Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ministerstvo spravodlivosti USA zabavilo 94 000 BTC z hacku burzy Bitfinex!

Článok

hack
Pixabay.com

Ministerstvo spravodlivosti USA oznámilo, že zatklo dvoch ľudí, ktorí sú podozriví z veľkého hackerského útoku na kryptomenovú burzu Bitfinex v roku 2016. V utorok boli obvinení zo sprisahania s cieľom prať špinavé peniaze prostredníctvom kryptomien.

Americké orgány činné v trestnom konaní zároveň potvrdili, že úspešne zabavili bitcoiny v hodnote viac ako 3,6 miliardy dolárov, ktoré boli spojené s týmto hackerským útokom.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

 ,,Dnešné zatknutie a zadržanie najväčišeho množstva financií v histórii nášho ministerstva ukazuje, že kryptomeny nie sú bezpečným prístavom pre zločincov,” uviedla zástupkyňa generálneho prokurátora Lisa O. Monaco, ktorá doplnila:

,,Úsilie (zadržaných) zachovať si digitálnu anonymitu pri pokuse o prepratie ukradnutých finančných prostriedkov skrz labyrint transakcií bolo márne. Vďaka precíznej práci orgánov činných v trestnom konaní ministerstvo opäť ukázalo, ako môže a bude sledovať peniaze a to bez ohľadu na to, akú formu (tieto peniaze) majú.”

Bitfinex verí, že zadržané BTC sa im vrátia

K zadržaniu sa vyjadril aj hovorca Bitfinexu, z kadiaľ ukradnuté bitcoiny pochádzajú: ,,Sme radi, že Ministerstvo spravodlivosti získali späť významnú časť bitcoinov ukradnutých počas hacku v roku 2016. Od začiatku vyšetrovania tohto incidentu s ním intenzívne spolupracujeme.”

Hovorca sesterskej firmy Tether dodal, že s Ministerstvom budú pokračovať v spolupráci s cieľom získať tieto ukradnuté peniaze naspäť do rúk burzy Bitfinex. ,,Bitfinex má v úmysle poskytnúť ďalšie aktualizácie o svojom úsilí získať ukradnuté bitcoiny naspať, a to vtedy, keď budú tieto aktualizácie dostupné.”

Hrozí im dvadsaťročný trest

Zatknutými osobami majú byť manželia Ilya Lichtenstein a Heather Morganová. Ide o Američanov pochádzajúcich z New Yorku (viac o ich totožnosti sme písali v tomto článku). Ministerstvo ich v utorok obžalovalo zo sprisahania s cieľom prať špinavé peniaze a tým podviesť USA. Za takýto druh obvinenia hrozí trest až do 20 rokov väzenia.

Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie

Manželia sa podľa doposiaľ medializovaných správ snažili “vyprať” 119 754 bitcoinov, ktoré v roku 2016 ukradli Bitfinexu. Po samotnom útoku na túto burzu poslali viac ako 2000 transakcií na peňaženku, ktorú mal pod kontrolou Lichtensein. Následne sa snažil počas “komplikovaného procesu prania špinavých peňazí” tieto bitcoiny anonymizovať, no zjavne v neúspešne.

Ako sa snažili bitcoiny “preprať”?

Federálne úrady tvrdia, že manželia v snahe preprať ukradnuté financie využívali “sofistikované techniky prania”. Tie zahŕňali používanie fiktívnych identít na nastavenie online účtov, využívanie programov na automatizáciu transakcií a tiež ukladanie ukradnutých bitcoinov na účty na viacerých burzách a darkweb trhoviskách (tento proces má aj vlastné pomenovanie layering resp. vrstvenie).

Dvojica sa tiež snažila konvertovať ukradnuté bitcoiny na iné formy kryptomien, ktoré majú pokročilejšie prvky anonymity. Nepomohlo im však ani to. ,,Špeciálni agenti IRS-CI Cyber Crimes Unit opäť odhalili sofistikovanú techniku prania, ktorá im umožnila vystopovať, získať a zhabať ukradnuté prostriedky, čo predstavuje doteraz najväčšie zhabanie kryptomien v hodnote viac ako 3,6 miliardy USD,” doplnil šéf kriminálneho vyšetrovania IRS Jim Lee.

,,Kryptomeny a virtuálne menové burzy, ktoré s nimi obchodujú, tvoria rozširujúcu sa časť amerického finančného systému, ale lúpeže vykonávane prostredníctvom zložitých schém prania špinavých peňazí by mohli podkopať dôveru v kryptomeny,“ dodal k tejto kauze prokurátor Matthew M. Graves z District of Columbia, čím vyzdvihol záslužnosť ich práce.

O akú hodnotu išlo?

119 756 BTC ukradnutých z Bitfinex malo v auguste 2016 trhovú hodnotu „len“ 72 miliónov dolárov. Dnes je to však viac ako 5,1 miliardy dolárov. Ministerstvo financií oznámilo, že 94  000 BTC sa im podarilo zabaviť a ďalších 25 000 BTC evidujú ako bitcoiny, ktoré boli presunuté na finančné účty, ktoré boli pod kontrolou obžalovaných.

Bitcoiny nie sú anonymné

Tí, ktorí sa naďalej mylne domnievajú, že bitcoiny sú anonymné peniaze, ktoré sa nedajú sledovať, sú na omyle. Onchain analytické platformy v spolupráci s vyšetrovateľmi dokážu sledovať bitcoinové transakcie a trackovať konkrétne BTC, ktoré boli spojené s nejakou kriminálnou činnosťou. Vďaka tomu je možné pri pokuse predať bitcoiny za fiat (doláre, eura atď) identifikovať osoby spojené s trestnou činnosťou. Hacknhuté bitcoiny či iné kryptomeny sledujú aj samotné burzy, ktoré v prípade, že ich obdržia, môžu takéto aktíva “zmraziť“.

Na skutočnosť, že použiť Bitcoin pri pokuse o pranie špinavých peňazí nie je úplne dobrý nápad, upozornil minulý rok aj bývalý šéf CIA Michael Morell, ktorý uviedol:

,,Technológia blockchain je silný, ale nedostatočne využívaný forenzný nástroj vlád na identifikáciu nezákonnej činnosti a na stíhanie zločincov. Zjednodušene povedané, blockchainová analýza je vysoko efektívny nástroj na boj proti kriminalite a na zhromažďovanie spravodajských informácii.”

Morell následne dodal, že ,,ak by všetci zločinci používali blockchain, mohli by sme vymazať nezákonnú finančnú činnosť,” čím v podstate naznačil, že boj proti praniu špinavých peňazí je v kybersektore vrátane kryptomien jednoduchší, než pri boji tomu vo svete bežnej fyzickej hotovosti.

Súčasná kauza Morellové tvrdenia pekne podčiarkuje, keďže Ministerstvu spravodlivosti USA sa nikdy predtým nepodarilo získať naspäť takú vysokú finančnú hodnotu ako teraz pri vyriešení zločinu krádeže bitcoinov z burzy Bitfinex.

Ďalšie zaujímavé články

Wells Fargo: Kryptomeny sa čoskoro môžu dostať do fázy „nezastaviteľnej adopcie“

Rok po nákupe bitcoinov za 1,5 miliardy dolárov: Tesla svoje rozhodnutie neľutuje!

Ktorá PoS kryptomena spotrebuje najmenej energie na jednu transakciu?

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.