Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Polkadot vs. Cosmos – Podobné vlastnosti a ciele, ale ktorý z nich má väčšiu šancu uspieť?

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dnes sa bližšie pozrieme na dva krypto projekty, ktoré majú podobné ciele a ambície. Ich spoločným znakom nie je s ostatnými blockchainami súperiť, ale práve naopak – spájať ich. Ktorý z tejto dvojice má však vyššie šance na úspech? Pozrieme sa na hlavné podobnosti a rozdiely týchto dvoch projektov.

Vo všeobecnosti

Polkadot je škálovateľný a interoperabilný sieťový protokol pre web novej generácie. Švajčiarska nadácia Web3 Foundation tento projekt vo veľkom podporuje. Sieť Polkadot spája blockchainy a umožňuje medzireťazcový prenos dát. Týmto spôsobom môžu decentralizované aplikácie prijímať údaje z otvorených, poloverejných alebo súkromných blockchainov, ktoré fungujú nezávisle. O presnom fungovaní týchto reťazcov si povieme viac neskôr v tomto článku. Tokenom tejto siete je DOT.

Na druhej strane, Cosmos Network je decentralizovaná sieť, ktorá taktiež spája blockchainy, ktoré fungujú nezávisle na sebe. Sieť Cosmos je škálovateľný ekosystém, kde môžu blockchainy navzájom interagovať. Kryptomena používaná na prenosy v sieti Cosmos sa nazýva ATOM.

Ako fungujú

Zdroj: Medium.com

Cosmos používa hlavný reťazec s názvom Hub. Ostatné reťazce sú nazývané ako Pegs, pričom každá zóna má svojich validátorov. Existujú reťazce zvané Peg Zones. Komunikujú s ostatnými blockchainmi. Cosmos prevádzkuje koordinačné a overovacie centrum s názvom Cosmos Hub, aby celý systém pracoval správne. Transakcie, ktoré prebiehajú v sieti Cosmos, sa overujú pomocou algoritmu Proof-of-Stake (PoS).

Zdroj: Medium.com

Sieť Polkadot je postavená na hlavnom reťazci, ktorý sa volá Relay chain. Všetci validátori sú v hlavnom reťazci. Vedľajšie reťazce sa volajú parachainy. Tieto Parachainy pracujú na hlavnom reťazci. Práve tento hlavný reťazec, relay chain, spája všetky nezávislé reťazce. Takto sa môžu jednoducho vyriešiť problémy s interoperabilitou medzi týmito reťazcami. Parachainy pomáhajú rozširovať celý ekosystém. Posledným dôležitým prvkom je Bridge chain. Ten spája rôzne blockchainy, ktoré nefungujú v sieti Polkadot. 

Zdroj: Medium.com

Podobnosti týchto dvoch projektov môžeme vidieť tom, že obidva projekty umožňujú prepojenie a spoluprácu viacerých reťazcov. Takisto dokážu tieto reťazce fungovať bez centralizovanej strany. Polkadot aj Cosmos fungujú na algoritme Proof-of-Stake (PoS)

Hlavným rozdielom týchto dvoch sietí je to, že zatiaľ čo pri sieti Cosmos sa môže stať súčasťou tejto siete, pri sieti Polkadot musíte vyhrať takzvané parachain aukcie. Až v prípade výhry sa daný reťazec môže pripojiť do tohto ekosystému. Taktiež Blockchain Polkadotu je možné aktualizovať bez hard forku, zatiaľ čo vylepšenia a úpravy blockchainu Cosmos sa implementujú prostredníctvom hard forkov.

Tokenomika

Tokenomika je veľmi dôležitým prvkom, na ktorý sa často kladie malý dôraz. Jeho dôležitosť je podložená tým, že ak nejaký coin/token má reálne využitie a je potrebné vlastniť ho, bude tým rásť aj jeho dopyt. Ak však nejaký token má nulové využitie a okrem špekulácie nie je žiaden dôvod na jeho nákup, často to končí v lepšom prípade veľkým prepadom, no a v horšom prípade úplne upadnú do zabudnutia. Dobrá tokenomika je však len jedným dôležitým prvkom a samotná určite nezaručuje úspech daného tokenu/projektu.

Cosmos má mieru inflácie okolo 10–20% percent ročne. Token ATOM je možné stakovať, čím sa zabezpečuje ekosystém Cosmos. Poplatky za sieťové transakcie sa platia ľuďom, ktorí stakujú. Celá výhoda tohto tokenu teda spočíva v stakingu a prijímaní poplatkov zo sieťovej transakcie. Nemá inú funkciu. Mieru úspechu ako aj hodnotu tohto tokenu teda určuje hlavne zaťaženosť siete a jej využívanie. Takisto, čím viac ATOMov bude staknutých, tým nižšie bude množstvo v obehu. Pri zvýšenom dopyte to spôsobí citeľný rast cien, pretože ponuka bude nižšia než dopyt. Dôležité je poznamenať, že poplatky môžu byť v sieti platené v rôznych kryptomenách.

Pozrite si aj: Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby

Polkadot takisto nemá maximálne možné množstvo tokenov v obehu rovnako ako Cosmos. Miera inflácie sa v prvom roku pohybuje okolo 10%. Kryptomena DOT je takisto zapojená do zabezpečenia siete a prijímania transakčných poplatkov. Ale hlavný rozdiel je v tom, že transakcia v sieti Polkadot je platená v DOT. To vytvára dopyt po tejto kryptomene, čo by pravdepodobne mohlo zvýšiť aj jej cenu. Každoročná inflácia však môže túto hodnotu tlačiť dole. Záleží len na tom, ktorý z týchto faktorov sa prejaví dominantnejšie, či dopyt po DOT alebo inflácia.

Kryptomena DOT sa takisto používa pri parachain aukciách. To znamená, že ak chcete, aby sa vybraný projekt stal parachainom, musí vložiť určitý počet DOT, ktoré v podstate ostanú uzamknuté. To vytvára dopyt po DOT tokene a je to je veľký rozdiel oproti Cosmosu, ktorý nemá žiadne obmedzenie na pripojenie k jeho ekosystému. 

Zhrnutie

Máme tu 2 veľmi podobné projekty s ideou spájania blockchainov do veľkého ekosystému. Avšak zatiaľ čo Cosmos má svoje dvere otvorené, sieť Polkadot bude prevádzkovať parachain aukcie, ktoré sú vstupenkou do ich ekosystému. Z hľadiska možnej špekulácie a rastu ceny to má lepšie našliapnuté DOT vďaka nutnosti využiť DOT pri parachain aukciách. Parachain aukcie na sieti Polkadot začínajú už čoskoro a to nám ukáže, aký je skutočný záujem o tento ekosystém. Na testovacej sieti Polkadotu – Kusama, je však záujem o parachainy veľmi veľký.

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Medium.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne