Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano (ADA) spustilo testnet pre prechod na Shelley. Má tri fázy

Článok

cardano-shelley
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Fáza Shelley, na ktorej spustenie nedočkavo čakajú všetci fanúšikovia kryptomeny Cardano (ADA), je opäť o čosi bližšie. Organizácia Cardano Foundation, ktorá má ako jedna z troch organizácií na starosti vývoj tohto projektu, oznámila, že spustila koncom minulého týždňa prvú z troch fáz testnentu pred prechodom na ostrú verziu.

Cardano – jeden z najzaujímavejších kryptoprojektov vôbec, vytvoril bývalý spoluzakladateľ Ethereum Charles Hoskinson, ktorému sa podarilo okolo seba združiť rešpektovaný tím vývojárov a mnohých členov akademickej obce. Cieľom Cardana je vytvoriť decentralizovanejší systém, než má samotný Bitcoin a to na rozdiel od Bitcoinu pomocou konsenzu Proof-of-Stake. Práve prechod z fázy Byron na fázu Shelley by mal byť toho významným míľnikom, hoci ani po úspešnom nasadení Shelley vývoj Cardana zďaleka neskončí.

Testnet, ktorý bol predstavený 21. júna, je podľa oficiálnych stránok Cardano rozdelený do troch hlavných fáz. V prvej fáze, ktorá je už online, umožňuje užívateľom hosťovať vlastný Rust uzol a vytvoriť základnú konfiguráciu stake poolov. Druhá fáza bude spočítavať v spojení rôznych uzlov do jedného zjednoteného testnetu a v rámci tretej fázy sa dočkáme schémy delegovania.

,,Odporúčame členom našej komunity, aby sa zúčastnili na tomto testnete. Ako prevádzkovateľ staking poolu môžete experimentovať s množstvom rôznych konfigurácii a scenárov. To nám poskytne oveľa širšie výsledky testovania beta verzie a priamu spätnú väzbu, ktorú môžeme použiť na zlepšenie nášho kódu. Tento postupný prístup nám umožní budovať súbor poolov a využiť ich ako základ nášho kontrolovaného presunu k decentralizácii Cardano. Akonáhle bude dosiahnutá určitá prahová hodnota poolov a keď bude komunita Cardano prevádzkovať dostatok uzlov, staking bude plynulo prevedený na mainnet,” uvádza vývojársky tím Cardano.

Podľa platnej roadmapy by ostrá verzia fázy Shelley mala byť spustená do konca tohto roka, hoci samozrejme nemožno vylúčiť, že v prípade problémov bude jej spustenie oddialené. Cardano tvrdí, že spustením tejto fazy sa zvýši škálovateľnosť 50-100 násobne a čo je najdôležitejšie, Cardano sa stane najdecentralizovanejším blockchainom na svete, čo platí aj v porovnaní s Bitcoinom.

Ďalšou fázou, ktorá bude na programe, bude dokončenie etapy Goguen, ktorej cieľom je spúšťane smart kontraktov. Predpokladá sa, že by mohla prísť v prvej tretine roka 2020. Posledná fáza, Voltaire, sa očakáva až v roku 2021.

Mohlo by vás zaujímať:

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.