Šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler si na krátky čas odskočil do Európy, aby pred členmi Európskeho parlamentu upozornil na obrovský rast popularity kryptomien, ktorých adopciu už zrejme nemožno zastaviť.
Gary Gensler zamieril do Bruselu, kde 1. septembra vystúpil so svojim príhovorom pred Európskym hospodárskym a menovým výborom. Vo svojej reči upozornil poslancov na obrovskú budúcnosť kryptomien, ktorú už nemožno ignorovať.
,,Myslím si, že transformácia, ktorú práve zažívame, by mohla byť podobná tej, ktorú v 90. rokoch minulého storočia priniesol internet,“ zdôraznil vážnosť situácie.
Gensler popri tom skonštatoval, že trh s kryptomenami, ktorých kapitalizácia už presiahla 2 bilióny dolárov, sa medzičasom stal „globálnou triedou aktív.” ,,(Kryptomeny) nemajú žiadne hranice a prekážky. Fungujú 24 hodín, 7 dni v týždni.”
Vystúpenie šéfa SEC v Európskom parlamente zrejme malo posilniť tlak vedúci k prijatiu nových regulačných rámcov pre kryptomeny v Európe, nakoľko USA v tejto veci vnímajú Európu ako svojho najbližšieho priateľa a spojenca. Z dielne Európskej komisie pritom len nedávno prišiel šokujúci návrh na zákaz anonymných kryptomenových peňaženiek.
Témou bola aj ekológia
Členov Európskeho parlamentu zaujímal aj Genslerov názor v súvislosti s ekológiou, nakoľko v poslednej dobe sa veľa písalo a hovorilo o tom, ako ťažba kryptomien negatívne vplýva na planétu. Šéf SEC k tomu uviedol, že táto téma bude horúca smerom do budúcnosti najmä v súvislosti s Bitcoinom. Upozornil totiž, že po jeho boku vznikajú Proof of Stake kryptomeny (Na PoS prejde Ethereum a je na ňom Cardano či Solana), u ktorých sa tento problém neobjavuje.
Riziká vidí najmä v DeFi, ale aj stablecoinoch
Veľké riziká vidí Gensler najmä v sektore tzv. decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré vzniká na pleciach tzv. smartchainov typu Ethereum, Solana, či Binance Chain. Upozornil, že DeFi poskytujú prístup k finančným službám miliónom ľudí bez toho, aby mali nejakého brokera, ktorého je možné regulovať. To predstavuje veľké riziko, pretože trh s kryptomenami je plný podvodníkov. Nadviazal tým na svoje nedávne vyjadrenia o tom, že autori DeFi projektov by sa mali registrovať u SEC a aktívne pomôcť k regulácii tohto sektoru. Podľa Genslera je totiž zrejmé, že drvivá väčšina DeFi projektov má svoje centrálne body a teda v skutočnosti decentralizované nie sú. Tejto téme sme sa venovali v tomto článku.
DeFi projekty sú vysoko centralizované a musia byť regulované, varuje Gensler
Ako ďalšie potenciálne riziko vníma aj stablecoiny, čiže kryptomeny, ktoré sú (respektíve by mali byť) kryté dolármi, alebo iným podkladovým aktívom. Poslancov Európskeho parlamentu upozornil, že tento typ kryptomien tvorí takmer tri štvrtiny obchodovania s digitálnymi aktívami a veľakrát pomáha tým, ktorí sa snažia vyhnúť „celej rade cieľov verejnej politiky“. Aj tieto slová naznačujú, že USA plánujú v dohľadnej dobe zavedenie prísnych pravidiel týkajúcich sa trhu so stablecoinami, čo patrí aj medzi jasné požiadavky Americkej ministerky financií Janet Yellenovej.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ďalšie zaujímavé články
Inštitúcie láka Ethereum a Cardano, Bitcoin skončil opäť v červenom
Cardano stojí už $3! Smart kontrakty klopu na dvere, Hoskinson sleduje Solanu
Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technológiu
Zdroj: cointelegraph.com