V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.
Bitcoin
Týždeň sme odštartovali zaujímavým názorom kryptomenového analytika, ktorý na Twitteri vystupuje pod prezývkou PlanB. Uviedol niekoľko argumentov, prečo podľa neho bude mať blížiaci sa halving bitcoinu výrazne väčší vplyv na cenu bitcoinu, než mal nedávny halving Litecoinu vplyv na cenu LTC.
Pokiaľ ide o cenu bitcoinu, tá počas leta viacmennej stagnovala a názory, že tohtoročný rast je u konca, začali pribúdať. Portál CryptoSlate však upozornil, že bitcoin od februára vytvára každým mesiacom vyššie mesačné lows, čo je silný argument v prospech investorov, ktorí sú stále v býčej nálade.
Horúcou správou tohto týždňa bola informácia o tom, že VanEck a SolidX obišli SEC a spustili akési hybridné Bitcoin ETF určené len pre inštitucionálnych investorov, na ktoré nie je potrebné povolenie od Americkej komisie pre cenné papiere a burzu. V našom článku sme však upozornili, že tento produkt má od reálneho Bitcoin ETF poriadne ďaleko a niečo podobné na trhu už dávno existuje. Upozornil na to rešpektovaný právnik špecializujúci sa na blockchain Jake Chervinsky. Viac sa dočítate tu.
Spustili VanEck & SolidX Bitcoin ETF? Je to len marketing, tvrdí Chervinsky
Je investícia do bitcoinu rizikovou záležitosťou? Tí, ktorí ho kupovali koncom roka 2017 by určite povedali, že áno. Štatistika je však proti. Pravdepodobnosť, že ste v mínuse, ak ste kúpili bitcoin hocikedy od jeho vzniku až po súčasnosť, je v skutočnosti malá. Existuje 97.5% šanca, že ste v pluse, ak ste investovali do bitcoinu niekedy od jeho vzniku do tohto týždňa. Viac sa dozviete v tomto článku.
Triezvy názor na súčasný stav Bitoinu poskytol Jack Dorsey, šéf Twitteru a spoločnosti Square, ktorý poznamenal, že bitcoin je ešte ďaleko od toho, aby bol skutočnou menou. Napriek tomu verí, že je najlepšou kryptomenou a že aj on podporou projektu Crypto Square podporí jeho rýchlejšiu adopciu.
Bitcoin zaznamenal tento týždeň ďalší výrazný nárast výpočtového výkonu, keď jeho hashrate vzrástol za posledných pár dní až o 25% na rekordných 87 kvintiliónov hashov za sekundu (h/s). Spotreba energie pri ťažbe bitcoinu je však čoraz efektívnejšia. Zaujímavé štatistiky prináša spoločnosť Statista, ktorá 5. septembra publikovala dáta, podľa ktorých napriek zvýšenému hashrate bitocinu je na jeho ťažbu potrebná spotreba menšieho množstva elektrickej energie.
Cez týždeň nás zaujala aj obrovská bitcoinová transakcia v hodnote okolo 1 miliardy amerických dolárov. A to hneď z troch dôvodov – prvým je samozrejme jej vysoká hodnota, druhým, že sa nepodarilo (zatiaľ) zistiť, kto mohol takúto transakciu realizovať a tretia, že jej autor poriadne preplatil náklady na jej realizáciu. Viac sa dozviete tu.
Altcoiny
Majú altcoiny (aspoň niektoré) pred sebou žiarivú budúcnosť, alebo sa potvrdia predpovede bitcoinových maximalistov, ktorí sú presvedčení, že jedinou ozajstnou kryptomenou je bitcoin? Rešpektovaní obchodníci Max Keizer a Peter Brand v tom majú jasno. Počas týždňa skonštatovali, že altcoiny sa zo súčasného stavu už nikdy nespamätajú.
Menej katastrofálne vníma situáciu altcoinov Cantering Clark, spoluzakladateľ BlockRoots, ktorý v rozhovore pre Cointelgraph skonštatoval, že altcoinovej sezóny sa pravdepodobne nedočkáme skôr, ako bitcoin vytvorí nové cenové maximum, teda prekoná 20 tisíc dolárov. Svoj názor pochopiteľne podporil aj argumentmi. V článku sa dočítate viac.
Dva zaujímavé články sme publikovali o kryptomene Cardano. V tom prvom sme upozornili na to, že Cardano čakajú v septembri viaceré významné udalosti, o ktorých by mali investori zaujímajúci sa o túto kryptomenu vedieť. Následne sme v sobotu publikovali preklad zaujímavého komentára popredného predstaviteľa Weiss Ratings, ktorý sa zamyslel nad tým, či Cardano naplní svoj potenciál a predbehne Bitcoin a Etheruem.
Aký je reálny potenciál Cardano? Prečítajte si komentár J.M. Villaverdeho
Aktivácia testnetu hardforku Ethereum s označením Istanbul by sa mala podľa komunitného manažéra Ethereum Foundation Hudsona Jamesona uskutočniť začiatkom októbra. Druhej najväčšej kryptomene má priniesť sériu zmien, ktoré sa týkajú spôsobu ukladania dát, mining protokolu, spracovania kódu a tiež by mal pomôcť riešiť čoraz vážnejší problém so škálovaním.
Jeden z popredných vývojárov kryptomeny Bitcoin Cash, ktorá vznikla v roku 2017 ako fork Bitcoinu, Amaury Séchet, naznačil, že sieť Bitcoin Cash nemusí dokázať efektívne spracovať väčšie bloky nad 2MB. Hlavný predstaviteľ tejto kryptomeny Roger Ver pritom častokrát označuje väčšie bloky ako riešenie pre problémy s kapacitou, ktorým v minulosti čelil Bitcoin.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Za zmienku určite stoja vyjadrenia významného investora Bitfinexu a Tetheru Zhao Donga. Ten počas týždňa hovoril o dvoch zásadných správach z prostredia týchto spoločnosti. V prvom rade dementoval správy, podľa ktorých stablecoin USDT nemá dostatočné krytie a následne prezradil, že Tether pripravuje stablecoin, ktorý by bol viazaný na cenné kovy. Podrobnosti sa dozviete tu.
Najväčšia kryptomenová burza Binance uzavrela partnerstvo so spoločnosťou PAXOS, v rámci ktorej vydá nový stablecoin amerického dolára. Ten získal aj povolenie od New York State Department of Financial Services (NYDFS). Paxos okrem toho plánuje priviesť na trh stablecoin krytý reálnym zlatom.
Mali by ste tiež vedieť
- Tento týždeň sme publikovali zaujímavý rozhovor o Paralelnej Polis s jedným z jej spoluzakladateľov na Slovensku Dušanom Matuškom. Prečítať si ho môžete tu.
- Vo Venezuele, krajine, ktorá trpí obrovskou hyperinfláciou, dosahujú objemy obchodovania s bitcoinom nové rekordy
- Holandská centrálna banka bude regulovať všetky firmy zaoberajúce sa správou a obchodovaním kryptomien. Od úvodu januára budú musieť na svoju činnosť získať licenciu.
- Portál Bitcoin.com, ktorý je známy tým, že označuje Bitcoin Cash ako pravý bitcoin, spúšťa vlastnú burzu, ktorou chce konkurovať Binance a Coinbase
- Americká bezpečnostná agentúra NSA, ktorá má podľa jednej z obľúbených teórii podiel aj na vzniku bitcoinu, údajne vyvíja kryptomenu, ktorá by bola odolná kvantovým počítačom
- Jerome Powell z FEDU uviedol, že FED dôkladne monitoruje kryptomeny, ale a príprave vlastnej nepracuje
Rozhovor o Paralelnej Polis: Naším cieľom je zvýšenie osobnej slobody
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?