Tradičný pondelňajší report CoinShares nám naznačuje sentiment medzi inštitucionálnymi investormi. Reportuje totiž prílivy a odlivy kapitálu do najznámejších kryptomenových fondov.
CoinShares pravidelne v pondelok zverejňuje aktuálne bilancie neznámejších kryptomenových fondov od Grayscale, Coinshares, 3iQ, 21 Shares, Purpose, ETC Issuance a Bitwise.
Z toho najnovšieho možno vyčítať, že celková spravovaná hodnota fondov sa navýšila za uplynulý týždeň o 24,1 milióna dolárov. K tomu sa hodí dodať, že ide o druhy týždeň v rade, kedy tieto fondy skončili v čiernych číslach. Predchádzajúcich 6 týždňov totiž z nich ubudlo viac kapitálu, než do nich zamierilo.
Pohľad na konkrétne kryptomeny
Cez zmieňované fondy je možné investovať do Bitcoinu, Ethereum, Binance Coinu, XRP, Cardano, Polkadot, Litecoin, Bitcoin Cash, Solana a tiež do koša viacerých kryptomien.
Za uplynulý týždeň bol najväčší záujem o investície do Ethereum (+17,2 milióna dolárov) a Cardano (+10,1 milióna dolárov). V čiernych číslach skončila aj Solana (+2,7 milióna USD) a Polkadot (+1,5 milióna USD). Naopak Bitcoin opäť skončil v červených číslach, keď investori z fondov naň viazaných vybrali 3,8 milióna USD. Tieto čísla naznačujú, že inštitucionálni akreditovaní investori aktuálne vidia väčší potenciál v altcoinoch, než v Bitcoine.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Samozrejme je nutné upozorniť, že tieto fondy sú len jedným z viacerých spôsobov, skrz ktoré môžu inštitúcie urobiť expozíciu voči kryptomenám na čele s Bitcoinom. Ďalšími formami je priama kúpa Bitcoinu, investícia do Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) alebo do kanadských Bitcoin ETF. Niektorí inštitucionálni investori dokonca volia voľbu investície do firiem, ktoré majú expozíciu voči Bitcoinu – napríklad v prípade firmy Microstrategy, ktorá vlastní vyše 108 000 BTC či firiem, ktoré ťažia Bitcoin a sú verejne obchodované na burzách.
Vyčkávacie obdobie pokračuje
Zmieňované kryptofondy aktuálne spravujú viac než 56,8 miliardy dolárov. Najväčšia časť kapitálu do nich prúdila v úvode roka 2021, obzvlášť v januári a februári, kedy boli bežné týždne s prílivmi v sumách vyše 100-200 miliónov dolárov. Čísla z posledných týždňov sú oproti tomu výrazne nižšie bez ohľadu na to či napokon skončia v čiernych alebo červených farbách, čo naznačuje, že inštitiucionálni investori naďalej vyčkávajú na výraznejší signál k nákupu či predaju svojich podielov.
Ďalšie zaujímavé články
Šéf SEC Gary Gensler odkazuje Európe, aby nepodcenila potenciál kryptomien
Cardano stojí už $3! Smart kontrakty klopu na dvere, Hoskinson sleduje Solanu
Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technológiu
Zdroj: medium.com