Bitcoin vytvoril včera ďalší tohtoročný cenový rekord, keď prekročil hranicu 11 300 dolárov. Je to najvyššia cena, akú mal od 4. marca 2018. Mnohí preto teraz špekulujú, na akých cenových maximách by sa mohol v budúcnosti zastaviť po konci novo rozbiehajúceho sa bullrunu.
Portál Cointelegraph.com vo svojom článku poskytol 4 hlavné dôvody, prečo sa tentokrát nezastaví na cene 20 tisíc dolárov, ale pôjde ešte vyššie. Prinášame vám ich v tomto článku.
1. Vplyv inštitúcii
Nie retail, teda malí individuálni investori, ale veľké inštitúcie aktuálne ženú cenu Bitcoinu k novým rekordom. Toto konštatovanie sa pravdepodobne nedá len tak ľahko vyvrátiť. Stačí si totiž pozrieť údaje z Google Trends, ktoré hovoria o tom, že aktuálne vyhľadávanie slova Bitcoin je zatiaľ len na približne desiatich percentách toho, kde bolo v roku 2017, kedy vytváral Bitcoin doteraz neprekonané maximá. Znamená to to, že cenu Bitcoinu teraz nepoháňajú hore noví malí investori, ktorí vstupujú do trhu, ale niečo iné. Sú to s najväčšou pravdepodobnosťou veľkí inštitucionálni hráči, ktorí podľa mnohých odborníkov využili medvedí trh na akumuláciu lacných Bitcoinov. Potvrdzujú to aj údaje o obchodovaní Bitcoin Futures kontraktov na chicagskej burze CME. Tie už niekoľko mesiacov v rade vytvárajú nové rekordy. Najnovšie k 17. júnu sa zobchodovalo 5 311 kontraktov v hodnote 26 555 BTC, respektíve 246 miliónov dolárov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
2. Lepšie základy bitcoinovej siete
Ako sme vás už informovali, minulý týždeň vytvoril hash rate, čiže výpočtový výkon siete bitcoinu, nový historický rekord, keď dosiahol úroveň viac než 65 000 000 TH/s. Inými slovami, Bitcoin je v súčasnosti bezpečnejší než kedykoľvek predtým.
Stúpa aj objem denných transakcií, čo potvrdzuje, že Bitcoin používa čoraz viac ľudí. Na rozdiel od roku 2017, kedy mal Bitcoin obrovské problémy so spracovávaním transakcií a transakčné poplatky stúpali k absurdným hodnotám (rekordný priemer bol okolo 52 dolárov na jednu transakciu), v súčasnosti vďaka riešeniam ako sú SegWit, off-chainove riešenia ako napríklad Lightning Network, či batching, prispievajú k tomu, že transakcie prebiehajú stále pomerne rýchlo a sú omnoho lacnejšie. Problém so škálovateľnosťou a rýchlosťou BTC transakcií síce určite nie je ani zďaleka vyriešený, no v porovnaní s rokom 2017 je Bitcoin pripravený na novy bullrun omnoho lepšie.
3. Halving sa blíži, no je stále ďaleko
Halving, teda zníženie odmeny pre ťažiarov bitcoinu za vytvorenie nového bloku, so sebou z historického hľadiska prináša vždy rast ceny Bitcoinu. Historické grafy naznačujú, že rast prichádza väčšinou približne rok pred halvingom a končí rok po ňom. Do najbližšieho halvingu ostáva ešte 11 mesiacov, čo znamená, že ak by sa aj tentokrát opakovala história, tak Bitcoin má pred sebou ešte možno dva roky cenového rastu, kým vytvorí nové all-time-high. Hoci sa nemožno spoliehať len na halving, pravdou je, že práve tento fundament častokrát spomínajú za možný dôvod rastu ceny Bitcoinu aj mainstreamové média, ktoré zväčša v prípade kryptomien až tak do hĺbky problematiky nejdú.
4. Markoekonomický obraz
Posledným dôvodom, pre ktorý podľa CoinTelegraphu bude Bitcoin rásť vyššie, než je cena 20 tisíc dolárov, je makroekonomický obraz, teda zjednodušene povedané vplyv ekonomickej situácie vo svete na cenový vývoj najznámejšej kryptomeny. Tá je u bitcoinových maximalistov považovaná za menu, ktorá v budúcnosti nahradí všetky fiatové meny na svete, no hoci s týmto názorom sa nemusia všetci stotožňovať, ak sa bude zhoršovať ekonomická situácia je možné, že do Bitcoinu bude prúdiť čoraz viac peňazí práve z dôvodu obáv rastúcej inflácie bežných mien. Bitcoin je totiž deflačný.
Posledné správy z finančných trhov naznačujú, že FED odloží zvýšenie úrokových sadzieb a že západná ekonomika je po rokoch rastu čoraz unavenejšia. Pekne to na Twitteri vystihol Anthony Pompliano, spoluzakladateľ Morgan Creek, ktorý v podstate povedal, že keď sa úrokové sadzby znížia, vytvorí sa viac fiatu a tým sa zvýši cena Bitocinu: ,,Znížte sadzby. Vytlačte peniaze. Urobíte tým Bitcoin vzácnejší. Long na Bitcoin, short na bankárov!”
Nedá sa presne odhadnúť, koľko investorov do Bitcoinu je zástancami toho, že môže nahradiť fiatové meny a aký podiel majú medzi hodlermi Bitcoinu finanční špekulanti, ktorí sa len spoliehajú na jeho rast ceny. Je však zrejme, že investori si čoraz viac uvedomujú, že ide o pevnú, transparentnú a neutrálnu menu (respektíve aktívum), ktoré je odolné voči centrálnym autoritám.
Zdroj: cointelegraph.com
ňAk sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?