Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rozhovor o Paralelnej Polis: Naším cieľom je zvýšenie osobnej slobody

Článok

matuska-paralelna-polis
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bratislava a Praha sa môžu pochváliť ostrovmi slobody, technológie, decentralizácie a kryptomien – takzvanými Palelnými Polis. My sme sa o tom, čo to vlastne je a ako Paralelná Polis pomáha ľudom oslobodiť sa od závislosti na štáte, rozprávali so spoluzakladateľom slovenskej pobočky Dušanom Matuškom.  

Prvé, čo ma zaujalo, keď som sa prvýkrát dopočul o Paralelnej Polis, bolo, že s a u vás dá platiť len kryptomenami. Ktoré to sú?

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Veru tak, shitcoiny ako eurá neberieme (úsmev). U nás je to Bitcoin, Litecoin, ZCash, Monero a Dash. Všetkými týmito kryptomenami sa dá u nás zaplatiť. Bitcoinom dokonca aj cez Lightning network. Chalani z Cryptodiggers teraz budú spúšťať vo svojich automatoch aj nákup Etherea a BCH a pravdepodobne po čase sa nimi u nás bude dať platiť tiež.

paralelna-polis-2foto: Paralelná Polis

Nastalo v súvislosti s touto skutočnosťou u vás nejaká úsmevná príhoda? Stane sa, že k vám príde nejaký pár, objedná si kávu a neskôr zistí, že za ňu nevie zaplatiť?

Takéto prípady sa stávajú, ale v podstate už minimálne. My keď vidíme na tom danom človeku, že je to nováčik, vždy ho vopred informujeme, že sa dá platiť len kryptomenami. On sa občas tvári, že nechápe, ale náš personál, barista, alebo niekto z nás, kto je aktuálne v Polis, mu vždy rád pomôže založiť si peňaženku a nakúpiť krypto. Takže je to už bežná vec. Áno, ľudia chodia okolo, pozerajú, čo to tu je … napríklad keď je večer prednáška prídu dnu a zisťujú… ale také prípady, že zistia, že sa dá  platiť len kryptomenami, až keď si objednajú kávu, to sa už nestáva.

Vo vašich videách o Polis sa viackrát spomína, že máte výbornú kávu. Čo okrem nej si môže zákazník objednať? Čo by si odporučil ty?

Vždy sa zákazníka najprv pýtame, či chce niečo studené, alebo teplé. Z letných drinkov robíme napríklad vlastné fermentované limonády ako napríklad kombucha alebo takzvaný tibicos. Kombuchu možno mnohí poznajú. Je to huba, ktorá fermentuje čierny čaj na veľmi chutný nápoj. Tibicos je takzvaný japonský vodný kefír, ktorý potrebuje vodu, cukor a ovocie a za dva dni vyfermentuje nápoj, ktorý je plný probiotík a vitamínov. Taktiež máme Espresso Tonic, ktoré ja osobne zbožňujem – je to káva s tonicom na chladný spôsob – proste bomba vec. Toto sú letné drinky.

Z tých horúcich veci máme bulletproof kávu, ktorú možno mnohí poznajú vďaka Power Coffee a vďaka firme Powerlogy. Robíme ju priamo u nás. Je to vlastne káva s maslom a MCT olejom, prípadne so škoricou, ktorá ti predlžuje účinok kofeínu a môže nahradiť aj raňajky. Máme tu takzvané adaptogénne huby – to sú hubové čaje, nápoje v prášku. Ponúkame štyri druhy: Cordyceps na fyzický výkon, Lion’s mane na mentálny výkon, Chaga, ktorá je najsilnejším antivirotikom v prírode a je veľmi dobrá na imunitu a  energizovanie organizmu a potom tu máme Reishi – to je dobrá vec na upokojenie pred spánkom. Takže máme tu kopu zaujímavých vecí.

Paralelna Polis
foto: Paralelná Polis

A alkoholické nápoje?

Máme pivká, ale iba fľaškové a výberové. Rôzne tzv. Craftbeers. Máme napríklad pivá z Liberlandu. Liberland je najmladšia krajina na svete, ktorá sa nachádza medzi Srbskom a Chorvátskom. Jedného dňa tam prišiel Čech Vít Jedlička, ktorý povedal, že táto zem bude Liberland, lebo nikomu nepatrila. Od nich máme ich brandové pivo. Nerobí sa priamo v Liberlande, robí sa v Čechách, ale nosí názov “Liberbeer“.

paralelna-polis-3
foto: Paralelná Polis

Predávate aj nejaké kryptomenové suveníry? Tričká s logami BTC, hardvérové peňaženky a podobne?

Áno, máme tu merchový corner, kde máme naše Polis tričká a mikiny. Taktiež rôzne knižky o bitcoine alebo rakúskej ekonómii. Predávame tu aj hardvérové peňaženky Trezor, ponúkame veľké bitcoinové magnetky, ktoré si môžete dať na auto alebo na chladničku. Predávame tiež takzvaný Privacy Kit, ktorý  sa skladá z vecí ako anonymizačná rúška na tvár, alebo Cardphone – tlačidlový telefón za pár dolárov. Máme tu Muse– zariadenie, ktoré ti meria mozgové vlny. Takže ide hlavne o netradičné veci, ktoré sa týkajú najmä kryptomien, slobody a technológií.

paralelna-polis-bankomat
foto: Paralelná Polis

Keď k vám príde začiatočník s tým, že potrebuje vysvetliť ako si má vytvoriť peňaženku, kúpiť prvý bitcoin  či litecoin, pomôže mu s tým personál, alebo sa musí spoľahnúť, že tam nájde ochotnú osobu, ktorá mu podá pomocnú ruku?

Každý barista, ktorý má zmenu, dokáže pomôcť práve s tými základnými vecami, ako je založenie peňaženky, zápis seedu, nákup krypta, takže vždy je tu niekto. Ale častokrát, keď tu máme plnšie a je tu aj niekto z nás, radšej sa mu povenujeme my, aby si barista mohol riešiť svoje veci a obsluhoval hostí.

Minulý týždeň sme na kryptonovinkách publikovali tlačovú správu o Aeternity konferencii v českej Paralelnej polis. Stoja za českou a slovenskou Polis tí istí ľudia?

Keďže sme v kryptomenách, slovenská Polis je dá sa povedať fork českej Polis. My nemáme, respektíve nepotrebujeme žiadnu licenciu na to, aby sme mohli fungovať s tým istým modelom.  Proste prispôsobujeme aktivity na slovenský trh, ale misia zostáva rovnaká – práve edukácia ľudí v týchto technológiách, v tom ako môžeme fungovať ako paralelná spoločnosť. Zakladatelia českej Polis, ktorými boli zo slovenskej strany Pavol Lupták a Juraj Bednár, sú samozrejme  aj zakladatelia slovenskej. Na Slovensku je nás viac spoluzakladateľov, ale chalani iniciovali myšlienku “poďme to urobiť aj na Slovensku v Bratislave“, pretože do Čiech chodia menej. Zdieľame si nejaké know how, navštevujeme sa, sharujeme dobré „good case practicies”. Ale nemáme regulácie, že musíme robiť to isté v oboch Polis. Čiže v tomto smere sme dá sa povedať slobodní a adaptujeme sa.

Môžeš popísať tvoju úlohu v Polis?

Ja som takzvaný koordinátor inštitútu kryptoanarchie. To je časť Polis, kde robíme prednášky, čiže edukačnú časť. Ja mám na starosti, aby fičali eventy, aby sme mali dosť koordinátorov podujatí, zabezpečenú grafiku, promo, témy, zastrešujem často priamo koordináciu na mieste eventu.

dusan-matuska-paralelna-polis

Dušan Matuška

Snaha o odlúčenie sa od štátu, zapojenie sa do nezávislej spoločnosti, ochrana individuálnej slobody. Tieto základné tézy som si odpísal z webu Paralelnej Polis. Toto zjavne nie je len o kryptomenách. Môžeš mi popísať, ako sa snažíte v rámci Polis dosiahnuť tieto ciele?

Chceme robiť našu edukačnú aktivitu takým smerom, aby človek pochopil, že častokrát nepotrebuje štát na to, aby vyriešil nejaké veci, ale existujú mechanizmy, aj v rámci práva a financií (ako kryptomeny), ktoré fungujú paralelne so štátom a nevyžadujú jeho interakciu. Zámerom je ukázať ľuďom, že sa to dá riešiť aj inak a že na to, aby sme boli slobodnou spoločnosťou, je nutné, aby sa tolerovali aj takéto paralelné spoločnosti a komunity.

Myšlienka za tým všetkým pochádza z 80. rokov od československého disidenta menom Václav Benda. On v dobe, kedy bol silný komunizmus, povedal, že je zbytočné bojovať so štátom, ktorý má neobmedzené prostriedky, ale že treba veci, ktoré chceme vyriešiť, riešiť paralelne. Oni napríklad vzdelávali svoje deti doma, dávali im alternatívnu výchovu… jednoducho riešili mnoho vecí, ktoré im nevyhovovali, práve takým paralelným aktivizmom. Nespoliehali sa na štát. Takže toto je náš zámer, pretože dnes sa zvyšuje miera finančnej totality, alebo kontroly, štáty tlačia na odstránenie “cashu“ a my im chceme ukázať, že sa dá voči tomu brániť. Ukázať im, že sa dajú používať aj neštátne peniaze. Že si môžu zabezpečiť šifrovanú komunikáciu. Čiže môžu dosiahnuť zvýšenie osobnej slobody. A to je misia Paralelnej Polis.

VIDEO: Otvorenie Parlalelnej Polis v Bratislave

Posledná otázka. Bavili sme sa o tom, že v Polis organizujete rôzne podujatia. Radi by sme o nich informovali aj na kryptonovinkách. Čo zaujímavé čaká ľudí v septembri?

V septembri budeme mať event o podujatí s názvom Burning man. Možno mnohí o ňom už počuli. Je to veľmi netradičný festival, ktorý sa koná v Nevadskej púšti. Členovia Polis už na ňom boli. Ide o podujatie, na ktorom sa napríklad nedá platiť. Neexistuje tam finančný systém. Všetko ide za barter.

Budeme mať prednášku o aj tzv. deep fakes a syntetických médiách. Možno ľudia postrehli teraz to video, kde jeden Slovák pozmenil tvár vo videu na Toma Cruisa. Budeme mať prednášku o tom, ako to funguje a čo to môže priniesť.

Budeme mať aj prednášku o hydropónii a aquapónii – čo je také paralelné záhradkárčenie, respektíve paralelná agrikultúra. Aj tu v Petržalke máme  indoor farming cez Aquapóniu – chceme, aby ľudia pochopili, o čo ide a aké to má výhody. Budeme neskôr robiť aj workshopy na tuto tému. Ľudia sa naučia, ako si môžu urobiť vlastnú hydroponickú zostavu – ako si pestovať bylinky alebo aj nejakú zeleninu.

Eventov je samozrejme viac a preto určite sledujte náš FB alebo web Paralelnej Polis.

Kde nájdete Paralelnú Polis?

Paralelná Polis na Slovensku:
Kominárska 3/C
831 04 Bratislava

Paralelní Polis v ČR: 
Dělnická 43
Praha 7

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.