Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Aký je reálny potenciál Cardano? Prečítajte si komentár J.M. Villaverdeho

Avatar

Článok

zo dňa

cardano

Zaujímavý komentár o potenciály kryptomeny Cardano (ADA) napísal pre Portál Yahoo! Finance analytik  a vyštudovaný matematik uruguajskej univerzity Universidad de la República Juan M. Villaverde, ktorý sa venuje analýzam kryptomien už od roku 2012.

Villaverde postavil modely technológie a adopcie, ktoré sú zohľadňované pri zostavovaní ratingov kryptomien americkej agentúry Weiss Crypto Ratings. Taktiež sa podieľa na tvorbe obsahu pre Weiss Crypto Allert a jeho práce sú častokrát citované v známych kryptomenových médiách ako sú Cryptovest, Ethereum World News, Independent UK, Ripple Coin News a mnoho ďalších.

Rozhodli sme sa, že najzaujímavejšie pasáže z jeho komentára o Cardano preložíme pre čítateľov kryptonoviniek. Budeme radi, ak sa k Cardano vyjadríte aj na našom facebooku, alebo priamo v komentári pod článkom.

Preklad komentára J. M. Villaverdeho

,,Keby bol klasicky Ezopov príbeh o zajacovi a korytnačke aplikovaný do sveta kryptomien, Cardano by bolo to prvé a Bitcoin s Ethereum to druhé. Čo nám ostáva vedieť, kým zistíme, kto vyhrá závod?

Cardano disponuje desiatkami najlepších počítačových vedcov, kryptografov a matematikov. Predkladajú referáty o svojej práci pre akademické preskúmanie. Ich cieľom je dosiahnuť, aby každá čas kryptomenovej infraštruktúry bola stabilným prvkom a jedného dňa sa na ňu mohli spoľahnúť milióny ľudí a to všetko bez starostí a obáv z toho, že sa rozpadne pod ťarchou a stresom, ktorý pôsobí v reálnom svete.

Zakladateľ spoločnosti Cardano Charles Hoskinson rád hovorí, že buduje systém pre ďalších 100 rokov. To je v Ostrom kontraste s prístupom Ethereum alebo Bitcoinu, najhlavnejších konkurentov Cardana.

,,Plnou rýchlosťou vpred a použite torpéda!” povedal jeden americký admirál počas občianskej vojny… problem je v tom, že Murphyho zákon môže byť vo svete kryptomien obzvlášť tvrdý. Pomocou tohto prístupu sa bitcoinu podarilo uspieť. Ale iba tým, že sa obmedzil na jeden jediný prípad použitia – ako úložisko hodnoty s nejakou platobnou funkciou na povrchu.

Ethereum má omnoho väčšiu víziu – energetickú účinnú, plne decentralizovanú účtovnú knihu, ktorá dokáže škálovať až milióny transakcií za sekundu… a napriek tomu je taká jednoduchá, že môže bežať aj na domácom počítači. No realita však vyzerá zatiaľ inak. Ethereum trápia problémy a má úzke miesta, takže jedna aplikácia (napríklad hra CryptoKitties) môže spôsobiť, že sa zastaví. Je to zároveň taktiež veľký spotrebiteľ elektriky rovnako ako Bitcoin.

Napriek tomu, že spotrebováva veľa energie, je menej bezpečné (než bitcoin pozn.red.) vďaka flexibilite a rozsahu decentralizovaných aplikácií, ktoré môžu na Ethereum bežať.

Najväčšou dilemou je, že vývojári doteraz neprišli na to, ako Ethereum dostať z bodu, na ktorom je dnes, kamkoľvek bližšie k jeho veľkej vízii.

A potom tu máme Cardano… Tím okolo Cardana (ADA) odmieta netrpezlivý prístup a hľadí dopredu na možné dôsledky. Trvá na tom, že riadne distribuovaná kniha by mala byť ako most na diaľnici – alebo kozmická loď na dlhú vzdialenosť – jej infraštruktúra a kritická dôležitosť jednoducho nemôžu dopustiť, aby si dovolila zlyhať, pretože na nej bude závisieť množstvo životov, šťastia a budúcnosti.   Lenže aby bolo niečo bezpečné a kvalitné – to si vyžaduje čas.

Vývojári ADA už trikrát prebudovali od nuly svoj základný kód. Opakované prepracovávanie kódu komplikuje poskytovateľom peňaženiek integráciu ADA do svojich systémov a to je veľký dôvod, prečo nájdete len málo peňaženiek, ktoré podporujú tuto kryptomenu.

Práce sú naviac stále v rannej fáze vývoja a vývojári naďalej kontrolujú všetky uzly v sieti. V skutočnosti je možné ich použiť iba k odosielaniu platieb sem a tam. Stručne povedané, pokrok Cardana sa javí byť neuveriteľné pomalý.

Hoskinson a jeho tím tvrdia, že to za to stojí. Zostávajú oddaní svojej vízii a prinajmenšom v jednom zmysle už bolo dokázané, že to za to stojí.

Pozrite sa na to z drujej strany: Pre veľké finančne inštitúcie a podniky sa Ethereum a Bitcoin stále zdajú byť skôr experimentmi, než pevne zavedenými systémami – to je kľúčový dôvod, prečo nie sú na tieto systémy ochotní migrovať.

Zmierni Cardano tieto obavy a konečne prinesie skutočný neuveriteľný potenciál kryptomien do reálneho sveta? Pripravované akcie vám prinesú niekoľko odpovedí:

O niekoľko týždňov od tejto chvíle ADA spusti ďalšiu fázu svojho dlhoočakévaného vydania testnetu. Ten umožní verejným uzlom spustiť Cardano ledger v prostredí, ktoré bude úzko stimulovať realitu. Prvýkrát budú nezávislí overovatelia môcť spustiť beta verziu ADA ledgeru.

Potom bude povolený staking. To znamená, že malí hodleri ADA budú môcť združovať svoje zdroje k overovaniu Cardano ledgeru a zarábať na tom formou odmien. To ľudom poskytne presvedčivý krátkodobý dôvod ku kúpe a držaniu mincí ADA. Je pravdepodobné, že tokenom ADA to vdýchne nový život.

Pôjde o kľúčovú fázu. Ako sa to všetko odohrá, to ešte len uvidíme. Bude Cardano dostatočne rýchle, aby bolo konkurencie schopné? Alebo zostane v úzadí Ethereum (ktoré pracuje na svojich problémoch) či niekoľkých niných nádejných kryptomenových projektov? To nám ukáže až čas.”

Cardano má najaktívnejší vývojársky tím, predbieha aj Ethereum

O Cardano sa píše v poslednej dobe veľa

Komentár popredného predstaviteľa Weiss Ratings je len jedným zo série zaujímavých článkov, ktoré boli o Cardano publikované v predchádzajúcich týždňoch. Nedávno sme vás napríklad upozornili, že vývojari Cardano sú podľa GitHubu aktuálne najaktívnejším tímom v celom kryptopriemysle.   Nuž a vždy, keď spomíname Cardano, radi upozorňujeme na náš obľúbený rozhovor s J. Tesařom, ktorý si môžete prečítať tu. Všetky naše články o tejto kryptomene nájdete tu.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Páčil sa vám tento článok? Budeme radi, ak ho odmeníte lajkom, alebo tým, že nás navštívite aj nabudúce. Ak máte tip na iný zaujímavý článok podobného typu (aj o inej kryptomene), budeme radi.

Zdroj: finance.yahoo.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Analýzy

Technická analýza altcoinov (20.9.): Ethereum, Litecoin a Cardano (ADA)

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám prináša pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

U Etherea jsme v úterý sledovali pohyb u rezistence kolem 200 USD. Ethereum tento level s přehledem prorazilo, poté jsme zde viděli dotek zeshora (potvrzení supportu) a další pohyb nahoru.
Jak jsem psal dříve, první zásadní target pro Ethereum je 235 USD, takže to je cenovka, kam míříme. Nedivil bych se ale, kdyby to Ethereum nyní trošku zkomplikovalo a pár týdnů bychom se plácali na podobných cenách. Hlavní plán je tento:

LTC/USDT

Litecoin je oproti ostatním velmi slabý a ještě nic nepředvedl. Věřím, že je to proto, že sílu předvedl před halvingem a nyní tedy dává prostor ostatním altcoinům. První rezistenci ale překonal, takže dokud se držíme nad ní, stále je tu možnost dosažení našeho targetu kolem 83-88 USD. 

ADA/USDT

U Cardana sledujeme stále ten úplně samý obrázek – nastal break z falling wedge, jehož target byl 0,056 USD. Tuto hodnotu jsme dosáhli během středy a došlo na ní k okamžitému výprodeji.
Swingové targety Cardana jsou o něco výš – první na ceně 0,063 USD. Aby byl platný, nemělo by při aktuálním pullbacku cardano jít pod zeleně vyznačený support kolem 0,048 USD. 

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Avatar

Článok

zo dňa

od

rozhovor-tesar

Nekončiaca polemika o tom či je bitcoin jedinou ozajstnou kryptomenou, alebo ho nahradí v budúcnosti lepšia kryptomena (altcoin), ktorý je technologicky ďalej, než súčasný kráľ, nás motivovala osloviť ohľadom tejto témy odborníka na technológiu blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa zo skupiny AOGaS. Rozprávali sme sa nielen o úskaliach bitcoinu, mining pooloch, ktoré podľa Jaromíra ohrozujú decentralizáciu a bezpečnosť bitcoinu, ale aj o jeho pohľade na to, prečo je Proof of Stake lepším riešením, než koncept Proof of Work, ktorý využíva bitcoin.

Zdieľate s Jaromírom podobný názor, alebo to vidíte inak? Neváhajte článok komentovať.

Decentralizovanosť, škálovateľnosť a bezpečnosť – to sú akési tri základne body, ktoré by mala naplniť “dokonalá“ kryptomena. Keď čítam tvoje príspevky v komunitných fórach o kryptomenách, vyčítaš bitcoinu a konceptu Proof of Work najmä to, že zlyháva v decentralizovanosti, pretože veľkých mining poolov nie je ani 10 a ako si sám upozornil, samotný Bitmain disponuje skrz svoje pooly BTC.com a Antpool vyše 30% hashrate. Ak by sme teda trochu zakonšpirovali, mohli by sme tvrdiť, že ak by sa Bitmain dohodol ešte s prevádzkovateľom jedného veľkého poolu, mohol by teoreticky prepísať históriu transakcií. O niečom takom sa dokonca špekulovalo po hacku Binance. Viem teda, že túto vec bitcoinu pravidelne vyčítaš a vidíš v tom jeho veľkú slabinu. Chcel by som ťa však požiadať, aby si našim čitateľom vysvetlil, ako sa bitcoinova komunita a hlavne vývojári snažia tento problém riešiť, teda dosiahnuť väčšiu decentralizovanosť ťažby (a následne doplň tvoj názor, či im dávaš šancu).

Decentralizace, škálovatelnost a bezpečnost je takzvané blockchain trilema a ve zkratce se dá říct, že se hledá řešení jak dosáhnout vysoké úrovně ve všech třech bodech. V distribuovaných sítích platí, že decentralizace je významná součástí bezpečnosti.

Decentralizace se dá chápat také jako rozložení práva pro utvoření konsensu na maximální možný počet účastníků a zabezpečení proti vzniku jednotlivců se silným právem rozhodovat. Utvořit blok má v současnosti zpravidla jedna náhodně vybraná entita a ostatní nody blok buďto akceptují, nebo ho odmítnou. Ideální případ je, když se na produkci bloků i kontrole podílí všichni účastníci.

Lidé si často mylně myslí, že vysoký hashrate zaručuje neprůstřelnou bezpečnost protokolu. Není tomu tak, existuje celá řada možných vektorů útoků třeba na síťové úrovni a šance na ně se mění v čase. Pokud roste hashrate, přestává se těžba v některých regionech vyplácet. To máme regionální centralizaci těžby. Pokud se hashrate stýká do několika málo čínských poolů, mluvíme o kritických místech selhání. Takže pokud se Bitmain dohodne s dalším pool operátorem, nebo se dvěma, mohou si teoreticky dělat co chtějí. Ale pozor, historii mohou přepisovat doslova jen pár bloků zpět. Jít do hloubky moc nemohou, neboť by těžko doháněly paralelní konkurenční větev. To by si museli útočníci ještě pomoc třeba vhodným načasováním po aktualizaci náročnosti těžby a alespoň krátkodobým odstřižením či zneužitím konkurenčního hashrate, což je díky centralizaci možné. 

Rozvětvení jsou v blockchainu nechtěnou záležitostí, neboť se zahazují transakce. Právo vybrat si větev, na které se bude pokračovat je pro pooly také velká a potenciálně zneužitelná výhoda. Mnohem větší riziko je ale potenciální cenzura transakcí. 

Využití externího zdroje má kromě výhod i své nevýhody, neboť někdo s velkým balíkem fiatu může lehce získat nějakou moc. Třeba založit obrovský pool a dále vyřazovat menší hráče. Nebo koupit Bitmain se všemi technologiemi, vyrobit nový výkonnější ASIC a ten neprodávat veřejně. Možností je mnoho. Externí zdroje či činitelé se dají do značné míry monopolizovat.

Jakmile jsou v decentralizovaném systému kritická místa selhání, nedá se nikdy mluvit o bezpečném řešení. Malý počet pool operátorů je v současnosti asi největší problém. Řešení je zatím v nedohlednu. Existují snahy dát právo výběru transakcí menším těžařům přes konkurenční protokoly BetterHash a Stratum 2. Bohužel, menší těžaři mizí a vše se přesouvá do hal, které stejně často vlastní sami pooly. Důvěryhodné informace o tom, kolik pooly mají vlastního hashrate nemáme. Otázka tedy je, komu se to právo vlastně dává. Ale nechci to odsuzovat hned na začátku. Jsem rád, že se konečně po letech něco děje. Ale i kdyby se tyhle protokoly nasadili, ve finále to jen ubere nějaká práva poolům, které nadále zůstanou slabinou systému. Lepší řešení se nedá bez radikálního zásahu do protokolu udělat, neboť PoW funguje na principu silnějšího v otevřené soutěži s nízkým prvkem náhody. 

Vlastníci mining poolov si určite dobre uvedomujú, že ak by sa snažili takto hrubo zasiahnuť do bitcoinu, ohrozili by tým jeho dôveryhodnosť. A tým pádom by ohrozili celé svoje podnikanie. Nie je to dostatočne silný argument, že sa nemusíme tejto možnosti obávať?

Teoreticky ano, prakticky ne. Pokud máme šanci byť teoretickou možnost útoku eliminovat, musíme to udělat. V historii jakákoliv forma centralizace selhala a to se bavíme o 19. století. U PoW to vidíme znovu. Je potřeba si uvědomit, že pokud bude nějaký distribuovaný protokol páteří finančního světa, tlaky na něj budou obrovské a útoky mnohem propracovanější. Pool operátoři jsou jen lidé a ti mohou začít sledovat své zájmy a bez ohledu na incentivy a podporovat vybrané transakce. Nebo je k tomu může někdo přinutit, či tajně převzít celý pool i s halami. Teď můžeme zabřednout do nekonečných teoretických úvah, co by kdyby. Nemá to cenu, protože nevíme kdy k tomu dojde a v jakém stavu decentralizace síť bude. Problém je, že jsme na úrovni protokolu nedokázali eliminovat tento typ útoku. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom vůbec teoretizovat. Z pohledu útoku můžete mít otevřená vrátka, můžete se je snažit co nejvíce zavřít, nebo je vůbec nemít. Bitcoin má vrátka doširoka otevřená, místo aby se snažil je vůbec nemít. Snáze se útočí na 10 lidí či míst, než na tisíce či miliony. 

Největší slabinou Bitcoinu je dle mého názoru neschopnost včasně a adekvátně reagovat na měnící se externí prostředí, tedy potažmo o něco lepší decentralizované řízení projektu. Rozšířený názor, že Bitcoin raději nebudeme moc měnit, abychom ho náhodou nerozbili a budeme tomu dokonce říkat feature je z pohledu IT dost mimo. Alespoň minimální údržba je vždy nutná. Externí prostředí protokolu se neustále mění. Přicházejí noví lidé a mají vyšší nároky na vlastnosti a škálovatelnost, zvyšuje se propustnost TCP/IP sítě, zastarávají šifry a vznikají nové kryptografické nástroje, nebo nepřirozeně roste hashrate a síť se centralizuje. Bez reakce na změny protokol zastarává a konkurence výhody určitě využije. Nebo nějaký útočník. 

Lidé vždy využívali tu nejlepší dostupnou technologii. Historicky tomu vždy tak bylo a není znám jediný případ, kdy by masa lpěla na starší technologii. Bitcoin musí tento princip dodržet jestli se má více adoptovat a reálně používat. Lidé nebudou na sílu jezdit v Trabantu, pokud mají k dispozici Mercedes.

Bitcoin má za sebou skvelý príbeh, ktorý nemá žiadna iná kryptomena. Tkvie v jeho záhadnom zakladateľovi Satoshi Nakamotovi, o ktorom sme od roku 2011 nič nepočuli. Nuž a práve preto, že ho komunita považuje za akéhosi ducha bez totožnosti, ktorý je možno už aj mŕtvy, je bitcoin považovaný za kryptomenu celej komunity, ktorá nemá svojho vodcu. Na peňaženkách Nakamota však zostalo množstvo BTC (odhaduje sa 700 000), čo je nesmierne veľa vzhľadom na to, že sa ich vyťažilo iba necelých 18 miliónov (z čoho údajne s troma miliónmi už vôbec nepohneme). Neexistuje však podľa teba aspoň malé riziko, že Nakamoto, nemusí to byť len jeden človek, môže niekedy v buducnosti začať hýbať  svojimi bitcoinami? Čo by to podľa teba znamenalo pre Bitcoin a jeho príbeh? Mohlo by ho to ohroziť dôveru ľudí v bitcoin?

Bitcoinová komunita vždy ráda mluví o každé vlastnosti jako o nepřekonatelné výhodě. Ono to prostě může být tak, že podobné pokusy o vytvoření alternativní měny v historii skončili zatčením autorů. Takže Satoshi se zkrátka vypařil, aby nebyl zatčen a odsouzen. Za každým protokolem a jeho údržbou vždy stojí konkrétní lidé a nemá smysl si hrát na nějakou anonymitu. Stejně každý ví, kdo nyní Bitcoin udržuje a má práva ke vložení změn do zdrojového kódu. Co se týče těch zamčených mincí, tak se to asi zbytečně řeší. Nikdo soudný to neprodá najednou a i kdyby se tak stalo, aspoň by nováčci mohli levně nakupovat. Určitá hrozba to je a dobře to nevypadá, ale osobně to až tak neřeším. 

Pár dní zpět se Cointelegraph ptal odborníků, co se musí stát, aby lidé adoptovali krypto a Joshua Ashley řekla, že lidé musí krypto projekty vnímat jako běžné technologické společnosti. Ne jako něco tajemného, co vzniká někde v garáži a nikdo přesně neví jak. Tohle má něco do sebe. Satoshiho zmizení mohlo Bitcoinu na začátku pomoc a navodit roušku tajemství, ale nyní jednoznačný lídr možná trochu chybí a my sledujeme forky projektu, různé půtky a názorové přestřelky v přímém přenosu. Podívejte se, co pro Cardano dělá Charles Hoskinson. Jezdí po světě, ptá se co lidé i státníci od krypta očekávají a potřebují. Uzavřel už 4 dohody o spolupráci v rozvojových zemích. Spolupracuje s vládami a regulátory po celém světě a ptá se třeba na to, jaká míra soukromí je adekvátní. Dělá AMA skoro každé dva týdny, takže komunita přesně ví, co se děje a kam budování protokolu směřuje. Ve fázi, kdy se krypto zakazovat nebude a spíše se řeší forma spolupráce je lídr, či nějaká oficiální nadace spíše výhodou, než nevýhodou. Ale to je věc názoru. Je tu rozhodně dost prostoru také pro punk projekty.

Některé banky používají převlečené Ethereum a Ripple, jediný Bitcoin nakupují jako komoditu kvůli profitu místo toho, aby ho nadále nějak využívaly. Kdyby za sebou Ripple neměl reálnou fintech společnost, nikdy by se do bank nedostal. Lidé se obecně cizího a neznámého bojí. Naopak mají rádi lídry a otevřenost. O Charlesovi se někdy mluví jako o Stevu Jobsovi v kryptu. 

Predchádzajúcu otázku som položil hlavne z dôvodu, že altcoinom mnohí vyčítajú predovšetkým to, že sú to v podstate produkty nejakej firmy a teda centralizované. Aj tvoje obľúbené Cardano má jasného lídra – Charlesa Hoskinsona. Mám na mysli hlavne to, že kým tímy stojace za vývojom Cardano (alebo iného altcoinu) budú disponovať stále značnou časťou coinov, alebo bude mať jasných lídrov, tak sa daný produkt nezbaví nálepky, že je v moci určitej konkrétnej skupiny. V tomto jednoducho altcoiny nemôžu (zatiaľ) s bitcoinom súperiť…

Je nesmysl propojovat decentralizaci protokolu s týmem, který ho vyvíjí. Jak už jsem řekl výše, za každým protokolem stojí nějací vývojáři a je jedno, jestli je to skupina v garáži, několik osamělých vlků, nebo oficiální nezisková nadace, jak tomu většinou u kryptoprojektů bývá. V běžném světě má každý IT projekt lídra, nebo skupinu odpovědných lidí. To je fenomén, který v kryptu nechceme, ale zatím jsme se ho nezbavili. Důležité je, aby byl protokol ve veřejném repozitáři a vše bylo zcela transparentní. Snahou týmu by mělo být vybudovat nějaký demokratický systém, přes který se bude rozhodovat o důležitých změnách protokolu, systém financování údržby a dalšího rozvoje atd. Protokol a jeho vývoj musí patřit komunitě, ne tajemnému týmu a úzké skupině těžařů, kteří mohou prosazovat své ekonomické zájmy, nikoliv zájmy uživatelů. Tohle je těžký úkol a ne všichni uživatelé budou mít o toto právo zájem. Skutečně decentralizovaný projekt musí mít decentralizovanou také tuto část, nejen protokol. Jinak je to s trochou nadsázky stále jen decentralizovaná hračka v rukou několika jednotlivců. Věci se na tomto světě nedějí sami od sebe a vždy někdo rozhoduje a běh událostí ovlivňuje dle svých potřeb. Všimněte si, že se stále dokola bavíme o rozložení síl.

Zkusme jeden příklad. Má se do Bitcoinu implementovat soukromí? Určitě se najdou důvody pro i proti a komunitu to rozdělí. Soukromí může znamenat zákaz v některých zemích a menší potenciál pumpování ceny. Kdo má o tomhle rozhodnout? Vývojáři a posléze majoritní těžaři, nebo se změna dotkne všech uživatelů a ti by měli mít šanci se vyjádřit? 

Pojďme na Cardano. Existuje 45B ADA mincí. Financování projektu proběhlo přes prodej přibližně 26B ADA. 5B ADA si rozdělili 3 nezávislé entity. Vývojový tým IOHK (R&D), Emurgo a Cardano Foundation. Přibližně 14B ADA bude použito jako odměna za vytěžené bloky v prvních letech běhu sítě.

Nemám problém s tím, že týmy Cardana mince drží a fakt, že toho podvodné projekty zneužili je problém těchto projektů. Nedá se to zobecňovat na všechny. Tým potřebuje část mincí prodat na začátku a za to slíbí, že něco dodá. Jde to udělat nějak jinak? Pokud tým protokol teprve vyvíjí a chce ho nasadit později, nemůže logicky protokol mince generovat. Vznik Bitcoinu byl jiný. Protokol udělal na koleni malý tým nebo jednotlivec a poté se ztratil ze světa. Emise mincí je proto zabuduvaná do protokolu. Fáze financování neproběhla, respektive proběhla tak, že si Satoshi na začátku sám těžil pro sebe. Je to tedy vlastně dost podobné. Satoshi chtěl protokol hlavně rychle dodat a některé věci nedomyslel do konce. To, co komunita vidí jako výhodu, může být viděno také jako nevýhoda.

Tým Cardana poctivě zkoumá každý jednotlivý aspekt protokolu, kryptografii, ledger, design síťového protokolu, možnosti decentralizované aktualizací klientů, teorii her a incentivy, konsensus a další věci. Na vše má studie, které procházejí review, takže teď ví, jaké je nejlepší dosažitelné řešení každé části. Review neznamená, že to tým vystaví na síť a čeká na komentáře. Review znamená, že studii vezmete na konferenci a ukáže lidem, kteří vás nemají rádi a chtějí vám práci co nejvíce rozdupat. Vy pak tuto studii obhájíte, nebo na základě konstruktivní kritiky přepíšete. Až poté se pustíte do programování. Protokol se budeje tak, jako se mají budovat mission-critical systémy. Na týmu Cardana je úžasné, že pokud se jim nějaký kus kódu nepovede, nebojí se ho zahodit a začít od znovu, poučeni z minulých nezdarů. Tenhle konfort Satoshi rozhodně neměl. Jeden z důvodů je právě nedostatek financování a nejspíš i času. Globální distribuovaná a decentralizovaná síť s potenciálem tvořit páteř finančního systému musí být to nejlepší, čeho jsme schopni jako lidé dosáhnout. Tohle budeme nadále neustále vylepšovat a protokol s tím musí počítat. Budování takového protokolu vyžaduje čas a je zapotřebí využít nejlepší lidi, které na to máme z každého jednotlivého oboru a to stojí peníze. Tento přístup mi přijde zcela adekvátní k tomu, co se buduje.

Rozhovor o situácii altcoinov s J. Tesařom: Väčšina si pád na dno zaslúži

Skús našim čitateľom vysvetliť, prečo je podľa teba Proof of Stake lepší koncept než Proof of Work.

Obecně se věří, že bezpečnost Bitcoinu tkví hlavně ve výpočetní náročnosti vytvořit blok. Potíž je, že protokol Bitcoinu si sám nedokáže decentralizaci pohlídat a klidně bude akceptovat bloky od jedné entity stále dokola. To by nevadilo, kdyby dále díky vysokému hashrate neselhává náhodný výběr nodu s právem blok vytěžit, neboť výčet poolů je nízký a díky síťové latenci má Čína určitou nezanedbatelnou výhodu. 

Lze vysokou bezpečnost dosáhnout přes vysokou míru decentralizace? Jednoznačně ano a v tomhle může být PoS lepší než PoW. Z pohledu nezměnitelnosti ledgeru, který je distribuovaný na mnoha nodech, jsou důležité hlavně podmínky vzniku nového bloku, tedy životaschopnost protokolu. V PoS je možné docílit toho, že jednotlivé nody akceptují jen takové bloky, které vznikly decentralizovaně a podle pravidel. Bitcoin si hlídá v podstatě jediné pravidlo a to je důkaz odvedené práce. To je z pohledu decentralizace nedostatečné. Víte jaká je nejlepší ochrana proti dvojímu utracení mince? Vyhnout se náhodnému větvení blockchainu, tedy soutěži o nejrychlejší vytěžení bloku. Takto na to jde Algorand a svým způsobem také Cardano. Takže proti sobě stojí PoW, kde je těžké blok vytvořit, ale když to přes externí zdroje dokážete, protokol ho slepě akceptuje, a PoS, který si sám hlídá, kdy jaký blok akceptuje a za jakých podmínek. Co je více bezpečné?

Pojďme se podívat, jak to PoS Cardana jménem Ouroboros dělá. PoW hraje významnou roli také ve výběru náhodného nodu s právem vyprodukovat blok. Na to je potřeba 10 minut. Co kdyby se prvek náhody implementoval přes pokročilou kryptografii přímo do protokolu? Výběr by se nám smrsknul z minut na vteřiny. 

Cardano využívá kryptografické technologie Verifiable Random Function (VRF), přes kterou node zjistí, že získal právo produkce bloku. Vstupy funkce jsou snapshot stakovaných mincí v daném čase v historii ledgeru, náhodný seed, k jehož vygenerování přispívá každý jednotlivý node metodou opakovaného hození si mincí, veřejný klíč nodu, ID slotu a další věci. VRF je tak schopné vygenerovat náhodné číslo, které každému nodu těsně před potenciálním získáním práva k produkci bloku jednoznačně odpoví na otázku: mám já nyní v tomto časovém slotu právo produkovat blok? Žádný node, ani ostatní nody nebo kdokoliv jiný, nemá šanci dopředu zjistit jaký node právo získá. Protokol má tuto informaci v sobě v zašifrované podobě a dešifrovat ji může pouze node s daným veřejným klíčem, který na to má aktuálně právo. Představit si to můžete také tak, že se v daném slotu vytvoří unikátní klíč, jež umožní vytěžit blok pro konkrétní veřejný klíč. Získáním práva node dostane také určité ověřovací číslo, které slouží jako vstup pro ověření toho, že node toto právo získal. Všechny ostatní nody tak mohou ověřit, že node nabízející blok v daném slotu měl skutečně právo blok produkovat. Vytvoření bloku mj. spočívá v podpisu privátním klíčem a vložením ověřovacího čísla. Privátní klíč se po podepsání bloku zahazuje a vygeneruje se nový. Využívá se dalšího kryptografického nástroj Key Evolving Signature, který umožní měnit privátní klíč a zachovat stejný veřejný. Elegantní na tomto řešení je, že není potřeba velkého počtu posílaných zpráv mezi nody při uzavírání konsensu, jak to můžeme vidět u běžného BFT řešení. Node získá právo blok vytvořit, učiní to a poté blok jednoduše propaguje. Ostatní nody ověří právo i transakce a poté blok akceptují, nebo ne. Výhoda je, že nody mezi sebou nesoutěží, což eliminuje znevýhodňování lokace nodu z pohledu latence sítě. Hodně jsem to zjednodušil. Kdo by chtěl více detailů, v naši Cardano FB skupině je najde. 

V konsensu jsou a budou další ochranné mechanismy. Důležité je, že i když je pro podvodníka snadné vytvořit nějaký blok, je nemožné tento podvodný blok většinově prosadit do ledgeru při utváření konsensu. Podvodník nemá šanci blok správně podepsat a vložit ověřovací číslo. Ostatní nody podvodný blok jednoduše neakceptují a je snadné to poznat, neboť vše důležité pro ověření je v samotném ledgeru. Je matematicky dokázáno, že na podvod je potřeba disponovat s více jak 50 % mincí, takže Cardano PoS Ouroboros je stejně bezpečný, ne-li více, než PoW Bitcoinu. Míru decentralizace Cardana ovlivňuje distribuce ADA mincí, které mohou uživatelé delegovat vybranému poolu. Na decentralizaci tak dohlíží každý jednotlivý uživatel sítě, pokud má zájem. Tohle je ideální rozložení práv pro utvoření konsensu, neboť s vyšší distribucí mincí se rozmělňuje i právo konsensuální a v případě Cardana také právo hlasovací, co se týče řízení projektu. 

Incentivy protokolu budou nastaveny tak, že uživatelům se vyplatí delegovat mince ne tomu největšímu existujícímu poolu, ale spíše nějakému středně velikému či menšímu. Protokol sám tak podněcuje vznik velkého množství poolů, kterých by mělo být dle očekávání asi 1000. Pool si může založit každý uživatel. PoS je tak i více otevřený, než PoW, kde vás účast na konsensu přijde draho a možná vás to finančně zruinuje. Vlastnictvím BTC nemáte šanci podílet se na decentralizaci sítě. Pokud máte ADA, tak za to můžete dokonce dostat odměnu spolu s poolem, kterému mince delegujete. To dále pomůže distribuci mincí menším hráčům. Vlastní pool si může lehce a levně založit nějaká lokální skupina. Bude-li to levné, bude decentralizace růst a s tím i bezpečnost. 

Jelikož PoS dokáže vyprodukovat blok v řádech vteřin, je také přirozeně schopen lépe škálovat. Díky většímu počtu transakcí v PoS mohou být transakční poplatky menší než u PoW a stále bude dost na odměny. Nehrozí tak, že transakční poplatky půjdou na dolarové položky. Tým Cardana se vypořádal s dalším problémem a to je decentralizovaný čas a možnost protokolu synchronizovat se na základě jednotného vnímání času všemi nody. To pomůže vytvořit sharding, tedy uzavírat několik paralelních konsensů, které půjde synchronizovat a dodržet tak jednotný globální stav napříč shardy. Tohle škálování posune hodně nahoru. 

Cardano bude více decentralizované a stejně či více bezpečné než Bitcoin. K tomu všemu bude lépe škálovat. Pokud chceme používat globální sound money, potřebujeme protokol, který bude globálně škálovat a zachová si vysokou míru bezpečnosti a decentralizace. Cardano tento požadavek brzy naplní.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Basic Attention Token

Quora: 4 kryptomeny mimo TOP10 so šancou dostať sa do prvej desiatky

Avatar

Článok

zo dňa

od

top10

Hlavný odborník na kryptomeny a blockchain na populárnej stránke Quora, Marius Kramer, publikoval článok, v ktorom vymenoval štyri kryptomeny mimo súčasnej prvej desiatky trhovej kapitalizácie, ktoré majú podľa neho najväčšiu šancu dostať sa budúci rok do elitnej TOP10.

Ku každému altcoinu pridelil pravdepodobnosť úspechu dostať sa do TOP10 a tiež základný fundament, ktorý by mu k tomu mal dopomôcť. Okrem štvorky, ktorá má podľa neho najväčšiu šancu, uviedol aj zoznam ďalších kryptomien, ktoré by mohli tiež v najbližších 12 mesiacoch uspieť, no podľa jeho názoru je to menej pravdepodobne.

Top štvorka mimo TOP10 podľa Kramera

  1. NEXO (60%) pravdepodobnosť – Nexo má 300 000 užívateľov, 500 miliónov dolárov v poskytnutých pôžičkách a 67 miliónov dolárov v ročných príjmoch, vyzdvihol Kramer a doplnil: ,,Z dôvodu, že cez NEXO prechádza toľko peňazí, nevidím dôvod, prečo by budúci rok nemali byť na rovnakej trhovej kapitalizácii ako Binance Coin.”
  2. Basic Attention token (BAT) – 50% pravdepodobnosť – Decentralizovaný prehliadač Brave, ktorého natívnym tokenom je práve BAT, mal tento mesiac v niektorých regiónoch (napr. Japonsko) viac stiahnutí cez Google Play než Chrome. Podľa Kramera existuje šanca, že čoskoro sa stane top prehliadačom na internete, čo môže pomôcť aj BAT. Taktiež poznamenal, že počet hodlerov BAT sa za posledné 3 mesiace zvýšil päťnásobne.
  3. Vechain (VET) – 40% pravdepodobnosť – Kramer upozornil, že Vechain nedávno uzavrelo partnerstvo s Walmartom, ktorý by mal používať token VT. To spôsobilo, že počet transakcií VET výrazne stúpol. Kramer si myslí, že ide o najväčšie partnerstvo, aké doposiaľ bolo v oblasti kryptomien dosiahnuté nejakým altcoinom. Okrem toho upozornil na to, že VET plánuje kúpiť naspať tokeny v hodnote 25 miliónov dolárov, čo dokazuje jeho nesmiernu silu.
  4. IOTA (30% pravdepodobnosť) – Ak IOTA spustí svoj konsenzus algoritmus Shimmer, bude 10 000 viac škálovateľná, decentralizovaná a energeticky efektívnejšia než väčšina blockchainov, skonštatoval. Spustenie Shimmer je pritom podľa neho pravdepodobné už tento rok.

Ďalšie altcoiny so šancou na úspech

Kramer v pokračovaní svojho článku menuje ešte ďalšie altociny, u ktorých však upozorňuje, že pravdepodobnosť, aby sa dostali do prvej desiatky v dohľadnej dobe, je podľa neho veľmi malá.

Najväčšie šance pripisuje projektu THETA, až 20%. Poukazuje pritom na to, že Theta má už 1 milión užívateľov, čo je dobrý základ. Aby sa však THETA dostala do top10, potrebovala by svoju užívateľskú základňu mať ešte aspoň desaťnásobne väčšiu.

Ďalším zaujímavým projektom je podľa neho ENJIN (Enjin Coin) s  taktiež 20% šancou. K Enjin existuje jednoduchý prístup cez 78 miliónov smartphoneov Samsung Galaxy S10, pričom do konca roka môže toto číslo presiahnuť 100 miliónov potenciálnych nákupcov Enjinu. Upozornil ale, že Samsung Knox, užívateľské rozhranie Samsungu pre podporu kryptomien, má zatiaľ len 100 tisíc stiahnutí.

18% šancu na úspech dostať sa do TOP10 pripisuje HOLO, ktorého technológiu považuje za veľmi perspektívnu, no slabinu vidí v tom, že na rozdiel od konkurencie zaostáva HOLO v uzatváraní významných partnerstiev.

15% dáva Ravencoinu, 14% Zilliqa, 11% NEO, 2% XLM a 5% Tronu (ktorému vyčíta prílišnú centralizovanosť).

Za zmienku stojí, že Cardano (ADA) dostalo len 8% šancu a to napriek tomu, že v posledných mesiacoch bolo o Cardano publikovaných mnoho pochvalných článkov. Kramer ku Cardano poznamenal, že existuje veľa blockchainov, ktoré sú omnoho decentralizovanejšie a škálovanejšie než ADA (Elastos, QCK, ZIL). Pri tejto analýze pravdepodobne nezohľadnil skutočnosť, že Cardano by malo už tento rok prejsť na mainnet a fázu Shelley, ktorá by mala dosiahnuť decentralizovanosť Cardana na omnoho vyššej úrovni, než má samotný Bitcoin.

Podhodnotené altcoiny

Kramer v závere článku vymenoval aj niekoľko altcoinov, ktoré sa nenachádzajú v prevej stovke podľa trhovej kapitalizácie, ale majú potenciál dostáť sa medzi najhodnotnejšiu 25-ku. Ide o tieto projekty: DENT, QKC, IOST, FunFair, WPR, POWR, Edgeless, POE a Optimal Shelf.

Zdroj: quora.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza altcoinov (13.9.): Ethereum, Litecoin a Cardano (ADA)

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám prináša pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

Zde se drží vše při starém – Ethereum se stále pohybuje v rangi mezi 176 a 182 USD. Pokud je nějaký pohyb mimo toto území, skončí knotem a cena uzavře opět uvnitř. Stále považuju za nejpravděpodobnější, že stagnace je pouze korekcí, takže časem uvidíme pokračování vstříc 200 USD. 

LTC/USDT

Litecoin je na tom prakticky úplně stejně – chycený mezi 68,5 a 71,5 USD. Také jsem zde spíš bullish, ale podobně jako u ETH – bude záležet až na konečném breaku tohoto range, sledoval bych tedy support 68,5 dolaru. 

ADA/USDT

Jak jsem zmínil v předchozích analýzách, Cardano se delší dobu pohybovalo ve formaci falling wedge, začátkem tohoto týdne jsme viděli breakout a aktuálně máme na grafu pullback zpět k původně rezistenční trendovce. Typicky bychom v několika následujících dnech měli vidět silné zrychlení nahoru k 0,05 USD, kde bude silná rezistence. První target wedge by ale měl ležet až na ceně kolem 0,056 USD. Co naopak nechceme vidět, je nudná price action a plácání se na jednom místě, případně další padání dolů pod invalidační level.

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Cardano

September bude pre Cardano veľký mesiac

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson - Cardano

Pokiaľ ide o altcoiny, Cardano (ADA) je považované za jeden z najnádejnejších projektov na úspech. Tento mesiac ho čakajú viaceré dôležité novinky, ktoré by mohli posunúť celé úsilie výrazne vpred.

Charles Hoskinson, hlavný predstaviteľ Cardano, potvrdil, že testnet fázy Shelley, ktorej cieľom je dosiahnuť, že Cardano bude mnohokrát decentralizovanejšou kryptomenou, než samotný Bitcoin, bude spustený skôr, než sa predpokladalo. Je to údajne najdôležitejšia informácia, ktorá prichádza v slede s ďalšími dvoma oznámeniami, ktoré by mal predostrieť komunite v tomto mesiaci.

TIP: Prečítajte si náš rozhovor o Cardano s Jaromírom Tesařom

Hoskinson počas živého vysielania v rámci pravidelnej rubriky AMA (Ask me anything) na YouTube prezradil, že prvá fáza testnetu Shelley bola úspešná dokončená, pričom dodal, že boli odhalené a opravené stovky chýb, vďaka čomu sa stal testnet, ktorý bude mať celkovo tri fázy, stabilný.

Oslava Byron a cesta do Bulharska

Charles, ktorý stál aj pri vzniku Ethereum, bude koncom septembra cestovávať do Bulharska, kde plánuje Cardano osláviť druhé vročenie uvedenia fázy Byron, ktorá symbolizuje začiatok celého projektu. Sú na ňom postavené základy pre ďalšie fázy Shelley, Gougen a napokon aj Basho.

V rámci AMA Hoskinson prezradil aj to,  že spustenie testnetu Shelley bude oznámene práve počas podujatia v Bulharsku. Pokrok nastal aj v protokole Ouroboros, Hydra, ktorý bude dokončený tiež v septembri. Aktualizovaný protokol umožní sharding a globálne škálovanie, čo pripraví cestu na vyriešenie problému s Proof-of-stake.

Wyoming a demonštrácia developerom

Portál Cryptoslate v rámci týchto informácii konštatuje, že september môže byť pre Cardano jeden z najvýznamnejších mesiacov vôbec. Ako sme spomínali už vyššie, Cardano počas neho plánuje oznámiť aj ďalšiu významnú aktualizáciu, ktorá by sa mala pre zmenu týkať programovacieho jazyka.

Hoskinson uviedol, že sa tak stane počas hackathonu na University od Wyoming. Vývojári a odborníci prítomní na podujatí sa tak dozvedia ako prví podrobnosti o tom, ako sa budú dať na Cardano budovať decentralizované aplikácie a smart kontrakty.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza altcoinov (3.9.): Ethereum, Litecoin a Cardano

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám prináša pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

V páteční analýze jsem s vámi sdílel svůj dlouhodobější scénář pro Ethereum a další altcoiny, kdy jsem očekával nějakou bullish reakci. Ta přišla během včerejška a ETH vyskočilo až na ceny kolem 180 USD. Tuto úroveň jsem zmiňoval v předešlé analýze jako jednu z nejdůležitějších rezistencí, což stále platí a bude se zde rozhodovat o dalším vývoji.

LTC/USDT

Litecoin měl včera také bullish reakci z očekávané zóny, ale je daleko slabší, než Ethereum. Očekávám ale, že by také měl otestovat předchozí minima na cenách kolem 70-71 USD. Tato zóna bude pro LTC důležitou zónou rezistencí. 

ADA/USDT

Cardano, které jste si vybrali v anketě, jsme také měli poměrně nedávno, takže můžeme použít ten stejný layout grafu – v této analýze jsem popisoval, že pokud praskne supportní trendline, očekávám vyznačený bearish scénář. Ten se naplnil naprosto přesně a podobně jako u ostatních altcoinů, jsme v odrazových zónách. První krok pro potvrzení ale je break vyznačeného wedge. V takové chvíli můžeme mířit na 0,056 a 0,058 USD (Případně se targety mohou lehce změnit, pokud by ADA zůstávalo ve wedgi).

ANKETA

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza altcoinov (27.8.): Cardano, Ethereum a Litecoin

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám prináša pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

Ethereum se vrátilo na úrovně kolem 185 USD a aktuálně vidíme tvořící se trojúhelník. Jeho targety jsou právě dvě zóny, které zmiňuji už delší dobu – tedy rezistence kolem 203-206 USD, nebo na spodní straně support 167-164 USD. Bude velmi důležité sledovat break jedné z trendovek, podle toho budou platné targety. 

LTC/USDT

Vzhledem k tomu, že Bitcoin stagnuje stále na velmi podobných úrovních, tak všechny velké alty vč. Litecoinu vytvářejí podobnou strukturu. Můžeme zde tedy vidět také trojúhelník, podobně jako na grafu Etherea. 

Není zde ale tak patrný, takže bych byl opatrnější s vyznačováním hranic, hlavní extrémní úrovně range pro mě je 70-75 USD.

  • Pokud praskne spodní strana range, díval bych se na target až v zóně 63-66 USD
  • Naopak pokud bude mít Litecoin dost síly prorazit horní stranu range, pravděpodobně uvidíme zrychlení do rezistence 79-82 USD

ADA/USDT

Cardano je evidentně oproti předchozím dvěma o něco silnější, protože místo trojúhelníku v posledních dnech tvoří uptrendový channel (supportní linie tohoto channelu je vyznačená v grafu žlutě). 

Stále se ale pohybujeme uvnitř bíle vyznačeného falling wedge, takže dokud nebreakneme rezistenční trendovku a neuvidíme zrychlení, může se jednat o korekci.

Sledoval bych tedy dvě zásadní trendovky 

  • Bílá rezistenční – pokud praskne s vyššími objemy, měla by poté platit za target cenová úroveň kolem 0.062 USD. 
  • Žlutá supportní trendovka – pokud praskne nejdříve tato, pravděpodobně nastane pád na předchozí minima, nebo až na support vyznačeného FW. 

Anketa

Coming Soon
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace
Vyberte altcoin, který má být v příštím vydání analýzy od Andreje Kalvody z Blockspace

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Cardano

Cardano uzavrelo partnerstvo, ktoré má prispieť k jeho rýchlejšej adopcii

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano ADA

Cardano Foundation, jedna z troch zložiek, ktoré stoja za vývojom kryptomeny Cardano (ADA), uzavrela partnerstvo s berlínskym blockchainovým štúdiom Konfido, ktoré má prispieť k urýchleniu adopcie tohto projektu.

Úlohou Konfido by malo byť prispieť k zapojeniu ekosystému Cardano do reálnych svetových obchodných prípadov – v bankovníctve, logistike, farmaceutickom priemysle či financovaní obchodu. Orientácia Konfido bude smerovať aj k vytváraniu väzieb Cardano na vlády a verejné služby.

,,Základňa Konfidio v Berlíne je významným blockchainovým centrom s celosvetovým významom. Pomôže nám zamerať pozornosť na našu platformu,“ uviedol k partnerstvu Nathan Kaiser, predseda Cardano Foundation.

,,Našim cieľom je zvýšiť pochopenie protokolu (Cardana) v podnikovom aj startup prostredí a urýchliť pridanú hodnotu pre všetky strany – Cardano, blockchainovu komunitu a našich klientov,” dodal k novinke Mervyn G. Maistry, generálny riaditeľ a zakladateľ nemeckej spoločnosti.

O Cardano sme sa nedávno rozprávali s odborníkom na túto kryptomenu J. Tesařom. Rozhovor si môžete prečítať tu:

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza altcoinov (16.8.): Ethereum, Litecoin a Cardano (ADA)

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám prináša pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

Od předchozí analýzy se na tomto páru hodně změnilo – v úterý jsem předpokládal, že se ETH dostane nejdříve na vyšší levely, než finálně spadne do supportu kolem 180 USD.
Ve skutečnosti ETH prorazilo supportní trendovku a rovnou spadlo do predikovaného supportu. Tím se změnila struktura, takže aktuálně od Etherea očekávám spíš konsolidaci, možná menší pullback k max 198 USD. Obecně se ale budu dívat po větším odrazu až na supportech 172 a 167-164 USD.LTC/USDT

U Litecoinu pokračujeme ve scénáři z minula, kde jsem čekal hlubší dump až do supportu 62-65 USD. Od této analýzy se cena propadla o cca 13%, a ikdyž je možný menší pullback, podobně jako u ETH očekávám pokračování až do daného supportu.

ADA/USDT

Analýzu na Cardano jsme dělali minulý týden, kde jsem psal, že pokud by se stalo, že uzavřeme pod 0,05 USD, další zastávka bude až na 0,045 USD. Zrovna dnes jsme této hodnoty dosáhly, čímž cardano dosáhlo zajímavého supportu. Zde bych očekával daleko spíš uklidnění a stagnaci. Pro postup nahoru bude opět klíčová úroveň 0,05 USD. Pokud by se stalo, že ADA prorazí vyznačený support, díval bych se na další odraz na hodnotě 0,039 USD

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor o situácii altcoinov s J. Tesařom: Väčšina si pád na dno zaslúži

Avatar

Článok

zo dňa

od

tesar-altcoiny

Mnohé altcoiny stratili za posledné mesiace voči bitcoinu viac než polovicu svojej hodnoty a súčasná dominancia bitcoinu na trhu s kryptomenami (takmer 70%) je porovnateľná s marcom 2017, kedy sa obchodoval len za niečo vyše 1000 dolárov. O aktuálnom stave altcoinov sme sa rozprávali s odborníkom na túto tému – Jaromírom Tesařom z altcoinovej komunity AOGaS.

Priznám sa, že je dosť desivé pozerať sa, kde sa prepadli altcoiny za posledných pár mesiacov. Dalo sa predpokladať, že ak bude bitcoin rásť, jeho dominancia na trhu bude stúpať, no súčasný vývoj je aj tak dosť prekvapujúci. Teba súčasný trend prudkého oslabovania altcoinov neznepokojuje?

Přiznám se, že ne. Většina altcoinů si pád na dno zaslouží. Když se podíváte kam investovali některé velké fondy v Q1, tak to byl hlavně Bitcoin. Až v Q2 to začali být také některé velké alty jako BCash, Litecoin, Stellar, Ripple a pár dalších. Zatím to rozjíždí hlavně instituce a velryby. Tihle lidé nemají důvod investovat do neznámých altů. Alty musí dokázat, že něco umí a dokážou si najít své uživatele a silné partnery. 

Podívejte se na to takhle. Pokud uspěje Bitcoin, budou lidé logicky hledat další podobnou příležitost. Veřejnou distribuovanou síť nemůže udělat firma, korporát ani vláda. Tohle musí vzejít ze spodu. Bitcoin nemá šanci pojmout veškerou funkcionalitu, kterou nám kryptoměny nabízí a díky PoW ani nemůže. Další velká věc v kryptu budou smart kontrakty, tokenizace, transakce s kontextem, vyvážené soukromí, decentralizované organizace a další věci včetně vyřešené škálovatelnosti. Nic z toho Bitcoin neplánuje nabídnout na první vrstvě a na těch druhých to vždy bude nepovedený prasopes s nějakými kompromisy. 

Peter Shiff nedávno řekl, že si nedokáže vzpomenout na žádnou inovaci, kde by byl nejlepší hned první kandidát a že nevidí důvod, proč by nemohl přijít někdo další s něčím lepším, rychlejším, spolehlivějším a více bepečným než je Bitcoin. Pod tohle bych se podepsal. Kdykoliv, když lidé vymysleli něco smysluplného, dokázali přijít s něčím dalším a uměli to posunout mnohem dál. Ve světě internetu a protokolů to platí dvojnásob. Instituce i menší investoři tohle uvidí. Ti, kteří přišli a nyní znovu přijdou o Bitcoin budou hledat a pumpovat alty, které za to budou stát. Také ekonomicky se to vyplatí. Alty krvácí a možná ještě budou, ale není důvod se bát, že navždy zmizí. 

Niektorí tvrdia, že altcoinová sezóna, akú sme zažili na prelome rokov 2017 a 2018 už nikdy nepríde. Iní zas tvrdia, že keď nastane ďalšie retailové FOMO, noví ľudia v trhu budú opäť chamtiví a nepripravení a tak budú naskakovať do všetkého, čo bude rásť s cieľom urobiť tisícky percent. Scenár sa teda môže opakovať a rásť bude všetko bez ohľadu na kvalitu. Ako to vidíš ty?

Nedokážu odhadnout, jak se budou chovat nováčci, ale věřím, že informací je nyní na internetu mnohem víc a každý může poukázat na ICO mánii roku 2017 a nováčky varovat. Dívejte se na to pohledem nováčků. Těm ujel vlak už před pár lety. Bitcoin už neudělá 100 nebo 1000x za pár let. Budeme hodně rádi za pouhé desítky x za dalších 10 let od současné ceny. Pokud je nováček ochotný riskovat a chce své Lambo za nízkou investici, musí do altů. Pro masu nováčků je zkrátka lepší vsadit na jiného koně, než na ověřeného stárnoucího hřebce. Pokud se Cardano dostane na své ATH, udělá nějakých 20x a to se může stát během jediného roku po spuštění main-netu. Přesně tohle mohou nováčci chtít. Proto tu máme třeba XRP Army. Tuhle skupinu netvoří bitcoineři, jsou to často lidé, kterým ujel vlak.

PoS mají proti PoW jednou velkou výhodu. Držené mince mohou generovat pasivní příjem z transakčních poplatků a v prvních letech také z nachystaných fondů. Pokud si bude projekt držet relativně stabilní cenu, tak tento pasivní příjem bude velkým lákadlem. Coinbase přidává projekty právě s těmito vlastnostmi. Tohle uvidí také instituční investoři. Až jednou skončí mánie s profitem 10x za pár měsíců, bude pár jistých procent za rok výhra. Nemá samozřejmě smysl držet PoS projekt, který skončí v propadlišti dějin. Pokud ale uvidíte tým Cardana, který čítá asi 200 lidí, jejich asi 40 vědeckých studií a brzy také kvalitně decentralizovanou síť, co uděláte jako instituční investor? Budete do toho investovat, protože těžko budete hledat něco lepšího. Náskok, který nyní Cardano má, budou stěží dohánět i firmy jako Facebook a Google. Těmhle firmám nezbyde nic jiného, než spolupracovat. 

Môžu mať na prepade hodnoty altcoinov voči bitcoinu podiel regulácie? Binance bude musieť blokovať Američanov (hoci pripravuje americkú alternatívu), CFTC medzitým vyšetruje BitMex. Libra možno zavarila najviac práve altcoinom… 

Musíte vzít v úvahu, že tu byl dlouho medvěd a padalo vše. Dokonce se mluvilo o kryptozimě. Mnoho investorů odešlo. Býk je tu teprve 4 měsíce. Bitcoin neposlal nahoru retail, ale jedna jediná entita nákupem 20k mincí. To spustilo FOMO, kterého se zúčastnili a stále účastní spíše větší hráči. Já se vůbec nedivím, že roste jen Bitcoin a nepřichází alt-season. Trh je rozkolísaný. Navíc padá akciový trh a nejspíš se blíží finanční krize. V krizi alty rozhodně neporostou a uvidíme, jak si povede Bitcoin.

Regulace přicházejí hlavně díky FATFu a CFTC je malý střípek v celé skládačce. Souhlasím s tím, že Libra je projekt, který musela americká vláda začít řešit a s tím se postupně vrhlo světlo také na ostatní kryptoměny. Nejen Libra, ale již existující korporátní projekty jako Hyperledger, Corda a další významně ukrojily krypto projektům šance na úspěch. Za těmihle projekty stojí velké firmy, které se umí v byznysu pohybovat a mají všude dveře otevřené. Je naivní si myslet, že najaký krypto projekt s pěti vývojáři a podivným tokenem v zádech uspěje ve velkém byznysu. Krypto-projekty mohou někde částečně uspět, ale žádné masové adopce se nejspíš u žádného nedočkáme. Aby bylo jasno, bavíme se o privátních blockchainech. Ne o těch veřejných, které se dostanou na výsluní až tehdy, až lidé pochopí jejich smysl, nebo je budou reálně potřebovat. 

Hypoteticky ak by sa teraz tvoji altcoinovi favoriti prepadli voči bitcoinu o ďalšie desiatky percent, vnímal by si to ty ako skvelú investičnú príležitosť?

Ano. Baron Rothschild řekl, že nejlepší čas na nákup je tehdy, když je krev v ulicích. Ti nejlepší investoři nemusí nutně tradovat. Stačí jeden úspěšný nákup za rok a pak čekat. Jestli přichází krize, má smysl nakupovat fyzické zlato. Na nákup krypta přijde čas před oživením trhu. 

U každé investiční příležitosti je potřeba pečlivě zhodnotit fundamenty. Bitcoinu fandím, ale v digitálním světě internetu je trochu jako slon v porcelánu. Jeho jediná užitečnost je aktuálně vlastně jen rostoucí cena. Lidé ve Venezuele nepoužívají jen Bitcoin. Využívají také Dash a Stellar. Někteří dokonce Tether, aby se vyhnuli volatitilě. Lidé v krizi zkouší alternativy a hledají to, co se jim nejlépe hodí na každodenní používání. 

Už nyní jsou alty, které se do tohoto světa hodí mnohem líp, jen o nich skoro nikdo neví. Podívejte se, jaký rozruch udělala Libra. Projekt ani neběží, ale lidé ji skoro hned předvídali obrovský úspěch. A to bez ohledu na mizernou decentralizaci. Když budete hledat důvody, tak kromě velké základny uživatelů Facebooku je to hlavně vyřešená škálovatelnost, stabilní token a schopnost programovatelnosti. Pokud to samé nabídne kvalitně decentralizovaný projekt, má šanci na úspěch. 

Kryptoměny, a to včetně Bitcoinu, stále bojují o adopci. Nepleťte si rostoucí cenu s adopcí, to je ošidné. Běžní lidé kryptoměny neadoptují, protože jim nejsou na nic užitečné. Bitcoin je pro běžné lidi pouze investiční nástroj. Fundamenty a užitečnost nikdo moc neřeší. Věřím, že Cardano a Ethereum budou lidem užitečné, neboť umožní mnohem víc věcí než jen nepodmíněné posílání hodnoty od Alice k Bobovi. Jen je potřeba si počkat a nedívat se každý den na cenu. Trh je v této fázi dost iracionální a cena neodpovídá progresu a potenciálu. Hodnotit progres či kvalitu projektu podle ceny je nesmysl, neboť cenu tvoří hrstka velryb, kteří ne vždy fundamenty řeší, nebo jsou ochotni nakupovat později s menším rizikem. 

Každopádně co se týká následujících měsíců, tak nejvíce věřím v růst Bitcoinu. Buď neporoste nic, nebo jen Bitcoin. Fyzické zlato je tutovka. Jestli FOMO Bitcoin napumpuje na třeba $50k v krátké době, tak počítejte s dalším medvědem a pádem o 80%. V růstu může Bitcoin zastavit blížící se finanční krize, nebo nějaké větší regulace.

Majú projekty, myslím tým tie, ktoré majú naozaj seriózny záujem vybudovať niečo prelomové, dostatočne finančné zásoby, aby boli schopné pokračovať vo vývoji aj za predpokladu, že by v najbližších rokoch pokračoval súčasný trend? Dajme tomu, že by Cardano, o ktorom sme sa bavili už minule, padlo ešte o ďalších 90%…

Cardano je na tom s financemi v pohodě a naopak stále hledá nové vývojáře do týmu. Výhoda Cardana je, že prezentuje své studie na věhlasných konferencích různě po světě. Za týmem pak chodí další vědci a nabízí svoji pomoc. Vidí v budování tohodle systému smysl a chtějí přiložit ruku k dílu. Tohle není jen o penězích. Tohle je o prestiži a o vizi budování lepší budoucnosti. 

Kdyby šlo do tuhého, Charles Hoskinson projekt podrží, neboť byl u Bitcoinu hned na začátku a nejspíš by své bohatství využil ve prospěch projektu. V jednom rozhovoru se Charlese zeptali, co ho motivuje. On na to odpověděl, cituji:

“Co mě motivuje? Podívejte se, jsem bohatý muž a mohu si dělat co chci. Nemusím pracovat a mohu si vybrat co chci dělat. Tohle je první příležitost v lidské historii, kdy máme šanci změnit fungování světa pro každého a zbavit se králů, prezidentů a mocenských struktur. Tohle je pro lidstvo velký krok v evoluci. Takže buď to budu sledovat, u toho rybařit a užívat si bohatství, nebo budu stát v přední linii a něco k tomu řeknu.”

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Ktoré altcoiny, skús v skratke, to majú podľa teba aktuálne najlepšie rozbehnuté?

Dlouhodobě sleduji pouze Cardano a nestíhám toho sledovat moc víc. Jsou projekty, které za pozornost stojí a občas se na ně rád podívám. Po Cardanu sleduji ještě Ethereum, Algorand a občas Bitcoin. Vše ostatní tak nějak spíše nahodile. Některé projekty jsou z velké části hotové a bojují spíše o adopci, nebo čekají na killer aplikaci. 

Běžní lidé nemají potřebu kryptoměny používat, takže bez ohledu na to jak to mají různé projekty rozběhnuté, o adopci budou těžce usilovat dlouhé roky. Kryptoměny se snaží na společenské, finanční a politické problémy nalepit technologickou záplatu. To se může podařit jedině tehdy, když toho bude ta záplata schopna. Pokud chcete nahrozovat fiat, musíte mít fungující alternativu, ne volatilní mince s jedinou schopností poslat hodnotu Musíte umět to, co umí současné peníze, například vybudovat decentralizované banky, které si budou lidé sami řídit přes hlasování. Protokol je v podstatě jen sada pravidel a ty nemohou zůstat v čase rigidní. Společnost se mění a s tím i požadavky a potřeby. Pravidla hry se proto musí demokraticky měnit také ať už skrze aktualizace zdrojového kódu protokolu, nebo přes smart kontrakty. Klíčový bude způsob, přes který se tyhle změny budou odehrávat. Až budeme umět tohle, budeme mít technologickou záplatu. To ještě neznamená, že ji budeme schopni dobře nalepit na bolavá místa. 

V bitcoinových gambleroch si pri obhajobe altcoinov uviedol, že používanie bitcoinu ti pripomína štart Windows 95. Mohol by si túto myšlienku rozviesť aj pre našich čitateľov?

Informace se po internetu šíří rychlostí myšlenky. To samé musí jednou platit pro peníze a tokeny. Všichni hledají vnitřní hodnotu Bitcoinu a dalších kryptoměn. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké vlastnosti jsou na internetu požadované uživateli. Jsou to pomalé a drahé transakce, nízké soukromí a energetická náročnost sítě? Nebo spíše rychlé a levné transakce splňující požadavky na soukromí a energetická šetrnost? Druhá možnost je digitálnímu světu mnohem blíže. Nikdo nechce čekat dlouhé minuty na zařazení transakce do bloku a za hodinu zkontrolovat, jestli má blok dostatek potvrzení. Tohle čekání mi připomnělo dobu Windows 95, kdy jste při startu počítače mohli jít na kafe, než jste se dočkali přihlašovací obrazovky. 

Dobře rozumím tomu jak funguje PoW a k čemu je dobrý z pohledu bezpečnosti. Ale je potřeba si uvědomit, že stále rostoucí hashrate síť centralizuje. Tím se paradoxně stává síť méně bezpečnou, neboť na centra, jak víme, se lépe útočí. Nebo toho jednotlivci zneužijí ve svůj prospěch. Třeba operátoři poolů. V PoW nevidím nějakou zásadní výhodu Bitcoinu. PoW brání rychlosti, na kterou jsme na internetu zvyklí, a současně brání kvalitní decentralizaci. Tým by měl více zapracovat alespoň na jednom z těchto problémů. 

Pokud má být Bitcoin digitální zlato, nepotřebuje tak dobře škálovat, neboť drahou komoditu adoptuje jen malé procento lidí ze střední a vyšší třídy. Spíše si s tím budou hrát instituce, které budou mince posílat po tisíci kusech. S drahou komoditou budou jednotlivci dělat minimum transakcí za rok. Bezpečnost založená na energetický náročném PoW se na to možná hodí. Nebo taky ne. Časem možná zjistíme, že PoS může být stejně bezpečný jako PoW. Zatím je to otevřené. Každopádně v rychlosti a kvalitě decentralizace je už nyní Bitcoin překonaný. Bitcoinu zbývá už jen jeho prvenství, největší síťový efekt a hra o získání titulu digitálního zlata. 

Odporúčame tiež:

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-