Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf SEC Gary Gensler odkazuje Európe, aby nepodcenila potenciál kryptomien

Článok

Gary Gensler
YouTube (MIT OpenCourseWare)

Šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler si na krátky čas odskočil do Európy, aby pred členmi Európskeho parlamentu upozornil na obrovský rast popularity kryptomien, ktorých adopciu už zrejme nemožno zastaviť.

Gary Gensler zamieril do Bruselu, kde 1. septembra vystúpil so svojim príhovorom pred Európskym hospodárskym a menovým výborom. Vo svojej reči upozornil poslancov na obrovskú budúcnosť kryptomien, ktorú už nemožno ignorovať.

,,Myslím si, že transformácia, ktorú práve zažívame, by mohla byť podobná tej, ktorú v 90. rokoch minulého storočia priniesol internet,“ zdôraznil vážnosť situácie.

Gensler popri tom skonštatoval, že trh s kryptomenami, ktorých kapitalizácia už presiahla 2 bilióny dolárov, sa medzičasom stal „globálnou triedou aktív.” ,,(Kryptomeny) nemajú žiadne hranice a prekážky. Fungujú 24 hodín, 7 dni v týždni.”

Vystúpenie šéfa SEC v Európskom parlamente zrejme malo posilniť tlak vedúci k prijatiu nových regulačných rámcov pre kryptomeny v Európe, nakoľko USA v tejto veci vnímajú Európu ako svojho najbližšieho priateľa a spojenca. Z dielne Európskej komisie pritom len nedávno prišiel šokujúci návrh na zákaz anonymných kryptomenových peňaženiek.

Európska únia chce zakázať anonymné kryptomenové peňaženky

Témou bola aj ekológia

Členov Európskeho parlamentu zaujímal aj Genslerov názor v súvislosti s ekológiou, nakoľko v poslednej dobe sa veľa písalo a hovorilo o tom, ako ťažba kryptomien negatívne vplýva na planétu. Šéf SEC k tomu uviedol, že táto téma bude horúca smerom do budúcnosti najmä v súvislosti s Bitcoinom. Upozornil totiž, že po jeho boku vznikajú Proof of Stake kryptomeny (Na PoS prejde Ethereum a je na ňom Cardano či Solana), u ktorých sa tento problém neobjavuje.

Riziká vidí najmä v DeFi, ale aj stablecoinoch

Veľké riziká vidí Gensler najmä v sektore tzv. decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré vzniká na pleciach tzv. smartchainov typu Ethereum, Solana, či Binance Chain. Upozornil, že DeFi poskytujú prístup k finančným službám miliónom ľudí bez toho, aby mali nejakého brokera, ktorého je možné regulovať. To predstavuje veľké riziko, pretože trh s kryptomenami je plný podvodníkov. Nadviazal tým na svoje nedávne vyjadrenia o tom, že autori DeFi projektov by sa mali registrovať u SEC a aktívne pomôcť k regulácii tohto sektoru. Podľa Genslera je totiž zrejmé, že drvivá väčšina DeFi projektov má svoje centrálne body a teda v skutočnosti decentralizované nie sú. Tejto téme sme sa venovali v tomto článku.

DeFi projekty sú vysoko centralizované a musia byť regulované, varuje Gensler

Ako ďalšie potenciálne riziko vníma aj stablecoiny, čiže kryptomeny, ktoré sú (respektíve by mali byť) kryté dolármi, alebo iným podkladovým aktívom. Poslancov Európskeho parlamentu upozornil, že tento typ kryptomien tvorí takmer tri štvrtiny obchodovania s digitálnymi aktívami a veľakrát pomáha tým, ktorí sa snažia vyhnúť „celej rade cieľov verejnej politiky“. Aj tieto slová naznačujú, že USA plánujú v dohľadnej dobe zavedenie prísnych pravidiel týkajúcich sa trhu so stablecoinami, čo patrí aj medzi jasné požiadavky Americkej ministerky financií Janet Yellenovej.

Ďalšie zaujímavé články

Inštitúcie láka Ethereum a Cardano, Bitcoin skončil opäť v červenom

Cardano stojí už $3! Smart kontrakty klopu na dvere, Hoskinson sleduje Solanu

Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technológiu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne