Ethereum
Nejde len o BitMEX. KYC nedodržuje ešte množstvo búrz

V čase vypuknutia kauzy BitMEX, v ktorej boli Arthur Hayes a jeho kolegovia obvinení z umožňovania prania špinavých peňazí skrz ich burzu, sa objavila aj štúdia spoločnosti CipherTrace, ktorá upozornila, že veľmi nedôkladne dodržujú pravidla o vyžadovaní KYC (poznaj svojho klienta) aj mnohé ďalšie burzy.
KYC – Know Your Customer, alebo ak chcete “poznaj svojho klienta” – zjednodušene povedané znamená, že burzy musia zhromažďovať informácie o svojich zákazníkoch, aby regulačne orgány vedeli, kto si dané kryptomeny kupuje a kam ich posiela. Z analýzy CipherTrace, ktorá sa zamerala na viac ako 800 decentralizovaných, centralizovaných a automatizovaných búrz však vyplýva, že až 56% z nich tieto nariadenia o KYC, ktoré sú súčasťou predpisov proti praniu špinavých peňazí (AML), vôbec alebo do značnej miery nedodržiava.
Kuriózne je, že najväčší počet takýchto platforiem je v Európe, hoci Európska je typická svojimi prísnymi predpismi. Až 60% európskych poskytovateľov v oblasti kryptoslužieb dodržiava postupy KYC “nedostatočným” spôsobom.
Pokiaľ ide o konkrétne krajiny, USA, Rusko a Veľká Británia sú tromi s najvyšším počtom búrz so slabým KYC.
Príkladom nedodržiavania zákonov je napríklad to, že mnohé burzy sa neobťažujú uviesť na svojich stránkach svoje sídlo. Podľa CihperTrace to môže byť úmysel, pretože skrývanie svojho pôsobiska im môže uľahčovať vyhýbanie sa dohľadu regulátorov.
Obľúbenou destináciou mnohých kryptobúrz sú aj Seychely, ktoré majú nedostatočné normy KYC (z pohľadu iných krajín) a dá sa povedať, že pre burzy sú menším rajom.
Osobitnou kategóriou sú decentralizované burzy (DEX). U nich až 81% malo slabé alebo žiadne postupy smerujúce k získavaniu dát o zákazníkoch. CipherTrace však upozornil, že hoci sa až 7,9 milióna dolárov z nedávneho hacku burzy KuCoin predalo skrz decentralizovanú burzu Uniswap, neboli tam “prepraté”.
,,Hackeri nepoužívajú decentralizované burzy na skrytie svojich stop. Robia to preto, aby mohli predať svoje ukradnuté tokeny,” upozornil zakladateľ Eliptic Tom Robinson.
Snaha o reguláciu DeFi projektov bude pravdepodobne čoskoro horúcou témou, hoci je otázne, do akej miery by sa mohlo regulátorom podariť dohliadať na tento sektor. DeFi projekty však dozaista budú postupom času tŕňom v ich oku. Ponúkajú totiž finančné služby ako sú pôžičky, zarábanie na úrokoch a podobne. Jednoducho konkurujú bankovému sektoru, ktorý je na rozdiel od nich regulovaný.
Zdroj: cointelegraph.com

- Bitcoin18.04.2021 10:25
Bitcoin po prepade ceny: Čo ho mohlo spôsobiť a čo naznačujú čerstvé dáta?
- Bitcoin16.04.2021 8:12
Michael Novogratz varuje pred výraznejšou korekciou cien kryptomien
- Ethereum19.04.2021 7:07
V Kanade štartujú prvé tri Ethereum ETF. Očakáva sa veľký záujem
- Analýzy22.04.2021 10:14
Analýza: Ethereum je býčie, Bitcoin môže ísť na hlavný support
- Cardano21.04.2021 8:13
Cardano oznámilo dátum špeciálu o Afrike. Uskutoční sa už čoskoro
- Bitcoin15.04.2021 8:03
Študentov nútil čítať Bitcoin Whitepaper. Šéfom SEC sa stáva Gary Gensler
- Bitcoin15.04.2021 7:57
ZHRNUTIE: Čo priniesol prvý deň Coinbase na burze? Aj skrytý odkaz v BTC sieti
- Analýzy19.04.2021 10:50
Analýza Bitcoinu (19.4.): 58 000 USD je kritický level