Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Poplatky na sieti Ethereum sú najnižšie za posledný rok. Sú ale dostatočné nízke?

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Sieť Ethereum počas prvej polovice tohto roka trpela neprimerane vysokými transakčnými poplatkami, ktoré mnohých ľudí odrádzali od využitia tejto siete. Nemalý podiel na výške týchto poplatkov mal aj vzrastajúci záujem o farming kryptomien. Menší investori tak hľadali iné, lacnejšie alternatívy ako napríklad Binance Smart Chain. Dnes sú však poplatky na sieti Ethereum najnižšie za posledný rok – je to však dostatočne nízke?

Poplatky sú na ročnom minime

Počas prvej polovice tohto roka dosahovali poplatky za využívanie siete Ethereum rekordné hodnoty. Maximum dosiahli počas mája, kedy dosiahli takmer 70 USD za jednu transakciu, bez ohľadu na jej veľkosť. Miestami však niektoré transakčné poplatky presiahli aj hodnotu 100 dolárov, čo bolo pre menších investorov likvidačné. Z tohto hľadiska Ethereum využívali najmä veľryby a bohatší investori, pre ktorých boli aj takéto poplatky zanedbateľné.

Pozrite si aj: Google mení politiku, povolí reklamy kryptomien – Začína opäť obdobie pozitívnych správ?

Aktuálne sa však situácia úplne zmenila, poplatky na sieti Ethereum klesli len za 2 mesiace o neuveriteľných 94%, čo predstavuje jeden z najstrmších prepadov transakčných poplatkov od roku 2015. Priemerné transakčné poplatky sú aktuálne okolo 4 dolárov.

ethereum gas fees hit a YTD low

Zdroj: Medium

Konkurenti sú na tom stále lepšie

Hoci sú transakčné poplatky na sieti Ethereum najnižšie za posledný rok, v porovnaní s konkurentmi je suma 4 doláre za prevod stále príliš vysoká. Existuje množstvo konkurentov, ktorým Ethereum musí čeliť a zatiaľ túto úlohu zvláda aj napriek neefektivite svojej siete veľmi dobre a ETH je čoraz viac vyhľadávanou kryptomenou veľkých inštitucionálnych investorov o čom svedčia aj časté odlivy ETH z búrz. To samozrejme znižuje ponuku na burze a dvíha hodnotu.

Konkurentov o post kráľa v oblasti smart kontraktov je veľa a neustále sa objavujú nové projekty, ktoré majú tento odvážny cieľ. Nižšie je porovnanie niektorých vybraných konkurentov z hľadiska rýchlosti transakcií a nákladov na ich prevod.

Pozrite si aj: Prieskum odhalil najväčšie chyby, ktoré robia začiatočníci – Urobili ste ich aj vy?

Ethereum zvláda aktuálne 13 transakcií za sekundu pri priemernej cene 4 USD za jeden prevod.

Solana zvláda do 50 000 transakcií za sekundu, pričom aktuálne je to 1814 transakcií za sekundu pri priemernej cene 0,00025 USD za jeden prevod.

Elrond dosiahol 263 000 transakcií za sekundu na Testnete, aktuálne je to 15 000 transakcií za sekundu pri priemernej cene 0,001 USD za jeden prevod.

PolkaDot zvláda aktuálne do 3000 transakcií za sekundu, pričom v budúcnosti vďaka parachainom je teoretická hranica až na 1 milióne transakcií za sekundu, pri priemernej cene 0,15 USD za jeden prevod.

Cardano zvláda 1000 transakcií za sekundu, pričom v budúcnosti to môže byť vďaka druhej vrstve Hydra až do 1-2 miliónov transakcií za sekundu pri priemernej cene 0,23 USD za jeden prevod

Konkurenti ETH sú v týchto štatistikách neporovnateľne lepší. Treba poznamenať, že Ethereum 2.0 prinesie zvýšenie limitu transakcií na hodnotu 100 000 za sekundu. Ethereum taktiež pred chvíľou dokončil London hardfork, ktorý pomerne výrazne upraví politiku tvorby transakčných poplatkov. To však nutne nemusí znamenať ich zníženie.

Zhrnutie

Ethereum je aktuálne konečne použiteľné aj pre menších investorov, ktorí si nemôžu dovoliť pravidelne platiť transakčné poplatky vo výške desiatok dolárov. Taktiež London hardfork prinesie zmenu poplatkov, kedy budú tieto poplatky prehľadnejšie a transparentnejšie. Otázkou však ostáva, dokedy takéto prijateľné transakčné poplatky na sieti Ethereum vydržia. Viac informácií o tejto téme si môžete pozrieť v článku nižšie:

Stane sa z ETH deflačná kryptomena? London hardfork už 5. augusta

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.