Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Najčastejšie podvody v oblasti kryptomien – Ako ich rozoznať a nenaletieť?

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Svet kryptomien je plný rôznych podvodov, ktoré na vás čakajú na každom rohu. Vzhľadom k tomu, že nováčik nemá predstavy, čomu sa má vyvarovať, sa dnes pozrieme na najčastejšie podvody, s akými sa môžete v oblastí kryptomien stretnúť. Takisto si povieme ako sa im úspešne vyhýbať.

Stovky rôznych podvodov

Kryptomeny sa každým dňom vyvíjajú a bohužiaľ podvodníci v ničom nezaostávajú. Neustále pribúdajú nové spôsoby, ktoré vás pripravia o vaše krypto úspory. Je preto dôležité sa dostatočne vzdelávať, krypto vám totiž žiadnu chybu neodpustí. Pozrieme sa preto na najčastejšie podvody, s akými môžete prísť do kontaktu. Tiež si povieme pár kľúčových bezpečnostných zásad, ktoré by ste mali (musíte) dodržiavať.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

(Ne)rozdávame zadarmo

Medzi najbežnejšiu skupinu podvodov patria falošné kópie niečoho, čo je pravé a legitímne. Môžu to byť známi ľudia, veľké kryptomeny, známe spoločnosti a podobne. Takýto typ podvodu je v podstate najbežnejší a vo svete kryptomien sa s ním stretnete na 100%, aj keď o tom možno nebudete ani vedieť. V podstate všetky tieto falošné kópie majú jeden spoločný znak – chcú vám srdečne darovať kryptomeny. Samozrejme nie hneď, ale pošlú vám X násobok (najčastejšie 2 až 3 krát viac), keď im vy pošlete najskôr vaše kryptomeny. Prečo to robia? Podľa nich vraj oslavujú a chcú sa odvďačiť komunite. Samozrejme je to podvod, ak im niečo pošlete, tak vaše kryptomeny už nikdy neuvidíte.

Kde na tento podvod natrafíte? Facebook, Youtube, Instragram, Twitter, Telegram, Discord, Web stránky. V podstate všade.

Ako svoje prostriedky chrániť? Jednoducho. Nikdy nikomu nič neposielajte. Nikto vám nedá nič zadarmo.

Fake Binance Bitcoin giveaway ads running on YouTube » Brave New Coin

Takýto typ podvodu sa vyskytuje aj na našej FB stránke. Pod každým našim príspevkom sa objaví komentár od falošnej stránky, ktorá sa vydáva za nás. V tomto príspevku údajne my sami darujeme kryptomeny, ak nám najskôr vy nejaké pošlete. Presne podľa schémy vyššie. Je to blbosť a podvod. Bohužiaľ sa proti tomu nedá bojovať, pretože po zmazaní týchto komentárov je to tam behom pár sekúnd opäť. Kryptonovinky vám NIKDY takýmto spôsobom nebudú darovať kryptomeny a NIKDY od vás nebudeme vyžadovať, aby ste nám vy nejaké poslali.

Falošné krypto peňaženky / phishing stránky

Druhou najčastejšou skupinou podvodov sú falošné krypto peňaženky a phishing weby. Problémom je, že niektoré veľké webové krypto peňaženky nemajú svoje vlastne mobilné aplikácie. To využívajú podvodníci, ktorí vytvoria tieto aplikácie s menom danej peňaženky. Samozrejme však ide o podvod a v momente keď zadáte vaše prihlasovacie údaje do peňaženky (seed), tak ste v podstate práve darovali kryptomeny podvodníkom, ktorí vám ich môžu s ľahkosťou ukradnúť.

SÚŤAŽ | Zaujímajú vás trading boti a chcete si ich vyskúšať? Vyhrajte ročné predplatné na trading botov, podmienky sú jednoduché!

Ďalším problémom sú phishing weby rôznych projektov, prípadne verné kópie známych kryptomien alebo krypto zmenární. Takéto stránky vám opäť ponúknu možnosť prihlásenia vašej peňaženky. V momente, kedy im zadáte vaše údaje, opäť ste v podstate darovali vaše prostriedky podvodníkom.

https://twitter.com/YoroiWallet/status/1409503481283686400

Kde na tento podvod natrafíte? V podstate všetky weby veľkých projektov, prípadne nové projekty. Google Play / App Store.

Ako svoje prostriedky chrániť? Dávajte si pozor na webové stránky, či v nich nieje preklep. Overte si daný web cez viac zdrojov. V prípade mobilných peňaženiek hľadajte informácie priamo na webových stránkach dotyčnej peňaženky, prípadne googlite. Výsledok máte za pár sekúnd.

Podvody spojené s „meme“ tokenmi

Meme kryptomeny sa už viac-menej stali súčasťou sveta kryptomien. Táto oblasť je však bohužiaľ spojená s drvivou väčšinou krádeži, podvodov a ponzi schém v celom sektore kryptomien. Takéto tokeny nemajú žiadny využitie ani význam. Majú jeden cieľ – vystúpať do nebies a zabezpečiť obrovské zisky. To sa samozrejme pár šťastlivcom podarí a zarobia behom krátkej chvíle bez problému aj 100 násobok investície.

Ako však vieme, minca má dve strany a na takéhoto šťastlivca pripadá hromada smoliarov, ktorí prerobia v týchto tokenoch všetko. Celý princíp je jednoduchý – cena rastie dovtedy, kým pribúda nový kapitál. V záujme každého, kto má nakúpené a chce zarobiť, je priniesť čo najviac nových ľudí, ktorí token kúpia. Títo ľudia sa volajú tzv. „shilleri“, teda osoby, ktoré takéto tokeny propagujú všade možne. Hoci už celá táto pyramídová schéma je v podstate podvod, existujú ešte aj podvody vykonané na tomto podvode.

Tých je tiež hneď niekoľko. Bežný je rug-pull, kedy tvorcovia tokenu vyberú všetku likviditu čoho následkom cena prudko padne. Bez likvidity máte v peňaženke len hromadu bezcenných tokenov. Ďalším novodobým trendom je to, že tvorcovia v kóde nepovolia možnosť predávať nikomu, len samým sebe. To znamená, že token síce môžete kúpiť, ale nemôžete ho predať. Zákerné? Áno. To spôsobí, že cena môže ísť len nahor, čo naláka do tejto pasce ešte viac nováčikov. Keď majú tvorcovia dosť, celý projekt opustia. Podobnú schému naposledy zažil token Squid Game (jeden z mnohých tohto názvu), ktorý takto podvodníkom zarobil desiatky miliónov dolárov.

Why Crypto Rug Pulls Happen in DeFi and How to Avoid It - Bybit Learn

Rug-pull

Pokiaľ ste začiatočník, určite neriskujte svoje prostriedky v týchto projektoch. Je to čistá ruleta a pokiaľ chcete svoje peniaze riskovať takýmto spôsobom, môžete ísť do kasína, kde máte vyššiu šancu na úspech. Ak už chcete investovať do takýchto ponzi schém, tak len s malým kapitálom, ktorý vám chýbať nebude.

Kľúčové zásady

Existuje zopár zásad, ktoré by ste vo svete kryptomien mali dodržiavať:

– NIKDY a NIKOMU nedávajte váš Seed, ani iné heslá ku krypto peňaženke. Požadovať ho môže len podvodník, NIKTO iný.

– Vždy si overujte projekty pred tým, než do nich investujete

– Dbajte na správne URL web stránok, kontrolujte si možné preklepy

– V prípade investícií do neznámych projektov si ich vždy overte z viacerých zdrojov

– Nikomu neposielajte vaše kryptomeny s prísľubom, že vám vrátia viac. VŠETKY súťaže v oblasti kryptomien len dávajú, nikdy vopred neberú

– Ak znie niečo príliš dobre aby to bola pravda, tak to pravda na 99,99% nebude

– Stránky, ktoré sľubujú ročný zisk v tisícoch percent sú buď podvody, alebo vysoko inflačné projekty, ktorých cena časom padne o 90+ percent (čísla nepustia, zo vzduchu sa tie zisky nevyrobia). Ich hodnota sa drží len do momentu, kým prichádza nový kapitál

– Ignorujte maily a správy, ktoré od vás požadujú prihlásenie do burzy/peňaženky cez priložený odkaz. Na ten NIKDY neklikajte, takmer určite vás presmeruje na phishing web

– Ak využívate Telegram/Discord, pamätajte, že support/podpora daného projektu vás NIKDY nebude kontaktovať v súkromnej správe prvá. Ak áno, je to podvodník a je úplne jedno, ako hodnoverne vyzerá!

Ďalšie podvody

Vyššie vymenované podvody sú len zrnkom v mori podvodov vo svete kryptomien. Existuje množstvo iných, ktoré sú sofistikovanejšie. O jednom takom sme pre vás napísali podrobný článok, ktorý si môžete pozrieť na odkaze nižšie. Dôrazne vám odporúčame prečítať si ho!

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Prečítajte si zaujímavé novinky

Kryptomeny sú populárne vďaka NFT, hovorí spoločnosť VISA – Súhlasíte?

Kryptomeny, ktoré v lete robili zisky v tisícoch percent ožívajú – Začína druhé kolo?

Na ceste za za Polkadot parachainami: Ako sa zúčastniť na DOT aukciách (10. diel)

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.