Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Stane sa z Ethereum od štvrtka deflačná kryptomena?

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Dlhoočakávaný hardfork kryptomeny Ethereum (ETH) s pomenovaním London sa uskutoční už vo štvrtok 5. augusta 2021. Jeho súčasťou bude implementácia ostrosledovanej aktualizácie s označením EIP 1559, ktorá výrazným spôsobom zmení narábanie s transakčnými poplatkami a môže teoreticky viesť až k tomu, že z Ethereum sa stane deflačná kryptomena.

Hardfork London bude zavedený do Ethereum siete v bloku 12 965 000, ktorý bude podľa odhadov portálu Ethereum.org vyťažený v priebehu tohto štvorka. Okrem rôznych iných aktualizácii bude jeho súčasťou zavedenie zmieňovanej aktualizácie EIP 1559, ktorá zmení narábanie s transakčnými poplatkami takýmto spôsobom:

  • Transakčné poplatky po novom nepôjdu ťažiarom, ale budú sa ničiť (burn), čo môže viesť k zníženiu celkového počtu ETH v obehu
  • Ťažiari okrem novo vyťažených ETH budú môcť dostať dobrovoľné “prepitné“ (tips), ktoré im môže poslať zadávateľ transakcie, ak bude chcieť svoju transakciu urýchliť
  • Transakčné poplatky sa štandardizujú naprieč celou sieťou. Ak bude sieť preťažená, budú rásť a naopak ak bude transakcií málo, budú klesať

Bude celkový počet ETH klesať?

Ethereum je v skutočnosti inflačná kryptomená, ktorá nemá definovaný svoj konečný počet (na rozdiel od Bitcoinu). Inak povedané Etherov do obehu môže pribúdať donekonečná. Implementovanie EIP 1559 však môže spôsobiť, že do obehu pôjde skrz ťažbu menej ETH, než sa ich medzitým zničí.

Tento jav by mohol nastať v prípade, že transakčné poplatky platené v ETH budú mať takú vysokú hodnotu, že ich zničením sa zničí väčšie množstvo ETH, než sa medzitým stihne vyťažiť. Inak povedané či bude Ethereum v niektorých momentoch deflačné – tj. bude ubúdať viac ETH, než ich bude pribúdať, bude závisle od toho, koľko transakcií a za aké náklady sa dokáže v danom čase realizovať. Pre ilustráciu v období najväčišeho tohtoročného ošiaľu okolo Ethereum boli v priebehu mesiaca zaplatene transakčné poplatky v hodnote vyše miliardy dolárov, čiže keby v onom období už bolo EIP 1559 implementované, zničili by sa ETH v hodnote vyše miliardy USD.

Cesta k deflačnému Ethereum teda vedie cez rastúce využívanie tejto siete, pribúdajúci počet transakcií a s tým spojený celkový rast nákladov na transakcie. Existuje viacero modelov, ktoré odhadujú, že v budúcnosti by Ethereum naozaj mohlo byť deflačné, tj. pálenie poplatkov by ničilo viac ETH, než sa stíha vytvoriť. Až prax ukáže, či tomu však tak naozaj bude. Ak áno, mohlo by to vytvárať tlak na rast ceny kryptomeny Ethereum, pretože jej dostupná ponuka by sa zmenšovala.

DeFi na Ethereum rozkvitá

Ethereum si medzitým naďalej drží dominanté postavenie pokiaľ ide o decentralizované financovanie (DeFi). Počet adries na Ethereum sieti, ktoré používali DeFi protokoly, sa v druhom kvartáli 2021 zvýšil podľa dát ConsFiSys o 65%, čo je výrazný nárast v porovnaní s celkovým počtom nových adries na Ethereum v rovnakom období (+10%).

Začiatkom júla bolo na Ethereum sieti využívaných v interakcii s DeFi 2,91 milióna adries. Išlo o adresy, ktoré komunikovali s projektmi ako sú decentralizovaná burza Uniswap, krypto lending platforma Compound či likviditný fond KeeperDao.

Rastu popularity a využitia DeFi v prvej polovici roka 2021 prispel aj výrazný prílev stablecoinov do obehu. Ich hodnota v úvode júla predstavovala až 65 miliárd dolárov –  len od 31. marca došlo k 60% nárastu takýchto aktív viazaných na dolár. Nuž a stablecoiny ako sú USDT či USDC zohrávajú v ekosystéme DeFi mimoriadne významnú úlohu.

Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.