Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano stojí už $3! Smart kontrakty klopu na dvere, Hoskinson sleduje Solanu

Článok

Cardano
Canva.com

Kryptomenu Cardano (ADA) delí od ostrého spustenia smart kontraktov už len 10 dní a zatiaľ  všetko nenasvedčuje tomu, že spustenie éry s inteligentnými zmluvami s pomenovaním Goguen je naozaj definitívne za dverami.

Najväčší trň v päte tretej najhodnotnejšej kryptomeny na trhu – teda neexistencia podpory smart kontraktov – by sa mal stať minulosťou už 12. septembra, na kedy je naplánovaný hardfork s označením Alonzo.

Že všetko zatiaľ prebieha podľa plánov (možno až nad očakávania) potvrdil aj najnovší tweet spoločnosti Input Output, ktorá sa azda najväčšou mierou podieľa na vývoji ekosystému tejto kryptomeny. Tá totiž dnes ráno uverejnila tweet, v ktorom potvrdila spustenie poslednej finálnej verejnej fázy Cardano testnetu s podporou Plutus smart kontraktov. To znamená, že testovania smart kontraktov sa môže zúčastniť ktokoľvek, kto o to bude mať záujem.

V spojitosti s blížiacim sa príchodom smart kontraktov rastie aj záujem mainstreamových médií o túto kryptomenu. V posledných dňoch sa ADA dostala do vysielania CNBC, či dokonca do francúzskej televízie CNEWS, kde bolo Cardano opísané ako nový ekologickejší typ Bitcoinu.

https://twitter.com/TheADAApe/status/1433074375054565377

Hoskinson si všíma kryptomenu Solana

Hlavná tvár Cardano a zároveň generálny riaditeľ Intput Output Charles Hoskinson medzitým priznal, že ho zaujal konkurenčný smartchan Solana (SOL), ktorý sa v poslednom období teší rastúcej adopcii a popularite. Solana pritom na rozdiel od Cardano už má funkčné smart kontrakty a pokiaľ ide o škálovateľnosť, nemá na trhu prakticky žiadnu konkurenciu.

Hoskinson na margo tejto kryptomeny počas najnovšej rubriky Ask me anything (AMA) priznal, že vzájomnej spolupráci s jej vývojármi je otvorený, no nezávisí to len na jeho rozhodnutí. ,,Toto nie je moja voľba. Bude to rozhodnutí komunity, stane sa to, čo povie ona.”

Solana Hoskinsona však zjavne zaujala. ,,Všimli sme si, že Solana je čoraz výraznejšie prijímaná a hovorí sa o nej čoraz častejšie. Darí sa jej aj na trhu. Kedykoľvek sa niečo také stane, urobím jeden krok späť a spýtam sa: ,,Aha, Ok, čo sú to za ľudia, ktorí za tým stoja? A som veľmi zvedavý.”

Hoskinson z toho dôvodu požiadal o vypracovanie reportu k Solana a požiadal aj priamo autorov tohto projektu, aby mu poskytli zdroje, z ktorých môže študovať.

,,Boli veľmi nápomocní. Poslali mi súkromnú správu, niekoľko odkazov a miest, z ktorých môžem čerpať. Ja si to teraz plánujem prečítať a pravdepodobne si vypracujem na tento projekt omnoho silnejší názor,” doplnil.

Líder kryptomeny Cardano taktiež uviedol, že ak by malo dôjsť medzi Cardano a Solana k užšej spolupráci, musí k tomu existovať ekonomický, inžiniersky alebo vedecký dôvod. ,,Ak by niečo také existovalo, muselo by sa to rozdeliť na oblasť ekonomickej, technickej alebo vedeckej spolupráce,” povedal svojmu publiku. Inak povedané dôvod pre spoluprácu so Solana nemôže byť len ten, že je aktuálne “v kurze“. Možná spolupráca musí viesť k tomu, že oba projekty by z nej čerpali zjavné a nesporné benefity.

Kryptomeny vraj pomôžu Afganistanu

Že popularita kryptomeny Cardano výrazne rastie, potvrdzuje aj skutočnosť, že Hoskisona pozvali na CNBC. Témou rozhovoru však nebola len kryptomena ADA, ale aj smutný príbeh Afganistanu, kde opäť prevzal moc Taliban.

Hoskinson k tejto téme poznamenal, že kryptomeny môžu v tejto mnohými vojnami sužovanej krajine zohrať veľmi dôležitú úlohu. ,,Verím, že kryptomeny tentokrát zohrajú v Afganistane dôležitú roli v boji proti Talibanu. Občianska vojna a konflikty v Afganistane budú pokračovať a ľudia budú potrebovať finančne zdroje,” naznačil možnosť, že financie by sa mohli k afgánskemu ľudu dostáť práve cez digitálne aktíva.

Spoluzakladateľ Ethereum síce neuviedol konkrétny príklad, ako sa tak môže stáť, no silnejúcu adopciu kryptomien v krajine po opätovnom prevzatí moci Talibanom naznačujú aj dáta analytickej platformy Chainalyisis. Podľa nej je totiž aktuálne Afganistan jednou z krajín, kde rastie adopcia kryptomien najrýchlejším tempom.

Tomu sa azda ani nemožno diviť, nakoľko ľudia v krajine, ktorou pred pár dňami otriasol teroristický útok Islamského štátu, majú čoraz väčší problem dostáť sa k svojim peniazom v bankách. Kryptomeny v takýchto situáciách ponúkajú alternatívu voči centralizovanému bankovému systému, ktorý v takýchto prípadoch absolútne zlyháva.

Ďalšie zaujímavé články

Inštitúcie láka Ethereum a Cardano, Bitcoin skončil opäť v červenom

Šéf SEC Gary Gensler odkazuje Európe, aby nepodcenila potenciál kryptomien

Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technológiu

Zdroje: cryptoslate.com decrypt.co, twitter.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.