Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano (ADA) spustilo testnet pre prechod na Shelley. Má tri fázy

Avatar

Článok

zo dňa

cardano-shelley

Fáza Shelley, na ktorej spustenie nedočkavo čakajú všetci fanúšikovia kryptomeny Cardano (ADA), je opäť o čosi bližšie. Organizácia Cardano Foundation, ktorá má ako jedna z troch organizácií na starosti vývoj tohto projektu, oznámila, že spustila koncom minulého týždňa prvú z troch fáz testnentu pred prechodom na ostrú verziu.

Cardano – jeden z najzaujímavejších kryptoprojektov vôbec, vytvoril bývalý spoluzakladateľ Ethereum Charles Hoskinson, ktorému sa podarilo okolo seba združiť rešpektovaný tím vývojárov a mnohých členov akademickej obce. Cieľom Cardana je vytvoriť decentralizovanejší systém, než má samotný Bitcoin a to na rozdiel od Bitcoinu pomocou konsenzu Proof-of-Stake. Práve prechod z fázy Byron na fázu Shelley by mal byť toho významným míľnikom, hoci ani po úspešnom nasadení Shelley vývoj Cardana zďaleka neskončí.

Testnet, ktorý bol predstavený 21. júna, je podľa oficiálnych stránok Cardano rozdelený do troch hlavných fáz. V prvej fáze, ktorá je už online, umožňuje užívateľom hosťovať vlastný Rust uzol a vytvoriť základnú konfiguráciu stake poolov. Druhá fáza bude spočítavať v spojení rôznych uzlov do jedného zjednoteného testnetu a v rámci tretej fázy sa dočkáme schémy delegovania.

,,Odporúčame členom našej komunity, aby sa zúčastnili na tomto testnete. Ako prevádzkovateľ staking poolu môžete experimentovať s množstvom rôznych konfigurácii a scenárov. To nám poskytne oveľa širšie výsledky testovania beta verzie a priamu spätnú väzbu, ktorú môžeme použiť na zlepšenie nášho kódu. Tento postupný prístup nám umožní budovať súbor poolov a využiť ich ako základ nášho kontrolovaného presunu k decentralizácii Cardano. Akonáhle bude dosiahnutá určitá prahová hodnota poolov a keď bude komunita Cardano prevádzkovať dostatok uzlov, staking bude plynulo prevedený na mainnet,” uvádza vývojársky tím Cardano.

Podľa platnej roadmapy by ostrá verzia fázy Shelley mala byť spustená do konca tohto roka, hoci samozrejme nemožno vylúčiť, že v prípade problémov bude jej spustenie oddialené. Cardano tvrdí, že spustením tejto fazy sa zvýši škálovateľnosť 50-100 násobne a čo je najdôležitejšie, Cardano sa stane najdecentralizovanejším blockchainom na svete, čo platí aj v porovnaní s Bitcoinom.

Ďalšou fázou, ktorá bude na programe, bude dokončenie etapy Goguen, ktorej cieľom je spúšťane smart kontraktov. Predpokladá sa, že by mohla prísť v prvej tretine roka 2020. Posledná fáza, Voltaire, sa očakáva až v roku 2021.

Mohlo by vás zaujímať:

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Cardano

VIDEO: Čo je to kryptomena Cardano (ADA)?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano (ADA)

Cardano (ADA) je právom považované za jeden z najambicióznejších kryptomenových projektov. YouTube kanál Zaujalo ma vo svojom nedeľňajšom video rozobral najzaujímavejšie fakty o tejto kryptomene a tiež niekoľko zaujímavostí, ktoré naznačujú jej možnú perspektívu. Dozviete sa viac o samotných fázach vývoja projektu, o tom, aké firmy sa podieľajú na jeho vývoji, že akademické základy sú pre tento projekt kľúčové a okrem iného bližšie spoznáte aj hlavného predstaviteľa Cardano Charlesa Hoskinsona.

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Bitcoin je čoraz odolnejší, trh poháňajú novinky o PayPal, Cardano stavia na rešpektovanej akademickej práci a ďalšie zaujímavé novinky. Prinášame vám súhrn top správ zo sveta kryptomien za posledných sedem dní. 

Bitcoin

Najmedializovanejšou správou tohto týždňa bolo oficiálne potvrdenie firmy PayPal, že od roku 2021 vstupuje do biznisu s kryptomenami v podobe umožnenia kúpy, predaja a platieb kryptomenami cez túto populárnu platformu. Bitcoin vďaka tomu pekne posilnil na cene. Základné informácie sme zhrnuli v stredu v tomto článku.

Príchod PayPal do kryptomenového segmentu však nemusí mať len pozitíva. O možných negatívach, ale aj možnosti, že táto firma vydá vlastnú kryptomenu, sme písali v rozsiahlom štvrtkovom update na tuto tému.

Milión dolárov za Bitcoin, on-chain údaje btc blockchainu či väčšia odolnosť tejto kryptomeny voči vonkajším negatívnym vplyvom – aj týmto témam sa venoval v utorok YouTube kanál Zaujalo ma:

Dlho očakávaný update bitcoinu s názvom Taproot, ktorý je spojený s technológiou Schnorr podpisov a je považovaný za najvýznamnejší upgrade BTC od uvedenia SegWitu, je opäť o čosi bližšie. Viac sa dočítate tu.

Známy investor Raoul Pal tvrdí, že na vstup do trhu s Bitcoinom čaká množstvo inštitúcii, no zatiaľ im chýbajú prehľadnejšie možnosti, ako investovať do tohto segmentu. Pal napriek tomu očakáva, že v najbližších rokoch bude prúdiť do BTC množstvo inštitucionálneho kapitálu a cena 1 milión dolárov za jeden Bitcoin je do 5-6 rokov absolútne reálna. Viac sa dočítate tu.

Spoločnosť Grayscale Investments, ktorá je v počate držaných bitcoinov suverénnym lídrom medzi komerčnými firmami, oznámila, že hodnota ich kryptomenových aktív v priebehu tohto týždňa stúpla o ďalšiu miliardu dolárov. Viac sa dozviete v tomto článku.

Je Bitcoin vyspelejší než v minulosti? Mnohé udalosti, ktoré sa udiali v priebehu posledných týždňov, ktoré by v minulosti cenu výrazne zrazili dolu, s ňou aktuálne nezamávali. Viac sa dozviete tu.

Vládne na trhu s Bitcoinom aktuálne chamtivosť? Uškodí PayPal adopcii kryptomien, aký je vzťah akcii a BTC, či budúcnosť DeFi – aj týmto témam sa v piatok venoval kanál Zaujalo ma:

Súvisí Bitcoin s výkonnosťou amerických aktív a akú majú perspektívu? Tejto téme, očakávaniam od S&P500 indexu v súvislosti s Bitcoinom sme sa venovali v tomto článku.

Akú takú skúsenosť s kryptomenami na čele s Bitcoinom má podľa čerstvého prieskumu len sedem percent Američanov. Najviac si “vyskúšali” kryptomeny ľudia v rozvojových krajinách. Viac sa dočítate tu.

Priemerná hodnota bitcoinových transakcií sa v poslednom období výrazne zvýšila. Je mnohokrát väčšia, než priemerná hodnota transakcií dvojky na trhu ETH. Naopak ETH vedie v ich počte. Viac čítajte tu.

Na burzách s aktuálne nachádza najmenej bitcoinov za posledné dva roky. Zdá sa, že pre kryptomeny to môže byť bullish signál.

Altcoiny

YouTube kanál Zaujalo ma sa vo svojom novom videu venoval kryptomene Cardano (ADA), ktorú rozobral naozaj detailne. Ak si chcete doplniť vaše vedomosti o tomto ambicióznom projekte, pozrite si toto video:

Akademická práca o Cardano a Proof of Stake konsenze sa umiestnila v prestížnom rebríčku Google Scholar v kategórii kryptomien na druhom mieste s viac ako 180 citáciami. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Nadácia NEO Foundation stojaca za kryptomenou NEO oznámila nové funkcie, ktoré by mal tento ekosystém priniesť. Má ísť predovšetkým o systém pre decentralizované ukladanie súborov a digitálnu identitu na blockchaine s označením NeoFS a NeoID. Ide o funkcie, ktoré znejú na prvý pohľad veľmi lákavo, no pravdou je, že zatiaľ nenašli svoju mainstreamovú adopciu, hoci sa o ne pokúšajú viaceré projekty.

Šéf amerického kontrola meny (OCC) Brian Brooks si myslí, že projekty Decentralizovaného financovania (DeFi) sú vážnou konkurenciou pre banky.

Anthony Pompliano kritizuje americký FED na čele s jeho šéfom Jeromem Powellom, že nerobí dostatok pre spustenie digitálneho amerického doláru. Upozorňuje, že náskok Číny sa preto v tomto smere výrazne zväčšuje.

Bahammy spustili prvú digitálnu kryptomenu emitovanú centrálnou bankou, takzvaný Sand dollar.

Zaujíma vás ako investuje investičný mág Warren Buffett? Odporúčame vám aj video o portfóliu jeho firmy Berkshire Hathaway, ktorá sa stala symbolom úspechu hodnotového investovania:

Čítať ďalej

Cardano

Akademická práca Cardano je druhou najčastejšie citovanou v kategórii kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano raketa

Práca s názvom “ Ouroboros: A Provably Secure Proof-of-Stake Blockchain Protocol” súvisiaca s vývojom kryptomeny Cardano sa podľa najnovšieho vydania rebríčku Google Scholar stala druhou najčastejšie citovanou prácou v kategórii kryptomien a blockchainu. Podľa čerstvých údajov mala medzi rokmi 2015 až 2019 až 183 citácii.

Práce na kryptomene Cardano (ADA) započali už v roku 2015, no značná časť fanúšikov tohto projektu začala byť časom čoraz skeptickejšia z dôvodu pomalého vývoja a nedodržiavania sľubovaných termínov. Pravdou naozaj je, že v prípade projektu nie vždy všetko prebiehalo podľa plánov a termíny dodania sľubovaných funkcii sa neraz odďaľovali. Na druhú stranu projekt od začiatku deklaroval, že stavia pevné základy, ktoré sú odvodené od kvalitných akademických štúdii.

Umiestnenie štúdie, na ktorej pracoval spoločne so svojim tímom Agelos Kiaiyas, ktorý je šéfom vedeckého oddelenia firmy IOHK, ktorá ma na starosti vývoj Cardano (Generálnym riaditeľom firmy IOHK je zakladateľ Cardano Charles Hoskinson) potvrdzuje, že Cardano naozaj stavia na detailnej akademickej práci podloženej rozsiahlou štúdiou. Zmieňovaná práca týkajúca s a Proof of Stake protokolu ako formy “zelenšej” alternatívy voči Proof of Work, na ktorom funguje Bitcoin, síce zďaleka nebola prvá akademická práca na túto tému, no je prvou, ktorá si získala uznanie, je často citovaná a prináša prísne bezpečnostné záruky.

Kryptomena Cardano tento rok úspešne prešla po spustení fázy Shelley na Proof of Stake konsenzus a zdá da, že všetko zatiaľ funguje ako má. Cardano komunita aktuálne s napätím čaká na spustenie fázy Goguen, ktorá so sebou prinesie smart kontrakty. Jej štartom by sa Cardano mohlo stať priamou konkurenciou kryptomeny Ethereum. Potrebuje však presvedčiť vývojárov, aby na nej začali budovať svoje projekty. Zatiaľ prechod z blockchainu Ethereum na Cardano naznačil projekt SingularityNet špecializujúci sa na decentralizované využitie Umelej inteligencie.

Na prvou mieste spomínaného rešpektovaného rebríčku sa umiestnila práca “Hawk: The Blockchain Model of Cryptography and Privacy-Preserving Smart Contracts” s 559 citátmi. Práca sa orientuje na decentralizovaný systém inteligentných zmlúv (smart kontraktov), ktorý neukladá finančné transakcie na blockchaine.

Zdroj: cryptoslate.com

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Čítať ďalej

Bitcoin

USA: Bude boj proti monopólu Google či Facebooku pozitívnou správou pre kryptomeny?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-investor-usa

Podvýbor americkej snemovne v utorok predložil zákonodarcom rozsiahlu správu týkajúcu sa Big Tech spoločnosti na čele s Apple, Google, Facebookom a Amazonom, v ktorej bolo poznamenané, ako tieto firmy využívajú svoje monopolne postavenie na trhu a zabraňujú v raste svojim potenciálnym konkurentom.  

Jedným z príkladov bola napríklad stratégia Google, ktorý vyžaduje od výrobcov smartphoneov, aby predinštalovali do svojich zariadení aplikácie Google, ak chcú využívať operačný systém Android a teda uprednostňovali ich produkty pred tými od konkurencie.

Ďalším príkladom je spor Apple a Google s firmou Epic Games, ktorá stojí za hrou Fornite. Apple aj Google od nej požadujú 30% províziu za transakcie v tejto hre. Firma sa to snažila obísť tým, že si vytvorí vlastnú internú menu. Apple a Google však zareagovali tak, že podporu tejto hry okamžite stiahli zo svojich platforiem.

Cieľom správy je prispieť k tomu, aby sa vypracovali respektíve aktualizovali zákony týkajúce sa boja proti monopolnému postaveniu niekoľkých hráčov na trhu. Tie v minulosti nepočítali so vznikom silných technologických hráčov. Súčasná pozícia Apple, Google, Facebooku a Amazonu je prirovnávaná obdobiam z minulosti, kedy mali obrovský vplyv na trh ropní baróni ži železniční magnáti.

Táto iniciatíva by mohla byť pozitívna pre kryptomenový sektor, ktorý ponúka príležitosti pre decentralizáciu. Aj z dokumentu Netflix s názvom “Sociálne dilema“ je zrejmé, že spomínaní veľkí technologickí hráči zneužívajú osobné dáta svojich užívateľov na to, aby vďaka nim profitovali.

Decentralizované služby, ktoré môžu vzniknúť práve vďaka kryptomenám, by mohli vrátiť moc nad osobnými dátami do rúk užívateľov. Taktiež by vytvorili priestor pre nový konkurenčný boj. Budúci šéf Cardano Foundation Frederik Gregaard o tejto téme nedávno hovoril v rozhovore s Cointelegraph, keď priznal, že súčasná moc technologických gigantov je príliš veľká a decentralizované riešenia sa im musia postaviť. Očakáva však, že čím budú tieto riešenia populárnejšie, tým budú spoločnosti s biliónovými majetkami proti nim intenzívnejšie bojovať.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Nálada u Bitcoinu pri pohľade na dáta, investícia do DeFi skrz indexy, Ethereum a Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

Kryptonovinky News

Každý utorok a piatok prináša YouTube kanál Zaujalo ma prehľad TOP správ zo sveta kryptomien, o ktorých sme formou textu informovali aj na našom portáli krypotnovinky.sk.

Dnešný diel je však hneď v úvode obohatený o analýzu súčasnej nálady na trhu v súvislosti s Bitconiom na základe rôzných dát skrz Fear and Greed index, on-chain aktivitu až po vyhľadávanie Bitcoinu na Google. Ďalšími témami videa sú investovanie do DeFi skrz DeFi indexu, alternatíva pre DeFi sektor pre problémy Ethereum, riešenie škálovania tejto kryptomeny či názore nového šéfa Cardano Foundation na decentralizované riadenie tohto projektu.

Čítať ďalej

Cardano

Existuje pre DeFi niečo lepšie ako Ethereum? Vraj nie

Avatar

Článok

zo dňa

od

Defi Ethereum

Čím viac financií sa uzamkne v projektoch decentralizovaného financovania a čím budú objemy obchodovania na týchto platformách vyššie, tým bude badateľnejší problém blockchainu Ethereum s jeho škálovaním.

Zakladateľ a výkony riaditeľ MyEtherWallet Kosala Hemachandra si napriek tomu myslí, že v súčasnosti neexistuje pre DeFi sektor jednoducho (a zrejme aj žiaľ) nič lepšie než Ethereum. Poukázal totiž na daň decentralizácie.

,,Ak sa pozeráme len na plne decentralizované blockchainy, neexistuje žiadny, ktorý by mal dostatočne škálovacie riešenie pre podporu takého množstva transakcií,” upozornil Hemechandra v rozhovore pre Cointelegraph. ,,Keď beriete v ohľad tento faktor (decentralizáciu), Ethereum je tým najlepším riešením.”

Túto skutočnosť si tvorcovia DeFi projektov dobre uvedomujú. Negatívom je však to, že čím viac sa bude DeFi na Ethereum používať, tým vyššie poplatky za transakcie možno očakávať, kým sa problém škálovania definitívne nevyrieši.

,,Dôvod, prečo vidíme tieto extrémne ceny gasu (poplatkvo) je ten, že všetko sa deje na Ethereum. Ak si myslíte, v poriadku, bude lepšie, ak pôjdeme na iný blockchain, bohužiaľ to tak nebude, pretože aj ten iný reťazec bude mať problém so škálovaním (má tým na mysli blockchainy, ktoré sú decentralizované pozn. red.). Žiadny z reťazcov, ktoré momentálne existujú, nemá plne decentralizované riešene škálovania.”

Riešením, no menej decentralizovaným, sú napríklad blockchainy využívajúce tzv. Delegated Proof of Stake konsenzus.

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson už viackrát spomenul, že intenzívne pracujú na tom, aby práve ich blockchain bol tým najlepším miestom pre DeFi sektor. Cardano má už tento rok spustiť fázu Goguen (smart kontrakty) a keďže nedávno spustilo aj fázu Shelley, vďaka ktorej sa stala sieť decentralizovaná, môže byť horúcim želiezkom v ohni a stáť sa alternatívou pre DeFi projekty, ak sa potvrdí, že ponúka vývojárom lepšie podmienky škálovania než Ethereum pri zachovaní minimálne rovnakej decentralizácie.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin raketa

Bitcoin, Ethereum, Cardano, DeFi, kauza BitMEX a mnoho ďalšieho. Prinášame vám tradičný prehľad TOP správ týždňa.

Bitcoin

V najbližšej dekáde nás čaká veľký presun bohatstva z generácie Baby boomerov na mileniálov, čo by mohlo ovplyvniť aj Bitcpoin, ktorý je u mladších generácii výrazne populárnejší, než u tých starších. Ak by vás zaujímalo, do ktorej generácie patríte a o akú hodnotu ide, tejto téme sa tiež venoval YouTube kanál Zaujalo ma:

Tento týždeň sa vyťažil Bitcoin s poradovým číslom 18 500 000, čo znamená, že zostáva vyťažiť už “len” 2,5 milióna bitcoinov. Väčšina z nich “vznikne” ešte v tomto desaťročí. Viac sa dočítate tu.

Bitcoin dosiahol tento týždeň zaujímavý míľnik. Tak dlho, ako je aktuálne nad cenou 10 tisíc USD, ešte totiž nikdy predtým nebol. Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti, venovali sme sa im tu.

Okrem vyššie spomínaného míľnika týkajúceho sa ceny 10 tisíc USD, sa Bitcoinu podarilo dosiahnuť aj druhy najlepší výsledok za kvartál v histórii. O tom sme písali tu.

Novému rekordu bitcoinu, inštitucionálnemu záujmu o BTC, téme adopcie Lightning network vs. Adopcie wBTC či novinkám o Ethereum sa v utorok venoval aj YouTube Zaujalo ma:

Spoločnosť Grayscale pokračuje v nákupoch Bitcoinov. Tento týždeň potvrdila, že naakumulovala ďalšie BTC v celkovej hodnote 180 miliónov dolárov. Ak by Grayscale od tohto momentu už nekúpila nikdy žiadny ďalší Bitcoin, no ani nepredala tie, ktoré má pod kontrolou, tak aj v roku 2140 bude držať vyše dve percentá všetkych BTC, ktoré budú existovať. Téme sme sa venovali v tomto článku.

O nepeknom pohybe Bitcoinu, po prevalení kauzy BitMEX, vplyve BitMEX na DeFi, Cardano, Ethereum a ďalších novinkách aj vo videu:

Altcoiny

Matematik Martin Foehler, ktorý je bývalým manažérom hedgeových fondov a zakladateľom rakúskej kryptomenovej platformy Morpher, upozornil, že hoci je Ethereum v súčasnosti to najlepšie, čo má blockchain priemysel, nemusí to stačiť pre rastúci ošiaľ okolo DeFi projektov. Téme sme sa viac venovali tu.

Kumulatívne poplatky Ethereum výrazne rastú a „utekajú“ poplatkom, ktoré sa za transakcie platia ťažiarom Bitcoinu. Prečo to nie je pre ETH úplne dobré no smerom do budúcnosti ani až tak významné a naopak, prečo pre Bitcoin sú poplatky veľmi dôležité, sa dočítate tu.

Tento týždeň prebehol testnet Ethreum 2.0 s názvom Spadina, ktorý je tiež označovaný ako “generálna skúška”. Záujem oň však nenaplnil očakávania. Dobrou správou je, že dopadol relatívne dobre. Viac sa dozviete tu.

Veľa sa toho tento týždeň popísalo o Cardano. Azda najzaujímavejšou správou je informácia, že presun z blockchainu Ethereum na Cardano plánuje spoločnosť SingularityNET, ktorá stojí za slávnym A.I. robotom s názvom Sofia.

Nový šéf Cardano Foundation Frederik Gregaard zdôraznil, že chce, aby bolo vedenie Cardana čo najdecentralizovanejšie. Naznačil teda aj to, že ani Charles Hoskinson, ktorý je otcom celého projektu, by nemal mať dominantné postavenie.

Kauza BitMEX, pri ktorej bol obžalovaný šéf tejto burzy Arthur Hayes a tiež niekoľko jeho kolegov, by mohla ovplyvniť aj DeFi sektor. Téme sme sa venovali tu.

Chainlink uzavrel partnerstvo so spoločnosti BitGo, ktorá stojí za tokenizovaným WrappedBTC (wBTC), aby stransparentnil spôsob, akým sa overuje krytie wBTC bitcoinami. Token wBTC je čoraz populárnejší spôsob, ako dostáť “Bitcoin” na blockchain Ethereum a čerpať tak napríklad z výhod DeFi.

Mohlo by vás zaujať

Centralizované kryptomenové burzy sú už vo svojej podstate zraniteľné a pre hackerov sú lákavým cieľom. Priznal to šéf ByBit Ben Zhou.

Zásady KYC, súvisiace s bojom proti praniu špinavých peňazí, nedodržiava množstvo kryptomenových búrz. Problémom sú aj tie z Európy. Viac sa dočítate tu.

Vývoj vakcíny na koronavírus napreduje vysokým tempom. Podľa Roberta Kiyosakiho (autor knihy Bohatý otec, chudobný otec) bude mať oznámenie o jej dokončení dočasný negatívny vplyv na Bitcoin aj zlato, pretože toto oznámenie by zlepšilo náladu na trhu a ľudia by smerovali svoje investície do rizikovejších aktív. Ak by vás zaujímalo, v akom stave je aktuálne vývoj vakcín, dozviete sa to z tohto videa:

Čítať ďalej

Cardano

Nový šéf Cardano Foundation je zástancom decentralizácie. Ani Hoskinson nesmie mať absolútnu moc

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Ekosystém Cardano má relatívne zložitú štruktúru riadenia. V súčasnosti majú v nej významné postavenie najmä traja hráči – Cardano Foundation, Emurgo a IOHK. Nový nastupujúci generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard si myslí, že riadenie projektu sa bude postupom času ešte viac diverzifikovať.

Gregaard v rozhovore pre Cointelegraph okrem iného uviedol, že chce, aby nadácie pracujúce na Cardano boli nezávisle od generálneho riaditeľa IOHK a zakladateľa celého projektu Charlesa Hoskinsona. ,,Charles sa sám rozhodol to takto zariadiť, pretože sám má pocit, že je potrebné, aby ľudia, ktorí budú chrániť protokol Cardano pre ďalšie generácie, boli nezávislí.”

Poslaním nadácie Cardano Foundation je dohliadať na pokrok vo vývoji protokolu. V súčasnosti sa o vývojovú fázu celého ekosystému stará firma IOHK – jej zmluva však vyprší už tento rok. Spustením fázy Voltaire, ktorá by mala byť dokončená taktiež v roku 2020, získa samotná Cardano komunita možnosť rozhodnúť o tom, či sa zmluva s IOHK predlží na ďalšie obdobie, alebo bude potrebné nájsť inú vývojársku firmu.

Medzi Cardano Foundation a IOHK došlo v roku 2018 k relatívne vážnemu sporu, no posledné mesiace naznačujú, že vzťahy sa už napravili. IOHK je nezávislý projekt, ktorý sa síce primárne zameriava na Cardano, no pracuje aj na iných projektoch. Napríklad v poslednom období sa snažil pomôcť Ethereum Classic, na ktoré boli realizované viaceré 51% útoky.

Emurgo bolo pôvodne založené za účelom, aby pôsobilo vo  funkcii akéhosi “rizikového ramena“, no v poslednom období to vyzerá tak, že sa z neho skôr stáva technologická spoločnosť.

TIP: Vo videu YouTube kanálu Zaujalo sa dozviete o viacerých novinkách Cardano:

Gregaard si uvedomuje, že občas môžu nastať medzi Cardano Foundation, IOHK a Emurgo momenty, kedy sa nebudú vedieť zhodnúť na riešení daného problému. Je preňho dôležité, aby Hoskinson v tom momente nemal absolútnu moc.

,,Charles inicioval tento projektu spolu s jedným z jeho kolegov. Niet pochýb o tom ,že je to génius a veľký vizionár. Ale je tiež šéfom produktovej spoločnosti, ktorá musí dodávať produkty. Som si istý, že budú prebiehať určité boje pokiaľ pôjde o priority. V komunite sme presvedčení, že niektoré veci by sa mali riešiť trochu inak a správnejšie… Charles je v tomto trochu viac “doľava”. Musíme sa na tom spoločne dohodnúť.”

Greegard spolupracoval s Hoskinsonom v priebehu posledného roka ako konzultant firmy PwC. Teraz ako budúci šéf Cardano Foundation sa bude snažiť, aby Cardano bolo projektom s plne decentralizovaným riadením, nakoľko sám je obrovským fanúšikom decentralizácie. Má dojem, že veľkí giganti ako Facebook či Google majú v súčasnom svete až príliš veľkú moc a manipulujú s uživateľmi. Verí, že práve projekty ako Cardano dokážu ich moc obmedziť a vrátiť väčšiu moc nad informáciami a dátami do rúk ľudí.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Nepekný pohyb Bitcoinu, vplyv BitMEX na DeFi & zaujímavé novinky Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

Zaujalo ma BTC ETH ADA

Tradičný piatkový na kryptomeny zameraný súhrn YouTube kanálu Zaujalo ma prináša aj tieto témy:
– cenová reakcia Bitocinu na dve top správy dňa
– väčšina búrz nerešpektuje nariadenia KYC
– kauza BitMEX a jej vplyv na DeFi sektor
– vakcína na koronavírus a jej vplyv na Bitcoin
– Chainlink a spolupráca s WrappedBTC
– Cardano a firma orientujúca sa na Umelú inteligenciu
– Šéf Cardano Foundation o reálnej konkurencii
-Testnet Ethereum2.0 dopadol dobre

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (1.10.): Býčí Bitcoin, zaujímavé správy o Cardano či práca pre Chainalysis

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Bitcoin dosiahol druhy najlepší kvartál v histórii. Rekordný je na dosah

Bitcoinu sa podarilo dosiahnuť druhý najlepší kvartál vo svojej histórii. Upozornila na to analytická firma zameraná na sledovanie on-chain transakcií Bitcoinu Skew. Skew na Twitteri publikovala tabuľku koncových cien Bitcoinu na konci kvartálov od roku 2014 až po súčasnosť. Z nej vyplýva, že najlepšia koncová cena Bitcoinu bola zaznamenaná k štvrtému kvartálu 2020, kedy sa na prelome 31. decembra 2017 a 1. januára 2018 uzavrela cena Bitcoinu na hodnote 13 660 dolárov (pár dní predtým dosiahol Bitcoin rekordnú hodnotu 20 tisíc USD). Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Prvá významná spoločnosť zvažuje presun z Ethereum na Cardano!

Spoločnosť SingularityNET, ktorá sa špecializuje na umelú inteligenciu (AI) a stoji za svetoznámym A.I. robotom Sophia, podľa informácii Cointelegraph zvažuje migráciu z blockchainu Ethereum na konkurenčné Cardano (ADA). Naznačujú to nielen špekulácie, ale aj uzavretie spolupráce so spoločnosťou IOHK, ktorá patrí medzi tri firmy, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na vývoji ekosystému Cardano. Viac sa dočítate tu.

Chainalyis a IntegraFEC dostanú peniaze od IRC

Americký daňový úrad (IRS) oznámil, že prerozdelí viac než milión dolárov medzi spoločnosti Chainalysis a Integra FEC, ktorých úlohou bude sledovať transakcie tokenu Monero (XMR), ktorý je zameraný na realizáciu anonymných kryptónových transakcii. Celkovo sa o túto úlohu uchádzalo 22 projektov. Kým Chainalysis patrí k známym hráčom v oblasti skúmania blockchain transakcií, výber relatívne neznámeho Integra FEC je mierne prekvapujúci. IRS chce sledovať transakcie Monero najmä z dôvodu, že skrz túto kryptomenu môžu obchádzať užívatelia svoje daňové povinnosti. (cointelegraph.com)

Reálna konkurencia Cardano je iná, než si myslíte

Nový generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard, ktorý by mal byť do tejto funkcie oficiálne vymenovaný až 1. novembra, skonštatoval, že reálnou konkurenciou pre Cardano nebudú firmy pôsobiace v blockchain sektoreGregaard v rámci rozhovoru pre  Cointeelegraph poznamenal, že najväčšia konkurencia nového ekosystému, ktorý sa buduje okolo kryptomeny Cardano a podieľa sa na ňom nielen Cardano Foundation, ale aj firmy IOHK a Emurgo, sa skrýva v bežných už globálne zabehnutých firmách.  Podrobnejšie sme sa téme venovali v tomto článku.

VIDEO: Kedy sa dočkáme vakcíny na koronavírus? Ako ovplyvní Bitcoin?

Autor investičného bestselleru  “Bohatý otec, chudobný otec” Robert Kiyosaki nedávno vyhlásil, že vynájdenie vakcíny na koronavírus (COVID-19) bude  v krátkodobom horizonte negatívnou správou pre investorov do zlata, bitcoinu či striebra, pretože osmelí trhových hráčov, ktorí začnú prelievať svoje aktíva rizikovejším smerom.

 

Robert Kyiosaki práve zlato, striebro a Bitcoin považuje za najlepších držiteľov hodnoty v čase neistoty a upozorňuje, že vakcína súčasné ekonomické problémy nevyrieši, ale len oddiali ich následky. Predpokladaný pád ceny Bitcoinu v čase, kedy sa objaví efektívna vakcína na koronavírus, bude považovať za dobrý čas na nákup “dipu”. Pozrite si video z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma, ktoré sa tentokrát venuje práve tomu, kedy by sme sa mohli takejto vakcíny dočkať a ktoré firmy sú k nej najbližšie.

CEO MyEtherWallet si platil nájom z ťažby kryptomien

Kosala Hemachandra, ktorý založil populárny MyEtherWallet a aktuálne mu šéfuje, priznal, že v rokoch 2014 a 2015 financoval platby za svoj nájom v Los Angleles z toho, čo zarobil počas ťažby kryptomien. ,,Kúpil som si Bitcoin miner a mal som ho vo svojej izbe. Ťažil som a suma, ktorú som tým zarobil, stačila na zaplatenie nájomného a elektriny za túto izbu, takže som ju mal v podstate zadarmo,” spomínal na obdobie, kedy na ťažbu bitcoinu stačili menej technologicky náročné zariadenia. Priznal však, že v izbe bolo nesmierne teplo, pretože kombinácia zariadenia na ťažbu bitcoinu, ktorá produkuje veľké teplo s teplým podnebím v Kalifornii nebola príliš ideálna kombinácia. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-