Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Meta (Facebook) sa mala už dávno sústrediť na Bitcoin. Začína sa to diať teraz?

Článok

meta bitcoin
Zdroj: canva.com

Spoločnosť Meta (bývalý Facebook) včera oznámila, že definitívne končí s projektom stablecoinu Diem. Zakladateľ Twitteru Jack Dorsey na margo toho povedal, že Mark Zuckerberg sa mal radšej už dávno začať viac sústrediť na samotný Bitcoin (BTC). Nuž a možno tak aj časom spraví.

Bitcoinový maximalista Jack Dorsey, ktorý založil Twitter a tiež spoločnosť Square (medzitým sa premenovala na Block) vo včerajšom interview s CEO Microstrategy Michaelom Saylorom počas konferencie “Bitcoin for Corporations 2022” skonštatoval, že Diem bol len stratou času a premárneným úsilím. Zuckerberg sa mal podľa neho už dávno začať orientovať na Bitcoin.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dorsey priznal, že Facebook začal pracovať na kryptomene Libra, ktorá sa následne po rôznych úpravách premenovala na Diem, zo “správnych dôvodov”. Nevybrali si však ideálnu cestu, pretože zvolili vytvorenie vlastnej centralizovanejšej meny namiesto toho, aby siahli po otvorenom decentralizovanom protokole.

,,Celá táto vec s Librou a potom s Diem priniesla veľkú lekciu. Dúfam, že sa poučili, ale myslím si, že to bolo veľa premárneného úsilia a času,” povedal Dorsey Saylorovi. ,,Tieto dva alebo tri roky, nech už to trvalo akokoľvek dlho, mohli byť vynaložené na to, aby sa Bitcoin stal dostupnejším pre viac ľudí na celom svete.”

Dorsey je presvedčený, že ak by sa Meta rozhodla ísť smerom adopcie Bitcoinu, urobí tým správnu vec  a prospelo by to aj samotnej firme Marka Zuckerberga.

,,Práve teraz tú máme túto otvorenú sieť (Bitcoin). A je použiteľná. Nie je dostupná pre každého, ale je použiteľná. Urobme to čo najjednoduchšie, čo najnrýchlejšie a čím prístupnejšie to urobíme, tým rýchlejšie sa všetko zlepší. Vrátane všetkého, čo Facebook zamýšľal pôvodne urobiť s Librou,” dodal.

Libra, ako znel pôvodný názov projektu vtedajšieho Facebooku, mala byť kryptomena, ktorej cena by sledovala výkonnosť koša rôznych aktív od amerického dolára, cez euro, až po komodity či akciové indexy. Projekt bol však až tak moc ambiciózny, že regulátori ho v takejto forme Facebooku nepovolili. Od Libry následne dali ruky preč viacerí partneri a Facebook ho premenoval na menej ambiciózny Diem, ktorý však už bol len tradičným stablecoinom sledujúcim hodnotu amerického dolára. Včera však Meta oznámila, že sa projektu definitívne vzdáva a predáva ho spoločnosti Silvergate.

Meta sa pridáva ku krypto asociácii COPA

Meta medzitým naznačuje, že naozaj začína omnoho pozornejšie sledovať dianie okolo Bitcoinu. Okrem snahy registrovať si trademark u brazílskeho regulátora, o čom sme písali nedávno v tomto článku, totiž najnovšie potvrdila aj vstup do Crypto Open Patent Alliance (COPA).

Zaujímavé je, že ide o alianciu technologických a kryptomenových spoločností, ktorú založila práve spoločnosť Jacka Dorseyho firma Block (Square).

Meta sa tak pripája k desiatkam ďalších firiem, ktoré sa vstupom do COPA zaviazali, že “nebudú presadzovať svoje hlavné kryptomenové patenty ako technológiu, ktorá umožňuje vytváranie, ťažbu, ukladanie, prenos, zúčtovanie, integritu alebo bezpečnosť kryptomien.”

Zjednodušene povedané členovia COPA sa zaväzujú, že budú zdieľať patenty s ostatnými členmi za účelom podporiť inovácie spojené s blockchainom a spoločne budú bojovať proti akýmkoľvek snahám patentových agresorov zastaviť progres v tomto sektore.

Ide o významný okamih?

Meta sa pripojením k COPA okamžite stala najväčším držiteľom patentov v tejto asociácii. ,,Znamená to, že kryptomeny sa stávajú kľúčovou technológiou naprieč odvetviami,” komentoval túto novinku Max Sills, CEO asociácie, ktorý definoval aj jej základné stanovy.

COPA v roku 2021 podala žalobu proti Craigovi Wrightovi, austrálskemu počítačovému vedcovi, ktorý o sebe vyhlasuje že je Satoshi Nakamoto – teda záhadný tvorca Bitcoinu. Nepáčilo sa jej, že sa snažil privlastniť si autorské práva  na Bitcoin Whitepaper, teda dokument, skrz ktorý Satoshi Nakamoto popísal Bitcoin už pred vyťažením prvého bloku v úvode roka 2009.

Ďalšie zaujímavé články

JP Morgan: Bitcoinu to kazí volatilita, Ethereum sa zvyšuje konkurencia

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.