Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Ktorá PoS kryptomena spotrebuje najmenej energie na jednu transakciu?

Článok

energia
Zdroj: Pexels.com

Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI), výskumný startup zameraný na vplyv kryptomien na životné prostredie, zverejnil správu o spotrebe energie najväčších Proof-of-Stake kryptomien. V priemere spotreby energie na transakciu dopadla najlepšie kryptomena Solana (SOL).

CCRI vo svojej štúdii sledovala najväčšie PoS blockchainy – okrem Solana aj Cardano, Polkadot, Avalanche, AlgorandTezos. Spomedzi týchto kryptomien má najväčšiu trhovú kapitalizačnú aktuálne Cardano, no zároveň ide o blockchain, ktorý spotrebuje na jednu transakciu aj najviac energie.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Podľa zistení CCRI  Solana potrebuje na jednu transakciu len 0,1166 watthodín (Wh), kým Cardano “až” 52Wh. Zaujímavé však je, že ak sa spotreba preráta na jeden uzol, uzly Cardano spotrebujú najmenšie množstvo energie zo sledovaných PoS blockchainov.

Poznámka: Solana má omnoho menej uzlov než Cardano, čo znamená, že v tomto zmysle je výrazne menej decentralizovaná.

Autori štúdie k tomu dopĺňajú: ,,Hardvér sám o sebe vyžaduje elektrinu len na jeho zapnutie. To isté platí aj pre spustenie softvéru bez vykonania transakcií. Ak sa teraz zvýši počet transakcií, zvýši sa aj spotreba elektriny, ale podiel jednej transakcie sa zníži. Preto očakávame, že to tak bude aj v prípade každého blockchainu v našej štúdii.“

Tento text naznačuje, že Cardano má v súčasnosti najväčšiu spotrebu energie na 1 transakciu hlavne z dôvodu, že razí cestu k väčšej decentralizácii – teda k väčšiemu počtu uzlov.

Solana produkuje najviac CO2

Solana je spomedzi sledovaných PoS blockchianov suverénne najaktívnejšie využívaným blockchainom, čo znamená, že hoci jej spotreba na 1 transakciu je v prepočte najnižšia, má aj tak spomedzi PoS kryptomien najväčšiu spotrebu energie. Podľa štúdie CCRI emituje 934 ton ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2) v porovnaní s 33 tonami u kryptomeny Polkadot.

PoS vs. PoW

Celková spotreba energia PoS kryptomien je v porovnaní s Proof of Work kryptomenami na čele s Bitcoinom a Ethereum zanedbateľná. PoS kryptomeny sa totiž neťažia, čo má v tomto smere výhody.

Kritici PoS najmä z radov Bitcoinerov však upozorňujú (Ethereum plánuje prechod na PoS, Bitcoin nie), že tento koncept môže byť jednak menej bezpečný, ale hlavne uprednostňuje silných hráčov pred slabšími, keďže veľkým hráčom, ktorí naakumulovali mince v úvodnej fáze existencie týchto kryptomien stačí už len „stakovať”, za čo dostávajú ďalšie a ďalšie mince. Na rozdiel od ťažiarov Bitcoinu im v súvislosti s tým teda nevznikajú žiadne ďalšie náklady.

Téme rozdielov medzi Proof of Work a Proof of Stake kryptomenami sme sa venovali v tomto našom článku.

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Ďalšie zaujímavé články

Veľký hack vo svete kryptomien! Hacker sa postaral o škodu 320 miliónov dolárov

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj:  cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.