Trh s kryptomenami sa otriasa v novom škandále, ktorý môže mať dopad aj na rozmach DeFi projektov. Včera sa ako hurikán prehnala krypotmenovým ale aj mainstreamovými médiami informácia o žalobe na šéfa veľkej kryptomenovej burzy BitMEX Arthura Hayesa a jeho kolegov.
Žaloba spočíva v obvinení, že Hayes a ďalší obvinení Benjamin Delo, Samuel Reed a Gregory Dwyer úmyselne ignorovali odporúčania, ktoré sa mali týkať zavádzania opatrení proti praniu špinavých peňazí (AML) na ich burze. Pravdu povediac, nie je to úplne prekvapujúce, pretože BitMEX bol dobre známy ako burza, ktorá si vyžadovala v porovnaní s inými konkurenčnými platformami extrémne malo informácii o zákazníkoch.
Žaloba je dielom FBI a americkej komisie pre komoditné futures (CFTC) a ako informujú viaceré zdroje, bola pripravovaná zrejme dlhšiu dobu a veľmi dôkladne. Hayes a spol. sú inak povedané v naozaj vážnych problémoch, ktoré môžu viesť až k ich väzbe.
Zdá sa, že tieto správy mali mierny negatívny dopad aj na ceny kryptomien. Bitcoin sa prepadol v čase písania tohto článku za posledných 24 hodín o približne 3,5%. Až čas však ukáže, do akej miery bude mať táto obžaloba negatívny vplyv na celý trh. Výbornou správou by bolo, ak by sa Bitcoin na kauzu reagoval minimálne, čo by podčiarkovalo to, že je už dostatočne odolný voči samotným kauzám, ktoré sa dejú na kryptotrhu.
Už v úvode sme spomenuli, že žaloba môže mať negatívny vplyv aj na DeFi, teda decentralizované financovanie. Ide samozrejme v tomto momente len o špekuláciu, no skutočnosť, že si CFTC a FBI posvietila kvôli praniu peňazí na BitMEX môže naznačovať, že v najbližšom období sa bude sústrediť aj na ďalšie služby, u ktorých sa nedodržiavajú zásady KYC – teda zisťovania informácii o zákazníkoch.
DeFi je žiaľ práve tým prostredím, v rámci ktorého vďaka decentralizácii je možné pracovať bez poskytovania osobných údajov. Problém je to pre ne v tom, že mnohé DeFi projekty nie sú až také decentralizované ako sa môže zdať na prvý pohľad. Z nedávnej analýzy DeFi Watch totiž vyplynulo, že 12 z 15 najväčších DeFi projektov sú stále vo fáze, kedy ich vývojári vlastnia takzvané “božie kľúče” – inak povedané prístupy, v rámci ktorých dokážu s týmito projektmi neustále manipulovať. Jednoducho u týchto DeFi projektov existuje centralizovaný bod, na ktorý by sa mohli regulátori a orgány v trestnom konaní zamerať, ak by chceli daný projekt stopnúť.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Do akej miery sú DeFi decentralizované? Menej než si myslíte!
O čosi lepšie je na tom Uniswap, u ktorého takéto “administračne kľúče” neexistujú a jednoducho projekt je už zdá sa v rukách komunity. Jeho iným problém však je, že až 40% tokenov UNI majú pod kontrolou stále vývojári/zakladatelia, čo je v súčasnosti viac než dvojnásobok toho, čo je aktuálne v obehu.
Opačný názor naopak hovorí o tom, že centralizované burzy dostali touto žalobou ďalšiu tvrdú ranu, čo bude voda na mlyn DeFi projektom. Užívatelia sa na ne budú totiž ešte viac orientovať ako doposiaľ.
V tomto momente naozaj netušíme, ktorá z týchto alternatív bude napokon pravdivá. Ak sa však má DeFi sektor stať naozaj úspešným, jednoznačne musí byť decentralizovaný naozaj a nie len naoko.
Zdroj: cointelegraph.com/