Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rok po nákupe bitcoinov za 1,5 miliardy dolárov: Tesla svoje rozhodnutie neľutuje!

Článok

Tesla
Pixabay.com

Spoločnosť Tesla, ktorá patrí medzi najväčších inštitucionálnych držiteľov Bitcoinov, zverejnila v pondelok výročnú správu o jej hospodárení za rok 2021. Počas nej uviedla, že investíciu do Bitcoinu, ktorú realizovala v čiastke 1,5 miliardy dolárov presne pred rokom 2. februára 2021, neľutuje.

Spoločnosť miliardára Elona Muska presne pred rokom šokovala investičný svet obrovskou investíciou do Bitcoinu v sume 1,5 miliardy dolárov, čím prispela  k ďalšiemu veľkému ošiaľu okolo najznámejšej kryptomeny. Elon Musk sa zároveň tým momentom stal mimoriadne váženou postavou celého kryptopriemyslu, no následne aj kritizovaným „trollom“, ktorý  rôznymi inotajmi na Twitteri pumpoval a zrážal cenu nielen Bitcoinu, ale aj rôznych altcoinov (najmä jeho obľúbeného Dogecoinu).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Keďže je to presne rok od oznámenia tejto veľkej investície a zároveň deň po zverejnení formuláru 10-K, ktorý bol podaný na SEC a Tesla v ňom detailne informuje o svojom hospodárení v predošlom roku, je čas na menšie zhrnutie toho, ako sa tejto firme v prípade investície do BTC v skutočnosti darilo.

Účtovníctvo vs. reálna hodnota vlastnených bitcoinov

Tesla v tomto reporte uviedla, že k 31. decembru realizovala zisk z predaja Bitcoinov 128 miliónov dolárov. Ide o zisk, ktorý vyčíslila ešte v prvej polovici roka 2021, kedy sa rozhodla v marci predať 10% svojich nakúpených bitcoinov, aby si tým údajne overila bitcoinovú likviditu.

Z reportu však zároveň vyplýva, že k 31. decembru utrpela stratu 101 miliónov dolárov, nakoľko zvyšné bitcoiny, ktoré jej zostali, klesli počas roka 2021 na nižšie trhové ceny, než bola ich obstarávacia cena.

Na prvý pohľad to môže naznačovať, že investícia do BTC priniesla Tesla čistý zisk 27 miliónov dolárov (zisk 128 miliónov mínus strata 101 miliónov). Tieto údaje sú však veľmi skreslené kvôli zvláštnym účtovným pravidlám v súvislosti s účtovaním kryptomien v USA.

Účtovné pravidlá v USA totiž nútia firmy vykazovať stratu z investície do kryptomien vždy, keď ich cena klesne oproti obstarávacej cene (nákupnej cene). Neplatí to však naopak, teda v čase, keď cena danej kryptomeny (alebo iného nespeňaženého majetku) stúpne. Zisk v tom prípade môže byť vyčíslený len ak sa dané kryptomeny predajú.

Tento účtový postup teda ovplyvňuje čísla, ktoré sú zverejnené v reporte, no zároveň pre firmu znamená, že reálna hodnota spravovaných bitcoinov je vyššia, než tá účtovná.

Tesla tento problém vysvetlila práve vo formulári 10-K, v ktorom uviedla, že k 31. decembru mala reálna bitcoinová pozícia tejto spoločnosti hodnotu takmer 2 miliárd dolárov – to je o približne 500 000 dolárov viac, než bola jej pôvodná investícia (Účtovná hodnota týchto BTC však bola len 1,26 miliardy USD). K tomu treba prirátať ešte 128 miliónov z predaja BTC v marci 2021.

Investičná stratégia Tesla sa nemení

,,Pokračujeme v prispôsobovaní našej investičnej stratégie, aby sme splnili naše ciele v oblasti likvidity a rizika, ako je investovanie do amerických vládnych a iných obchodovateľných cenných papierov, digitálnych aktív a poskytovanie financovania súvisiaceho s produktmi. V prvom štvrťroku 2021 sme do bitcoinov investovali celkovo 1,5 miliardy dolárov. Reálna trhová hodnota našich bitcoinových držieb bola k 31. decembru 2021 1,99 miliardy USD. Veríme v dlhodobý potenciál digitálnych aktív ako investície, ale aj ako likvidnej alternatívy k hotovosti,” uvádza Tesla v zmieňovanom formulári 10-K.

Cena Bitcoinu 31. decembra 2021 bola na úrovni 46  000 USD, čo znamená, že uvedená čiastka 1,99 miliardy USD v čase písania článku nie je úplne presná. Súčasná cena BTC je okolo 44 000 USD, čo znamená, že 4300 BTC, ktoré stále vlastní táto spoločnosť, má hodnotu okolo 1,9 miliardy dolárov.

Twitter kanál Documenting Bitcoin doplnil, že ak by Tesla $1,5 miliardovú investíciu nerealizovala a nechala si namiesto toho na súvahe americké doláre, inflácia by spôsobila, že oných 1,5 miliardy by malo dnes „kúpnu hodnotu“ len $1,3 miliardy. Investíciou do BTC tým pádom Tesla ochránila svoje financie.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1490685979233030146

Viac bitcoinov medzi verejne obchodovanými firmami má na súvahe len spoločnosť Microstrategy, ktorá podľa portálu Bitcointreasuries vlastní v tomto momente 125 051 BTC.

Ďalšie zaujímavé články

Ktorá PoS kryptomena spotrebuje najmenej energie na jednu transakciu?

Veľký hack vo svete kryptomien! Hacker sa postaral o škodu 320 miliónov dolárov

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.