Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Parachainy prichádzajú na “testnet’ Polkadot kryptomenu Kusama. Aukcie začnú už budúci týždeň

Článok

Kusama
Pixabay.com

Dlhoočakávaný príchod parachainov na kryptomenu Polkadot (DOT) a jej takzvaný „canary network“ Kusama (KSM) klope na dvere. Prvé aukcie začnú už budúci týždeň a keď na Kusama prebehne všetko v poriadku, na rad príde samotný Polkadot (DOT). Pre obe ostro sledované kryptomeny tak začne nová významná éra.

Viac svetla do tejto témy vlial na Twitteri hlavný predstaviteľ Polkadot a Kusama rešpektovaný vývojár Gavin Wood, ktorý svojho času písal aj základy konkurenčnej kryptomeny Ethereum (ETH). Wood totiž v utorok v blogovom príspevku uverejnil harmonogram najbližších týždňov.

Prvá aukcia o necelý týždeň

Prvá aukcia o slot parachainu na Kusama sieti odštartuje už 15. júna 2021, pričom jej víťaz bude známy o sedem dní neskôr 22. júna. Nasledovať bude o hodinu neskôr druhá aukcia o ďalší slot. Takýchto aukcii bude celkovo na úvod 5. Následne po piatich týždňoch dôjde ku krátkej pauze a vyhodnoteniu celkovej situácie.

Získanie slotu na Kusama respektíve neskôr na Polkadot je pre dané projekty nákladná vec. V prípade Polkadot bude vyžadovať dokonca až 1 milión natívnych tokenov DOT, čo je v súčasnosti okolo 20 miliónov dolárov. Tieto financie môžu získať potenciálne parachainy priamym spôsobom (ich kúpou a od priamych investorov), alebo cez takzvané „crownloads“. Cez tie môžu fanúšikovia potenciálnych parachainov poskytnúť svoje mince KSM (alebo neskôr DOT v prípade Polkadot aukcii) v prospech projektu, za čo dostanú odmenu v podobe tokenov nového parachainu. Dané mince sa im však uzamknú, kým bude parachain pripojení k hlavnej sieti Polkadot (respektíve Kusama).

Chcete vedieť viac o Polkadot a Kusama? Prečítajte si náš profilový článok.

Kusama a Polkadot sú si veľmi podobné

Kusama a Polkadot sú takmer rovnaké ekosystémy. Kusama má však niekoľko odlišnosti a hlavne ide o sieť, ktorá je akýmsi ostrým testnetom celého komplexného riešenia. Inak povedané na Kusama sú chyby prípustné, kým v prípade Polkadot musí byť všetko stopercentne funkčné. Prvé aukcie na Kusama v prípade správnej funkčnosti teda povedú k spusteniu aj prvých aukcii na hlavnej sieti, teda Polkadot.

Parachainy v skratke

Parachainy sú osobitné blockchainy, ktoré čerpajú z komplexného ekosystému Kusama respektíve Polkadot. Parachainy sa môžu špecializovať na konkrétny segment – napríklad súkromie transakcii, stablecoiny, Defi či NFT. Keď sa však pripoja k hlavnej sieti Polkadot (alebo Kusama), znamená to, že budú môcť zdieľať svoju funkcionalitu s ostatnými parachainami v tejto sieti. To znamená, že parachain špecializujúci sa na súkromie bude vedieť využívať benefity parachaianu, ktorý vznikol pre stablecoiny a tak podobne.

Téme spustenia parachainov na Kusama a Polkadot sa bude dnes v živom rozhovore s ambasádorom Polkadot Petrom Menšíkom venovať YouTube kanál Zaujalo ma. Rozhovor začne naživo od 20.00h:

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne