Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Nejde len o BitMEX. KYC nedodržuje ešte množstvo búrz

Článok

Know Your Custumer
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V čase vypuknutia kauzy BitMEX, v ktorej boli Arthur Hayes a jeho kolegovia obvinení z umožňovania prania špinavých peňazí skrz ich burzu, sa objavila aj štúdia spoločnosti CipherTrace, ktorá upozornila, že veľmi nedôkladne dodržujú pravidla o vyžadovaní KYC (poznaj svojho klienta) aj mnohé ďalšie burzy.

KYC – Know Your Customer, alebo ak chcete “poznaj svojho klienta” – zjednodušene povedané znamená, že burzy musia zhromažďovať informácie o svojich zákazníkoch, aby regulačne orgány vedeli, kto si dané kryptomeny kupuje a kam ich posiela. Z analýzy CipherTrace, ktorá sa zamerala na viac ako 800 decentralizovaných, centralizovaných a automatizovaných búrz však vyplýva, že až 56% z nich tieto nariadenia o KYC, ktoré sú súčasťou predpisov proti praniu špinavých peňazí (AML), vôbec alebo do značnej miery nedodržiava.

Ovplyvní kauza BitMEX negatívne aj DeFi sektor?

Kuriózne je, že najväčší počet takýchto platforiem je v Európe, hoci Európska je typická svojimi prísnymi predpismi. Až 60% európskych poskytovateľov v oblasti kryptoslužieb dodržiava postupy KYC “nedostatočným” spôsobom.

Pokiaľ ide o konkrétne krajiny, USA, Rusko a Veľká Británia sú tromi s najvyšším počtom búrz so slabým KYC.

Príkladom nedodržiavania zákonov je napríklad to, že mnohé burzy sa neobťažujú uviesť na svojich stránkach svoje sídlo. Podľa CihperTrace to môže byť úmysel, pretože skrývanie svojho pôsobiska im môže uľahčovať vyhýbanie sa dohľadu regulátorov.

Obľúbenou destináciou mnohých kryptobúrz sú aj Seychely, ktoré majú nedostatočné normy KYC (z pohľadu iných krajín) a dá sa povedať, že pre burzy sú menším rajom.

Osobitnou kategóriou sú decentralizované burzy (DEX). U nich až 81% malo slabé alebo žiadne postupy smerujúce k získavaniu dát o zákazníkoch. CipherTrace však upozornil, že hoci sa až 7,9 milióna dolárov z nedávneho hacku burzy KuCoin predalo skrz decentralizovanú burzu Uniswap, neboli tam “prepraté”.

,,Hackeri nepoužívajú decentralizované burzy na skrytie svojich stop. Robia to preto, aby mohli predať svoje ukradnuté tokeny,” upozornil zakladateľ Eliptic Tom Robinson.

Snaha o reguláciu DeFi projektov bude pravdepodobne čoskoro horúcou témou, hoci je otázne, do akej miery by sa mohlo regulátorom podariť dohliadať na tento sektor. DeFi projekty však dozaista budú postupom času tŕňom v ich oku. Ponúkajú totiž finančné služby ako sú pôžičky, zarábanie na úrokoch a podobne. Jednoducho konkurujú bankovému sektoru, ktorý je na rozdiel od nich regulovaný.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne