Momentálna situácia vo svete kvôli vírusu COVID-19 spôsobuje problémy globálnej ekonomike, čoho dôsledkom je vysoká inflácia. Tá zase vedie k výraznému zdražovaniu. Čoraz viac ľudí hľadá spôsoby, ako sa proti zvýšenej inflácii chrániť. Sú kryptomeny na čele s Bitcoinom vhodným nástrojom pre tento „boj“?.
Vysoká inflácia
Expanzívna menová politika, ako je tá, ktorú v posledných rokoch uplatňovala väčšina krajín na celom svete, má za cieľ rozšíriť peňažnú zásobu znížením úrokových sadzieb a zavedením kvantitatívneho uvoľňovania centrálnych bánk. Dlho sa verilo, že táto expanzívna menová politika vedie k vyššej inflácii, ktorá je definovaná ako devalvácia platobného nástroja uprostred rastúcich cien tovarov a služieb. V novembri inflácia v Spojených štátoch vzrástla na 30-ročné maximum, zatiaľ čo inflácia v eurozóne zaznamenala najvyššiu hodnotu za 25 rokov.

Portál Cointelegraph oslovil rôznych odborníkov v tomto odvetví, aby sa k týmto číslam vyjadrili. Prakticky všetci poukázali na expanzívnu menovú politiku. Chris Kline, prevádzkový riaditeľ a spoluzakladateľ krypto dôchodkovej platformy Bitcoin IRA povedal, že takáto inflácia núti ľudí nájsť alternatívu na ochranu svojich aktív. Kline poznamenal, že zatiaľ čo zlato a nehnuteľnosti boli v minulosti dobrými možnosťami boja proti inflácii, ceny nehnuteľností sú teraz „mimo hitparád“ a zlato je pre priemerného Američana neprístupné. Dodal, že Bitcoin je teraz súčasťou inflačného hedžového mixu, pretože s jeho celkovým množstvom nemožno manipulovať tak, ako s celkovým množstvom fiat mien v obehu.
Martha Reyes, vedúca výskumu na kryptomenovej burze Bequant, poukázala na to, že trh rýchlo zareagoval na najnovšie údaje o inflácii stanovením cien za potenciálne zvýšenie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk. Podľa nej je hlavnou príčinou týchto hodnôt vysokej inflácie veľký nárast peňažnej zásoby, keďže v dôsledku pandémie vznikli bilióny dolárov nových peňazí. Historicky sa zlato používalo ako zabezpečenie proti inflácii. Bitcoin a ďalšie kryptomeny sa často označujú ako digitálne zlato, pretože majú vlastnosti, ktoré by z nich mohli urobiť digitálnu verziu tohto drahého kovu. Tiež poznamenala, že Bitcoin je atraktívnejší uchovávateľ hodnoty ako iné aktíva, ako sú komodity. Je to z dôvodu, že rastúci dopyt možno uspokojiť iba rastúcimi cenami a nie dodatočnou produkciou. Dodala, že Bitcoin je ako taký odolnejší voči hospodárskym poklesom, hoci pri prudkom poklese na trhoch by to pravdepodobne spočiatku spôsobilo, že niektorí investori plošne znížia pozíciu v aj v kryptomenách.
Kryptomeny ako boj proti inflácii
Kryptomeny sú známe svojou prudkou volatilitou, pričom v krátkych časových intervaloch dochádza k pádom až o 50%. Tento typ volatility vyvolal u mnohých pochybnosti, či by BTC a iné kryptomeny mohli byť bezpečným prístavom boja proti inflácii. Stratégovia JPMorgan, bankového giganta na Wall Street, navrhli, že 1% alokácia portfólia do Bitcoinu by mohla slúžiť ako ochrana proti výkyvom v tradičných triedach aktív. Investor Carl Icahn tiež chválil BTC ako ochranu proti inflácii.
Začiatkom tohto mesiaca Bitcoin zdanlivo ukázal svoj potenciál ako ochrana proti inflácii, keď v Turecku dosiahol nové historické maximum v momente, keď sa fiat mena krajiny, líra, dostala do voľného pádu. Iní tvrdia, že ľuďom v Turecku by bolo lepšie investovať do zlata.

Keď si graf oddialime, tak je jasné, že BTC bol oveľa lepšou voľbou než zlato. Cena BTC vzrástla oproti líre o 270% v porovnaní so 70% nárastom hodnoty zlata. Údaje ukazujú, že investorom by bolo lepšie staviť na zlato, keď kríza eskalovala. Z dlhodobého hľadiska by však bol BTC lepšou voľbou. Yuriy Kovalev, CEO obchodnej platformy Zenfuse, povedal, že zatiaľ čo voľný pád líry mohol znamenať pre investorov do zlata v tejto geografickej oblasti dobrý krok, pre investorov so sídlom v USA to tak nebolo.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
„Zlato v tomto roku kleslo o 8,6 % voči doláru, zatiaľ čo CPI (index spotrebiteľských cien) v USA vzrástol o 6,2 %.“
Nie je však isté, či Bitcoin a kryptomeny vo všeobecnosti ponúkajú lepšie riešenie pre súčasný finančný systém. Pre Stephena Stonberga, generálneho riaditeľa burzy Bittrex Global, by sme sa mali snažiť o vyváženú kombináciu oboch systémov. Stonberg povedal:
„Oba modely majú výhody. Avšak, ak chceme osloviť tých, ktorí vo svete nemajú bankový účet, Bitcoin a celá ekonomika digitálnych aktív sa musia ďalej integrovať do tradičného finančného systému.“
DeFi sektor
V rozhovore pre Cointelegraph Adrian Kolody, zakladateľ burzy Domination Finance, zopakoval Klineov názor, že Bitcoin je riešením inflácie. Poznamenal však, že v priestore kryptomien existujú aj iné spôsoby, ako sa zabezpečiť proti inflácii. Kolody poukázal na sektor decentralizovaných financií (DeFi) ako na životaschopnú alternatívu. Povedal, že používaním stablecoinov – viazaných na fiat meny – a decentralizovaných aplikácií (DApps), by investori mohli eliminovať infláciu a zároveň odolávať rizikám spotovej pozície. Aby predišli inflácii, museli by jednoducho nájsť spôsob, ako zarobiť úroky zo svojich stablecoinov, ktoré by boli vyššie ako ročná miera inflácie.
Kolody povedal: „Najlepší spôsob, ako sa na to pozrieť je ten, že kryptomeny vám poskytujú flexibilitu pri prevzatí kontroly nad vašimi financiami rôznymi spôsobmi namiesto toho, aby ste boli vydaní na milosť a nemilosť federálnej vláde.“
Úročiť svoje kryptomeny môžete na rôznych platformách, či už centralizovaných alebo decentralizovaných. Vďaka vyššie spomenutým stablecoinom viete úplne eliminovať vysokú volatilitu a kryptomien a môžete tak v kľude bezpečne profitovať. Aj takáto oblasť má však svoje riziká. V prípade DeFi platforiem je to možná chyba v kódoch smart kontraktov, čo môžu využiť hackeri a prostriedky ukradnúť. V prípade centralizovaných platforiem ponúkajúcich takéto pasívne úročenie je riziko v tom, že svoje prostriedky dávate do správy tretej strane.
Najväčšiu platformou pre (de)centralizované financie je Celsius, ktorá má pod svojou správou prostriedky v hodnote cez 26 miliárd dolárov. Celsius vám ponúka úročenie desiatok kryptomien na čele s BTC, ETH a inými veľkými kryptomenami. Môžete tu takisto úročiť aj stablecoiny s úrokom okolo 10% ročne, čo vám úplne pokryje aktuálnu infláciu. Pri registrácii viete získať mnohé počiatočné bonusy vo výške desiatok dolárov. Podrobný návod k tejto platforme si môžete pozrieť v nasledujúcom článku.
Nezabúdajte, že kryptomeny stále predstavujú vysoko volatilné prostriedky. Z toho dôvodu investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.
Prečítajte si zaujímavé novinky
Záujem o hry a metaverse stúpol o 1000%, Grayscale hovorí o obrovskom potenciáli
Na ceste za Polkadot parachainami: Víťaz prvej aukcie je známy! (12.diel)
Obrovský prepad trhu s kryptomenami, likvidácie pozícii dosiahli 2,5 miliardy dolárov
Hra Cryptomines ukázala, že aktuálny systém krypto hier je neudržateľný – Na čo si dávať pozor?
Rozmýšľate nad nákupom NFT? Najobľúbenejšie sú aktuálne metaverse pozemky!
Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov
Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti. Tí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.
Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká
Zdroj: Cointelegraph