Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dominancia Bitcoinu je najvyššia za 2 roky. Čo ďalej?

Článok

bitcoin-dominancia
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ak tvoria väčšiu časť vášho portfólia altcoiny, tak v prepočte na Bitcoin v posledných týždňoch výrazne strácate. Môže za to rastúca dominancia Bitcoinu na trhu s kryptomenami. Dnes dokonca dosiahla dvojročný rekord.

V čase písania tohto článku je dominancia Bitcoinu takmer na 62%. Popri tom Bitcoin stojí niečo okolo 12 600 dolárov, čo je najvyššia hodnota BTC od polovice januára 2018, kedy začala cena BTC prudšie klesať z jeho doterajšieho all-time-high. Terajší rast ceny Bitcoinu teda škodí prakticky všetkým altcoinom.

Niektoré z nich síce dokážu občas urobiť pekné percenta, no ak sa pozriete na ich dlhodobejšie štatistiky (týždeň/mesiac), prakticky neexistuje žiadna, ktorá by aktuálne bola v páre s Bitcoinom v pluse. Kapitalizácia Bitcoinu aktuálne predstavuje 225 miliárd dolárov z celkových 362 miliárd, ktoré sú vo všetkých kryptomenách dokopy.

Ako to bolo pri predchádzajúcom bullrune?

Cena Bitcoinu pri predošlom bullrune začala postupne rásť od konca roka 2016, s tým, že vrchol dosiahla 17. decembra 2017, kedy BTC na niektorých burzách dosiahol all-time-high 20 tisíc dolárov.

Jeho dominancia v rovnakom časovom rámci pomerne výrazne lietala. Koncom roka 2016 bola niekde nad 85%, no v júni 2017 klesla pod 40%, hoci cena Bitcoinu rástla. Následne dosiahla nový vrchol 65% 7. decembra 2018, teda 10 dní predtým, než Bitcoin vytvoril svoju doterajšiu rekordnú hodnotu.

Od toho momentu trvalo len 36 dní, kým dominancia Bitcoinu 14. januára 2018 klesla pod 33%, najnižšie v jeho histórii. V ten deň stál Bitcoin 14 tisíc dolárov. Pod 40% dominanciou však bol Bitcoin ešte do 1. marca, pričom medzi aprílom a májom 2018 bol tiež určité obdobie pod touto úrovňou. Možno si ešte mnohí z vás dobre pamätajú, aké v tú dobu rástli altcoiny, hoci Bitcoin stagnoval.  Koncom mája 2018  altcoinová zlatá éra prakticky skončila, ak berieme do úvahy altcoiny ako celok. 12. augusta 2018 sa Bitcoin dostal nad 50% dominanciu na trhu a odvtedy jeho vplyv na celý trh len rástol.

Čo ďalej?

Otázne je teraz najmä to, aký bude ďalší scenár. Logicky sa tá predpokladať, že veľryby a veľkí investori sa budú snažiť svoje bitcoiny množiť a to sa dá najlepšie pomocou altcoinov. Hoci, ruku na srdce, väčšina z vyše 2000 altcoinov na trhu z dlhodobého hľadiska určite neprežije, cenu altcoinov netvoria len fundamenty, ale v súčasnosti hlavne cenové špekulácie. Bitcoin pravdepodobne nedokáže sústavne rásť  bez toho, aby si urobil niekoľko prestávok a potiahol so sebou aj altcoiny.

Ak by sme špekulovali nad možnosťou, že sme len na začiatku nového bullrunu, teda niekde tam, kde bol Bitcoin koncom roka 2016, dalo by sa predpokladať, že príde niekoľko mesačné obdobie jeho klesajúcej dominancie (ako medzi marcom a júlom 2017) a následne môže prísť jeho ďalší prudký rast k novým rekordným hodnotám. Nuž a ak by sa scenár opakoval, až po tomto druhom tvrdom odraze Bitcoinu nahor, by mohla prísť v rámci jeho cenovej korekcie “altcoinová sezóna“, akú si pamätáme koncom roka 2017 a na začiatku roka 2018.

Upozorňujeme, že ide len o jednoduchý opis predchádzajúceho bullrunu, ktorý bol vôbec prvý, v rámci ktorého dosahovali rekordné zisky aj mnohé altcoiny. Netrúfame si povedať, ako bude ďalší bullrun vyzerať z pohľadu altcoinov. Je však možné, že bude zabijakom nekvalitných projektov a prežije len niekoľko popredných kryptomien na čele s Bitcoinom.

Prečítajte si tiež:

Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?

Zdroj: coinmarketcap.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne