Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Analytik: Na rozdiel od Litecoinu má halving na cenu Bitcoinu zásadný vplyv

Článok

bitcoin-litecoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Známy kryptomenový analytik PlanB (@100trillionUSD), ktorý má na Twitteri vyše 30 tisíc followerov, poukázal na to, že halving nemá na cenu Litecoinu rovnaký vplyv ako na Bitcoin a teda predpoklad, že halving môže ovplyvniť cenu BTC rovnako nevýrazne ako u Litecoinu, je nesprávny.

Nedávny halving Litecoinu mal na cenu štvrtej najhodnotnejšej kryptomeny súčasnosti len malý vplyv a mnohí skeptici sa preto obávajú, že rovnaký scenár by mohol nastať aj u bitcoinu, ktorého halving sa udeje v máji 2020. Táto logika je však podľa PlanB chybná a vysvetlil ju poukázaním na viacero zásadných rozdielov.

,,Niektorí ľudia si po tom, ako Litecoin neposkočil s cenou hore, myslia, že halving nebude mať vplyv ani na BTC. Táto logika je chybná. Cena Litecoinu nemá žiadny významný vzťah k zásobám v obehu, takže zníženie o polovicu (odmeny pre ťažiarov pozn.red.) je skutočne irelevantné. Vzťah bitcoinu so stock-to-flow je však veľmi silný,” upozornil.

PlanB poukázal na ukazovateľ Stock-to-flow ratio, ktorý vyjadruje celkové množstvo komodity, ktorá je držané v zásobách vydelené množstvom vyrobeným ročne. Keď hovoríme o kryptomenách, objem zásob sa vypočíta, keď sa celkový počet mincí v obehu vydelí počtom mincí vytvorených za jeden mesiac a potom číslom 12. Výsledok sa používa na výpočet toho, koľko rokov je potrebných na dosiahnutie výroby všetkých mincí, ktoré sú v súčasnosti v obehu, pričom vyššie číslo znamená vyšší nedostatok.

Bitcoin má podľa PlanB silný pomer zásob ku stock-to-flow ratio. Okrem toho má silný vzťah k predpokladanej hodnote zásobného toku. Model Stock-to-flow z roku 2012 je podľa neho stále v poriadku a bude v tomto trende podľa jeho názoru pokračovať ešte niekoľko rokov. Litecoin naopak podľa PlanB nemá silný vzťah s týmto ukazovateľom.

Viac o tom, aký mal v minulosti halving vplyv na cenu bitcoinu (a o tom, čo to vlastne halving je), sme písali v tomto článku.

Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne