Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Meta (Facebook) s kryptomenami nekončí. Má nejaké plány s Bitcoinom?

Článok

Facebook Meta
Zdroj: Pexels.com

Facebook, ktorý sa medzičasom premenoval na Meta, mal s kryptomenami smelé plány. Mark Zuckerberg, zakladateľ tejto najväčšej sociálnej siete na svete, v roku 2019 pompézne oznámil, že pracujú na vlastnej digitálnej mene s názvom Libra. Z prvotného optimistického ošiaľu sa však postupne stal bolehlav.

CEO Meta Mark Zuckerberg v češe predstavenia vízie až príliš ambiciózneho projektu určite nečakal, že po zhruba dvoch rokoch úplne stroskotá. Prvé facky prišli relatívne rýchlo – regulátori zo všetkých kútov sveta si totiž prakticky okamžite uvedomili, že veľký gigant z komerčného sektora s dosahom potenciálne až 3 miliárd ľudí chce na trhy priniesť menu, ktorú nebudú mať vôbec pod kontrolou. V reakcii na to mnohé krajiny oznámili, že Libru na svojom území nepovolia. V USA si zas zákonodarcovia pozvali Zuckerberga “na koberček“, aby im v kongrese vysvetlil, o čo sa vlastne pokúšajú.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Pod tlakom regulátorov musel Facebook začať postupne odlamovať z projektu určite dôležité kúsky, aby im vyhovel. Z vízie vytvoriť menu, ktorej hodnota by bola viazaná na kôš rôznych aktív od dolára, cez euro, až po komodity či investičné aktíva, sa tak napokon musela Libra transformovať na bežný stablecoin viazaný na americký dolár. Popri tom došlo k rebrandingu názvu z Libra na Diem.

Ani Diem však podľa všetkého svetlo sveta nikdy neuzrie. Minulý týždeň boli publikované informácie, podľa ktorých chce Meta celý projekt predať. Hľadá sa solventný investor, ktorý by od nich odkúpil technológiu okolo Diem a tiež a peňaženky Novi, ktorá bola preň dva roky pripravovaná. Otázne však je, či sa niekto taký vôbec nájde. Šance nie sú vysoké.

Budúcnosť Meta spojená s vlastnou kryptomenou sa teda stáva utópiou. Vyzerá to ale tak, že s kryptomenami to nevzdáva. Naznačujú to správy o aktivitách tejto spoločnosti v Brazílii.

Zvažujú orientáciu na Bitcoin a decentralizované kryptomeny?

Kým zakladateľ Meta Mark Zuckerberg sa k Bitcoinu doposiaľ vyjadruje opatrne, najnovšie kroky jeho spoločnosti naznačili, že predsa len tuto najznámejšiu kryptomenu eviduje a nechcem pred ňou úplne zabuchnúť dvere.

Meta totiž nenápadne ešte 5. októbra v Brazílii požiadala Národný inštitút pre premyslené vlastníctvo (INPI) o schválenie ochrannej známky pre Bitcoin a kryptomenové služby. V rámci tohto podania žiada regulátora o registráciu trademark pre “dizajn, vývoj a poskytovanie hardvéru a softvéru pre rôzne bitcoinové a s kryptomenami súvisiace služby”.

V popise žiadosti sa okrem iného tiež píše: ,,Návrh, vývoj a implementácia softvéru pre  overovacie služby tretích strán pre transakcie digitálnych mien vrátane (okrem iného) transakcií zahrňujúcich bitcoinovú menu.”

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1487177992887537664

Ako sa uvádza vyššie, Meta podala tuto žiadosť už 5. októbra 2021 a dokonca z Jamajky (zrejme s úmyslom vyhnúť sa výraznejšej pozornosti). Teraz, keď už je zrejmé, že projekt Diem je na predaj, to s nie príliš veľkou snahou o medializáciu oznámila verejne 25. januára.

Či má Meta naozaj v záujme začať používať Bitcoin na jej platformách od Facebooku, cez Instagram či WhatSapp zostáva pochopiteľne aj naďalej len predmetom špekulácii. Z tejto žiadosti je však zrejmé, že nejaké plány spojené s BTC a kryptomenami vo vedení Meta existujú minimálne v teoretickej rovine.

Ďalšie zaujímavé články

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

„Skrachovaní bitcoineri” sa “zamestnávajú” v McDonald’s. Slávny reťazec im odpovedal

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.