Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Impermanent Loss – skrytá hrozba pri farmingu kryptomien. Ako sa mu vyhnúť?

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Farming kryptomien si tento rok získal obrovskú pozornosť. Je to hlavne z dôvodu obrovských výnosom niekedy až v stovkách až tisícoch percent ročne. Ako však ale býva zvykom, nič nie je zadarmo a tieto vysoké výnosy sú vykúpené mnohými rizikami a hrozbami. Jeden z najväčších strašiakov je impermanent loss, na ktorý sa bohužiaľ často zabúda. Preto sa naň v tomto článku podrobnejšie pozrieme.

Farming v skratke

Aby ste pochopili impermanent loss, odporúčame vám najskôr prečítať si samotný návod o farmingu kryptomien od A po Z, ktorý sme pre vás napísali. Následne nižšie v tomto článku bližšie prejdeme už k samotnému impermanent loss.

Návod na farming kryptomien od A po Z – Všetko čo potrebujete vedieť

Impermanent Loss

Ako už vyplýva zo samotného názvu, impermanent loss je v podstate dočasná strata finančných prostriedkov, ku ktorej dochádza pri poskytovaní likvidity (liquidity mining – farming). Ďalej v článku si podrobne impermanent loss rozoberieme na podrobnom príklade, na ktorom najlepšie pochopíte podstatu tejto skrytej hrozby. 

Podrobne a jednoducho je impermanent loss vysvetlený vo videu nižšie. Je v angličtine, no ak ovládate aspoň základy, určite si ho pozrite.

Názorný príklad

Pre lepšie pochopenie si uvedieme praktický príklad, ako impermanent loss funguje v praxi. Kvôli jednoduchosti predpokladajme, že ste jediná osoba, ktorá poskytuje likviditu v páre BNB/BUSD na Pancakeswape. Už vieme, že pomer týchto dvoch kryptomien musí byť 1:1.

Dôležitý je vzorec x * y = k, ktorý znázorňuje vzťah v liquidity poole. X predstavuje počet jedného tokenu (napríklad BUSD), zatiaľ čo Y predstavuje druhý token (BNB). Ich súčin je vždy rovnaký bez ohľadu na zmenu ceny (množstva), čo si ukážeme nižšie.

V čase kedy poskytujeme likviditu máme k dispozícii 1 000 BUSD a 10 BNB v hodnote takisto 1000 BUSD (1 BNB = 100 BUSD). Predstavte si však, že cena BNB stúpne na centralizovaných zmenárňach na 200 dolárov. Cena BNB na decentralizovanej zmenárni krátko na to porastie takisto vďaka arbitrážam. Tým pádom nám do nášho liquidity poolu pribudne množstvo BUSD, za ktoré boli „lacné“ BNB odkúpené. Keďže sa riadime vzorcom x * y = k, (1 000 * 10 = 10 000), ďalší výpočet je nasledovný:

Aby sme zistili impermanent loss, vypočítame si aktuálne množstvo tokenov po zmene ceny. Pre tento výpočet opäť použijeme vzorec xt * yt = k. Xt teraz vypočítame tak, že si do odmocniny dáme naše k (10000) a vydelíme ho novou cenou BNB (200 USD). Čiže Xt = odmocnina z 10 000/200 = 7,07. Yt vypočítame takisto odmocninou v ktorej k tento krát vynásobíme novou cenou BNB (200 USD). Dostaneme teda 10 000*200 = 2 000 000 v odmocnine. Výsledok je 1 414,21.

Pozrite si aj: Polkadot vs. Cosmos – Podobné vlastnosti a ciele, ale ktorý z nich má väčšiu šancu uspieť?

Suma sumárum, po zmene ceny sa naša poskytnutá likvidita zmenila z 1 000 BUSD a 10 BNB na 1 414,21 BUSD a 7,07 BNB. A tu prichádza na rad impermanent loss. Keďže vieme, že obe kryptomeny si držia pomer 1:1, máme 1 414,21+1 414,21 = 2 828,42 USD. Keby sme tieto kryptomeny držali v peňaženke a neposkytovali by sme likviditu, mali by sme 10 BNB v hodnote 2 000 USD a 1000 BUSD, teda dokopy 3 000 USD. Impermanent loss je teda 171,58 USD čo predstavuje 5,72%.

To je však len v prípade, kedy nepočítame zisk z poplatkov z poolu, prípadne inej odmeny za poskytovanie likvidity. Viaceré zmenárne pri farmingu totiž poskytujú ako odmenu rôzne tokeny, či ich kombinácie, ktoré vedia tento impermanent loss eliminovať. Takéto odmeny predstavujú často desiatky až stovky percent ročne, no v niektorých prípadoch až tisíce. K tomu sa však dostaneme v nasledujúcej kapitole.

Nie je všetko zlato čo sa blyští

Mnoho najmä začiatočníkov sa necháva zlákať na vysoké výnosy v stovkách až tisícoch percent ročne. Takéto zisky ponúkajú rôzne malé farmy a decentralizované zmenárne. Už len to, že sa jedná o malé zmenárne, zvyšuje bezpečnostné riziko hacku/krádeže, pretože celý tento segment funguje cez smart kontrakty, v ktorých sa často nájde chyba, ktorú hackeri využijú. Len tento rok prebehli úspešné útoky hackerov, ktorí si uchmatli desiatky miliónov dolárov.

Ďalším problémom je však to, že vysoké odmeny ponúkajú len páry, v ktorých sa nachádza nejaký malý token, často vysoko inflačný. Vysoká inflácia má za následok náhly strmý pád hodnoty tohto tokenu, hoci trh s kryptomenami môže naopak rásť. Druhý z dvojice býva často veľký silný altcoin ako ETH, BNB, USDT či samotný Bitcoin. A tu prichádza na scénu impermanent loss v plnej svojej paráde.

Pozrite si aj: Význam stakingu a farmingu je väčší, než si myslíte – V bear markete môžu naakumulovať obrovské zisky

Zoberme si názorný príklad takéhoto páru a v rýchlosti si vypočítame impermanent loss. Ako príklad nám poslúži decentralizovaná burza Pantherswap (úplná kópia Pancakeswapu) a jej LP pár PANTHER-BUSD s aktuálnym ročným výnosom 267% ročne. PANTHER token svoje ATH zaznamenal na 0,23 USD, pričom jeho aktuálna hodnota predstavuje 0,031 USD, čo je prepad o takmer 90% len behom 2 mesiacov. V začiatkoch boli tieto výnosy ešte vyššie, rýchlo však klesli. Predstavme si teda, že sme začiatočník, ktorý sa nechá zlákať na vysoké výnosy a nakúpili sme 5 000 PANTHER pri 0,2 USD v hodnote 1 000 dolárov. K tomu pridáme 1000 BUSD aby sme vytvorili LP token a s ním farmili ako odmenu PANTHER ( 5 000 * 1000 = 5 000 000).

Pantherswap

Použitím vzorcov vyššie zistíme, že po 2 mesiacoch pri 90% prepade máme z pôvodných 5 000 PANTHER a 1 000 BUSD aktuálne na konte 50 000 PANTHER a 100 BUSD ( 50 000 * 100 = 5 000 000). Pôvodná hodnota nášho LP predstavovala 2000 USD, tá aktuálna predstavuje 1100 dolárov. Impermanent loss je obrovský a takisto máte plnú peňaženku bezcenného inflačného tokenu, ktorého hodnota takmer určite bude klesať aj naďalej. Vezmime si, že v priemere  sa hýbali výnosy počas 2 mesiacov na úrovni 400% ročne, čo predstavuje za 2 mesiace 66%. Aby sme vôbec skončili na nule a pokryli stratu, potrebovali by sme za túto dobu výnos aspoň 82% mesačne, čo predstavuje 984% ročne. Takého vysoké hodnoty si neudržia žiadne farmy, možno pár dní na začiatkoch aby nalákali začiatočníkov.

A teraz si položte otázku – sú skutočne tieto vysoké výnosy ziskové? Odpoveď, ako vidíte vyššie, je jednoduchá – nie. V drvivej väčšine je to len nástroj ako nalákať začiatočníkov do tejto sladko vyzerajúcej pasce.

Pozrite si aj: Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby

Niekto by však mohol oponovať, že ak sa napríklad PANTHER prepadol už o 90% a výnosy sú stále 265%, môže to byť super príležitosť, pretože už predsa tak prudko padať nemôže. Voľba je samozrejme na vás. Kto by však kupoval niečo, čo má obrovskú infláciu, ktorá tlačí jeho cenu prirodzene dole aj v prípade, že by sme boli v bull markete? Pamätajte, že čím vyššia je odmena za farming, tým vyššia je inflácia daného tokenu aby pokryla tieto výnosy a tým rýchlejší a strmší prepad hodnoty bude nasledovať. Je to logický kolobeh, ktorý sa jednoducho nedá oklamať.

Menej je niekedy viac

Ako vidíte vyššie, vysoké výnosy neznamenajú zisk. Ak chcete na farmingu bezpečne profitovať, je vhodné hľadať také páry kryptomien, ktorých hodnota je voči sebe viac-menej stabilná. Ideálne je nájsť také kryptomeny, ktorých grafy vzájomne korelujú, teda ich výchylka je minimálna. Samozrejme profit sa bude hýbať „len“ v desiatkach percent, často medzi 10 až 30, no máte istotu, že neskončíte s hromadou bezcenného inflačného tokenu, ktorého sa ani nemôžete zbaviť ak ho nechcete predať v obrovskej strate.

Ďalšou možnosťou je využiť vyššie spomenuté menšie farmy a pridať takéto páry zložené z veľkých altcoinov a BTC. Odmena býva poskytovaná v 99% prípadov v ich vlastnom burzovom inflačnom tokene, pričom v začiatkoch viete aj pri týchto stabilných pároch získať ročný výnos v stovkách percent, to však trvá len pár dní, no viete na tom profitovať. Aj táto metóda má však svoje úskalia Ako bolo povedané, celý tento segment funguje cez smart kontrakty, v ktorých kóde môže byť chyba. Čím menšia a pofidérnejšia zmenáreň, tým vyššie je riziko straty prostriedkov. Ďalším problémom je fakt, že v poslednej dobe sa ako poistka proti takémuto bleskovému nájazdu využíva deposit fee do poolu až do výšky 10% z vašej hodnoty vkladu, aby ste neprišli len na pár hodín, nevybrali nafarmený zisk a neodišli odtiaľ. Pokiaľ však natrafíte na farmu, ktorá prvých pár dní získava pozornosť a aj napriek inflácií ich burzový token dokonca rastie, môžete na tom slušne profitovať aj napriek vstupnému poplatku. Jediným problémom však naďalej ostáva bezpečnosť. Audity a liquidity lock a podobné „bezpečnostné“ opatrenia vôbec nie sú zárukou bezpečnosti a netreba sa na ne spoliehať.

Zoznam posledných úspešných útokov hackerov

Kto hľadá maximálnu bezpečnosť s takmer nulovým rizikom a bez rizika impermanent loss, môže si nájsť na najväčších decentralizovaných zmenárňach LP páry stablecoin-stablecoin, napríklad BUSD-USDC. V takomto prípade je impermanent loss vylúčený. Tomu však odpovedá aj zisk, ktorý len zriedka prekročí 10% ročne, avšak za stablecoiny viete vďaka lendingu (pôžičkám) získať aj viac. Napríklad lending platforma Celsius ponúka úročenie stablecoinov do 10% ročne a vstupný bonus do 90 dolárov, podrobný návod nájdete v tomto článku.

Ak si chcete vypočítať impermanent loss, poslúži vám na to táto kalkulačka, kde si len zadáte svoje hodnoty. Nemusíte tak zbytočne manuálne počítať.

Zhrnutie

Dúfame, že vám tento návod v budúcnosti pomôže vyhnúť sa prípadným stratám spôsobeným neznalosťou. Pamätajte, že najväčším rizikom je vytvoriť LP token inflačného burzového tokenu voči inej veľkej kryptomene. Tu na 99,99% stratíte v konečnom dôsledku viac, než získate aj 1000% výnosom, ktorý samozrejme po pár dňoch klesne. Ak vás zaujíma viac informácií o farmingu, prípadne máte akékoľvek otázky, môžete sa pridať do našej telegram skupiny zameranej na farming. Pokiaľ chcete kryptomeny zarábať pasívne, okrem farmingu a stakingu/lendingu máte možnosť využiť aj trading botov, ktorí dokážu obchodovať plne automaticky aj bez vás s minimálnym rizikom. Nižšie nájdete podrobný návod.

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.