Dvanásť z 15 najpopulárnejších projektov decentralizovaného financovania (DeFi) má podľa údajov platformy DeFi Wath prístup k tzv. administračnému kľúču, ktorý vývojárom v prípade potreby umožňuje upravovať alebo nahrádzať smart kontrakty, z ktorých vychádzajú ich projekty a taktiež poskytuje možnosť úpravy zostatkov používateľov.
Administračné kľúče sú z jednej strany považované ako nevyhnutný nástroj, ktorý poskytuje možnosť rozšírenej ochrany finančných prostriedkov používateľov. Preto sú častokrát radené k bezpečnostným funkciám, ako sú časové zámky a multi-sigs. Analytici však tvrdia, že zároveň popri tom podkopávajú decentralizáciu, čo je základnou tézou kryptomien.
Andreas Antonopoulos upozornil, že skutočne decentralizovaný projekt by nemal nikomu umožňovať, aby mal spadnú väzbu na fondy: ,,Je to extrémne dôležité kritérium. Myslím si, že ide o základné kritérium.”
Ak považujete decentralizáciu za nevyhnutný prvok DeFi projektu, tak vás nepotešíme. Podľa DeFi Watch v tomto smere zaostáva 12 z 15 najväčších DeFi projektov. Dobre sú na tom len InstaDapp, MakerDAO a Uniswap, u ktorých neexistuje žiadny správcovský kľúč. Zvyšné projekty vrátane Aave, Compound, DDEX, Yearn Finance, Nexus Mutual či Synthetix disponujú administrátorskými kľúčmi, ktoré im umožňujú rôzne stupne kontroly a zásahov do systému.
Napríklad v prípade Aave, ktorý kontroluje Aragon DAO a má 5 členov, je potrebný len súhlas troch z nich, aby sa mohla vykonať zmena. Aave je v súčasnosti tretím najväčším DeFi projektom. Projekt sa však bráni tým, že tieto prístupy si ponechávajú len v skorom období existencie tohto projektu, aby dokázali protokol ochrániť, ak sa vyskytnú problémy. Väčšina DeFi projektov smerom do budúcnosti deklaruje, že chce prejsť na plne decentralizovaný systém.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Pokiaľ ide o projekt Synthetix, DeFi Watch upozornil, že v jeho prípade majú administrátori priam obrovskú moc robiť čokoľvek vrátane úpravy zostatkov používateľov a odčerpávania finančných projektov.
Uniswap, ktorý nemá žiadne administrátorské kľúče, si zas podľa analytickej firmy Glassnode, vytvoril backdoor (zádne dvierka) iným spôsobom a to prostredníctvom distribúcie svojho riadiaceho tokenu UNI. Autorom projektu zostalo približne 40% jeho celkovej ponuky, čo je v súčasnosti viac ako dvojnásobok toho, čo drží zvyšok komunity. Tokeny UNI umožňujú riadenie projektu vrátane prístupu do “pokladnice”.
DeFi Watch v závere svojej práce preto skonštatovala, že DeFi projekty sú v súčasnosti výrazne vzdialené tomu, aby boli naozaj decentralizované. ,,Jediným spôsobom, ako sa môžete v súčasnosti v prípade DeFi cítiť bezpečne, je to, že budete mať plnú dôveru v kompetencie ich vývojárov a ich schopnosti zabezpečiť bezpečnosť a svoj administrátorský kľúč.”
Zdroj: cointelegraph.com