Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano (ADA) spustilo testnet pre prechod na Shelley. Má tri fázy

Avatar

Článok

zo dňa

cardano-shelley

Fáza Shelley, na ktorej spustenie nedočkavo čakajú všetci fanúšikovia kryptomeny Cardano (ADA), je opäť o čosi bližšie. Organizácia Cardano Foundation, ktorá má ako jedna z troch organizácií na starosti vývoj tohto projektu, oznámila, že spustila koncom minulého týždňa prvú z troch fáz testnentu pred prechodom na ostrú verziu.

Cardano – jeden z najzaujímavejších kryptoprojektov vôbec, vytvoril bývalý spoluzakladateľ Ethereum Charles Hoskinson, ktorému sa podarilo okolo seba združiť rešpektovaný tím vývojárov a mnohých členov akademickej obce. Cieľom Cardana je vytvoriť decentralizovanejší systém, než má samotný Bitcoin a to na rozdiel od Bitcoinu pomocou konsenzu Proof-of-Stake. Práve prechod z fázy Byron na fázu Shelley by mal byť toho významným míľnikom, hoci ani po úspešnom nasadení Shelley vývoj Cardana zďaleka neskončí.

Testnet, ktorý bol predstavený 21. júna, je podľa oficiálnych stránok Cardano rozdelený do troch hlavných fáz. V prvej fáze, ktorá je už online, umožňuje užívateľom hosťovať vlastný Rust uzol a vytvoriť základnú konfiguráciu stake poolov. Druhá fáza bude spočítavať v spojení rôznych uzlov do jedného zjednoteného testnetu a v rámci tretej fázy sa dočkáme schémy delegovania.

,,Odporúčame členom našej komunity, aby sa zúčastnili na tomto testnete. Ako prevádzkovateľ staking poolu môžete experimentovať s množstvom rôznych konfigurácii a scenárov. To nám poskytne oveľa širšie výsledky testovania beta verzie a priamu spätnú väzbu, ktorú môžeme použiť na zlepšenie nášho kódu. Tento postupný prístup nám umožní budovať súbor poolov a využiť ich ako základ nášho kontrolovaného presunu k decentralizácii Cardano. Akonáhle bude dosiahnutá určitá prahová hodnota poolov a keď bude komunita Cardano prevádzkovať dostatok uzlov, staking bude plynulo prevedený na mainnet,” uvádza vývojársky tím Cardano.

Podľa platnej roadmapy by ostrá verzia fázy Shelley mala byť spustená do konca tohto roka, hoci samozrejme nemožno vylúčiť, že v prípade problémov bude jej spustenie oddialené. Cardano tvrdí, že spustením tejto fazy sa zvýši škálovateľnosť 50-100 násobne a čo je najdôležitejšie, Cardano sa stane najdecentralizovanejším blockchainom na svete, čo platí aj v porovnaní s Bitcoinom.

Ďalšou fázou, ktorá bude na programe, bude dokončenie etapy Goguen, ktorej cieľom je spúšťane smart kontraktov. Predpokladá sa, že by mohla prísť v prvej tretine roka 2020. Posledná fáza, Voltaire, sa očakáva až v roku 2021.

Mohlo by vás zaujímať:

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Hoskinson o bitcoinovom maximalizme: Stane sa Bitcoin obeťou vlastného úspechu?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson

CEO spoločnosti IOHK, Charles Hoskinson, ktorý je zároveň hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano a stál aj pri začiatkoch Ethereum, sa v rozhovore pre portál cryptoglobe.com vyjadril k bitcoinovemu maximalizmu.

Bitcoinových maximalistov možno rozdeliť do niekoľkých podkategórii, no zjednodušene povedané sa dá skonštatovať, že sú to ľudia, ktorí neveria altcoinom a myslia si, že Bitcoin je jedinou kryptomenou, ktorá skutočne uspeje.

Aj Hoskinson sa dostal ku kryptomenám práve cez Bitcoin, no časom sa mu niektoré veci v bitcoinovej komunite prestali páčiť. Poukázal pri tom na čoraz väčšie rozdiely medzi tými, ktorí sa snažili niečo inovovať a druhou skupinou, ktorá sa snažila zachovať akýsi status quo.

,,Maximalizmus vznikol z perspektívy tých ľudí, ktorí neinovovali, neprinášali nové myšlienky na stôl, v podstate len rehashovali staré veci… Následne sa stalo, že začali prichádzať veľmi pomaly zmeny, ľudia začali študovať kompletné novú kryptografiu, kompletné nové konsenzus algoritmy, kompletné nové filozofie…,” uviedol a následne dodal, že anti-altcoinový postoj prehliada mnohé cenné inovácie.

,,Realitou je, že prevažná väčšina legitímnych krypto projektov sa inovuje oveľa rýchlejšie a prinášajú veci na stôl v oveľa elegantnejšom, stručnejšom spôsobe, než Bitcoin. Bitcoin môže byť biliardová kryptomena, no nikdy to nebude kryptomena ktorá zachytí základ inovácie – to k čomu sme sa upísali – teda prepísať svetový finančný systém. (Bitcoin) stratil túto hybnosť. Medzitým ostatne z nás vymýšľajú úplne nové protokoly a úplne nové ekosystémy, ktoré oslovujú tisíce až stovky tisíc používateľov a vzrušujú spoločnosti ako sú Microsoft či IBM, aby prišli a robili s nimi. Náš svet sa hýbe. Ak sa Bitcoin nechce pohnúť so svetom, v tomto ohľade sa napokon stane obeťou svojho vlastného úspechu,” upozornil.

Pokiaľ ide o Cardano, ktoré chce vraj má byť omnoho decentralizovanejšou menou než je Bitcoin, Hoskinson si myslí, že veci sa hýbu správnym smerom. ,,Nepostupujeme sa tak, rýchlo, akoby sme chceli. Ale myslím si, že sme vlastne rýchlejší než všetci ostatní, ak berieme do úvahy, na čom všetkom robíme. Ethereum stále pracuje na Casper, robia to pritom o dva roky dlhšie než my. Napriek tomu sme pravdepodobne ďalej pokiaľ ide o Proof-of-Stake, než sú oni. Máme plne implementovanú verziu nášho proof-of-stake. Je to vo fáze testovania, ich nie…”

Hoskinson v rámci rozhovoru tiež vyjadril presvedčenie, že prvoradým hlavným cieľom blockchainu, ktorý by mal zmeniť finančný svet, je jeho absolútna bezpečnosť. Aj preto sa v Cardano sústredia najmä na túto problematiku a otázku škálovania a teda rýchlosti budú riešiť až následne v ďalšej fáze vývoja (hoci aj implementáciou fázy Shelley, ktorá príde tento rok, sa rýchlosť siete výrazne zvýši pozn.red.).

,,Rýchlosť je niečo, o čom sa veľa hovorí, keď ľudia hovoria o adopcii kryptomien, avšak v skutočnosti nehovoria o trvalo udržateľnom osvojení. Čo je bezpečný softvér na spustenie? Pretože problémom je, že ak ja urobím chybu, vy prídete o peniaze. Trh sa validuje dlhodobo, nie okamžite, nejde o TOP10 coinmarketcapu teraz, ale radšej o 5 až 10 rokov. A aktuálne aj najpomalšie sa rozvíjajúca kryptomena (Bitcoin) je stále najúspešnejšia. Bitcoin sa pohybuje rýchlosťou ľadu. Ale stále je tu, má vysoký stupeň dôvery a spoľahlivosti.”

Ak vás zaujíma viac informácii o Cardano, nedávno sme vám priniesli preklad najzaujímavejších pasáži rozhovoru s Charlesom Hoskinsonom, keď bol na návšteve v Izraeli. Hovoril napríklad o tom, že Cardano má najväčší potenciál v rozvojových krajinách a tiež skonštatoval, že kryptomena Facebooku Libra nie je pre jeho projekt absolútne žiadnou konkurenciou.

Charles Hoskinson: Facebook nie je pre Cardano konkurenciou (zaujímavý rozhovor)

Zdroj: cryptoglobe.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Binance Coin

Weiss Ratings: Litecoin sa zaradil medzi špičku. Pozrite si TOP10

Avatar

Článok

zo dňa

od

weiss-ratings

Americká ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá začala ako prvá udeľovať ratingy kryptomenám, zvýšila hodnotenie Litecoinu a zaradila ho po bok “najlepších kryptomien“.

Weiss Ratings hodnotí kryptomeny známkami od A po F, pričom F je najhoršia známka. Rating A nemá dlhodobo žiadna kryptomena. Konečnú známku tvorí kombinácia dvoch hlavných faktorov, ktoré sa tvoria z čiastkových ratingov za:

 • Technológiu/adopciu
 • Mieru rizika/odmeny

Litecoin si polepšil v čiastkovom hodnotení “Risk/odmena”, keď dostal nový rating B- namiesto predchádzajúceho C+. Vďaka tomu sa jeho celkový rating zmenil na B, čím sa vyrovnal Ethereum, EOSCardano na spoločnú pomyselnú druhú priečku najlepších kryptomien.

Na prvom mieste je naďalej Bitcoin, ktorý má celkový rating B+. Za technológiu a adopciu má známku A a za riziko/odmena známku C+.

Weiss Ratings pred 3 týždňami zhoršil hodnotenie kryptomeny EOS, ktorú kritizoval za problémy s decentralizáciou, ktorú sa zdá sa ani neplánuje intenzívne riešiť. Naopak zvýšil rating Cardano vďaka blížiacemu sa prechodu na fázu Shelley, v rámci ktorého urobí výrazný krok vpred práve v oblasti decentralizácie.

Poradie 10 najlepších kryptomien podľa Weiss Ratings:

rating

Známku C+ majú aj Stellar, Monero, Dash, NEO, Ethereum Classic, Zcash, Decred, BitShares. S hodnotením C sú NEM, Ontology, Bitcoin Gold, VeChain, Dogecoin, OmiseGO, Holo, Lisk, Waves, Komodo, Icon, Steem, GXChain, Elastos, Vertcoin a Qtum.

Zdroj: weisscrypto.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin Cash

Netflix pripravuje dokument o altcoinoch. Bude to “game changer”?

Avatar

Článok

zo dňa

od

netflix

Posledné týždne sú pre altcoinových investorov pomerne ťažké. Napriek tomu, že Bitcoin výrazne posilnil, altcoiny voči nemu strácajú a aj pokiaľ ide o nárast ich hodnoty v dolároch, nie je to žiadna sláva.

Pomôcť by im mohla nielen očakávaná korekcia na Bitcoine a takzvané prelievanie kapitálu, ale aj  novinka, s ktorou prichádza americká spoločnosť Netflix.

Netflix sa totiž na radosť azda každého fanúšika kryptomien rozhodol natočiť dokument, ktorý bude venovaný altcoinom. Mnohí investori sa tak môžu pomocou neho dozvedieť viac aj o iných kryptomenách, než je Bitcoin. Prvé špekulácie o dokumente sa síce objavili už vo februári, no teraz sa zdá, že ide o hotovú vec.

V rámci niekoľko dielneho seriálu by sa mali v dokumente objaviť zástupcovia mnohých popredných kryptomien na čele s Vitalikom Buterinom z Ethereum či Charlesom Hoskinsonom z Cardano. Na zozname sú uvedení aj Jihan Wu z Bitmainu, Yi He z Binance, Sunny Lu za VeChain, Jun Hesegawa z OmiseGo, Da Hongfei z NEO či Roger Ver za Bitcoin Cash. Údajne sa v dokumente objaví aj Justin Sun z Tronu.

Podľa portálu thebitplex.com môže mať tento dokument obrovský pozitívny vplyv na kryptomeny, o ktorých sa konečne dozvedia mainstreamoví diváci podrobnejšie informácie a môžu ľahšie pochopiť ich ciele a predstavy. Netflix má obrovský vplyv a jeho dokumenty, bez ohľadu na to, čo je ich témou, majú skvelú sledovanosť. Dokument o kryptomenách určite nebude výnimkou a my sa naň už veľmi tešíme.

Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

VIDEO: Kedy príde čas altcoinov (LTC, EOS, ADA, IOTA)?

Avatar

Článok

zo dňa

od

analyza-majzlik

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto videu sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Michal Majzlík, ktorého určite dobre poznáte ako trejdera Mike Crypto Group sa nedávno spojil s Crypto Kingdom, kde sa stal rýchlo neodmysliteľnou súčasťou. Včera večer pripravil analýzu pre štyri vysoko kapitalizované a zároveň kvalitné altcoiny Litecoin, EOS, ADA a IOTA, na ktoré sa pozrel v páre s americkým dolárom. ak chcete byť v obraze, pozrite si jeho video.

Ak obchodujete na kryptoburzách, odporúčame vám vyskúšať 3Commas. Viac sa dozviete tu:

5 funkcií, pre ktoré sa oplatí vyskúšať platformu 3commas

 

 

Čítať ďalej

Cardano

Charles Hoskinson: Facebook nie je pre Cardano konkurenciou (zaujímavý rozhovor)

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson - Cardano

Bývalý spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum a v súčasnosti hlavný predstaviteľ Cardano (ADA) Charles Hoskinson bol tento týždeň v Izraeli, kde poskytol veľmi zaujímavý rozhovor týkajúci sa pokrokov tohto nádejného projektu.

Hoskinson navštívil Izrael okrem iného aj z dôvodu, aby získal od miestnych vývojárov, ktorých označil za špičku, spätnú väzbu k pokrokom Cardano v súvislosti s prechodom na dlho očakávanú fázu Shelley, vďaka ktorej sa táto platforma stane decentralizovanejšia než Bitcoin.

Charles počas zaujímavého exkluzívneho rozhovoru pre Finance Magnates najprv hovoril o tom, že Cardano práve v týchto dňoch prešlo na testnet Shelley, ktorého cieľom je získať čo najkvalitnejšiu spätnú väzbu od komunity. ,,Veľká časť izraelských vývojárov je veľmi dobrá v konštruktívnom kritickom zmýšľaní. Je to teda skvelé miesto na testovanie produktov. Prvýkrát sme predstavili programovacej kumunite úplne nový model pre písanie smart kontraktov, ktorému boli obetované tri roky nášho výskumu.”

Na stretnutí tímu Cardano s miestnymi vývojármi bolo asi len 30 či 40 ľudí, no išlo o skupinu vplyvných špičkových programátorov. Práve to je podľa Hoskinsona dôležité.

,,Nie je našou úlohou postaviť sa a povedať: ,,Ako získame 10 miliónov či 100 miliónov ľudí pre náš systém?” Prvou povinnosťou po vytvorení platformy ako je ta naša je získať developerov, aby ju používali, aby zistili, čo s ňou môžu robiť a potom sa ich spýtať: ,,Čo by ste chceli vytvoriť? Aké problémy by ste chceli vyriešiť?,“ uviedol Hoskinson. ,,Chceme, aby bol títo vývojári hladní a konkurencie schopní. Chceme, aby ráno vstávali s obrovskou túžbou vyriešiť veľké výzvy, aby si chceli vytvoriť dobré meno, pretože čím viac sú motivovaní, tým lepšia je ich práca, čo vytvorí skvelý produkt. Ak to urobia na Cardane, privedú do Cardano viac ľudí. Je to jednoduché.”

Komunita je občas nespravodlivá

Charles priznal, že ho mrzí občasná kritika na adresu jeho tímu. Bola vraj veľmi nespravodlivá, keď išlo o tému, kedy príde fáza Shelley. ,,Bude to tento rok. Ale je ťažké presne povedať kedy. Dochádza k oneskoreniam. Nastali neočakávané veci. Sú veci, ktoré môžeme urýchliť, ale vytvorenie softvéru je náročná vec. Tiež si myslím, že komunita bola extrémne nespravodlivá pri kritike našich termínov, našich dátumov a našich časových odhadov (roadmapy).”

Každá komunita, a platí to aj o Cardano, je plná rôznych trollov a ľudí, ktorí sa ju snažia destabilizovať. ,,Mrzí ma, že sú ľudia, ktorí hovoria, že sme neschopní, že nevieme čo robíme..,“ priznal. ,,Na Reddite a Twitteri je veľa ľudí. Niektoré veci, ktoré píšu, sú šialené. Musím povedať, že sme jednotkou pokiaľ ide o zoznamy zmien vykonaných na GitHube spomedzi všetkých kryptomenových projektov od roku 2018. Číslo jeden! Naše záväzky sú neuveriteľne zmysluplné. Musíme ich kontrolovať niekoľkokrát. Máme solídny checklist, ktorý musíme prejsť. Takže keď vidíte týchto kritikov, musíte im povedať: Chlapci, sú to nové protokoly, ide o veľmi sofistikované programovacie jazyky a musia byť bezpečné a bezchybne fungovať.”

Expanzia na nové trhy

Cieľom Cardano je uspieť na nových trhoch, kde môže byť táto platforma naozaj nápomocná. ,,Rozvojové trhy sú miesta, kde záleží na kryptomenách. Keď sa pozriem na vyspelý svet, nestarám sa o to. Je to vysoko regulovaný a v mnohých prípadoch aj zmanipulovaný systém. Ak sa rozhodnem súťažiť s technologickou firmou, môžu vás vytlačiť z trhu pomocou regulácií,” priznal.

,,Následne si sadnem s premiérom Gruzínska a hovorí, že nám otvára dvere pre podnikanie. Môžeme znovu vybudovať časti ich vzdelávacej infraštruktúry, vytvoriť nový platobný systém alebo urobiť systém zdravotných záznamov. Kľúče od kráľovstva sú presne tam. Ide o štyri milióny ľudí, ktorí za desať alebo 20 rokov budú veľmi hodnotnými užívateľmi (pre Cardano).“

(na stretnutí s premiérom Gruzínska Mamukom Bakhtadzem)

Podobné plány má s Cardanom aj v niektorých afrických krajinách, pričom potenciál je prakticky na celom čiernom kontinente. Cardano už dosiahlo pokroky v Etiópii, Južnej Afrike či Ugande, kde komunikuje na najvyšších štátnych úrovniach. V Etiópii napríklad buduje platobnú sieť pre 6 miliónov  ľudí v hlavnom meste krajiny Addidas Abeba.

Facebook? pre Cardano nie je konkurenciou

Horúcou témou posledných dní je kryptomena Libra, ktorú zakladá Facebook v spolupráci s ďalšími dvoma desiatkami investičných a technologických spoločnosti. Podľa Charlesa Hoskinsona však Libra pre Cardano nepredstavuje konkurenciu.

,,Žijem v tomto trhu. A môžem vám povedať, že pre vládu USA, najmocnejšiu entitu na svete, je ťažké uskutočniť platby do Etiópie. Ak s tým majú problem oni, ako to chce dosiahnuť súkromná spoločnosť?,” spýtal sa.

Cardano má podľa Hoskinsona v týchto krajinách iné ciele. ,,Nevstupujeme na tento trh s tým, že sa snažíme od ľudí získať nejakú hodnotu (kapitál). Facebook musí prísť do krajín, o ktorých veľa nevie a presvedčiť ich, aby sa „zotročili” na ekonomický monopol a na oplátku im nedajú nič. Ich jedinou výhodou je, že budú platiť menej za poplatky.”

,,My tam ideme a hovoríme: Budeme prebudovávať všetky vaše systémy, takže budete mať bezplatnú registráciu pôdy, lepšie systémy hlasovania a lepšie dodávateľské reťazce. Už na tom pracujeme, ale trvá to roky. Toto je trh založený na vzťahu – Facebook žiadne takéto vzťahy nemá,” tvrdí.

,,Strávili sme rok a pol v Etiópii len školením malej skupinky vývojárov. Väčšina ľudí predpokladá, že je to jednoduché. Nie, nie je. Museli sme pracovať veľmi tvrdo len na podpísaní zmlúv s Ministerstvom inovácii a technológii. V skutočnosti v nás neverili, takže sme museli získať ich dôveru. Potom, keď sme to urobili, povedali nám, že nás majú radi a nechajú nás robiť to, na čom pracujeme.”

Práca v Gruzínsku, stretnutie s prezidentom Mongolska či vyučovanie etiópskych žien, to všetko je ďaleko od toho, čo robí väčšina generálnych riaditeľov zo sektora kryptomien.

Na záver dostal Hoskinson otázku, čo ho k tomu všetkému motivuje. ,,Prvýkrát v histórii ľudstva máme možnosť zmeniť príbeh ako funguje svet tak, že ho zbavíme kráľov, že ho zbavíme prezidentov, zbavíme ho energetických štruktúr. Je to veľký krok v ľudskej evolúcii. Takže buď to budem sledovať na vedľajšej koľaji, chodiť na ryby a užívať si moje bohatstvo, alebo budem toho účastníkom v prvej rade a budem mať v tom nejaké slovo.”

Chcete vedieť o Cardano viac? Prečítajte si náš nedávny rozhovor s odborníkom na túto kryptomenu Jaromírom Tesařom.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: financemagnates.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitwise spúšťa ETP na 8 TOP kryptomien, pribudnú ešte dve

Avatar

Článok

zo dňa

od

kryptomeny

Spoločnost Bitwise, ktorá u Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) žiada o schválenie Bitcoin ETF, oznámila spoluprácu so švajčiarskym startupom Amun AG, v rámci ktorého spustí ETP viazaný na balík viacerých popredných kryptomien.

ETP je skratka Exchange Traded Products, pod čím si môžete predstaviť súbor troch finančných produktov – ETF, ETC a ETN.

Dohodu uzavrela dcérska spoločnosť Bitwise – Bitwise Index Services, ktorá získala licenciu na takzvaný “The Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index”, prostredníctvom ktorého privedie na trh diverzifikované kryptomenové ETP.

Nový ETP produkt sa bude obchodovať na  poprednej švajčiarskej burze SIX Swiss Exchange a bude dostupný pre investorov s výnimkou Spojených štátov amerických.

Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index umožní sledovať výkonnosť až 10 popredných globálnych kryptomien. Zatiaľ pôjde pravdepodobne len týchto osem – Bitcoin, EthereumXRPBitcoin Cash, Litecoin, EOS, Stellar a Cardano.  

,,Kryptomeny musia spĺňať rôzne kritéria, aby mohli byť súčasťou tohto indexu, vrátane pravidiel týkajúcich sa bezpečnosti, likvidity a inštitucionálnej podpory,” informovala spoločnosť v tlačovej správe.

,,Sme nadšení, že môžeme spolupracovať s Bitwise, aby sme priviedli investorom vo Švajčiarsku najdiverzifikovanejiše ETP,” komentoval túto novinku CEO spoločnosti Amun AG Hany Rashwan. ,,Bitwise je globálny líder v oblasti indexovania kryptomien a sme šťastní, že môžeme spustiť produkt, ktorý je postavený na ich odbornosti.”

Švajčiarska burza SIX exchange v spolupráci s Amun AG už zalistovala do svojej ponuky ETP produktov ETP na Bitcoin (ABTC), Ethereum (AETH) a XRP (AXRP). Najmä ETP na XRP sa teší veľkej obľube. Podľa dát burzy  má druhé najvyššie denné volume okolo 450 tisíc dolárov, pričom na prvom mieste je ETC na fyzicky držané zlato.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Binance Coin

Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-vs-altcoiny

Keď porovnávame ceny altcoinov s ich historickými maximami, zväčša to robíme v dolárovom vyjadrení. Veľmi zaujímavý je však pohľad aj na to, koľko ostatné kryptomeny strácajú v páre s Bitcoinom.

Napriek súčasnému veľkému rastu ceny Bitcoinu sa altcoinom zatiaľ veľmi nedarí. Nemôžeme síce konštatovať, že by boli v dolárovom vyjadrení v mínuse, no keď ich hodnotu prepočítame na to, koľko sme mohli zarobiť, keby sme namiesto nich držali v posledných mesiacoch len Bitcoin, nie je to príliš pekný pohľad. Veď len za posledný týždeň stratilo Ethereum voči Bitcoinu 10% svojej hodnoty, XRP až 20%, Bitcoin Cash 15%, Litecoin 28%, EOS 24%, Binance Coin 23%, Bitcoin SV 22%, Tron 15%, Cardano 22%, Stellar 27%, Monero 23% či Dash 19%. V pluse je len NEO (+3%).

Pozrime sa teda na to, ako ďaleko sú známe altcoiny od toho, aby vyrovnali svoje historické maximum v bitcoinovej hodnote. V tabuľke nájdete aktuálnu cenu altcoinov v BTC, ich BTC all-time-high a stratu v percentách na all-time-high úroveň.

tabulka-altcoiny-vs-btc

Prečítajte si tiež:

Dominancia Bitcoinu je najvyššia za 2 roky. Čo ďalej?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Avatar

Článok

zo dňa

od

proof-of-work-proof-of-stake

V tomto článku sa vám pokúsime vysvetliť základné rozdiely medzi konsenzom Proof of Work, ktorý poznáme aj pod skratkou PoW a konsenzom Proof of Stake (skratka PoW).

Proof of Work môžete tiež poznať ako “dôkaz o práci” a Proof of Stake zas ako “dôkaz o vklade/podiele”, no štandardné sa používajú pre túto terminológiu originálne anglické výrazy.

Na konsenzuse Proof of Work funguje väčšina kryptomien vrátane Bitcoinu. Je to rokmi overený systém, ktorý so sebou prináša výhody, no aj niekoľko úskalí. Záujem o konsenzus Proof of Stake stúpol najmä po tom, čo kryptomena Ethereum prezradila svoj cieľ prejsť na tento algoritmus pre jeho viaceré nesporné výhody.

Čo je to Proof of Work?

Proof of Work je protokol, ktorého hlavnou úlohou je odradiť kybernetické útoky, ako napríklad distribuovaný útok typu Denial-of-Service (DDos), ktorého cieľom je vyčerpať zdroje počítačového systému odosielaním množstva falošných požiadaviek.

Koncept Proof of work exitoval ešte pred vznikom bitcoinu a pred tým, ako sa ho rozhodol použiť pre Bitcoin jeho záhadný tvorca Satoshi Nakamoto. Spôsobil tým revolúciu v spôsobe, akým sa dajú overovať finančné transakcie.

Ako prví prišli s myšlienkou „dôkazu o práci” v rámci svojej publikácie Cynthia Dworkova a Moni Noar v roku 1993, ale termín “Proof of Work” bol vytvorený Markusom Jakobssenom a Arim Juelsom v dokumente, ktorý vznikol v roku 1999.

Proof of Work bol azda hlavnou a najdôležitejšou myšlienkou, s ktorou prišiel Satoshi Nakamoto, keď v roku 2008 publikoval Bitcoin white paper. Jednoducho z toho dôvodu, že tento konsenzus umožňoval dôveryhodný a distribuovaný konsenzus.

Dôveryhodný a distribuovaný konsenzusový systém znamená, že ak chcete prijímať alebo odosielať peniaze, nepotrebujete pri tom dôverovať tretím stranám. Transakcia sa realizuje výhradne medzi vami a tým účastníkom, od ktorého platbu prijmete alebo mu ju odošlete.

Ak používate tradičné spôsoby platieb, dôverovať tretím stranám naopak musíte, či už ide o banky, alebo služby ako sú Visa, Mastercard či PayPal. Tieto inštitúcie si vedú vlastný súkromný register, ktorý uchováva históriu všetkých transakcií a teda aj váš zostatok na účte. Pre ilustráciu, ak chcete odoslať peniaze z vášho účtu vášmu priateľovi, musíte dôverovať vašej banke, že túto transakciu naozaj realizuje . Taktiež musíte veriť, že banka neskrachuje či štát nenariadi zmrazenie vašich účtov.    

U Bitcoinu a niekoľkých ďalších kryptomien potreba dôvery v tretiu centralizovanú stranu (banka, štát, platobná spoločnosť) neexistuje. Každý môže vlastniť kópiu blockchainu (účtovnej knihy), takže nikto nemusí dôverovať tretím stranám, pretože všetci môžu priamo verifikovať informácie, ktoré sú v blockchaine napísané.

Ťažba CryptoKingdom

Proof of Work a ťažba

Keď pôjdeme do tejto problematiky hlbšie, zistíme, že konsenzus Proof of Work vyžaduje nákladný výpočtový výkon, nazývaný aj ťažba (mining), ktorý je potrebné vykonávať, aby sa mohli transakcie v bitcoinovej sieti uskutočňovať. Počas tohto procesu sa vlastne vytvárajú nové overené bloky (blocks), ktoré sa pridávajú do reťazca (chain). Block+Chain=Blockchain.

Úlohou ťažby je:

 • Overiť legitímnosť transakcie a zabrániť takzvanému double-spendingu
 • Vytvorenie nových digitálnych mien, ktore dostávajú ťažiari ako odmenu za to, že overujú transakcie

Čo sa deje v zákulisí?

V zákulisí sa počas vykonávania transakcie v sieti Bitcoinu (alebo u inej kryptomeny, ktorá používa konsenzus Proof of Work)  deje hneď niekoľko procesov:

 • Všetky transakcie sa spájajú do niečoho, čo nazývame blok
 • Mineri (ťažiari) overujú, či sú transakcie v rámci každého bloku legitímne
 • Aby to mohli mineri urobiť, musia riešiť komplikovanú matematickú úlohu, ktorá je známa ako dôkaz o práci (proof-of-work)
 • Odmenu za tuto činnosť dostane prvý miner (ťažiar), ktorý vyrieši matematickú úlohu. Odmenou sú nové vyťažené bitcoiny. V roku 2019 ide o 12.5 BTC za jeden blok. Táto odmena sa v polovici roka 2020 zníži na 6.25 BTC.
 • Overené transakcie sa dostávajú do verejného blockchainu

Kľúčovým bodom overovania transakcií je spomínaná matematická úloha. Jej kľúčovým znakom je zas asymetria. Vykonaná práca musí byť dostatočné náročná na strane žiadateľa, ale ľahko kontrolovateľná cez sieť.

Mineri medzi sebou súťažia, aby boli prví, ktorí nájdu riešenie pre matematický problém, ktorý sa týka nového bloku, čo je problém, ktorý sa nedá vyriešiť iným spôsobom ako „hrubou silou” (rozumejte čo najvyšším výpočtovým výkonom). Keď miner konečne nájde riešenie matematickej “hádanky”, dostane spomínanú odmenu vo forme nových bitcoinov.

S ťažbou sa úzko spája aj pojem “Mining difficulty, čiže obťažnosť ťažby. Je to údaj, ktorý určuje konkurenčnú povahu ťažby. Čím viac ťažiarov sa bude snažiť vyťažiť nový blok, tým bude obťažnosť ťažby vyššia a naopak. Táto metóda zabezpečuje, že náklady na tvorbu nových blokov stúpajú, mineri sa snažia zlepšiť efektívnosť ich ťažobných zariadení a to všetko udržuje pozitívnu ekonomickú rovnováhu systému. Aktualizácia mining difficulty sa deje raz za približne 14 dní po každých 2016 vyťažených blokoch. Jeden blok sa vyťaží v priemere za 10 minút.

Algoritmus Proof of Work nepoužíva len Bitcoin, ale aj mnoho ďalších kryptomien vrátane Ethereum. V niektorých bodoch existuj[ síce odlišnosti, no základný koncept je rovnaký. Ethereum však chce prejsť na Proof of Stake a nie je jedinou kryptomenou, ktorá považuje túto možnosť overovania transakcií za lepšiu.

Čo je Proof of Stake

Proof of Stake, alebo ak chcete “dôkaz o vklade/podiele” je druhým spôsobom, ako je možné potvrdiť transakcie a dosiahnuť pri tom distribuovaný konsenzus.

Stále ide o algoritmus a účel je rovnaký ako u Proof of Work, no proces dosiahnutia konsenzu je úplne odlišný.

Proof of Stake bol prvýkrát zmienený na bitcoinovom fóre v roku 2011 a prvou kryptomenou, ktorá používala túto metódu bol PeerCoin v roku 2012. Následne sa pridali dnes už menej známe kryptomeny ako ShadowCash, Nxt, BlackCoin, NuShares/NuBits, Qora či Nav COin.

Na rozdiel od Proof of Work, kde algoritmus odmeňuje minerov, ktorí riešia komplikované matematické problémy s cieľom overiť transakcie a vytvoriť nové bloky, u Proof of Stake je tvorca nového bloku vybraný deterministickým spôsobom v závislosti od jeho vkladu/podielu (stake).

Žiadne blokové odmeny

U kryptomien, ktoré využívajú Proof of Stake, sa žiadne nové bloky nevytvárajú. Všetky boli vytvorené naraz a ich číslo sa nikdy nezmení. To znamená, že v systéme Proof of Stake neexistuje žiadna odmena za vyťaženie nového bloku, ako je to u Bitcoinu či iných kryptomien, ktoré používajú konsenzus Proof of Work. U Proof of Stake si ťažiari účtujú len poplatky za transakcie.

Z tohto dôvodu sa u Proof of Stake nehovorí ťažiarom mineri, ale takzvaní forgers (falšovatelia).

Na algoritmus Proof of Stake chce prejsť druhá najhodnotnejšia kryptomena súčasnosti Ethereum. Hlavným dôvodom, prečo sa chcú jej developeri uchýliť k tomuto kroku, je skutočnosť, že Proof of Work vyžaduje množstvo spotrebovanej energie. Existuje mnoho štúdii, ktoré sa venujú tejto téme a dokonca upozorňujú na škodlivé vplyvy ťažby kryptomien na prírodu. Tejto téme sa budeme venovať osobitne, no pointou je, že využívanie Proof of Stake ponúka ekologickejšiu a lacnejšiu formu distribuovanej formy konsenzu.

Nakoľko overovanie transakcií Proof of Stake je zatiaľ u Ethereum, ale aj u ďalšej velmi perspektívnej kryptomeny Cardano, len v štádiu vývoja, výber overovateľov transakcií (forgerov) vieme opísať len na základe publikovaných informácií.

U Ethereum by mali overovatelia transakcií fungovať v rámci validačného poolu, do ktorého sa môžu zapojiť a v rámci neho môžu byť vybraní ako forgeri. Tento proces bude umožňovať funkcia zvaná Casper contract. Odmeny by sa mali pohybovať medzi 2 až 15%.

U Cardano sa na Proof of Stake konsenze bude môcť podieľať každý, kto bude mať záujem. Vzniknúť by malo možno až 1000 poolov s overovateľmi, no žiadny z nich by nemal mať dominantné postavenie. Protokol bude fungovať v princípe tak, že bude brániť vzniku veľkých poolov a podporovať bude tie menšie. Overovať transakcie (stakovať) bude môcť každý používateľ bez rizika, že príde o svoje mince. Zároveň ich bude môcť naďalej používať, čiže nebudú nijakým spôsobom zmrazené. Ak ich užívateľ použije, príde len o odmenu za stakeovanie. Bezpečnosť protokolu a overovanie transakcií tak teda bude ležať na pleciach veľkej komunity.

Ktorý systém je bezpečnejší?

Akýkoľvek počítačový systém by chcel neprelomiteľný, teda odolný hackerom. Konsenzus Proof of Work má vyše 10-ročnú spoľahlivú históriu u robustnosť blockchainu Bitcoinu. Proof of Stake však ešte svojou naozaj vážnou zaťažkávacou fázou neprešiel. Je teda dostatočné bezpečný na to, aby si získal dôveru ľudí a mohol nahradiť Proof of Work? Existujú skeptici, ktorí o tom pochybujú.

Pri používaní Proof of Work sú zlí aktéri na základe toho, ako systém funguje, automaticky odrádzaní ekonomickou silou. Napríklad blockchain Bitcoinu by sa dal teoreticky ovplyvniť tak, že by ste získali kontrolu nad väčšinouu hashovacieho výkonu celej siete (takzvaný 51% útok). Náročnosť tohto útoku by si však vyžadovala z vašej strany takú obrovskú investíciu, že by sa vám to jednoducho neoplatilo a výrazne by ste prerobili. Jednoducho by to nikomu nedávalo logiku.

Proof of Stake ťažbu nových blokov a teda obrovskú hashovaciu silu nepotrebuje, preto čelí výzve, aby bol napriek tomu dostatočne nepriestrelný. Potenciálni útočníci by totiž na vykonanie útoku na takúto sieť nepotrebovali až taký vysoký kapitál.

Ethereum chce tento problém riešiť pomocou Casper protokolu, v rámci ktorého použije algoritmus, pri ktorom môže užívateľ, ktorý sa pokúsi o nekalú činnosť, prísť o celý svoj vklad. Inak povedané vďaka tomuto protokolu vznikne pre útočníka taktiež ekonomické riziko, ktoré ho odradí od idey napadnúť systém.

Záver

Vďaka Proof od Stake nemusia validátori transakcií využívať obrovský počítačový výkon, pretože jediné faktory, ktoré ovplyvňujú ich šance, sú celový počet vlastnených mincí a aktuálna zložitosť siete. Proof of Stake ponúka možnosť dosiahnutia distribuovaného konsenzu, teda realizácie transakcií bez potreby tretích strán, za výrazne lacnejšie energetické náklady než Proof of Work. Uvidíme, ako sa tento systém predvedie v praxi u Ethereum a Cardano.

TIP: Ak ťa ťažba kryptomien zaujala zaujala, teraz máš možnosť ťažiť so skutočnými odborníkmi z Crypto Kingdom.  Ťažbe kryptomien sa venujú od roku 2013 a od roku 2016 klientom generujú v priemere 9% čistého zisku. Ceny strojov na ťažbu kryptomien sú aktuálne na minime. Stroje ti nakúpia a postarajú sa o ťažbu.

CryptoKingdomGIF670x100

Zdroj: blockgeeks.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Rating kryptomien podľa Weiss Ratings: Kritizovaný EOS, pochválené Cardano a prvý Bitcoin

Avatar

Článok

zo dňa

od

weiss-ratings

Po dlhšom čase vám prinášame aktuálny pohľad na rating kryptomien podľa agentúry Weiss Ratings. Tá v úvode roka 2018 začala ako vôbec prvá ratingová agentúra udeľovať hodnotenie kryptomenám.

Weiss Ratings koncom minulého týždňa informoval, že sa rozhodol znížiť hodnotenie kryptomeny EOS v rámci čiastkového ratingu, ktorý sa týka jej technológie a adopcie. Dôvodom je, že EOS má zjavne problémy s decentralizáciou projektu a zdá sa, že s tým zatiaľ neplánuje nič robiť. Agentúra popri tom pochválila Cardano, ktoré v tomto smere zjavne robí výraznejšie pokroky a prechod na fázu Shelley, ktorá by mala priniesť kompletnú decentralizovanosť očakáva podľa roadmapy už do konca roka. ,,Teraz je na Cardano, aby spustili skutočne decentralizovaný projekt na Proof of Stake koncepte,” uviedla agentúra vo svojom tweete.

TIP: O decentralizovanosti Bitcoinu, EOS, Cardano či IOTA sme sa rozprávali s Jaromírom Tesařom. Prečítajte si náš rozhovor.

Pohľad na TOP10

Weiss Ratings hodnotí kryptomeny známkami od A po F, pričom F je najhoršia (failed). Rating A, teda najlepší, nemá žiadna kryptomena. Konečnú známku tvorí kombinácia dvoch hlavných faktorov, ktoré dostávajú taktiež čiastkový rating:

 • Technológia/adopcia
 • Risk/odmena

Na prvom mieste sa na základe kombinácie týchto faktorov umiestnil Bitcoin s celkovým ratingom B za “áčkové“ hodnotenie technológie a adopcie a známku „C-„ pokiaľ ide o riziko a možnú odmenu.

Na druhom až štvrtom mieste sa umiestnili Ethereum, XRP a spomínaný EOS, ktoré taktiež dostali celkové ratingy B, no pri kombinácií horších čiastkových ratingov.

Piate a šieste miesto patria Litecoinu a Cardanu s ratingami “B-„ a do prvej desiatky sa s hodnotením „C+“ zmestili ešte Binance Coin, Stellar, TronMonero.

Rating Weiss

Top10 kryptomien podľa Weiss Ratings k 10.6.2019

Podobne ako tieto kryptomeny majú rating C+ aj IOTA, Ethereum Classic, NEO, ZCash, Holo a Bitshares.

Rating „C“ získali Bitcoin Cash, Dash, Tezos, NEM, DogeCoin, OmiseGo, Decred, Waves, Ravencoin, Komodo, Icoin, Steem.  Napríklad taká Zilliqa, ktorá je spájaná s Facebookom a chválená za svoj sharding má rating až „D+“ (podobne ako Wrightov údajne pravý Bitcoin – Bitcoin SV).

Zdroj: weisscrypto.com

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Čítať ďalej

Bitcoin

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Rozhovor Jaromír Tesař

Marius Kramer z Qoury nedávno publikoval článok, v ktorom rozdelil kryptomeny podľa miery ich decentralizácie do štyroch kategórii. Bitcoin zaradil až do tretieho koša medzi “zle decentralizované”.

Kramer argumentoval tým, že decentralizáciu Bitcoinu ohrozujú veľké mining pooly. V podstate 51% hashovacej sily je možné získať kombináciou Bitmainu a ešte jedného poolu. Táto téma nás zaujala natoľko, že sme sa pokúsili získať odbornejší pohľad od Jaromíra Tesařa z AOGaS. Ten opäť ochotne a odborne odpovedal na všetky naše otázky. Okrem Bitcoinu sme rozobrali aj EOS, Cardano či IOTU.

Jaromír, aký je tvoj názor na skutočnú decentralizovanosť Bitcoinu?

Pokud se budeme bavit o decentralizaci z pohledu utváření konsensu a možnosti cenzury transakcí, tak jsou pooly místem centralizace a může k tomu v omezené míře docházet. Prvně se zamysleme nad tím, jak by obecně vypadala ideálně decentralizovaná síť. Ta by vypadala tak, že blok může sestavit, vytěžit a navrhnout každý jednotlivý uživatel a podmínky by měl srovnatelné s ostatními bez ohledu na geografickou lokaci. Současně by každý jednotlivý uživatel mohl daný blok ověřit a vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas. Tento stav je za současných technických možností nedosažitelný a je zapotřebí přijít se správným kompromisním řešením.

Bitcoinu je navržený dobře, neboť na začátku mohl těžit každý na světě na svém stolním počítači. Síť byla otevřena všem. Těžařů bylo relativně málo, takže se každý občas dočkal odměny. S rostoucím počtem uživatelů, vznikem těžebních hal, nástupem ASIC minerů a vznikem poolů se decentralizace zásadně zhoršila. PoW funguje tak, že nechává všechny těžaře mezi sebou soutěžit. V této soutěži má zásadní slovo hlavně síla hashratu a toto se vymklo z kontroly. Analogicky je to podobné jako by jste nechali dělníky soutěžit v kopání jámy o určité velikosti a někomu dali malou lopatku, druhému rýč a třetímu bagr. Kdo si myslíte že vyhraje? Nejčastěji ten s bagrem. Mimochodem jakmile se zpráva o vykopání jámy roznese po světě, začnou všichni kopat jámu novou. Protože bagr vyhrál, ví o tom jako první a začne kopat dřív než ostatní, což je další nefér výhoda pro bagry, která malé těžaře žene do poolů. Může za to síťová latence a centralizace hashratu.

Těžaři dnes nemají sami za sebe šanci těžit. Jsou v podstatě nuceni sdružovat se dohromady a snaží se postavit co největší bagr. Tohle se realizuje skrze pooly. Pooly jsou ti, co sestaví blok a přes šablonu ho posílají jednotlivým malým těžařům, kteří hledají vítězný hash v určitém rozsahu. Těžaři nemohou vybrané transakce měnit, nebo by těžili jiný blok a tím by kazili společnou práci. Pokud pool najde odměnu, vyplatí dle zásluh těžaře. Protokol tento proces nikterak nepodporuje a vše včetně podmínek řídí majitel poolů. Nyní Bitcoin funguje v podstatě tak, že těžaři delegují hashrate poolům (delegovaný PoW). Sami se podívejte na posledních třeba 25 bloků a pooly, které je vytěžily. Uvidíte pár poolů, které se stále opakují. Dominuje tomu BTC.com, neboť disponuje 21% hashrate. Pokud by byl pool pouze jeden, budete Bitcoin považovat za decentralizovaný? Asi ne. Takže si položte otázku, kolik poolů je v tomto ohledu pro vás dostatečných.

Cenzura nemusí nutně spočívat v tom, že se budou ignorovat transakce s konkrétní adresou. Představte si, že se majitel poolu rozhodne rozjet nějaký byznys postavný na bitcoinových transakcích. Pool může tyto transakce záměrně upřednostňovat a menší mineři si toho možná ani nevšimnou. Nedávná debata o možnosti reorganizace po hacku Binancí také naznačila, že to s decentralizací není úplně v pořádku. Kdyby se napříště pooly domluvili, že budou na vzniklou situaci reagovat dřív, asi by se jim podařilo reorg udělat. S odstupem času se možnost prodražuje. O tomto bychom se nemuseli vůbec bavit, kdyby tým včas reagoval na změny ve fyzickém světě a snažil se decentralizaci zvýšit. Každá technologie se v rané fázi adopce předělává a upravuje dle aktuálních potřeb uživatelů a často se mění podmínky, na které tým musí rozumně reagovat. Podmínky kolem decentralizace se významně změnili. Bohužel prosadit zásadnější změny do Bitcoinu je dost těžké, hlavně tehdy, když mají pooly v rozhodovacím procesu silné slovo.

Podotýkám, že jsme řešili pouze jeden pohled na decentralizaci. Osobně tento pojem vztahuji i na další věci, jako třeba distribuci hashratu. Zde vede Čína díky levné energii. To, že se decentralizace vybudovala na fyzickém zdroji nemá jen výhody z pohledu bezpečnosti, ale také nevýhody. Jednou z nich je geografická nerovnost těžby. Dále bychom se mohli bavit třeba o distribuci mincí na adresách, počtu klientů kde platí, že čím více tím lépe z pohledu výskytu bugu, který může celou síť náhle vyřadit.

Aká dôležitá je pre teba decentralizácia kryptomien? Tezos sa údajne na úkor decentralizácie úplne vykašľal na škálovanie. Aspoň tak sa to píše v spomínanom článku. Na opačnej strane tu máme silne centralizované kryptomeny, napríklad XRP, kde funguje klasický firemný model. XRP však dosahuje 1500 TPS za sekundu…

Kryptoměny jsou ve fázi, kdy je používají pouze nadšenci do nových technologií, fanoušci a spekulanti. Něco do 5 % populace. Tito lidé často adoptují technologie i služby bez ohledu na drobné nedostatky, nebo reálnou užitečnost. Tohle se o masové adopci říct nedá. Pro adopci mas musí být technologie téměř bez chyb, něčím reálným užitečná a mít vlastnosti, které chce masa využívat. Propast mezi nadšenci a pragmatickou masou se některým technologiím nepodaří překonat. Jaké vlastnosti vlastně masa chce? Je to decentralizace, škálovatelnost, soukromí, možnost rychle zbohatnout, rychlost transakcí či cena za používání? Decentralizaci a všechny její aspekty lidem těžko popíšete. Všechny ostatní vlastnosti pochopí velmi rychle. Troufám si tvrdit, že hodně spekulantů neví jak na tom dnešní projekty s decentralizací ve skutečnosti jsou a co je či není v tomto ohledu důležité.

Každopádně decentralizaci vnímám jako klíčovou vlastnost veřejných distribuovaných systémů. Na její míře je však potřeba hodně zapracovat a to včetně Bitcoinu. Decentralizace sama o sobě na úspěch nestačí. Je potřeba dodat mase vyvážený a očekávaný mix všech vlastností. K čemu je decentralizovaný projekt, pokud dobře neškáluje a defaultně odhaluje vaše soukromí? Pro fanoušky možná, ne pro masu.

Decentralizace ve smyslu vyřazení lidského prostředníka z rozhodovacího procesu je úžasná věc. Otázka je, na co konkrétně se to hodí, neboť nechat vše na kódu znamená, že není cesty zpět a fyzický svět, jak víme, je plný chybujících lidí. Zatím se nedá predikovat, jestli je 100% decentralizace to pravé, protože to také může znamenat, že se může stát něco, co většina lidí na světě nechce, ale stroj to nebude schopný správně posoudit. Podnět k této nechtěné události však vzejde z fyzického prostředí. Představte si, že někdo napíše smart kontrakt, který nechá explodovat bombu, pokud se na nějakou adresu nepošle 50 % všech mincí Bitcoinu. Většina lidí nebude ochotna o mince přijít, pokud nebudou v přímém ohrožení a kontraktu bude jedno co se stane. Síť nepůjde vypnout jedním tlačítkem a vykonání kontraktu nikdo nezastaví. Trošku sci-fi, že? 🙂 Zpět na zem.

Zatím se pokoušíme vytvořit přes nedokonalou decentralizaci digitální vzácnost a umíme podmínečně posílat hodnotu mezi adresami. Boomu decentralizace se dočkáme až propojíme decentralizované sítě s dalšími službami či funkcionalitami. Třeba s digitální identitou, či dosáhneme vyšší propojení s fyzickým světem. Pokud další Amazon vznikne díky financování přes tokeny, přestanou mít akcie v dnešní podobě smysl a stávající firmy na tokeny přejdou. K tomu však máme hodně daleko, možná desítky let.

EOS je v rôznych ratingoch neustále medzi najlepšími. V tom čínskom je prvý už niekoľko mesiacov v rade. Pritom je silne centralizovaný. Weiss Ratings tento týždeň zas informoval, že mu zníži hodnotenie práve pre jeho centralizovanosť. Má EOS vôbec v pláne riešiť tento problém?

Co se týče veškerých ratingů, je potřeba brát to s rezervou, neboť hodnotící agentura nikdy neprozradí, co přesně a jak hodnotili. Neznáme ani kritéria. Často je to pouze obecný popisek jako třeba technologická vyspělost a Bitcoinu se dá C a EOSu B+. Jaká je informační hodnota? Vzpomínám si, že v době kdy jsem se EOSem zabýval se mi technické řešení konsensu a možnost rychlého schvalování líbila. To však samo o sobě nestačí.

O míře decentralizace rozhoduje počet nezávislých proporčně stejně silných entit, které se podílejí na konsensu. Pokud je tento počet nějak zastropován, nebude to s decentralizací slavné, neboť síť není otevřená novým účastníkům. EOS zastropoval počet ověřovacích nodů na čísle 21. Potíž je, že existují spekulace o tom, že se ověřovatelé volí navzájem a jsou v podstatě nesedaditelní kvůli velkému množství vlastněných mincí. Vznikly kartely. V čem se to však liší od Bitcoinu a malému počtů poolů? Pooly často vlastní Číňané a někteří z nich se pravděpodobně znají? Nezarazím se, pokud někdo tvrdí, že EOS a Bitcoin jsou přibližně podobně decentralizované, neboť je potřeba posoudit další vlastnosti. Třeba Bitcoin je silnější v bezpečnosti, EOS lépe škáluje. Bitcoin má šanci stát se digitálně vzácný. EOS se hodí na vybudování sociální sítě. Otázka je, co z těchto dvou věcí chce lidstvo používat víc. Pokud by si náhodou sociální síť Voice ukousla významnou část z uživatelského koláče Facebooku, bude i EOS token digitálně vzácný a to skrze svoji užitečnost či investorské spekulaci. Myslím si, že digitální vzácnost bude odrazem zejména užitečnosti daného decentralizovaného protokolu či služby, tedy potažmo mírou reálné adopce.

EOS postavil své řešení na rychlém schvalování transakcí a zvýšení počtů nodů by byl na úkor rychlosti. Navíc větší počet ověřovacích nodů nemusí nutně znamenat, že je decentralizace vyšší. Problém je opět fyzický svět, respektive lidé a neznalost toho, kdo nody ve skutečnosti ovládá. DPoS není z mého pohledu ve veřejných otevřených sítích smysluplný koncept, ale v některých případech fungovat může. Nezachytil jsem informaci o tom, že by  EOS něco kolem zlepšení decentralizace chystal. Asi by mě to překvapilo.

Rád by som spomenul IOTU, ktorá spúšťa program Coordicide, čím odstráni centralizovaný koordinátor siete. Ako ju vnímaš ty? Tá správa znie na prvý pohľad dosť bombasticky, no rád by som poznal odbornejší názor.  

Zas tak bombasticky to nevnímám. Zkusme si prvně malé cvičení s těmito transakcemi:

Transakce T1 posílá z adresy A  minci M na adresu B.

Transakce T2 posílá z adresy A minci M na adresu C.

Transakce T3 posílá z adresy B minci M na adresu D.

Majitel adresy A se pokouší transakcemi T1 a T2 o double spend útok. T3 může proběhnout jen tehdy, bude-li validní T1. V Bitcoinu je vše přímočaré, neboť díky konceptu bloků je snadné pohlídat a ověřit validitu transakcí v jednom balíku dat. Jakmile vítěz těžby rozešle navržený blok, každý může ověřit, že současně neprojde T1 a T2. Může však projít T1 a T3 v tomto pořadí, nebo pouze T2. V Bitcoinu se může stát, že v jednu chvíli projde v jednom bloku T1 a T3 a bude existovat druhý blok s T2. Až další série bloků rozhodne, jaké transakce zůstanou validní. Zvítězí delší chain. Všechny PoS projekty pracující s bloky to mohou dělat podobně a navíc mohou pro škálování zapracovat na shardingu. U shardingu je potřeba přes matematiku dokázat, že lze správně pohlídat korektnost globálního stavu v daném čase napříč shardy. Toto hlídání korektnosti nesmí jít na úkor škálování či finality transakcí, jinak by sharding ztratil smysl. Takže pokud jeden shard potvrdí T1 a T3, v jiném nesmí projít T2. Jestli bude daný shard spravovat adresy pro konkrétní rozsah, nebo se budou shardy v daném kroku synchronizovat dle adres odesílatele už je věcí dané implementace.

Nyní zpět k IOTě. Představte si, že s bloky nepracujete a díky konceptu Tangle na mnoha místech současně vznikají nové transakce. Na korektnost doposud dohlíží centralizovaný koordinátor, který zkrátka vezme část tanglu a prohlásí ji za validní (vytvoří něco jako checkpoint). Koordinátor má vyšší přehled než jednotlivé transakční uzly, proto může toto rozhodnutí udělat. Pokud tedy z adresy A odejde T1 a T2, problém vyřeší až koordinátor, který bude mít povědomí o globálním stavu.

Coordice se chce zbavit koordinátora tím, že v systému budou figurovat nody, které se budou snažit aktivně dohlížet na nové transakce a řešit případné konflikty. Dělat přesně tu práci, kterou dělal koordinátor, ale jinak. Dohled bude probíhat přes hlasování a na základě míry reputace každého nodu. Node si bude reputaci v čase těžko získávat, ale může ji rychle ztratit při odhalení podvodu. Zároveň se budou nody určitým způsobem navzájem hlídat, jestli nepodvádí. Klíčové bude, jakým způsobem se budou tyto hlídací nody navzájem synchronizovat a udržovat globální stav, tedy jakýsi kontext o tom, jaké transakce proběhly a probíhají. Zkuste si představit, kolik takových transakcí může v jednom čase být v IoT světě. Pro IOTU je klíčová rychlá finalita transakcí, neboť pokud chcete online platit třeba za obsah, nemůže se stát, že ho budete konzumovat za podvodné mince nějakou delší dobu, než vás odřízne hlídací node. Přes double spend se o to můžete nějak pokusit. Pokud tedy proběhne T1 a T2, z adresy B a C můžete konzumovat nějaké služby. Jakmile je využijete, je vám jedno, že se jedna  transakce znevalidní. Postižený tím bude poskytovatel služby.

Sám tým připouští, že bude těžké matematicky dokázat proveditelnost řešení a poté dodat fungující implementaci. Vitalik Buterin se ke konceptu vyjádřil v tom duchu, že v tom vidí podobnost s nadějným projektem Avalanche. Zatím jsem nezaregistroval, že by se k tomu tým nějak vyjádřil. Také se obávám toho, že pokud v systému neexistuje žádný drahý zdroj, bude levné podvádět. Reputační systém bude fungovat na základě něčeho, čemu se říká mana. Tu si nemůžete někde koupit, jen získat poctivou prací. Mana je však zadarmo a výhody vlastnit ji spočívají jen v tom, že daný node bude potřebovat menší PoW na odeslání vlastní transakce. Pokud si 100 mojich podvodných nodů bude posílat velké transakce, budou automaticky získávat také manu a tím dobrou reputaci. Bude mě to stát trochu energie. Zatím Coordice beru jako neověřený koncept. Vždy mi vrtalo hlavou, jestli je snaha o ochranu proti double spend útoku v IoT světě realizovatelný nápad. Myslím, že spíše ne.

O Cardano sme sa rozprávali už v minulom rozhovore. Fáza Shelley, ktorá má priniesť úplnú decentralizáciu, príde podľa aktualizovanej roadmapy do konca roka 2019. Akým výzvam dovtedy ešte čelí?

Nasadit Shelley do reálného provozu bude. Prvně spustit test-net a poté pomalu přejít na main-net. Tento proces může být docela dlouhý. Tým to chce dělat pomalu a s rozvahou a veřejné pooly se budou přidávat postupně. Žádná divočina, jako třeba v případě EOSu. Nasadit projekt do reálného provozu je vždycky výzva a posledních 10 % vývoje může trvat tak dlouho, jako předchozích 90 %. Tým Cardana si nedělá hlavu s kompletním přepisem nějaké části, pokud naznají, že jim nevyhovuje. Uvidíme.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

TIP: Čerstvé informácie o Cardano (ADA) môžete sledovať aj vo facebook skupine Cardano [ada] cz/sk.

Skús stručne vymenovať kryptomeny, ktoré sú podľa teba v pomere decentralizácia/škálovateľnosť na tom aktuálne najlepšie a tie, ktoré majú najväčší potenciál uspieť v tomto smere v najbližších rokoch….

Decentralizace a škálování se neobejde bez třetího ve hře a to je bezpečnost. V současnosti nemáme nic, co by bylo připravené pro masovou adopci. Důvodem je nevyváženost těchto vlastností a nedostatek těch ostatních, které by byli uživatelsky atraktivní. Například soukromí či větší uživatelská přívětivost. Králem je bez debat stále Bitcoin, který je extrémně silný v bezpečnosti, slabší v decentralizaci a špatný ve škálování. Škálování se dohání přes druhé vrstvy a přes LN už něco málo chodí. Kéž by vzniklo více nezávislých poolů a Bitcoin si mohl polepšit v té nejdůležitější oblasti.

Ostatní projekty cílí hlavně na lepší škálování, ale mají poněkud slabší bezpečnost nebo decentralizaci. Často obojí. Zmínit můžeme Ripple a Stellar, které už také běží nějakou dobu celkem bezproblémově. Sázka na škálovatelnost a rychlé transakce není marný pokus. Kdyby jste se mě zeptali, přes co za 5 let bude chodit v komerční sféře více transakcí, vsadil by spíše na XRP než BTC. BTC tady není pro denní masové používání. Extrémně dobré ve škálování jsou třeba IOTA či Nano, ale tam je to mizerné s decentralizací a kde není decentralizace, tam nemůže být ani bezpečnost. Oba projekty na vylepšení pracují, takže tomu dejme čas.

Dobře vyvážený mix může přinést již zmíněné Cardano a tím dost vysoko nasadit laťku pro ostatní projekty. Jakmile se rozjede Shelley, bude Cardano nejvíce decentralizovaný projekt, neboť bude mít 100 až 1000 vyvážených poolů. Díky PoS nebude problém s geografickou dělbou moci. Mince může držet a delegovat každý kdekoliv na světě. Škálovaní nebude ze začátku nějak oslnivé, ale pořád asi 50x vyšší než u Bitcoinu. Bezpečnost nebude postavená na PoW, takže zde se uvidí jak na tom projekt reálně bude a jak mocná je matematika. Osobně si myslím, že pro bezpečnost ledgeru není PoW nezbytný. Už samotná distribuce dat na vícero nodech je solidní zabezpečení dat. Vektor útoku je pak možný jen přes oklámání konsensu. Teoreticky stačí správně implementovat konsensus algoritmus a rovnoměrně rozdělit moc na co nejvíce entit. Životaschopnost konsensu může dobře sloužit jako dobrá ochrana z pohledu nezměnitelnosti dat.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-