Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Celsius je v problémoch – platforma zamedzila výbery, CEL klesol za hodinu o 70%!

Článok

bolest
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomenová lending platforma Celcius, ktorá úročila kryptomenové vklady svojim zákazníkom, sa dostáva do vážnych ťažkosti. Jej tím v nedeľu večer oznámil, že pozastavujú na Celsius všetky výbery, swapy a prevody. Dôvodom majú byť problémy s likviditou.  

,,Dnes podnikáme tieto krok, aby sme Celsius dostali do lepšej pozície, aby si postupom času plnil svoje záväzky z odstúpenia od zmluvy,“ vysvetlila tento šokujúci krok platforma Celsius skrz tlačovú správu zverejnenú na webe Medium.com.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Podnikáme toto nevyhnutné opatrenie v prospech cele našej komunity s cieľom stabilizovať likviditu a operácie a zároveň podniknúť kroky na zachovanie a ochranu aktív. Okrem toho budú zákazníci počas prestávky naďalej získavať odmeny v súlade s našim záväzkom voči nim.“

V reakcii na toto oznámenie prudko klesla dôvera v súvisiaci token Celsius Network (CEL), ktorý je za posledných 24 hodín v strate vyše 37%, no v momente najväčšieho prepadu bol na hodinovom grafe dokonca v mínuse približne 70%.

Podobnosť s LUNA či Bitconnect?

Situácia v kombinácii s obavami investorov o ich aktíva na platforme Celsius začína nápadne pripomínať kolaps kryptomeny Terra (LUNA) a stablecoinu UST, ktorý nedokázal udržať svoju fixáciu k americkému doláru. Ich hodnota postupnosťou dní klesla prakticky o 100%. Iní prirovnávajú dianie okolo Celcisus dokonca ku známej kryptomenovej ponzi schéme Bitconnect. V súčasnosti sa však nedá s určitosťou predpovedať, či príbeh Celsius skončí rovnako neslávne ako smutné konce Luna či dokonca Bitconnect.

Celsius vznikol v roku 2017 ako centralizovaná platforma, ktorá umožňovala úročenie kryptomien vrátane bitcoinov za veľmi atraktívne percentná. Podobný obchodný model má napríklad aj BlockFi či Nexo. Prvé problémy začala mať s regulátormi až v roku 2021, kedy ju začala skúmať Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) pre podorzenie, že ponúka neregistrované cenné papiere. Neskôr musela platforma od septembra 2021 ukončiť svoju prevádzku v amerických štátoch New Jersey, Texas, Alabama a Kentucky.

SEC neskôr pokutovala Blockfi pokutou 100 miliónov dolárov (v rámci mimosúdnej dohody), no v súvislosti s Celsius sa podobné správy doposiaľ neobjavili. Zakladateľom platformy je Alex Mashinsky, ktorý na Twitter od nedele mlčí a jedinou oficiálnu správou zo strany platformy je zmieňované vyhlásenie na portáli Medium.

Zaujímavé pritom je, že Alex Maschinsky ešte krátko pred zablokovaním výberov spochybňoval akékoľvek špekulácie o problémoch s výbermi, čo dokumentujú aj screenshoty tejto konverzácie:

Zvláštne vyzerajú aj správy podľa ktorých Celsisus pred zablokovaním výberov presunul kryptomeny v hodnote 320 miliónov dolárov na burzu FTX.

Not your keys, not your coins

Tento prípad opäť vykresľuje rizikovosť držania kryptomien na platformách tretích strán – či už ide o lending služby, alebo burzy. Vaše kryptomeny máte pod 100% kontrolou len vtedy, ak držíte  privátne kľúče (seed) v rámci toľkokrát omieľaného „not your keys, not your coins“ (ak nemáte kľúče, nemáte mince“. V opačnom prípade vždy musíte dôverovať tretej strane, ktorej však hrozí riziko hacku, krádeže alebo jej samotného kolapsu.

Zdroj: decrypt.co, blog.celsius.network

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.