Bitcoin, Ethereum, Cardano, DeFi, kauza BitMEX a mnoho ďalšieho. Prinášame vám tradičný prehľad TOP správ týždňa.
Bitcoin
V najbližšej dekáde nás čaká veľký presun bohatstva z generácie Baby boomerov na mileniálov, čo by mohlo ovplyvniť aj Bitcpoin, ktorý je u mladších generácii výrazne populárnejší, než u tých starších. Ak by vás zaujímalo, do ktorej generácie patríte a o akú hodnotu ide, tejto téme sa tiež venoval YouTube kanál Zaujalo ma:
Tento týždeň sa vyťažil Bitcoin s poradovým číslom 18 500 000, čo znamená, že zostáva vyťažiť už “len” 2,5 milióna bitcoinov. Väčšina z nich “vznikne” ešte v tomto desaťročí. Viac sa dočítate tu.
Bitcoin dosiahol tento týždeň zaujímavý míľnik. Tak dlho, ako je aktuálne nad cenou 10 tisíc USD, ešte totiž nikdy predtým nebol. Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti, venovali sme sa im tu.
Okrem vyššie spomínaného míľnika týkajúceho sa ceny 10 tisíc USD, sa Bitcoinu podarilo dosiahnuť aj druhy najlepší výsledok za kvartál v histórii. O tom sme písali tu.
Novému rekordu bitcoinu, inštitucionálnemu záujmu o BTC, téme adopcie Lightning network vs. Adopcie wBTC či novinkám o Ethereum sa v utorok venoval aj YouTube Zaujalo ma:
Spoločnosť Grayscale pokračuje v nákupoch Bitcoinov. Tento týždeň potvrdila, že naakumulovala ďalšie BTC v celkovej hodnote 180 miliónov dolárov. Ak by Grayscale od tohto momentu už nekúpila nikdy žiadny ďalší Bitcoin, no ani nepredala tie, ktoré má pod kontrolou, tak aj v roku 2140 bude držať vyše dve percentá všetkych BTC, ktoré budú existovať. Téme sme sa venovali v tomto článku.
O nepeknom pohybe Bitcoinu, po prevalení kauzy BitMEX, vplyve BitMEX na DeFi, Cardano, Ethereum a ďalších novinkách aj vo videu:
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Altcoiny
Matematik Martin Foehler, ktorý je bývalým manažérom hedgeových fondov a zakladateľom rakúskej kryptomenovej platformy Morpher, upozornil, že hoci je Ethereum v súčasnosti to najlepšie, čo má blockchain priemysel, nemusí to stačiť pre rastúci ošiaľ okolo DeFi projektov. Téme sme sa viac venovali tu.
Kumulatívne poplatky Ethereum výrazne rastú a „utekajú“ poplatkom, ktoré sa za transakcie platia ťažiarom Bitcoinu. Prečo to nie je pre ETH úplne dobré no smerom do budúcnosti ani až tak významné a naopak, prečo pre Bitcoin sú poplatky veľmi dôležité, sa dočítate tu.
Tento týždeň prebehol testnet Ethreum 2.0 s názvom Spadina, ktorý je tiež označovaný ako “generálna skúška”. Záujem oň však nenaplnil očakávania. Dobrou správou je, že dopadol relatívne dobre. Viac sa dozviete tu.
Veľa sa toho tento týždeň popísalo o Cardano. Azda najzaujímavejšou správou je informácia, že presun z blockchainu Ethereum na Cardano plánuje spoločnosť SingularityNET, ktorá stojí za slávnym A.I. robotom s názvom Sofia.
Nový šéf Cardano Foundation Frederik Gregaard zdôraznil, že chce, aby bolo vedenie Cardana čo najdecentralizovanejšie. Naznačil teda aj to, že ani Charles Hoskinson, ktorý je otcom celého projektu, by nemal mať dominantné postavenie.
Kauza BitMEX, pri ktorej bol obžalovaný šéf tejto burzy Arthur Hayes a tiež niekoľko jeho kolegov, by mohla ovplyvniť aj DeFi sektor. Téme sme sa venovali tu.
Chainlink uzavrel partnerstvo so spoločnosti BitGo, ktorá stojí za tokenizovaným WrappedBTC (wBTC), aby stransparentnil spôsob, akým sa overuje krytie wBTC bitcoinami. Token wBTC je čoraz populárnejší spôsob, ako dostáť “Bitcoin” na blockchain Ethereum a čerpať tak napríklad z výhod DeFi.
Mohlo by vás zaujať
Centralizované kryptomenové burzy sú už vo svojej podstate zraniteľné a pre hackerov sú lákavým cieľom. Priznal to šéf ByBit Ben Zhou.
Zásady KYC, súvisiace s bojom proti praniu špinavých peňazí, nedodržiava množstvo kryptomenových búrz. Problémom sú aj tie z Európy. Viac sa dočítate tu.
Vývoj vakcíny na koronavírus napreduje vysokým tempom. Podľa Roberta Kiyosakiho (autor knihy Bohatý otec, chudobný otec) bude mať oznámenie o jej dokončení dočasný negatívny vplyv na Bitcoin aj zlato, pretože toto oznámenie by zlepšilo náladu na trhu a ľudia by smerovali svoje investície do rizikovejších aktív. Ak by vás zaujímalo, v akom stave je aktuálne vývoj vakcín, dozviete sa to z tohto videa: