Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

Článok

trezor
zdroj: shop.trezor.io

Spoločnosť SatoshiLabs stojaca za výrobou najpopulárnejšej hardvérovej kryptomenovej peňaženky Trezor sa rozhodla v rámci januárovej aktualizácie zaviesť do Trezoru podporu pre automatizovaný mechanizmus AOPP. Po spätnej väzbe od komunity však túto aktualizáciu odstráni.

AOPP (Adress Ownership Proof Protocol) je automatizovaný mechanizmus, ktorý uľahčuje dodržiavanie prísnych regulácii vo Švajčiarsku, ktoré vyžadujú od kryptomenových investorov dôkaz o vlastníctve externej adresy pri výbere digitálnych aktív (kryptomien) na non-custodial peňaženky.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Takéto regulácie sú vo Švajčiarsku platné už od roku 2019 a tvorcovia HW peňaženky Trezor vysvetlili, že AOPP zaviedli za účelom, aby týmto zákazníkom zjednodušili dodržiavanie týchto prísnych predpisov.

Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)

Po zavedení funkcionality AOPP sa však na adresu SatoshiLabs strhla výrazná vlna kritiky naznačujúca, že zavedenie podpory mechanizmu AOPP signalizuje ich širšiu podporu pre regulácie na úkor ochrany súkromia ich zákazníkov.

Trezor v reakcii na túto kritiku priznal, že svoj krok súvisiaci s januárovou aktualizáciou podcenil a zle vyhodnotil. Komunite zároveň poďakoval za “verejnú kontrolu”.

,,Našim jedným cieľom bolo uľahčiť používateľom v krajinách s prísnou reguláciou stiahnutie si kryptomien do vlastnej starostlivosti, avšak uznávame, že v konečnom dôsledku mohol tento krok urobiť viac škody ako úžitku, ak by sa to považovalo za proaktívne dodržiavanie nariadení, s ktorými nesúhlasíme.”

Tvorcovia HW peňaženky Trezor tak inými slovami priznali, že implementácia AOPP môže vytvoriť akýsi precedens pri snahe vlád získať väčší dohľad nad kryptomenami v držbe bežných ľudí.

Trezor zároveň prisľúbil, že aktualizáciu “po dôkladnom zvážení nedávnej spätnej väzby” odstráni už pri najnovšej aktualizácii Trezor Suite čím potvrdil, že názor kryptomenovej komunity rešpektuje.

V reakcii na rozhodnutie Satoshi Labs aj tvorcovia ďalších peňaženiek Sparrow Wallet, Samourai Wallet či BlueWallet rovnako tak oznámili, že budú nasledovať Trezor a tiež odstránia podporu pre tento kontroverzný automatizovaný protokol.

Prečo odporúčame Trezor Model T?

Hardvérové peňaženky ponúkajú úplne iný level zabezpečenia kryptomien v porovnaní so softvérovými peňaženkami. Aj medzi nimi sú však určite rozdiely. My v našej reakcii odporúčame hardvérovú peňaženku Trezor Model T, ktorá je síce drahšia, no ponúka benefity, ktoré iné peňaženky nie.

Ide predovšetkým o používanie dvoch funkcii – Shamir Backup a Passphrase (Passhphrase má aj model Trezor One).

Shamir Backup umožňuje rozdelenie seedu bezpečným spôsobom na viac častí, čím sa zmenšuje riziko, že sa váš seed stratí, poškodí alebo vám ho ukradnú (pozor nejde o klasické rozdelenie seedu na viac častí – tým by sa riziko straty len zväčšilo!). Ak si skrz funkcionalitu Shamir Backup rozdelíte seed napríklad na 5 častí, môžete si zvoliť, že na obnovu seedu vám budú stačiť napríklad len 3. Krádež, strata alebo znehodnotenie jednej z týchto častí teda neznamená stratu prístupu ku vašim kryptomenám. Shamir Backup podrobne rozoberáme v našej recenzii a návode, ako s ním pracovať tu.

Passphrase je zas funkcionalita, ktorá rozširuje zabezpečenie peňaženky o jeden krok navyše. Laicky povedané vytvára v samotnej peňaženke priestor pre vytvorenie ešte ďalších anonymných peňaženiek s pomocou využitia dodatočného hesla (to sa samozrejme nesmie stratiť). Ide o najlepšiu formu ochrany napríklad pri fyzickom pokuse hacknúť Trezor. Aj použitiu Passhphrase sme sa podrobne venovali v našej recenzii a návode Trezor Model T.

Ďalšie zaujímavé články

„Skrachovaní bitcoineri” sa “zamestnávajú” v McDonald’s. Slávny reťazec im odpovedal

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.