Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rozhovor o Paralelnej Polis: Naším cieľom je zvýšenie osobnej slobody

Avatar

Článok

zo dňa

matuska-paralelna-polis

Bratislava a Praha sa môžu pochváliť ostrovmi slobody, technológie, decentralizácie a kryptomien – takzvanými Palelnými Polis. My sme sa o tom, čo to vlastne je a ako Paralelná Polis pomáha ľudom oslobodiť sa od závislosti na štáte, rozprávali so spoluzakladateľom slovenskej pobočky Dušanom Matuškom.  

Prvé, čo ma zaujalo, keď som sa prvýkrát dopočul o Paralelnej Polis, bolo, že s a u vás dá platiť len kryptomenami. Ktoré to sú?

Veru tak, shitcoiny ako eurá neberieme (úsmev). U nás je to Bitcoin, Litecoin, ZCash, Monero a Dash. Všetkými týmito kryptomenami sa dá u nás zaplatiť. Bitcoinom dokonca aj cez Lightning network. Chalani z Cryptodiggers teraz budú spúšťať vo svojich automatoch aj nákup Etherea a BCH a pravdepodobne po čase sa nimi u nás bude dať platiť tiež.

paralelna-polis-2foto: Paralelná Polis

Nastalo v súvislosti s touto skutočnosťou u vás nejaká úsmevná príhoda? Stane sa, že k vám príde nejaký pár, objedná si kávu a neskôr zistí, že za ňu nevie zaplatiť?

Takéto prípady sa stávajú, ale v podstate už minimálne. My keď vidíme na tom danom človeku, že je to nováčik, vždy ho vopred informujeme, že sa dá platiť len kryptomenami. On sa občas tvári, že nechápe, ale náš personál, barista, alebo niekto z nás, kto je aktuálne v Polis, mu vždy rád pomôže založiť si peňaženku a nakúpiť krypto. Takže je to už bežná vec. Áno, ľudia chodia okolo, pozerajú, čo to tu je … napríklad keď je večer prednáška prídu dnu a zisťujú… ale také prípady, že zistia, že sa dá  platiť len kryptomenami, až keď si objednajú kávu, to sa už nestáva.

Vo vašich videách o Polis sa viackrát spomína, že máte výbornú kávu. Čo okrem nej si môže zákazník objednať? Čo by si odporučil ty?

Vždy sa zákazníka najprv pýtame, či chce niečo studené, alebo teplé. Z letných drinkov robíme napríklad vlastné fermentované limonády ako napríklad kombucha alebo takzvaný tibicos. Kombuchu možno mnohí poznajú. Je to huba, ktorá fermentuje čierny čaj na veľmi chutný nápoj. Tibicos je takzvaný japonský vodný kefír, ktorý potrebuje vodu, cukor a ovocie a za dva dni vyfermentuje nápoj, ktorý je plný probiotík a vitamínov. Taktiež máme Espresso Tonic, ktoré ja osobne zbožňujem – je to káva s tonicom na chladný spôsob – proste bomba vec. Toto sú letné drinky.

Z tých horúcich veci máme bulletproof kávu, ktorú možno mnohí poznajú vďaka Power Coffee a vďaka firme Powerlogy. Robíme ju priamo u nás. Je to vlastne káva s maslom a MCT olejom, prípadne so škoricou, ktorá ti predlžuje účinok kofeínu a môže nahradiť aj raňajky. Máme tu takzvané adaptogénne huby – to sú hubové čaje, nápoje v prášku. Ponúkame štyri druhy: Cordyceps na fyzický výkon, Lion’s mane na mentálny výkon, Chaga, ktorá je najsilnejším antivirotikom v prírode a je veľmi dobrá na imunitu a  energizovanie organizmu a potom tu máme Reishi – to je dobrá vec na upokojenie pred spánkom. Takže máme tu kopu zaujímavých vecí.

Paralelna Polis
foto: Paralelná Polis

A alkoholické nápoje?

Máme pivká, ale iba fľaškové a výberové. Rôzne tzv. Craftbeers. Máme napríklad pivá z Liberlandu. Liberland je najmladšia krajina na svete, ktorá sa nachádza medzi Srbskom a Chorvátskom. Jedného dňa tam prišiel Čech Vít Jedlička, ktorý povedal, že táto zem bude Liberland, lebo nikomu nepatrila. Od nich máme ich brandové pivo. Nerobí sa priamo v Liberlande, robí sa v Čechách, ale nosí názov “Liberbeer“.

paralelna-polis-3
foto: Paralelná Polis

Predávate aj nejaké kryptomenové suveníry? Tričká s logami BTC, hardvérové peňaženky a podobne?

Áno, máme tu merchový corner, kde máme naše Polis tričká a mikiny. Taktiež rôzne knižky o bitcoine alebo rakúskej ekonómii. Predávame tu aj hardvérové peňaženky Trezor, ponúkame veľké bitcoinové magnetky, ktoré si môžete dať na auto alebo na chladničku. Predávame tiež takzvaný Privacy Kit, ktorý  sa skladá z vecí ako anonymizačná rúška na tvár, alebo Cardphone – tlačidlový telefón za pár dolárov. Máme tu Muse– zariadenie, ktoré ti meria mozgové vlny. Takže ide hlavne o netradičné veci, ktoré sa týkajú najmä kryptomien, slobody a technológií.

paralelna-polis-bankomat
foto: Paralelná Polis

Keď k vám príde začiatočník s tým, že potrebuje vysvetliť ako si má vytvoriť peňaženku, kúpiť prvý bitcoin  či litecoin, pomôže mu s tým personál, alebo sa musí spoľahnúť, že tam nájde ochotnú osobu, ktorá mu podá pomocnú ruku?

Každý barista, ktorý má zmenu, dokáže pomôcť práve s tými základnými vecami, ako je založenie peňaženky, zápis seedu, nákup krypta, takže vždy je tu niekto. Ale častokrát, keď tu máme plnšie a je tu aj niekto z nás, radšej sa mu povenujeme my, aby si barista mohol riešiť svoje veci a obsluhoval hostí.

Minulý týždeň sme na kryptonovinkách publikovali tlačovú správu o Aeternity konferencii v českej Paralelnej polis. Stoja za českou a slovenskou Polis tí istí ľudia?

Keďže sme v kryptomenách, slovenská Polis je dá sa povedať fork českej Polis. My nemáme, respektíve nepotrebujeme žiadnu licenciu na to, aby sme mohli fungovať s tým istým modelom.  Proste prispôsobujeme aktivity na slovenský trh, ale misia zostáva rovnaká – práve edukácia ľudí v týchto technológiách, v tom ako môžeme fungovať ako paralelná spoločnosť. Zakladatelia českej Polis, ktorými boli zo slovenskej strany Pavol Lupták a Juraj Bednár, sú samozrejme  aj zakladatelia slovenskej. Na Slovensku je nás viac spoluzakladateľov, ale chalani iniciovali myšlienku “poďme to urobiť aj na Slovensku v Bratislave“, pretože do Čiech chodia menej. Zdieľame si nejaké know how, navštevujeme sa, sharujeme dobré „good case practicies”. Ale nemáme regulácie, že musíme robiť to isté v oboch Polis. Čiže v tomto smere sme dá sa povedať slobodní a adaptujeme sa.

Môžeš popísať tvoju úlohu v Polis?

Ja som takzvaný koordinátor inštitútu kryptoanarchie. To je časť Polis, kde robíme prednášky, čiže edukačnú časť. Ja mám na starosti, aby fičali eventy, aby sme mali dosť koordinátorov podujatí, zabezpečenú grafiku, promo, témy, zastrešujem často priamo koordináciu na mieste eventu.

dusan-matuska-paralelna-polis

Dušan Matuška

Snaha o odlúčenie sa od štátu, zapojenie sa do nezávislej spoločnosti, ochrana individuálnej slobody. Tieto základné tézy som si odpísal z webu Paralelnej Polis. Toto zjavne nie je len o kryptomenách. Môžeš mi popísať, ako sa snažíte v rámci Polis dosiahnuť tieto ciele?

Chceme robiť našu edukačnú aktivitu takým smerom, aby človek pochopil, že častokrát nepotrebuje štát na to, aby vyriešil nejaké veci, ale existujú mechanizmy, aj v rámci práva a financií (ako kryptomeny), ktoré fungujú paralelne so štátom a nevyžadujú jeho interakciu. Zámerom je ukázať ľuďom, že sa to dá riešiť aj inak a že na to, aby sme boli slobodnou spoločnosťou, je nutné, aby sa tolerovali aj takéto paralelné spoločnosti a komunity.

Myšlienka za tým všetkým pochádza z 80. rokov od československého disidenta menom Václav Benda. On v dobe, kedy bol silný komunizmus, povedal, že je zbytočné bojovať so štátom, ktorý má neobmedzené prostriedky, ale že treba veci, ktoré chceme vyriešiť, riešiť paralelne. Oni napríklad vzdelávali svoje deti doma, dávali im alternatívnu výchovu… jednoducho riešili mnoho vecí, ktoré im nevyhovovali, práve takým paralelným aktivizmom. Nespoliehali sa na štát. Takže toto je náš zámer, pretože dnes sa zvyšuje miera finančnej totality, alebo kontroly, štáty tlačia na odstránenie “cashu“ a my im chceme ukázať, že sa dá voči tomu brániť. Ukázať im, že sa dajú používať aj neštátne peniaze. Že si môžu zabezpečiť šifrovanú komunikáciu. Čiže môžu dosiahnuť zvýšenie osobnej slobody. A to je misia Paralelnej Polis.

VIDEO: Otvorenie Parlalelnej Polis v Bratislave

Posledná otázka. Bavili sme sa o tom, že v Polis organizujete rôzne podujatia. Radi by sme o nich informovali aj na kryptonovinkách. Čo zaujímavé čaká ľudí v septembri?

V septembri budeme mať event o podujatí s názvom Burning man. Možno mnohí o ňom už počuli. Je to veľmi netradičný festival, ktorý sa koná v Nevadskej púšti. Členovia Polis už na ňom boli. Ide o podujatie, na ktorom sa napríklad nedá platiť. Neexistuje tam finančný systém. Všetko ide za barter.

Budeme mať prednášku o aj tzv. deep fakes a syntetických médiách. Možno ľudia postrehli teraz to video, kde jeden Slovák pozmenil tvár vo videu na Toma Cruisa. Budeme mať prednášku o tom, ako to funguje a čo to môže priniesť.

Budeme mať aj prednášku o hydropónii a aquapónii – čo je také paralelné záhradkárčenie, respektíve paralelná agrikultúra. Aj tu v Petržalke máme  indoor farming cez Aquapóniu – chceme, aby ľudia pochopili, o čo ide a aké to má výhody. Budeme neskôr robiť aj workshopy na tuto tému. Ľudia sa naučia, ako si môžu urobiť vlastnú hydroponickú zostavu – ako si pestovať bylinky alebo aj nejakú zeleninu.

Eventov je samozrejme viac a preto určite sledujte náš FB alebo web Paralelnej Polis.

Kde nájdete Paralelnú Polis?

Paralelná Polis na Slovensku:
Kominárska 3/C
831 04 Bratislava

Paralelní Polis v ČR: 
Dělnická 43
Praha 7

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

10x Laboratory: 4% mesačný zisk z ťažby kryptomien

Kryptonovinky

Článok

zo dňa

PC zostava
PR článek

Už z nadpisu vám určite príde zvláštne, že v aktuálnom trhu po dvojročnom prepade môže ťažobná spoločnosť generovať štvorpercentný čistý zisk pre klienta. Je to vôbec možné a pravdivé? 

Predstavujeme 10x Laboratory

Náš tím ťaží krpytomeny od roku 2013 a má za sebou niekoľko kryptomenových cyklov. Od roku 2016 sme začali ťažiť pre pár privátnych investorov a len minulý rok aj pre širokú verejnosť. Naša holdingová skupina spracuje 9 halových komplexov po Českej republike a jednu centrálne ťažiarske laboratórium. Naše aktuálne know-how je na svetovej úrovni, čo môžete vidieť aj dole z tabuľky čistej mesačnej ziskovosti našich klientov.

Ziskovost

Naše stroje sme nikdy nemuseli vypnúť

Pamätáte si ako svetové magazíny písali o krachu ťažobných firiem a vypnutých strojov, pretože ťažba nepokryla ani náklady na elektrickú energiu? My sme počas celého prepadu trhu kryptomien ani jeden mesiac nemuseli klientske stroje vypínať a  mohli sme sa sústrediť na ďalší technologický rozvoj. Vďaka tejto skúsenosti sme si zároveň istí, že môžeme naše služby ponúknuť širokej verejnosti.

Aj vy môžete ťažiť s nami

V júli 2020 sme vygenerovali našim zákazníkom čistý zisk (profit, ktorý príde na účet) cez 4% a nasledujúce mesiace sa pohybujeme okolo 5 percent. Celý proces je pritom veľmi jednoduchý, pretože my pre vás nakúpime ťažobné stroje (ktoré vlastníte vy), ktoré si v našej hale osobne skontrolujete a následne sa vám staráme o ziskovú ťažbu. Peniaze potom chodia na váš účet každý mesiac vrátane klientskeho reportu.

PC zostava

Pripravili sme webinár zadarmo

Poďte sa pozrieť na webinár o ťažbe kryptomien, v ktorom vám vysvetlíme našu ťažbu, know-how a rizika s ňou spojené. Môžete si vybrať z dvoch termínov webináru, ktorý je prvýkrát úplne zadarmo.

Viac informácii o webinári

10x Laboratory

Sme tím odborníkov, ktorí sa venujú ťažbe od roku 2013 s dlhodobým priemerným mesačným výnosom 6%. Na3i klienti nám zverujú svoje stroje do správy, pretože z nich vieme vytiahnuť to najlepšie vďaka skúsenostiam, našej infraštruktúre a nášmu know-how.

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (21.10.): Bitcoinu sa darí, kritika FED či prvá oficiálne spustená CBDC

Avatar

Článok

zo dňa

od

MMF Testovacia kryptomena

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.  

Objemy obchodovania Bitcoinu dosahujú úrovne z roku 2017

Po niekoľkých mesiacoch, kedy sa sústredila pozornosť kryptotrhu najmä na tokeny súvisiace s decentralizovaným financovaním (DeFi) si opäť pýta hlavnú pozornosť Bitcoin. Jeho objemy obchodovania dosiahli úroveň, ktorú sme naposledy videli ešte v roku 2017, kedy vytvoril svoju doterajšiu rekordnú hodnotu 20 tisíc dolárov. Ak vás zaujíma viac, čítajte tu.

Priemerná hodnota BTC transakcií sa výrazne zvýšila

Portál Cointelegraph odvolávajúci sa na dáta analytických platforiem upozornil, že od júla tohto roku sa dramaticky zvýšila priemerná hodnota bitcoinových transakcií. Kým pred štyrmi mesiacmi bola priemerná hodnota BTC transakcie okolo 25 tisíc dolárov, 20. októbra už bol priemer na úrovni 151 tisíc dolárov, čo je nárast o viac než 500%. Podrobnejšie sme túto tému rozobrali v tomto článku.

Pompliano kritizuje FED a varuje pred dominanciou Číny v oblasti CBDC

Nedávne komentáre šéfa americkej centrálnej banky FED Jeromeho Powella k téme digitalizácie amerického dolára (CBDC) nahnevali spoluzakladateľa spoločnosti Morgan Creek Digital Anthonyho Pompliana, ktorý v poslednom období patrí medzi najvýraznejších propagátorov kryptomien na čele s Bitcoinom. Pompliana rozčúlilo, že téma digitálneho dolára nie je pre FED prioritou. Viac o jeho kritike sa dozviete tu.

Bahamy spustili prvú CBDC na svete

Centrálna banka Bahám oznámila, že oficiálne spustila projekt svojej digitálnej meny “Sand Dollar” (CBDC = Central bank digital currency). Podľa oficiálneho oznámenia je tak odvčerajška okamžite k dispozícii všetkým 393 000 obyvateľom tejto ostrovnej krajiny, čo zároveň znamená, že Bahamy sa stali prvou krajinou na svete, ktoré úspešne spojili projekt digitálnej meny kontrolovanej centrálnou bankou. Ďalšími krajinami, v ktorých je príchod takejto formy meny veľmi blízko sú Čína a Kambodža. V Číne, na ktorú sa v súvislosti s touto témou sústredí najväčšia pozornosť, práve prebieha pilotný projekt, v rámci ktorého testujú túto menu vybrané subjekty. Pokiaľ ide o bahamský Sand Dollar, jeho používanie je možné skrz aplikáciu elektronickej peňaženky, ktorá je schválená centrálnou bankou. (cointelegraph.com)

Šéf kontrolóra OCC: DeFi môže byť pre banky veľkou konkurenciou

Brian Brooks, ktorý je šéfom Amerického úradu pre kontrolu meny (OCC) povedal, že decentralizované financovanie prinesie služby, vďaka ktorým sa stane mnoho finančných služieb, ktoré ponúkajú banky, zastaralými. V rozhovore počas FC Fintech Week Brooks poznamenal: ,,Vidíme budúcnosť, v ktorej je decentralizácia pravdepodobne nezastaviteľnou silou. Decentralizované siete sú už z definície lacnejšie, rýchlejšie a odolnejšie než akýkoľvek druh centralizovanej štruktúry.“ Viac sa dočítate v tomto článku.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.

Čítať ďalej

Bitcoin

Priemerná hodnota BTC transakcií sa výrazne zvýšila, Ethereum dominuje v počtoch

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-ethereum

Portál Cointelegraph odvolávajúci sa na dáta analytických platforiem upozornil, že od júla tohto roku sa dramaticky zvýšila priemerná hodnota bitcoinových transakcií.

Kým pred štyrmi mesiacmi bola priemerná hodnota BTC transakcie okolo 25 tisíc dolárov, 20. októbra už bol priemer na úrovni 151 tisíc dolárov, čo je nárast o viac než 500%. Tieto dáta referovala spoločnosť BitInfoCharts.

Zaujímavé je, že priemerná hodnota transakcii Bitcoinu je v súčasnosti 190-krát vyššia, než priemerná hodnota transakcií dvojky trhu Ethereum, ktorá činí 793 USD.

Kým Bitcoin sa teda zdá sa využíva vo veľkej miere na transakcie veľkej finančnej hodnoty, Ethereum je používanejšie na bežnejšie transakcie. Potvrdzuje to aj nárast ich počtu. 10. augusta bol dokonca zaznamenaný 2-ročný rekord v podobe 1,29 milióna transakcií za deň, čo výrazne predbieha Bitcoin, na ktorého reťazci sa priemerne denne realizuje 300 až 350 tisíc transakcií.

Smerom do vzdialenejšej budúcnosti sa dá predpokladať, že na prvej vrstve Bitcoinu sa bude ralizovať čoraz menej transakcií a zároveň bude rásť ich hodnota. Väčšina menších transakcií sa presunie do riešení na druhých vrstvách ako je Lightning Network. Tento jav súvisí aj s tým, že každým ďalším halvingom (delením odmeny pre ťažiarov o polovicu) zarobia ťažiari skrz vyťažené BTC menej a tak aby prežili a pokračovali vo svojej činnosti budú musieť stúpať ich príjmy z transakčných poplatkov. Hoci ide o relatívne vzdialenú budúcnosť, trend, pri ktorom by sa znižoval počet vyťažených bitcoinov (čo je dopredu stanovené v kóde) v kombinácii s tým, že by nerástli príjmy ťažiarov z poplatkov za transakcie, by mohol byť pre Bitcoin katastrofálnym scenárom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Objemy obchodovania Bitcoinu dosahujú úrovne z roku 2017

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Po niekoľkých mesiacoch, kedy sa sústredila pozornosť kryptotrhu najmä na tokeny súvisiace s decentralizovaným financovaním (DeFi) si opäť pýta hlavnú pozornosť Bitcoin. Jeho objemy obchodovania dosiahli úroveň, ktorú sme naposledy videli ešte v roku 2017, kedy vytvoril svoju doterajšiu rekordnú hodnotu 20 tisíc dolárov.

Na grafe, ktorý prezentovala analytická platforma Skew môžete vidieť výrazný nárast dominancie obchodovania Bitcoinu v porovnaní s ostatnými poprednými altcoinami v priebehu posledných dní. Obdobie z konca roka 2017 je vidieť úplne vľavo.

Portál Cointelegraph vo svojom článku taktiež upozornil, že od úvodu roka sa zatiaľ viac darilo dvojke na trhu Ethereum, ktorá zatiaľ dosiahla v percentuálnom vyjadrení výraznejšie zisky. Teraz keď Bitcoin opäť prekročil cenu 12 tisíc dolárov a vstup do tohto odvetvia potvrdzujú firmy ako Microstrategy, Square či Stone Ridge, sa však môže začať sústrediť opäť väčšia pozornosť na “kráľa kryptomien”.

Graf: Výkonnosť Ethereum (žltá) vs. Bitcoin (biela) od úvodu roka

Prípadný prudký rast ceny Bitcoinu by mohol mať negatívny dopad na altcoinový trh, čo sa neraz ukázalo aj v minulosti, kedy altcoiny v pare s BTC zaznamenali pri prudších pohyboch BTC výrazné straty. Altcoinom sa totiž zväčša darí skôr v období, kedy ide BTC “do strany”, alebo stúpa len miernym tempom. ,,Keď ide Bitcoin hore svižným tempom, pre altcoiny to nie je dobrá, ale zlá správa,” uviedol CEO Theee Arrows Capital Su Zhu.

Výrazný nárast obchodovania BTC potvrdili aj dáta z burzy Huobi, na ktoré upozornila analytická firma Skew. V priebehu predošlých 24 hodín tvorilo obchodovanie s BTC až 54% všetkých obchodov. Zanedbateľné číslo to nie je hlavne z dôvodu, že Huobi patrí medzi najväčších držiteľov BTC. Podľa aktuálnych informácii má pod kontrolou až 1,1% všetkých BTC, ktoré sú v obehu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Milión dolárov za Bitcoin? Čo naznačujú on-chain údaje a je BTC odolnejší než v minulosti?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Kryptonovinky

YouTube kanál Zaujalo ma sa vo svojom tradičnom utorňajšom videu o kryptomenách venoval mnohým zaujímavým témam, ktoré sme v priebehu posledných dní zhrnuli aj na našom webe kryptonovinky.sk. Pozrite sa, čo naznačujú v prípade Bitcoinu on-chain dáta, či vypočujte si, aký má názor na budúcu cenu Bitcoinu známy investor Raoul Pal. Dozviete sa taktiež novinky o Ethereum, Cardano či o tom, v akom štúdiu adopcie kryptomien sme podľa nedávneho prieskumu, ktorý sa konal v 10 krajinách sveta.

Obzvlášť nováčikom odporúčame taktiež toto video:

Čítať ďalej

Bitcoin

Recenzia kryptozmenáreň Finex.cz: Rýchly spôsob ako nakúpiť obľúbené kryptomeny

Avatar

Článok

zo dňa

od

Finex-cz-recenzia

Na československom trhu sa v roku 2020 objavila nová kryptomenová zmenáreň Finex.cz spadajúca pod portál Finex.cz, ktorý dozaista pozná nejeden čitateľ zaujímajúci sa o investovanie. V tejto recenzii sme sa pozreli na príležitosti, ktoré ponúka kryptomenovým nadšencom.

“Jednoduchosť“ – to je slovo, ktoré azda najlepšie vyzdvihuje túto novú zmenáreň. Jej používanie pri nákupe a predaji kryptomien je totiž mimoriadne jednoduché a aj relatívne rýchle. Poteší najmä zákazníkov z Českej republiky, no pohodlným spôsobom môžu zmenáreň využiť aj zákazníci zo Slovenska.

Kryptomeny v ponuke

Zmenáreň Finex.cz aktuálne poskytuje možnosť kúpy kryptomien Bitcoin, Litecoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Cardano, Chainlink Tron. Len v prípade Bitcoinu je však možné realizovať kúpu aj bankovým prevodom a to skrz prevod českej koruny. V prípade ostatných kryptomien je možné realizovať kúpu len platobnú kartu a to v troch menách – KČ, EUR a USD.

Nákup platobnými kartami VISA a Mastercard je obľúbený pre rýchlosť realizácie. Zmenáreň totiž tvrdí, že dokáže celý proces nákupu kartou realizovať v priebehu 30 až 60 minút (od platby po doručenie kryptomien) a to aj cez víkendy. V prípade bankového prevodu treba počkať, kým sa peniaze prevedú, čo môže trvať aj 24 hodín. Zmenáreň FINEX preto odporúča použiť banky, ktoré umožňujú rýchle transakcie (napr. Equa bank či AirBank).

V prípade predaja kryptomien ponúkala zmenáreň Finex.cz v čase písania tejto recenzie len možnosť predaja Bitcoinu. Ak teda vlastníte iné kryptomeny a chcete ich zameniť do fiatových peňazí práve cez túto platformu, najprv si ich musíte na inej burze (napr. Binance) zameniť za Bitcoin (BTC) a až následne BTC poslať na zmenáreň Finex, ktorá vás vyplatí v českých korunách.

Priebeh nákupu

Nakúpiť kryptomeny cez zmenáreň Finex.cz je ľahké a intuitívne. V prvom kroku si treba zvoliť možnosť, akým danú kryptomenu kúpite – čiže buď skrz bankový prevod alebo platbou kartou.

Finex.cz nákup kartou

Ako bolo spomínane už vyššie, pri nákupe bankovým prevodom je aktuálne možné kúpiť len Bitcoin. Následne užívateľ klikne na “pokračovať k platbe“ a vyplní:

  • Čiastku, za ktorú chce kryptomenu kúpiť (v CZK, EUR či USD)
  • Množstvo danej kryptomeny, ktoré chce kúpiť
  • Emailovú adresu
  • Adresu peňaženky – upozorňujeme, že treba uviesť správnu adresu. Ak kupujete bitcoin, musí to byť peňaženka určená pre bitcoin
  • Potvrdiť súhlas s obchodnými podmienkami a spracovaním osobných údajov

Finex nákup kryptomien

Malá poznámka: Zrejme ste z procesu nákupu pochopili, že táto zmenáreň vám neponúka možnosť držania kryptomien za vás. My to však kvitujeme, pretože radi odporúčame držanie kryptomien na vlastných peňaženkách, ku ktorým disponujete privátnym kľúčom (seedom).

Následne je zákazník presmerovaný na platobnú bránu, cez ktorú potvrdí nákup v prípade nákupu kartou, alebo na stránku s informáciami, kde a ako treba previesť peniaze v prípade nákupu bankovým prevodom. Po úspešnej platbe pri platbe kartou bude presmerovaný naspäť na stránku burzy a do niekoľkých minút by mu mala byť daná kryptomena odoslaná na adresu peňaženky, ktorú ste uviedli v predchádzajúcom kroku. V prípade bankového prevodu musíte počkať, kým platbu vysporiadajú banky.

Poznámka: Je možné, že počas platby budete vyzvaný k tomu, aby ste overili vašu identitu. Pri vyšších čiastkach zákony o boji proti praniu špinavých peňazí totiž vyžadujú od búrz údaje o zákazníkoch na základe štandardov KYC (poznaj svojho klienta).

Poplatky

Zmenáreň FINEX uvádza, že poplatky sú zarátané priamo v nákupnej cene danej kryptomeny a sú v rádoch niekoľkých percent. Pre lepšiu ilustráciu toho, koľko zaplatíte danej zmenárni si overte aktuálnu cenu danej kryptomeny.

V čase písania tejto recenzie Finex uvádzal takéto poplatky:

  • Pri platbe prevodom 2,5% + 100 KČ určených na úhradu poplatkov v bitcoinovej sieti pre rýchlu realizáciu transakcie
  • Pri platbe kartou v CZK 7%
  • Pri platbe kartou v EUR 4,5%
  • Pri platbe kartou v USD 4,9%
  • Pri predaji za CZK 2,2%

Záver

Zmenáreň FINEX.cz nás oslovila pre jednoduché užívateľské prostredie a relatívne zaujímavú ponuku kryptomien vrátane tých, ktorým pripisujeme zaujímavú dlhodobú perspektívu. Na česko-slovenskom trhu má potenciál zaradiť sa medzi najobľúbenejšie. Dobrému menu zmenárne prispieva obľúbenosť samotného portálu FINEX, ktorý sa začal intenzívne venovať téme kryptomien už v roku 2017.

Čítať ďalej

Bitcoin

Prieskum: Sme stále na začiatku, skúsenosť s Bitcoinom má len 7% Američanov

Avatar

Článok

zo dňa

od

prieskum

Spoločnosť Statista zverejnila prieskum, podľa ktorého použilo Bitcoin doposiaľ len zhruba 7 percent Američanov. Suverénnym lídrom tohto rebríčka sa stali obyvatelia Nigérie, u ktorých má skúsenosť s používaním najznámejšej kryptomeny až 32% populácie.

Na druhom mieste rebríčka sa umiestnil Vietnam (21%) a prvú trojku uzatvára Juhoafrická republika (17%). Nasledujú Turecko, Peru, Španielsko, Čína, USA, Nemecko a Japonsko. Spoločnosť Statista v rámci prieskumu v každej z týchto krajín oslovila od 1000 do 4000 respondentov.

Dan Tapiero firmy 10T holdings na margo týchto výsledkov poznamenal, že Bitcoin je jednoznačne stále vo fáze akéhosi “novorodenca”. ,,Stále sme ešte vo veľmi skorej fáze Bitcoinu. Sme niekde v období narodenia nového globálneho finančného aktíva.”

Mnoho fanúšikov Bitcoinu verí, že táto kryptomena má potenciál stať sa akýmsi novodobým digitálnym zlatom. Tržná kapitalizácia fyzického zlata je viac než 30-násobne vyššia, čo znamená, že Bitcoin má v prípade naplnenia tejto tézy ešte obrovskú perspektívu ďalšieho rastu. Vzhľadom na to, že ho podľa tohto prieskumu naďalej pozná len relatívne malá skupina ľudí, javí sa byť toto obdobie ešte stále vhodným na dobrú investíciu.

Hoci podľa našej redakcie má Bitcoin mnohé predpoklady na to, aby sa stal v budúcnosti digitálnym zlatom a mohol mu konkurovať aj v cenovej kapitalizácii, upozorňujeme, že nikto nepozná budúcnosť. Aj preto buďte pri svojich investíciách naďalej opatrní a svoje investície robte až po dôkladnej analýze.

Ak patríte medzi nováčikov, riaďte sa aj týmito radami YouTube kanálu Zaujalo ma:

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Mení sa vyspelosť Bitcoinu? Už s ním hocičo len tak nezatrasie

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin sila

Správ, ktoré mohli negatívne ovplyvniť cenu bitcoinu, bolo v priebehu posledných týždňov naozaj mnoho. No nič také sa nestalo a Bitcoin naďalej prejavuje náznaky toho, že je pripravený pokračovať vo svojom cenovom raste. Upozornila na to spoločnosť Coinshares.

Medzi faktory, ktoré mohli mať na cenu Bitcoinu negatívny vplyv, patria predovšetkým správy o hacku burzy KuCoin, o razii voči vedeniu poprednej burze BitMEX zo strany dvoch amerických orgánov (FBI a CFTC), o tom ako regulátor vo Veľkej Británii FCA podnikol kroky k zákazu kryptoderivátov či vyjadrenie Donalda Trumpa, ktorý odložil všetky prípadné finančné stimuly súvisiace s dopadmi pandémie koronavírusu a s podporou pre trápiace sa americké podniky až na povolebné obdobie.

Kým Bitcoin v minulosti prejavoval znaky toho, že je veľmi náchylný na každú negatívnu správu, teraz takpovediac stojí pevne na oboch nohách. ,,Vyplýva mi z toho, že držitelia bitcoinu nie sú vôbec nervózni. Preto mením moje krátkodobé očakávania z neutrálnych na pozitívne,” skonštatoval na margo týchto udalostí výkonný predseda firmy CoinShares Danny Masters.

,,Počas 30 rokov obchodovania bolo mojim hlavným pravidlom konať, keď sa správy neodzrkadlia na cene daného aktíva. Keďže som bol pritom ako bola hacknutú burza MtGox, ako Bitcoin zakázali v Číne, ako hackli Bitfinex a pri ďalších iných príbehoch tohto rozvíjajúceho sa trhu, ktoré ovplyvnili históriu Bitcoinu, bol som veľmi prekvapený z toho, že teraz v prípade správ najmä v súvislosti s BitMEX-om nedošlo k žiadnemu výraznému negatívnemu pohybu,” doplnil.

Tento fakt nesporne podporuje tézu, že z Bitcoinu sa stáva čoraz váženejšie a vyzretejšie aktívum. Nepochybne tomu prispievajú aj správy o rastúcom záujme inštitucionálnych investorov, čo potvrdili aj nedávne akvizície Microstrategy, Square či naposledy Stone Ridge.

,,Myslím si, že tieto kroky (spomínaných firiem) sú iba začiatkom stratégie diverzifikácie pokladnice, ktorá prebehne u mnohých technologických a platobných spoločnosti po celom svete,” uviedol Masters, ktorý sa tak pridal k ďalším investorom očakávajúcim, že firmy začnú prilievať do Bitcoinu čoraz viac peňazí.

My dopĺňame, že posledným externým fundamentom, ktorá výrazne zamával s cenou bitcoinu, bolo vypuknutie pandémie koronavírusu v marci 2020. Vtedy sa prepadol akciový trh a Bitcoin je ho správanie takmer dokonale kopíroval. Obom trhom sa však od oného dátumu zatiaľ darí.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Dôležité on-chain fundamenty Bitcoinu: Na čo upozorňuje Willy Woo?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Willy Woo

Analytická spoločnosť Glassnode informovala, že aktuálne sa nachádza 100 a viac bitcoinov na minimálne 16 170 adresách, čo znamená dosiahnutie nového sedemmesačného maxima.

Rovnaká firma taktiež informovala, že počet adries, na ktorý sa nachádzajú nejaké satoshis, dosiahol v pondelok historické maximum 31 908 344.

Ak ide o počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 0.01 BTC, aktuálne ich je viac ako 8 619 813, čo je taktiež nový absolútny rekord.

Zaujímavým údajom je taktiež metrika aktivity bitcoinov, ktoré sa pohli naposledy pred 3 až 5 rokmi. Táto metrika dosiahla dnes svoj 23-mesačný rekord, keďže v spomínanom časovom rámci došlo k pohybu 1 802 836 BTC. Pre ilustráciu, doterajší rekord tejto metriky s datuje k 1. júlu 2017, kedy stál Bitcoin $2 400. V tom čase išlo o viac ako 3 100 000 BTC.

Tieto údaje vyzerajú byť na prvý pohľad pre Bitcoin býčie, pretože naznačujú trend rastúceho záujmu o držanie tejto kryptomeny v kombinácii s tým, že dlhodobí hodleri naďalej držia svoje bitcoiny a neplánujú ich predať.

O čosi menej pozitívne však vyzerá pohľad na ďalší graf Glassnode, na ktorý upozornil populárny trader Willy Woo. Jeho názov je Coin Dormancy, a podľa Wooa naznačuje, že “staré ruky” pristupujú k predaju, lebo sa domnievajú, že Bitcoin dosiahol svoj súčasný cenový strop.

Keď Coin Dormancy (“indikátor spánku“) rastie, znamená to, že mince, ktoré boli prevedené v daný deň, boli v priemere držané dlhšiu dobu. Inak povedané, že sa vracajú do obehu bitcoiny, ktoré sa predtým dlhší čas nehýbali. Naopak nízky indikátor spánku (low dormancy) znamená, že mince, ktoré sa premiestňovali neboli predtým držané dlhší čas.

Podľa Wooa sa na základe tohto indikátoru, ktorý v súčasnosti pri 90-dňovom kĺzavom priemere rastie, do obehu vracajú bitcoiny, ktoré držali hodleri a pri pohľad na graf Glassnode sa domnieva, že ide práve o tých hráčov, ktorí úspešne predávali bitcoiny pre predchádzajúcich trhových stropoch. To podľa neho môže naznačovať možnosť obrátenia trendu, teda že títo hráči majú dojem, že sa Bitcoin ocitol na svojom súčasnom tope a dôjde k poklesu ceny.

Sám Woo však na grafe vyznačil obdobia, kedy by bolo riadenie sa touto metrikou správnym rozhodnutím a teda dobrou voľbou BTC predať. Stalo sa tak v 6 z posledných 8 prípadov, no práve v posledných dvoch by to dobrou voľbou nebolo a obe sa týkajú nového cyklu po predchádzajúcom ALL-TIME-HIGH 20 tisíc dolárov.

V diskusii pod jeho príspevkom však niektorí analytici ponúkajú vlastné vysvetlenie. Domnievajú sa, že k presunom bitcoinov, ktoré sa predtým dlhšie nepremiestňovali, môže v súčasnosti dochádzať napríklad aj z dôvodu, že sa veľa BTC prevádza skrz WrappedBTC na Ethereum, aby mohli ich majitelia využívať príležitosti, ktoré ponúka trh s DeFi. Ak je tento predpoklad správny, nedochádza ak predaju BTC, ale len jeho dočasnému zameneniu za wBTC (1 BTC = 1 wBTC), čo by nemalo mať negatívny vplyv na Bitcoin.

Phil Bonelo zas upozornil Willyho Wooa, že aktivita na sieti je stále relatívne nízka a približne 64% bitcoinov, ktoré sú v obehu, sa stále nepresunulo.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Analýzy

Analýza Bitcoinu (19.10.): Konsolidácia Bitcoinu už čoskoro skončí

Avatar

Článok

zo dňa

Analýza Bitcoin

Kryptonovinky na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prinášajú pravidelné aktualizácie k Bitcoinu. Dnes sa na kráľa kryptomien pozrel Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Je zajímavé, jak funguje korelace bitcoinu, zlata s indexy. Jsou dny, kdy vidíme, že korelační beta koeficient se přibližuje jedné, a naopak dny, kdy se nůžky solidně rozevírají. Aktuálně všechna globální aktiva jsou ve volatilní korekci a všichni čekají, buď na nové high, nebo hlubokou korekci.

BTC/USD

Rozhodl jsem se nakreslit tři varianty pohybu BTC a dát jim svůj komentář a pravděpodobnost, abyste se dokázali na tyto scénáře ve svých strategiích dostatečně připravit.

Analýza bitcoinu

Analýza bitcoinu

Scénář A: Růstový uptrendový kanál by měl zrychlit a udělat finální pohyb přes kanál až do rezistence 12 000 USD. Bohužel této strategii chybí dostatečné růstové objemy, avšak víme, že velcí hráči to umí uspat a z ničeho nic pak vystřelit nahoru. Z této konsolidace může přijít prudký pohyb nahoru. (50 %)

Scénář B: Tomu říkám, když nás budou chtít velcí hráči podělat a shodí cenu pod support, kde všichni se budou hrozit, že bitcoin vypadne z růstového kanálu. Následně to vypálí zpět nad rezistenci a bude se pokračovat v uptrendovém kanále. Za mě je toto až moc hezký scénář, aby nastal. (20 %)

Scénář C: Bitcoin support neudrží a ten se stane rezistencí, která posune bitcoin na ceny kolem 10 400 USD a následně přijde změna primárního trendu s pohybem pod 9 000 USD. Tato situace by nastala s globálním problémem, kde by i indexy letěly dolů. Všeobecně spekulovat nad změnou primárního trendu je náročné. (30 %)

Dominance bitcoinu

Analýza dominance bitcoinu

Analýza dominance bitcoinu

K tomu není asi, co dodat. Očekávám výstřel dominance bitcoinu k 63 %.

Zlato

Na grafu jsem vyznačil dva invalidační levely, které by vám měly říct, jak se zachovat. Pokud prorazíme zelenou linii, tak prorazíme rezistenci a zlato se vrátí na stabilizovaný bod kontroly 1 950 USD, kde se připraví širokou konsolidaci s úprkem na nové maximum. Pokud prorazíme červenou, tak bude pokračovat korekce na zlatě. Osobně nevím, přijde mi to 50/50.

Analýza zlata

Analýza zlata

Nasdaq

Další napínavá situace, neboť uptrendový kanál má dost strmý úhel růstu. Každopádně i přes to očekávám nové high na Nasdaqu, protože shortové objemy nemají takovou sílu, abychom si řekli, že je to razantní odmítnutí ceny. V této situaci to zatím opravdu vypadá na výstřel indexů. Hlídat si uptrendový kanál, který by měl vygradovat.

Analýza Nasdaqu

Analýza Nasdaqu

Závěr analýzy

Pokud zapojíte selský rozum, tak pravděpodobně indexy vytvoří nové maximum, to by mělo podpořit krátkodobě i bitcoin s dalším růstem. Zlato stále čerpá z globální situace a rostoucí meziroční inflace, takže by mohl růst taky přijít, ale zde si už nejsem tak jistý, hlavně kvůli očekávanému sražení inflace v roce 2021 a spekulanti to ví.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-