Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rozhovor o Paralelnej Polis: Naším cieľom je zvýšenie osobnej slobody

Avatar

Článok

zo dňa

matuska-paralelna-polis

Bratislava a Praha sa môžu pochváliť ostrovmi slobody, technológie, decentralizácie a kryptomien – takzvanými Palelnými Polis. My sme sa o tom, čo to vlastne je a ako Paralelná Polis pomáha ľudom oslobodiť sa od závislosti na štáte, rozprávali so spoluzakladateľom slovenskej pobočky Dušanom Matuškom.  

Prvé, čo ma zaujalo, keď som sa prvýkrát dopočul o Paralelnej Polis, bolo, že s a u vás dá platiť len kryptomenami. Ktoré to sú?

Veru tak, shitcoiny ako eurá neberieme (úsmev). U nás je to Bitcoin, Litecoin, ZCash, Monero a Dash. Všetkými týmito kryptomenami sa dá u nás zaplatiť. Bitcoinom dokonca aj cez Lightning network. Chalani z Cryptodiggers teraz budú spúšťať vo svojich automatoch aj nákup Etherea a BCH a pravdepodobne po čase sa nimi u nás bude dať platiť tiež.

paralelna-polis-2foto: Paralelná Polis

Nastalo v súvislosti s touto skutočnosťou u vás nejaká úsmevná príhoda? Stane sa, že k vám príde nejaký pár, objedná si kávu a neskôr zistí, že za ňu nevie zaplatiť?

Takéto prípady sa stávajú, ale v podstate už minimálne. My keď vidíme na tom danom človeku, že je to nováčik, vždy ho vopred informujeme, že sa dá platiť len kryptomenami. On sa občas tvári, že nechápe, ale náš personál, barista, alebo niekto z nás, kto je aktuálne v Polis, mu vždy rád pomôže založiť si peňaženku a nakúpiť krypto. Takže je to už bežná vec. Áno, ľudia chodia okolo, pozerajú, čo to tu je … napríklad keď je večer prednáška prídu dnu a zisťujú… ale také prípady, že zistia, že sa dá  platiť len kryptomenami, až keď si objednajú kávu, to sa už nestáva.

Vo vašich videách o Polis sa viackrát spomína, že máte výbornú kávu. Čo okrem nej si môže zákazník objednať? Čo by si odporučil ty?

Vždy sa zákazníka najprv pýtame, či chce niečo studené, alebo teplé. Z letných drinkov robíme napríklad vlastné fermentované limonády ako napríklad kombucha alebo takzvaný tibicos. Kombuchu možno mnohí poznajú. Je to huba, ktorá fermentuje čierny čaj na veľmi chutný nápoj. Tibicos je takzvaný japonský vodný kefír, ktorý potrebuje vodu, cukor a ovocie a za dva dni vyfermentuje nápoj, ktorý je plný probiotík a vitamínov. Taktiež máme Espresso Tonic, ktoré ja osobne zbožňujem – je to káva s tonicom na chladný spôsob – proste bomba vec. Toto sú letné drinky.

Z tých horúcich veci máme bulletproof kávu, ktorú možno mnohí poznajú vďaka Power Coffee a vďaka firme Powerlogy. Robíme ju priamo u nás. Je to vlastne káva s maslom a MCT olejom, prípadne so škoricou, ktorá ti predlžuje účinok kofeínu a môže nahradiť aj raňajky. Máme tu takzvané adaptogénne huby – to sú hubové čaje, nápoje v prášku. Ponúkame štyri druhy: Cordyceps na fyzický výkon, Lion’s mane na mentálny výkon, Chaga, ktorá je najsilnejším antivirotikom v prírode a je veľmi dobrá na imunitu a  energizovanie organizmu a potom tu máme Reishi – to je dobrá vec na upokojenie pred spánkom. Takže máme tu kopu zaujímavých vecí.

Paralelna Polis
foto: Paralelná Polis

A alkoholické nápoje?

Máme pivká, ale iba fľaškové a výberové. Rôzne tzv. Craftbeers. Máme napríklad pivá z Liberlandu. Liberland je najmladšia krajina na svete, ktorá sa nachádza medzi Srbskom a Chorvátskom. Jedného dňa tam prišiel Čech Vít Jedlička, ktorý povedal, že táto zem bude Liberland, lebo nikomu nepatrila. Od nich máme ich brandové pivo. Nerobí sa priamo v Liberlande, robí sa v Čechách, ale nosí názov “Liberbeer“.

paralelna-polis-3
foto: Paralelná Polis

Predávate aj nejaké kryptomenové suveníry? Tričká s logami BTC, hardvérové peňaženky a podobne?

Áno, máme tu merchový corner, kde máme naše Polis tričká a mikiny. Taktiež rôzne knižky o bitcoine alebo rakúskej ekonómii. Predávame tu aj hardvérové peňaženky Trezor, ponúkame veľké bitcoinové magnetky, ktoré si môžete dať na auto alebo na chladničku. Predávame tiež takzvaný Privacy Kit, ktorý  sa skladá z vecí ako anonymizačná rúška na tvár, alebo Cardphone – tlačidlový telefón za pár dolárov. Máme tu Muse– zariadenie, ktoré ti meria mozgové vlny. Takže ide hlavne o netradičné veci, ktoré sa týkajú najmä kryptomien, slobody a technológií.

paralelna-polis-bankomat
foto: Paralelná Polis

Keď k vám príde začiatočník s tým, že potrebuje vysvetliť ako si má vytvoriť peňaženku, kúpiť prvý bitcoin  či litecoin, pomôže mu s tým personál, alebo sa musí spoľahnúť, že tam nájde ochotnú osobu, ktorá mu podá pomocnú ruku?

Každý barista, ktorý má zmenu, dokáže pomôcť práve s tými základnými vecami, ako je založenie peňaženky, zápis seedu, nákup krypta, takže vždy je tu niekto. Ale častokrát, keď tu máme plnšie a je tu aj niekto z nás, radšej sa mu povenujeme my, aby si barista mohol riešiť svoje veci a obsluhoval hostí.

Minulý týždeň sme na kryptonovinkách publikovali tlačovú správu o Aeternity konferencii v českej Paralelnej polis. Stoja za českou a slovenskou Polis tí istí ľudia?

Keďže sme v kryptomenách, slovenská Polis je dá sa povedať fork českej Polis. My nemáme, respektíve nepotrebujeme žiadnu licenciu na to, aby sme mohli fungovať s tým istým modelom.  Proste prispôsobujeme aktivity na slovenský trh, ale misia zostáva rovnaká – práve edukácia ľudí v týchto technológiách, v tom ako môžeme fungovať ako paralelná spoločnosť. Zakladatelia českej Polis, ktorými boli zo slovenskej strany Pavol Lupták a Juraj Bednár, sú samozrejme  aj zakladatelia slovenskej. Na Slovensku je nás viac spoluzakladateľov, ale chalani iniciovali myšlienku “poďme to urobiť aj na Slovensku v Bratislave“, pretože do Čiech chodia menej. Zdieľame si nejaké know how, navštevujeme sa, sharujeme dobré „good case practicies”. Ale nemáme regulácie, že musíme robiť to isté v oboch Polis. Čiže v tomto smere sme dá sa povedať slobodní a adaptujeme sa.

Môžeš popísať tvoju úlohu v Polis?

Ja som takzvaný koordinátor inštitútu kryptoanarchie. To je časť Polis, kde robíme prednášky, čiže edukačnú časť. Ja mám na starosti, aby fičali eventy, aby sme mali dosť koordinátorov podujatí, zabezpečenú grafiku, promo, témy, zastrešujem často priamo koordináciu na mieste eventu.

dusan-matuska-paralelna-polis

Dušan Matuška

Snaha o odlúčenie sa od štátu, zapojenie sa do nezávislej spoločnosti, ochrana individuálnej slobody. Tieto základné tézy som si odpísal z webu Paralelnej Polis. Toto zjavne nie je len o kryptomenách. Môžeš mi popísať, ako sa snažíte v rámci Polis dosiahnuť tieto ciele?

Chceme robiť našu edukačnú aktivitu takým smerom, aby človek pochopil, že častokrát nepotrebuje štát na to, aby vyriešil nejaké veci, ale existujú mechanizmy, aj v rámci práva a financií (ako kryptomeny), ktoré fungujú paralelne so štátom a nevyžadujú jeho interakciu. Zámerom je ukázať ľuďom, že sa to dá riešiť aj inak a že na to, aby sme boli slobodnou spoločnosťou, je nutné, aby sa tolerovali aj takéto paralelné spoločnosti a komunity.

Myšlienka za tým všetkým pochádza z 80. rokov od československého disidenta menom Václav Benda. On v dobe, kedy bol silný komunizmus, povedal, že je zbytočné bojovať so štátom, ktorý má neobmedzené prostriedky, ale že treba veci, ktoré chceme vyriešiť, riešiť paralelne. Oni napríklad vzdelávali svoje deti doma, dávali im alternatívnu výchovu… jednoducho riešili mnoho vecí, ktoré im nevyhovovali, práve takým paralelným aktivizmom. Nespoliehali sa na štát. Takže toto je náš zámer, pretože dnes sa zvyšuje miera finančnej totality, alebo kontroly, štáty tlačia na odstránenie “cashu“ a my im chceme ukázať, že sa dá voči tomu brániť. Ukázať im, že sa dajú používať aj neštátne peniaze. Že si môžu zabezpečiť šifrovanú komunikáciu. Čiže môžu dosiahnuť zvýšenie osobnej slobody. A to je misia Paralelnej Polis.

VIDEO: Otvorenie Parlalelnej Polis v Bratislave

Posledná otázka. Bavili sme sa o tom, že v Polis organizujete rôzne podujatia. Radi by sme o nich informovali aj na kryptonovinkách. Čo zaujímavé čaká ľudí v septembri?

V septembri budeme mať event o podujatí s názvom Burning man. Možno mnohí o ňom už počuli. Je to veľmi netradičný festival, ktorý sa koná v Nevadskej púšti. Členovia Polis už na ňom boli. Ide o podujatie, na ktorom sa napríklad nedá platiť. Neexistuje tam finančný systém. Všetko ide za barter.

Budeme mať prednášku o aj tzv. deep fakes a syntetických médiách. Možno ľudia postrehli teraz to video, kde jeden Slovák pozmenil tvár vo videu na Toma Cruisa. Budeme mať prednášku o tom, ako to funguje a čo to môže priniesť.

Budeme mať aj prednášku o hydropónii a aquapónii – čo je také paralelné záhradkárčenie, respektíve paralelná agrikultúra. Aj tu v Petržalke máme  indoor farming cez Aquapóniu – chceme, aby ľudia pochopili, o čo ide a aké to má výhody. Budeme neskôr robiť aj workshopy na tuto tému. Ľudia sa naučia, ako si môžu urobiť vlastnú hydroponickú zostavu – ako si pestovať bylinky alebo aj nejakú zeleninu.

Eventov je samozrejme viac a preto určite sledujte náš FB alebo web Paralelnej Polis.

Kde nájdete Paralelnú Polis?

Paralelná Polis na Slovensku:
Kominárska 3/C
831 04 Bratislava

Paralelní Polis v ČR: 
Dělnická 43
Praha 7

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Krypto správy dňa (22.11.): Obrovský pád Bitcoinu, hoax o Binance a zosmiešnená Libra

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom od úvodu roka opäť rastú a nás zaujíma, čo nové sa udialo v tomto segmente za posledný deň. Prinášame vám tradičný súhrn dňa.

Bitcoin padol k $7000. Môžu za to zlé správy z Číny?

Portál Cointelegraph tvrdí, že dnešný výrazný prepad ceny Bitcoinu môže súvisieť s novými negatívnymi správami z Číny. Tá plánuje prísne a razantné kroky voči všetkým platformám, ktoré budú chcieť ponúkať možnosť obchodovania kryptomien na jej území. Zdá sa, že postupy budú ešte prísnejšie, než dodnes. Viac sa dočítate tu.

Bitcoin padol na $7000. Môžu za to zlé správy z Číny?

Peter Schiff: Bitcoin mieri na 1000 dolárov

V deň, kedy sa cena Bitcoinu prepadla o hrozivých 10%, prichádza známy propagátor investícii do zlata a bitcoinový skeptik Peter Schiff so šokujúcou predpoveďou. Investičný veterán, ktorý je známy svojim negatívnym názorom na Bitcoin, u ktorého spochybňuje argumenty tvrdiace, že je digitálnym zlatom, publikoval na Twitteri ešte pred prepadom ceny status, v ktorom vyhlásil, že Bitcoin má namierené k cene 1000 dolárov. ,,Pohľad na graf naozaj nevyzerá dobre a nevyzerá to o nič lepšie ani z dlhodobého hľadiska,” skonštatoval. (cointelegraph.com)

Bakkt spúšťa Bitcoin futures vysporiadané v dolároch

Platforma Bakkt, za ktorou stojí konglomerát Intercontinental Exchange (ICE) prevádzkujúci najväčšiu burzu cenných papierov newyorskú NYSE, spústí 9. decembra novú službu pre obchodovanie bitcoinov. Tentokrát ide o Bitcoin futures kontrakty vysporiadané v dolároch, čiže rovnaký produkt, aký ponúka už od roka 2017 chicagská burya CME. Táto informácia sa stretla s rozporuplnými reakciami kryptokomunity. Kým inštitucionálni investori môžu túto formu obchodovania oceniť, pre obhajcov Bitcoinu bol Bakkt populárny najmä z dôvodu, že ako prvý začal od septembra ponúkať Bitcoin Futures viazané na reálne bitcoiny. Tie sú na Bakkt čoraz populárnejšie a preto je otázne, ako sa tento trend zmení zavedením klasických Bitcoin futures. (cointelegraph.com)

Internetom sa šíril hoax o razii v kanceláriách Binance

Internetom sa začali šíriť znepokojivé informácie, podľa ktorých čínske úrady realizovali raziu v pobočkách burzy Binance v Číne. Ako sa však ukázalo, podľa všetkého išlo len o haax. Hovorca burzy Binance v prvom rade poukázal na to, že Binance v Číne ani žiadnu pobočku a pracovisko nemá. ,,Tím Binance pracuje ako globálne hnutie ľudí, ktorí pracujú decentralizované, nech sú kdekoľvek na svete. Binance nemá žiadne kancelárie v Šanghaji alebo v Číne, takže nemá zmysel, aby polícia vpadla do akejkoľvek kancelárie a zatvorila ju,” vyhlásil a dodal: ,,Odporúčame našim priateľom z médií, aby si overili, či sú ich informácie správne, skôr než ich publikujú.” Hoci to vyzerá tak, že táto správa bola nepravdivá, sama o sebe dozaista prispela k napätiu na trhu s kryptomenami, ktorý zažíva veľmi turbulentný týždeň. (cointelegraph.com)

CEO R3 zosmiešnil spôsob, akým Facebook predstavil Libru

Generálny riaditeľ blockchain firmy R3 zosmiešnil spôsob, akým Facebook pristúpil k prezentácii svojej plánovanej kryptomeny Libra, ktorá sa v posledných mesiacoch “teší” obrovskej kritike a tlaku zo strany regulátorov. David Rutter počas konferencie v Londýne doslova povedal, že spôsob, akým Facebook predstavil Libru bol výnimočne smiešny, hlúpy a naivný a upozornil, že Facebook vôbec nepochopil, ako systém funguje. Rutter teda podporil čoraz populárnejší názor, že  Facebook ani zďaleka nerátal s tým, že by sa mohol stretnúť s takou nevôľou zo strany vlád a zákonodarcov a jednoducho konal mimoriadne unáhlene. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin padol na $7000. Môžu za to zlé správy z Číny?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Čína

Cena Bitcoinu sa dnes prepadla o hrozivých 10 percent, pričom aktuálne v čase písania článku sa obchoduje len za niečo vyše 7000 dolárov.

Portál Cointelegraph vo svojom článku uvádza, že tento silný prepad hodnoty najznámejšej kryptomeny môže súvisieť s novými správami z Číny. Jej Centrálna banka (PBoC) totiž oznámila novú vlnu právnych krokov voči burzám, ktorým sa doteraz napriek zákazu podarilo ponúkať na území Číny možnosť obchodovania s kryptomenami, alebo opäť zvažujú spustenie svojich služieb.

Ako sme už písali na našom webe niekoľkokrát, skutočnosť, že Čína sa stavia pozitívne k technológii blockchain, nemusí mať zďaleka pozitívny dopad na samotnú cenu kryptomien na čele s Bitcoinom. Komunistická Čína by logicky šla sama proti sebe, keby chcela podporovať decentralizované peniaze.

Nedávno sme písali o tom, že špekulácia, ktorá sa šírila internetom tvrdiaca, že Čína zruší zákaz prevádzok kryptoburz na svojom území, bol len hoax. Nuž a dnes sa ukazuje, že Čína bude ešte prísnejšia, než doposiaľ. Zo strany jej predstaviteľov idú vyhlásenia o okamžitej likvidácii akýchkoľvek pokusov o spustenie platforiem na obchodovanie kryptomien.

,,Investori by mali byť opatrní, aby nemiechali technológiu blockchain s virtuálnymi menami,” znie jasný odkaz z Číny.

Ciele PBoC sú tri…

Čína sa údajne sústredí na celkovo 39 búrz, ktorým chce definitívne zmariť prístup na čínsky trh. Ciele PBoC sú tri:

  • Zamedzenie poskytovania služieb obchodovania s kryptomenami alebo otvárania nových miest pre obchodovanie s kryptomenami priamo v Číne
  • Zamedzenie vytvárania kanálov pre zahraničné burzy s virtuálnymi menami
  • Predávanie tokenov pod rôznými názvami, získavanie prostriedkov pre investorov alebo virtuálne meny ako sú Bitcoin či Ethereum

Hoci je predčasné hodnotiť dlhodobejší dopad týchto vyhlásení na celý trh, na prvý pohľad z nich možno usúdiť, že cieľom Číny je definitívne zamedziť akejkoľvek možnosti jej obyvateľov obchodovať s kryptomenami. Hoci obmedzenia existovali aj doteraz, slučka bude čoskoro zrejme utiahnutá ešte viac a to samozrejme môže mať vplyv aj na cenu Bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Jediná predikcia Bitcoinu, ktorá stále vychádza  

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Predikcia

Bitcoin – Investícia do budúcnosti je jedným z najpopulárnejších YouTube kanálov zaoberajúcich sa kryptomenami na slovenskom a českom internete.

V histórii nášho portálu sme vás upozornili už na niekoľko veľmi zaujímavých dielov z produkcie doposiaľ neznámeho autora tohto kanála, ktorý častokrát ponúka netradičný pohľad na trh s digitálnymi aktívami. Tentokrát by sme vás radi upozornili na nedávny diel, ktorý sa týka doposiaľ jedinej predikcie pre cenu Bitcoinu, ktorá je stále platná a vychádza dlhodobo.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

CEO PayPalu investoval do Bitcoinu a vysvetlil dôvod vystúpenia z Libry

Avatar

Článok

zo dňa

od

Dan Schulman PayPal

Dan Shulman, ktorý pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa PayPalu, prezradil v rozhovore s magazínom Fortune, že investoval do Bitcoinu.

Schulman sa v rámci rozhovoru vyjadril k rôznym témam vrátane odstúpenia PayPalu z konzorcia Libra Association. Vysvetlil, že firma pristúpila k tomuto kroku, pretože sa chce orientovať iným smerom. ,,Viete, dospeli sme k názoru, že ak sa budeme sústrediť na náš vlastný plán, dokážeme rýchlejšie dosiahnuť finančné začlenenie, než keby sme všetky naše zdroje sústredili na Libru,” povedal oficiálnu príčinu tohto rozhodnutia. Vo všeobecnosti sa však za hlavný dôvod odchodu PayPalu z projektu Libra považuje skutočnosť, že na kryptomenu Facebooku bol vyvíjaný obrovský tlak zo strany regulátorov a vlád.

PayPal napriek vystúpeniu z Libra Association tvrdí, že je voči tomuto projektu otvorený a ak sa kryptomenu Facebooku podarí spustiť, je ochotný podporovať ju v rámci svojich služieb.

Firma sa téme blockchainu a kryptomien nevyhýba. Finančný riaditeľ John Rainey už v máji prezradil, že v PayPale majú tímy, ktoré sa venujú výhradne tejto problematike a riešia otázku toho, ako sa spoločnosti v budúcnosti začlení do tejto novej technológie.

,,Myslím si, že blockchain so sebou prináša mnoho potenciálnych príležitosti. Je to pre nás zaujímavé, no musí byť schopný urobiť niečo, čo nie je možné v rámci “tradičných koľajníc”. Veľa ľudí si myslí, že blockchain je o efektívnosti a účinnosti, no ja si myslím, že aj dnešné systémy sú dosť efektívne,” povedal Schulman.

Pokiaľ ide o kryptomeny, poukázal na to, že tento trh je stále veľmi volatilný a bude zrejme trvať ešte dlho, kým prinesie menu, ktorá bude široko akceptovateľná ako platidlo aj mimo darkwebu. Priznal však, že investoval do Bitcoinu, ktorý je jednou kryptomenou, ktorú drží.

Zdroj: cointelegraph.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin je v čase neistoty atraktívnejší, zhodli sa diskutujúci pri panely Bloombergu

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Bitcoin v kontexte Brexitu, obchodných vojen a geopolitickej neistoty – to bola hlavná téma diskusie pri panely Bloombergu medzi výkonným riaditeľom Ikigai Asset Management Travisom Klingom, vedúcim predstaviteľom Blockchain.com Charlesom McGarraghom a Johnom Pfefferom z Pfeffer Capital.

Debata sa odohrávala v Londýne počas brífingu Future of Digital Assets, kde sa analytici podrobnejšie zaoberali myšlienkou, či sa Bitcoin stáva atraktívnejšou investíciou v čase globálnej neistoty.

Charles McGrannnugh si myslí, že áno. V čase hrozby recesii a všeobecných globálnych neistôt je zástancom myšlienky, že z Bitcoinu sa stáva bezpečným prístavom pre investorov.

Pfeffer zas uviedol, že z Bitcoinu sa skôr či neskôr stane digitálne zlato v pravom slova zmysle. Zatiaľ ním však nie je. Stane sa tak, keď bude jeho horná hranica aspoň jeden alebo dve “magnitúdy” vyššie.

Travis Kling bol o čosi priamejší. Uznal, že Bitcoin je stále rizikovým aktívom, ktoré má špecifické charakteristiky. Tie sa stávajú čoraz atraktívnejšie v čase, kedy sledujeme nezodpovednú menovú a fiškálnu politiku zo strán centrálnych bánk a vlád po celom svete. ,,Investori do Bitcoinu dnes neinvestuju do Bitcoinu ako do úložiska hodnoty. Iba uvažujeme  o tom, že by sa ním mohol stať, pretože má také vlastnosti,” vyhlásil.

Kling si zároveň myslí, že keby boli Spojené štáty stále na zlatom  štandarde a každý rok by vyrovnávali svoj rozpočet namiesto toho, aby tlačili nové miliardy dolárov, možno by sme Bitcoin nepotrebovali. ,,Lenže to nie je svet, v ktorom žijeme,” dodal.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Čínsky mining gigant Canaan má za sebou IPO. Vstupuje na americký trh

Avatar

Článok

zo dňa

od

Canaan Creative

Čínsky mining gigant Canaan Creative získal v rámci prvotnej verejnej ponuky akcii (IPO) 90 miliónov dolárov, čo je o približne 75% menej, než boli pôvodné očakávania firmy. Informoval o tom Bloomberg.

Caanan Creative podľa podania Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) predal v rámci IPO 10 000 000 akcií v cene 9 dolárov. Cieľom Canaanu však bolo pôvodne predať akcie až v hodnote 400  miliónov USD.

Že sa priamemu konkurentovi Bitmainu nepodarí naplniť tento cieľ, naznačovali už správy z minulého týždňa o padnutí dohody s najväčšou švajčiarskou bankou Credit Suisse. V dôsledku toho sa výrazne znížila veľkosť IPO s redukovaným plánom na predaj akcii v hodnote 100 miliónov dolárov.

Hoci očakávania Canaan Creative od prvého IPO neboli naplnené, spoločnosť sa môže pýšiť tým, že je prvou firmou špecializujúcou sa na ťažbu bitcoinu, ktorá bude obchodovaná na americkom akciovom trhu. Tento cieľ sa minulý rok nepodarilo naplniť spomínanému Bitmainu, ktorý sa už čoskoro opätovne pokúsi realizovať IPO s podporou Deutshe Bank.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (21.11.): Sentiment je stále viac bearish

Avatar

Článok

zo dňa

Analýza Bitcoin Kraľovanský

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Trader 2.0

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Tak sme na želanej hranici 7800 dolárov. Veľa predikcií sa uchyľovalo k tejto hranici. Za mňa zopakujem: Stále som bullish a stále sa na mojom scenári nič nemení. Každým ďalším poklesom stále viac ľudí otvára shorty a stále viac ľudí hovorí o nižších hodnotách.

Dnes som v 100K challenge LIVE ROOM porovnával Bitcoin s hodnotami, keď sme boli medzi 3000 – 4000 dolárov. Tá situácia mi príde veľmi podobná. Najskôr prišiel silný odraz a potom extrémne dlhé vyklesávanie. Na začiatku pri odraze bol každý bullish a každý hovoril o ATH do konca roka. Dovolím si tvrdiť, že 95% retailu bolo bullish. Lenže tak trh nefunguje. Trh nás znova mierne ,,trápi“ a stále klesá. Teraz sú prevažne už všetci bearish a to je presne moment, kedy môže opäť prísť rast. Pamätáte si situáciu zo začiatku roka, keď každý hovoril o 2500usd? Samozrejme táto úvaha je môj subjektívny názor a je na každom nech si urobí záver. Psychológia tradingu však funguje tak, že daný pohyb príde vtedy, keď v ten pohyb ľudia prestanú veriť.

Dominancia

Potvrdenie toho, na čo som už dlhšie čakal a prečo som nedával žiadne mince so zápalnou šnúrou. Či bude Bitcoin rásť, alebo padať, tak sú altcoiny znevýhodnené. Teraz vidíme krv a niektoré altcoiny si týmto poklesom pokazili celé svoje štruktúry. Niekedy je menej viac. Schválne som vyčkával a oplatilo sa.

Kapitalizácia altcoinov

Kedy je trh pripravený na rast? Keď retail prestane veriť v rast. Divergencie na všetkých časových pásmách. Otočka je blízko. Zatiaľ mám na NAGA otvorený len LONG na LTC, ináč čakám.

Trader2.0

100K challange LIVE ROOM je v plnom prúde. Každý utorok a štvrtok od 9:00 – 10:00 obchodujeme na živom účte spoločne s členmi VIP skupiny.

100K challenge je len 1/5 produktov pre VIP členov. Pre ďalšie informácie o členstvách, ale aj o 100K challange sledujte náš telegramový kanál.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Ing. Jakub KraľovanskýTrader 2.0
Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Čítať ďalej

Bitcoin

Obchodník z Wall Street: Lightning Network má definitívne pritiahol k Bitcoinu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Nik Bhatia Bitcoin

Wall Street obchodník Nik Bhatia, ktorý sa roky zameriaval na obchodovanie so štátnymi dlhopismi, v rámci svojho blogového príspevku vysvetlil, prečo sa rozhodol opustiť doterajšiu prácu a zamerať sa na Bitcoin.

Nik Bhatia, ktorý v súčasnosti pôsobí aj vo funkcií profesora financií a ekonómie na Marshall School of Business v USA, postupom času premietol svoju prvotnú investíciu do Bitcoinu do vzniku spoločnosti OpenNode.

V rámci svojho blogového príspevku, v ktorom vysvetlil svoju transformáciu z bežného obchodníka na burze na fanúšika a bitcoinového investora, viackrát zdôraznil nepochopiteľný a obrovský rozdiel dvoch finančných svetov, v ktorých pôsobil.

Keď sa Bhaita prvýkrát stretol s Bitcoinom, jeho trhová kapitalizácia bola len 20 miliárd dolárov. ,,Ja som bol relatívne malý hráč na dlhopisovom trhu, no za pár mesiacov som obrátil v štátnych pokladniach 20 miliárd dolárov,” spomína na toto obdobie.

Vášeň pre Bitcoin v ňom vzbudilo už študovanie jeho konceptu a skutočnosti, že je vlastne deflačnou menou. Kým federálna banka môže neustále tlačiť nové peniaze, Bitcoinu nikdy nebude viac než 21 miliónov. Popri tom však priznáva, že až technológia Lightning Network ho motivovala k tomu, aby ukončil svoju kariéru na Wall Street a začal sa plne venovať kryptomenám.

,,Riešenie celkového počtu bitcoinov má veľmi zaujalo, ale Lightning Nettowk, to bolo to, čo ma vtiahlo dnu. Aktívum, ktoré je držiteľom hodnoty v kombinácii s funkcionalitou pre expresnú rýchlu výmenu, to v ľudskej histórii nemá obdoby a stojí to za sledovanie,“ skonštatoval.

S názorom, že práve Lightning Network môže byť pre pokrok Bitcoinu kľúčový, súhlasí aj Tim Draper. Známy investor do rizikového kapitálu sa domnieva, že práve táto technológia, ktorá slúži na riešenie problému so škálovateľnosťou Bitcoinu vytvorením druhej vrstvy, ktorá odľahči transakcie na primárnej prvej vrstve, povedie Bitcoin do roka 2023 k cene 250 tisíc dolárov.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (19.11.): Bude tento halving iný? BTC a ETH majú vraj výhodu

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom od úvodu roka opäť rastú a nás zaujíma, čo nové sa udialo v tomto segmente za posledný deň. Prinášame vám tradičný súhrn dňa.

Willy Woo neočakáva kopírovanie ceny predchádzajúcich halvingov

Populárny trejder Willy Woo sa domnieva, že Bitcoin tentokrát nebude kopírovať grafy jeho cenového vývoja pri predchádzajúcich dvoch halvingoch. ,,Očakávam oveľa väčšiu volatilitu. Krátkodobo som medvedí, to je všetko, čo k tomu poviem. Neočakávajte, že cena bude opakovať predchádzajúce halvingy,” upozornil svojich followerov na Twitteri. Woo tým narážal na historické trendy Bitcoinu, ktorý začal rásť na cene pred blížiacimi sa halvingami v rokoch 2012 a 2016, pričom vo výraznom raste pokračoval aj po nich. Woo si tiež myslí, že pád ceny Bitcoinu zo 14 tisíc USD na 7,5 tisíc USD spôsobil finančné problémy mnohým menším ťažiarom Bitcoinu, čo posilňuje medvediu náladu. Woo je však v tomto smere skôr v menšine. Väčšina analytikov sa zatiaľ spolieha na “halving effect” a predpokladá, že práve tento fundament spustí nový bitcoinový bullrun. (cointelegraph.com)

SEC prehodnocuje zamietnutie Bitcoin ETF od Bitwise! Zmení názor?

S nečakaným oznámením, ktoré dozaista potešilo fanúšikov Bitcoinu, predovšetkým tých, ktorí špekulujú na jeho cenu, prišla Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Tá totiž oznámila, že sa rozhodla ešte raz preskúmať žiadosť o schválenie Bitcoin ETF od spoločnosti Bitwise Assets Management, ktorú zamietla 9. októbra. Viac sa dočítate v tomto článku.

SEC prehodnocuje zamietnutie Bitcoin ETF od Bitwise! Zmení napokon názor?

Bitcoin a Ethereum majú vraj veľkú regulačnú výhodu, tvrdí Lubin

Joseph Lubin, ktorý patrí medzi popredných predstaviteľov kryptomeny Ethereum, si myslí, že Bitcoin a Ethereum majú oproti novovznikajúcim kryptomenám výhodu, pretože vznikli ešte v čase, kedy regulácie kryptomien neboli takou horúcou témou. Najmä vývojári nových kryptoprojektov aktuálne čelia značným problémom, ak chcú docieliť, aby tokeny ich projektu neboli považované za cenný papier (security), ale za “utility token“. Ak chcú totiž získať financie na vývoj, sú nútení prezentovať svoj produkt tak, aby investori očakávali, že hodnota daných tokenov bude rásť a teda prinesie im zisk z investície. A to už spadá pod definíciu cenných papierov, ktoré sú regulované odlišným spôsobom. Lubin si myslí, že z tohto dôvodu majú aj veľmi silné projekty veľký problém konkurovať zabehnutnému Ethereum, ktoré má značný náskok. (cointelegraph.com)

Blockchain firiem v Číne je menej, než bolo prezentované

Čínska spravodajská spoločnosť Focus Report upozornila na nepresnosť reportovaných údajov týkajúcich sa počtu firiem, ktoré v krajine využívajú respektíve pracujú s technológiou Blockchain. Kým doteraz sa hovorilo až o počte okolo 32 tisíc spoločnosti, Focus Report upozornil, že v skutočnosti ju využíva asi len zhruba 10% z nich. Zvyšných 90% bolo označených prezývkou “cashchain” – ide najmä o firmy, ktoré v skutočnosti zneužívajú názov blockchain s úmyslom obohatiť sa. Agentúra taktiež uviedla, že v oblasti technológie je Čína na poprednom mieste na svete, no až za USA, ktorá je stále lídrom. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

SEC prehodnocuje zamietnutie Bitcoin ETF od Bitwise! Zmení napokon názor?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin ETF

S nečakaným oznámením, ktoré dozaista potešilo fanúšikov Bitcoinu, predovšetkým tých, ktorí špekulujú na jeho cenu, prišla Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Tá totiž oznámila, že sa rozhodla ešte raz preskúmať žiadosť o schválenie Bitcoin ETF od spoločnosti Bitwise Assets Management, ktorú zamietla 9. októbra.

SEC v októbri oznámila, že k zamietnutiu žiadosti od Bitwise pristúpila z dôvodu pretrvávajúcich obáv týkajúcich sa manipulácie ceny Bitcoinu. Zástupcovia spoločnosti Bitwise sa síce snažili komisii vysvetliť, že trh je po očistení od falošných a nehospodárskych údajov (najmä skreslené údaje o tradingu neregulovaných búrz) dostatočne odolný voči manipulácii, no komisia tieto argumenty vyhodnotila ako nedostačujúce.

Teraz s odstupom vyše mesiaca však SEC svoje rozhodnutie prehodnocuje. Komisia zároveň upozornila verejnosť, že do 18. decembra 2019 môže ktokoľvek podať podnet, ktorý by podporil alebo negoval prípadne schválenie ETF na Bitcoin. SEC sa následne rozhodne, ako bude ďalej konať.

Komisia sa síce nečakane rozhodla opätovne preskúmať žiadosť, no upozorňuje, že jej obavy týkajúce sa manipulácie ceny Bitcoinu naďalej pretrvávajú.

Generálny riaditeľ spoločnosti Findora Charles Lu upozornil, že SEC pravdepodobne žiadne Bitcoin ETF neschváli skôr, než získa prístup k údajom kryptomenových búrz, čo je požiadavka, ktorú väčšina väčších zahraničných búrz len veľmi ťažko splní.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-