Kumulatívne transakčné poplatky, ktoré boli zaplatené ťažiarom Ethereum v priebehu roku 2020 sú už takmer dvojnásobne vyššie, než hodnota poplatkov, ktoré boli zaplatené ťažiarom Bitcoinu.
Výška kumulatívnych poplatkov ETH ťažiarom aktuálne predstavuje už viac než 276 miliónov dolárov, kým minerom BTC bolo v dolárovej hodnote vyplatených tento rok zatiaľ vyše 146 miliónov USD.
Z grafu Coinmetrics vyplýva, že poplatky zaplatené ťažiarom Ethereum začali prudko rásť až v druhej polovici roka po spustení DeFi projektu Compound. Až do 12. augusta platilo, že viac zarábali na poplatkoch ťažiari Bitcoinu.
Ťažiari bitocinu zarábali až doteraz na poplatkoch za transakcie suverénne najviac. Ešte minulý rok boli ich príjmy 5-násobne vyššie, než u ťažiarov Ethereum nehovoriach o ťažiaroch iných altcoinov postavených na Proof of Work.
Príjmy ťažiarov ETH začali prudšie rásť až v júni tohto roku, keď sa začala prudko navyšovať aktivita na sieti a s ňou aj priemerný poplatok za jednu transakciu. Ethereum v období od augusta do septembra prekonalo v tomto smere všetky predchádzajúce rekordy a pre niektorých/bežných účastníkov siete sa začalo stávať pre vysoké náklady za transakcie nepoužiteľným resp. veľmi nevýhodným.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Túto zmenu možno pripísať obrovskému rozmachu DeFi sektora a yeld farmingu, ktorý má vplyv na početnosť transakcii.
Kým Ethereum plánuje prechod na generáciu Ethereum 2.0 a Proof of Stake konsenzus, kedy sa už Ethereum nebude ťažiť, ale „stakovať“, čím sa znížia transakčné poplatky a transakcie budú výrazne rýchlejšie, v prípade Bitcoinu bude postupne čoraz dôležitejšie, aby celková hodnota poplatkov za transakcie rástla.
Kým v súčasnosti ťažiari Bitcoinu profitujú najmä z predaja vyťažených bitcoinov (v súčasnosti vedia vyťažiť z jedného bloku 6.25 BTC), toto číslo sa bude každé štyri roky zmenšovať o polovicu. Aby zostal ekosystém Bitcoinu zdravý a ťažiari pokračovali vo svojej činnosti aj v ďalších dekádach, je nutné, aby sa im strata príjmov z predaja novo vyťažených bitcoinov kompenzovala tým, že zarobia viac práve na poplatkoch. Ak by sa tak nestalo, bezpečnosť a aj samotná existencia bitcoinu by bola vážne ohrozená.
Zdroj: cointelegraph.com