixu, ktorý pracuje na dokumente o altcoinoch. Uvidíme v ňom predstaviteľov mnohých popredných kryptomien vrátane Vitalika Buterina z Ethereum, Justina Suna z Tronu, Rogera Vera za Bitcoin Cash či Charlesa Hoskinsona za Cardano. Tento dokument môže mať na vnímanie altcoinov zo strany mainstreamu naozaj zásadný vplyv. Viac sa dozviete tu.
Nie príliš pozitívne to vidí s altcoinami známy obchodník Peter Brandt, ktorý už pred niekoľkými mesiacmi avizovali blížiaci sa bitcoinový bullrun. Brandt, ktorý verí v úspešnú budúcnosť Bitcoinu si myslí, že ostatné kryptomeny môžu mať už to najlepšie za sebou a dopadnú ako väčšina firiem počas dot.com bubliny z úvodu 21. storočia. Podrobnosti sa dočítate tu.
Peter Brandt varuje: Altcoinovi investori môžu zostať sklamaní
Hoci sa to na cele nijakým spôsobom zatiaľ neprejavilo, dôležitý bol tento týždeň aj pre kryptomenu Cardano. Tá spustila testnet týkajúci sa prechodu na fázu Shelley, v rámci ktorej sa stane absolútne decentralizovanou. Testnet pozostáva z 3 častí, pričom spustená bola zatiaľ len tá prvá. Viac sa dozviete tu.
Pokiaľ ide o Cardano, odporúčame vám prečítať aj zaujímavý rozhovor s jej hlavným predstaviteľom Charlesom Hoskinsonom. Dozviete sa, prečo kryptomena Facebooku nie je pre Cardano žiadnou konkurenciou, či o expanzii tohto projektu na rozvojové trhy, kde má v súčasnosti najväčší potenciál urobiť naozaj prospešné zmeny.
Charles Hoskinson: Facebook nie je pre Cardano konkurenciou (zaujímavý rozhovor)
Spoločnost Bitwise, ktorá u Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) žiada o schválenie Bitcoin ETF, oznámila spoluprácu so švajčiarskym startupom Amun AG, v rámci ktorého spustí ETP viazaný na balík viacerých popredných kryptomien. ETP je skratka Exchange Traded Products, pod čím si môžete predstaviť súbor troch finančných produktov – ETF, ETC a ETN. O aké kryptomeny ide, sa dozviete v tomto našom článku.
Mali by ste tiež vedieť
- Zakladateľ krypto investičnej banky Galaxy Digital Mike Novogratz očakáva, že cena Bitcoinu sa v najbližšom období stabilizuje niekde medzi 10 až 14 tisíc dolármi.
- Tom Lee z Fundstrat Advisors si myslí, že vysoká volatilita Bitcoinu pomôže k tomu, že sa oň bude zaujímať čoraz viac obchodníkov a považuje to vo všeobecnosti za dobrú vec.
- Iba 66 stablecoinov, teda 30% všetkých, ktoré vznikli, je v skutočnosti funkčných a používaných. Zostávajúcich 70% je buď vo fáze vývoja, alebo prerušili svoju činnosť. Uviedla to spoločnosť Blockdata na základe svojej štúdie.
- Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) upozornila, že finančné služby, ktoré môžu v budúcnosti priniesť na trh technologickí giganti ako Facebook, Google či Amazon, môžu ohroziť bankový sektor.
- Binance DEX, decentralizovaná verzia burzy Binance, oznámila prvý natívny stablecoin na svojej platforme fungujúci na blockchaine Binance Chain. Ide o token s označením USDSB (StableUSD).
- Viac ako 98% transakcií na blockchaine Bitcoin SV v priebehu posledných 30 dní bolo použitých v rámci meteorologickej aplikácie WeatherSV. Na druhom mieste skončila sociálna sieť Memo a tretí bol platobný systém Money Button. Kým WeatherSV predstavoval viac ako 1,2 milióna transakcií, Memo na druhom mieste asi len 9000.
- Malta chce zaviesť nové pravidlá týkajúce sa prenájmu nehnuteľností. Podľa nových nariadení by mali byť všetky údaje uložené z bezpečnostných dôvodov na blockchaine.
- Nadácia Tron Foundation 25. júna oznámila, že kúpi naspäť tokeny TRX v celkovej hodnote 20 miliónov dolárov. Spätný odkup je údajne súčasťou podpory iniciatívy na podporu komunitnej aktivity a stability trhu.
- Banky Európskej únie zbroja proti kryptomene Faceboku Libra. Aspoň tak sa javí ich iniciatíva, podľa ktorej by mali mať zavedený okamžitý platobný systém už do roku 2020.
- Wanchain (WAN) oznámil, že o 3 mesiace skôr to bolo plánované spúšťa testnet, v rámci ktorého sa bude prechádzať na konsenzus Proof of Stake. V rámci testnetu je blockchain WAN schopný zvládnuť 1000 až 3000 transakcií za sekundu.
- Riaditeľ FinCenu Kenneth Blanco poukázal na riziká, ktoré so sebou môže priniesť kryptomena Facebooku Libra v súvislosti s trestnou činnosťou prania špinavých peňazí.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.