Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Nový šéf Cardano Foundation je zástancom decentralizácie. Ani Hoskinson nesmie mať absolútnu moc

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ekosystém Cardano má relatívne zložitú štruktúru riadenia. V súčasnosti majú v nej významné postavenie najmä traja hráči – Cardano Foundation, Emurgo a IOHK. Nový nastupujúci generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard si myslí, že riadenie projektu sa bude postupom času ešte viac diverzifikovať.

Gregaard v rozhovore pre Cointelegraph okrem iného uviedol, že chce, aby nadácie pracujúce na Cardano boli nezávisle od generálneho riaditeľa IOHK a zakladateľa celého projektu Charlesa Hoskinsona. ,,Charles sa sám rozhodol to takto zariadiť, pretože sám má pocit, že je potrebné, aby ľudia, ktorí budú chrániť protokol Cardano pre ďalšie generácie, boli nezávislí.”

Poslaním nadácie Cardano Foundation je dohliadať na pokrok vo vývoji protokolu. V súčasnosti sa o vývojovú fázu celého ekosystému stará firma IOHK – jej zmluva však vyprší už tento rok. Spustením fázy Voltaire, ktorá by mala byť dokončená taktiež v roku 2020, získa samotná Cardano komunita možnosť rozhodnúť o tom, či sa zmluva s IOHK predlží na ďalšie obdobie, alebo bude potrebné nájsť inú vývojársku firmu.

Medzi Cardano Foundation a IOHK došlo v roku 2018 k relatívne vážnemu sporu, no posledné mesiace naznačujú, že vzťahy sa už napravili. IOHK je nezávislý projekt, ktorý sa síce primárne zameriava na Cardano, no pracuje aj na iných projektoch. Napríklad v poslednom období sa snažil pomôcť Ethereum Classic, na ktoré boli realizované viaceré 51% útoky.

Emurgo bolo pôvodne založené za účelom, aby pôsobilo vo  funkcii akéhosi “rizikového ramena“, no v poslednom období to vyzerá tak, že sa z neho skôr stáva technologická spoločnosť.

TIP: Vo videu YouTube kanálu Zaujalo sa dozviete o viacerých novinkách Cardano:

Gregaard si uvedomuje, že občas môžu nastať medzi Cardano Foundation, IOHK a Emurgo momenty, kedy sa nebudú vedieť zhodnúť na riešení daného problému. Je preňho dôležité, aby Hoskinson v tom momente nemal absolútnu moc.

,,Charles inicioval tento projektu spolu s jedným z jeho kolegov. Niet pochýb o tom ,že je to génius a veľký vizionár. Ale je tiež šéfom produktovej spoločnosti, ktorá musí dodávať produkty. Som si istý, že budú prebiehať určité boje pokiaľ pôjde o priority. V komunite sme presvedčení, že niektoré veci by sa mali riešiť trochu inak a správnejšie… Charles je v tomto trochu viac “doľava”. Musíme sa na tom spoločne dohodnúť.”

Greegard spolupracoval s Hoskinsonom v priebehu posledného roka ako konzultant firmy PwC. Teraz ako budúci šéf Cardano Foundation sa bude snažiť, aby Cardano bolo projektom s plne decentralizovaným riadením, nakoľko sám je obrovským fanúšikom decentralizácie. Má dojem, že veľkí giganti ako Facebook či Google majú v súčasnom svete až príliš veľkú moc a manipulujú s uživateľmi. Verí, že práve projekty ako Cardano dokážu ich moc obmedziť a vrátiť väčšiu moc nad informáciami a dátami do rúk ľudí.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne