Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kupujete NFT? Dávajte si pozor na podvody, toto sú najčastejšie z nich

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

S rastúcim záujmom o NFT oblasť rastie aj počet podvodníkov, ktorí sa chcú rýchlo a jednoducho obohatiť. Ako už vo svete kryptomien býva zvykom – bohužiaľ im to vychádza. Dnes sa preto pozrieme na najbežnejšie podvody spojené s NFT.

Falošné NFT kópie

Podvodníci veľmi často kopírujú zbierky na populárnych NFT trhoch, ako je OpenSea. Tieto kolekcie môžu vyzerať takmer identicky s originálmi a dokážu oklamať aj skúseného kupca NFT, aby minul veľké množstvo peňazí na falošné umelecké dielo, ktoré v skutočnosti nestojí za nič. Ako sa teda môžete vyhnúť tomuto dobre vymyslenému typu podvodu? Po prvé, je dôležité urobiť si prieskum o NFT, o ktoré máte záujem. Na mnohých podvodných stránkach budú ceny NFT, ktoré zvyčajne stoja státisíce, za zlomok ich hodnoty.

Ďalším znakom, že sa jedná o podvod, sú nízke objemy predajov týchto NFT, prípadne dostupných len niekoľko málo kusov z danej zbierky.

V neposlednom rade treba pozerať aj na známku originality, tu však nemá každý projekt. Preto je dobré pozerať sa na objemy predajov a počty predmetov, ktoré vidíte na obrázku vyššie. V prípade, že má projekt známku originality, dávajte si pozor na jej umiestnenie, pretože aj toto môžu podvodníci z časti oklamať. Nižšie vidíte rozdiel – pravá známka originality sa nachádza mimo loga.

Ďalším znakom sú „Properties“, ktoré má každé NFT. Tieto properties vyjadrujú jedinečnosť daného NFT v porovnaní so ostatnými kusmi z tejto zbierky. Falošné zbierky však často vôbec nemajú properties k dispozícii.

V neposlednom rade si viete skontrolovať originalitu danej zbierky aj cez adresu kontraktu, ktorá je dostupná pri každom NFT. Avšak, myslím, že sme vám zhrnuli dostatočne veľký počet tzv. červených vlajok, ktoré vás majú hneď varovať, že niečo nie je v poriadku. Dôležité je hlavne vždy dávať pozor čo kupujete a treba mať o tom niečo naštudované.

Podvodníci na Discorde

Ďalším bežným podvodom, ktorý skúšajú podvodníci v oblasti NFT sú klasické súkromné správy, či maily s odkazmi na falošné weby prostredníctvom platformy Discord alebo Telegram. Discord je najobľúbenejší nástroj na budovanie komunít v tomto priestore, ale nie každý ho dokonale pozná, pretože sa používa predovšetkým na hranie hier. Keďže je to stále trochu nová platforma a nie každý je na ňu zvyknutý, v Discorde operuje mnoho podvodníkov, ktorí sa snažia získať váš seed alebo heslo. Na pamäti musíte mať niekoľko vecí.

SÚŤAŽ | Zaujímajú vás trading boti a chcete si ich vyskúšať? Vyhrajte ročné predplatné na trading botov, podmienky sú jednoduché!

Keď sa začnete pripájať k serverom na Discorde pre rôzne projekty NFT, začnete dostávať milióny súkromných správ. Keďže ikony súkromných správ a kanálov na Discorde sú umiestnené na rovnakom mieste (ľavá strana aplikácie), pri klikaní okolo ikon sa vám prirodzene zobrazia niektoré súkromné správy a je to skutočne mätúce, pretože niektorí odosielatelia správ budú mať rovnaké ikonu a názov ako kanál, ktorého ste v skutočnosti súčasťou. Majte na pamäti, že žiaden projekt vám nebude posielať súkromné správy a ani od vás nebude žiadať prístupové heslá, frázy a podobne.

Obrovský pozor si takisto dávajte na správne tvary webových odkazov! Podvodníci často zamenia pár písmen, pričom sa snažia aby na prvý pohľad vyzeralo všetko tak, že sa jedná o pravú adresu a nemáte sa čoho báť. Nižšie vidíte pár takých príkladov.

NIKDY neklikajte na odkazy v súkromných správach od neznámych používateľov. Pokiaľ si napriek tomu chcete overiť, či je to skutočne podvod alebo nie – opýtajte sa vo verejnej skupine dotyčného kanála (pozor aby to nebol takisto podvod). Tým pádom sa uistíte a zistíte či to pravda je, alebo nie. Vo všeobecnosti ale platí, že keď vám pristane nejaký link v súkromnej správe na Telegrame alebo Discorde, na 99,999% je to podvod. Najlepšie čo môžete urobiť, že správy od neznámych používateľov rovno zmažete a dotyčné osoby zablokujete.

Bohužiaľ oblasť kryptomien je plná nováčikov, ktorí nie sú v tejto oblasti natoľko vzdelaní, aby dokázali rozoznať tieto podvody. Kryptomeny sú rajom podvodníkov a keby na to nevedeli zarábať – neboli by tu. Dávajte si vždy obrovský pozor a každú podozrivú informáciu alebo správu si vždy u niekoho overte. Pamätajte, že lepšie je opýtať sa možno blbú otázku, no môže vám to zachrániť vaše financie.

Venoval som sa aj podvodom na aplikácii Telegram. Osobne som si písal s podvodníkom, ktorý ma chcel okradnúť, aby ste videli ich praktiky v praxi. Článok si môžete prečítať (a odporúčam vám to) v nasledujúcom odkaze:

Používate Telegram? Dávajte si pozor na podvodníkov – Spoznáte ich jednoducho

Prečítajte si zaujímavé novinky

Investor, ktorý predpovedal krízu v 2008 sa vyjadril ku kryptomene Shiba Inu

3 play-to-earn NFT hry, ktoré čoskoro štartujú a majú obrovský potenciál

Známy trader očakáva rast 6 altcoinov. Tvrdenie podporuje viacerými argumentami

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Makeuseof, Medium

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne