Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

DeFi projekty sú vysoko centralizované a musia byť regulované, varuje Gensler

Článok

Gary Gensler
YouTube (MIT OpenCourseWare)

Šéf americkej komisie pre cenné papiere (SEC) a burzu Gary Gensler upozornil, že hoci súčasné DeFi pôsobia ako projekty decentralizovaného financovania, v určitých aspektoch majú jasné znaky centralizovaného riadenia, čo znamená, že musia byť podľa toho aj regulované.

Gary Gesnler, ktorý sa tento rok stal novým šéfom SEC, upozornil, že DeFi sú v určitých aspektoch vysoko centralizované a preto nalieha na ich autorov projektov, aby podnikli patričné kroky k registrácii v SEC.

V rozhovore pre Wall Street Journal z 19. augusta Gensler doslova upozornil, že pojem DeFi je nesprávny, pretože projekty, s ktorými sa spája, zďaleka nemajú dokonalú charakteristiku decentralizácie. ,,Tieto platformy umožňujú niečo, čo môže byť v určitých aspektoch decentralizované, ale v iných je vysoko centralizované,” uviedol.

Aj keď DeFi projekty sú navrhnuté ako autonómne platformy, ktoré fungujú bez centralizovanej autority, Gensler upozorňuje, že sú vyvíjané a kontrolované centralizovaným tímom vývojárov, ktorý je motivovaný propagovať ich.

,,Stále tam existuje základná skupina ľudí, ktorí nielen že píšu softvér, ako je open-source softvér, ale často majú kontrolu nad poplatkami… je tam jednoducho niekde medzi tým nejaká štruktúra vybudovaná pre týchto promotérov a sponzorov.

,,Tieto takzvané decentralizované fonačné platformy majú v skutočnosti veľkú centralizáciu. Prevádzkuje ich skupina podnikateľov. Mali by teda vystúpiť a zaregistrovať sa u nás,” zopakoval svoje tvrdenie aj o deň neskôr v rozhovore na obdobnú tému pre Fox Business.

Gensler nie je jediným členom SEC, ktorý má dojem, že DeFi nie je zďaleka také decentralizované, ako to vyplýva z jeho názvu. Podobný názor má aj Hester Peirecová známa aj pod prezývkou “krypto mama” (pretože sa snaží smerovať regulácie smerom, ktorý nezabrzdí pokrok v oblasti krypotmien, pozn.red.).

Peirceová priznala “tieň centralizácie” nad DeFi už dávnejšie a preto vopred upozornila tvorcov týchto projektov: ,,Regulačné orgány nájdu centralizovanú časť alebo skupinu ľudí, ktorých sa môžu zmocniť a chytia sa ich.”

,,Ak chcete byť decentralizovaní, musíte byť skutočne decentralizovaní a to vás zaradí do inej kategórie z pohľadu regulátorov, pretože to je niečo, čím sme sa predtým nezaoberali,” naznačila možnú cestu von z regulačného dohľadu.

Názory Genslera a Peirceovej na súčasné DeFi nie sú úplne scestné. Aj odborníci na kryptomeny upozorňujú, že väčšina DeFi projektov naozaj má určitý typ “vedenia”, ktoré má schopnosť rozhodovať o osude danej platformy.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne