Kryptomenová lending platforma Celcius, ktorá úročila kryptomenové vklady svojim zákazníkom, sa dostáva do vážnych ťažkosti. Jej tím v nedeľu večer oznámil, že pozastavujú na Celsius všetky výbery, swapy a prevody. Dôvodom majú byť problémy s likviditou.
,,Dnes podnikáme tieto krok, aby sme Celsius dostali do lepšej pozície, aby si postupom času plnil svoje záväzky z odstúpenia od zmluvy,“ vysvetlila tento šokujúci krok platforma Celsius skrz tlačovú správu zverejnenú na webe Medium.com.
,,Podnikáme toto nevyhnutné opatrenie v prospech cele našej komunity s cieľom stabilizovať likviditu a operácie a zároveň podniknúť kroky na zachovanie a ochranu aktív. Okrem toho budú zákazníci počas prestávky naďalej získavať odmeny v súlade s našim záväzkom voči nim.“
https://twitter.com/dreamsandcode/status/1536170502250700801
V reakcii na toto oznámenie prudko klesla dôvera v súvisiaci token Celsius Network (CEL), ktorý je za posledných 24 hodín v strate vyše 37%, no v momente najväčšieho prepadu bol na hodinovom grafe dokonca v mínuse približne 70%.
Podobnosť s LUNA či Bitconnect?
Situácia v kombinácii s obavami investorov o ich aktíva na platforme Celsius začína nápadne pripomínať kolaps kryptomeny Terra (LUNA) a stablecoinu UST, ktorý nedokázal udržať svoju fixáciu k americkému doláru. Ich hodnota postupnosťou dní klesla prakticky o 100%. Iní prirovnávajú dianie okolo Celcisus dokonca ku známej kryptomenovej ponzi schéme Bitconnect. V súčasnosti sa však nedá s určitosťou predpovedať, či príbeh Celsius skončí rovnako neslávne ako smutné konce Luna či dokonca Bitconnect.
Celsius vznikol v roku 2017 ako centralizovaná platforma, ktorá umožňovala úročenie kryptomien vrátane bitcoinov za veľmi atraktívne percentná. Podobný obchodný model má napríklad aj BlockFi či Nexo. Prvé problémy začala mať s regulátormi až v roku 2021, kedy ju začala skúmať Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) pre podorzenie, že ponúka neregistrované cenné papiere. Neskôr musela platforma od septembra 2021 ukončiť svoju prevádzku v amerických štátoch New Jersey, Texas, Alabama a Kentucky.
SEC neskôr pokutovala Blockfi pokutou 100 miliónov dolárov (v rámci mimosúdnej dohody), no v súvislosti s Celsius sa podobné správy doposiaľ neobjavili. Zakladateľom platformy je Alex Mashinsky, ktorý na Twitter od nedele mlčí a jedinou oficiálnu správou zo strany platformy je zmieňované vyhlásenie na portáli Medium.
Zaujímavé pritom je, že Alex Maschinsky ešte krátko pred zablokovaním výberov spochybňoval akékoľvek špekulácie o problémoch s výbermi, čo dokumentujú aj screenshoty tejto konverzácie:
Celsius CEO the day before the collapse pic.twitter.com/Rp2dhCmdPu
— Nate Anderson (@ClarityToast) June 13, 2022
Zvláštne vyzerajú aj správy podľa ktorých Celsisus pred zablokovaním výberov presunul kryptomeny v hodnote 320 miliónov dolárov na burzu FTX.
JUST IN: Celsius reportedly transferred $320,000,000 worth of #crypto to FTX, before announcing they would halt all trading and withdrawals on the platform.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) June 13, 2022
Not your keys, not your coins
Tento prípad opäť vykresľuje rizikovosť držania kryptomien na platformách tretích strán – či už ide o lending služby, alebo burzy. Vaše kryptomeny máte pod 100% kontrolou len vtedy, ak držíte privátne kľúče (seed) v rámci toľkokrát omieľaného „not your keys, not your coins“ (ak nemáte kľúče, nemáte mince“. V opačnom prípade vždy musíte dôverovať tretej strane, ktorej však hrozí riziko hacku, krádeže alebo jej samotného kolapsu.
Zdroj: decrypt.co, blog.celsius.network