Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Hacker sa rozhodol vrátiť len časť prostriedkov, jeho dôvody vás prekvapia

Článok

hack
Pixabay.com

Ubehli len necelé dva dni od najväčšej krádeže kryptomien v DeFi sektore, ktorá dosahovala 611 miliónov dolárov. Za ten čas sa toho udialo skutočne veľa, pričom celá táto udalosť začína mať pozitívny spád a zdá sa, že by to celé mohlo mať šťastný koniec. Hacker sa totiž rozhodol vrátiť časť prostriedkov. Dôvody, prečo nevrátil všetko vás môžu prekvapiť.

Najväčšia krádež kryptomien

Pokiaľ ste zmeškali naše dva články o tejto krádeži, odporúčame vám prečítať si ich. Celé pozadie tejto krádeže je totiž veľmi zaujímavé. Môžete si ich prečítať nižšie:

Prvý článok – Najväčšia krádež v histórii kryptomien! Hacker práve ukradol stovky miliónov USD

Druhý článok – Novinky v prípade najväčšej krádeže kryptomien – Hacker poslal nový odkaz

Útočník pri viacerých príležitostiach uviedol, že je ochotný vrátiť ukradnuté finančné prostriedky, čo viedlo k domnienkam, že by mohlo ísť o útok „dobrého hackera“, ktorý chcel tým spôsobom dať celému DeFi sektoru poriadnu lekciu o bezpečnostných chybách. Tento názor však nevyhnutne nezdieľali všetci. Podľa nich snaha o vrátenie finančných prostriedkov ukazuje, že aj keď môžete ukradnúť kryptomeny, ich pranie a speňaženie je z dôvodu transparentnosti blockchainu mimoriadne ťažké.

Pozrite si aj: Impermanent Loss – skrytá hrozba pri farmingu kryptomien. Ako sa mu vyhnúť?

Komunikácia s hackerom

Poly Network komunikuje s hackerom pomocou vložených správ v ETH transakciách a ich vzájomná komunikácia naberá na obrátkach. Na otázku, prečo vykonal tento hackerský útok a prečo si vybral protokol Poly, hacker uviedol, že to urobil zo zábavy a taktiež preto, lebo hackovanie cross-chain reťazcov je v kurze. 

V ich komunikácii sa taktiež objavili ďalšie dôvody. Hacker tvrdil, že hack bol spáchaný z ušľachtilých dôvodov, a že tokeny medzi adresami presúva len preto, aby boli v bezpečí.

„Keď som odhalil chybu, mal som zmiešané pocity. Spýtajte sa sami seba, čo by ste robili, keby sa vám naskytne takáto príležitosť. Požiadate slušne daný projekt, či by mohli túto chybu napraviť? Kvôli jednej miliarde by sa mohol stať zradcom ktokoľvek z ich tímu. Nemôžem nikomu dôverovať! Jediné riešenie, ktoré prichádzalo do úvahy, je uložiť kryptomeny na dôveryhodný účet.“

Dodal, že túto chybu využil skôr, než by to mohol urobiť nejaký insider priamo z tímu Poly Network.Útočníka sa tiež pýtali, prečo predal a vymenil niektoré z ukradnutých stablecoinov. Na to odpovedal, že bol nahnevaný prvotnými reakciami Poly Network tímu.

Pozrite si aj: Polkadot vs. Cosmos – Podobné vlastnosti a ciele, ale ktorý z nich má väčšiu šancu uspieť?

Tím Poly Network včera totiž zaslal hackerovi otvorený list, v ktorom ho vyzval, aby ukradnutý majetok vrátil, pretože orgány činné v trestnom konaní to v akejkoľvek krajine budú považovať za závažný ekonomický zločin a bude za to stíhaný. Hacker ďalej hovorí, že týmito krokmi vyzvali ostatných, aby ho obviňovali a nenávideli skôr, ako mal šancu na celú situáciu reagovať. Tiež dodal:

„Medzitým by mi stablecoiny v poole mohli zarobiť určité financie na pokrytie potenciálnych nákladov, aby som mal viac času na vyjednávanie s tímom Poly.“

Na záver len dodáme, že hacker, že hacker doteraz vrátil finančné prostriedky v hodnote zhruba 258 miliónov dolárov – 342 miliónov dolárov ešte zatiaľ nevrátil.

Celá táto situácia sa začína poriadne zamotávať, no začína to vypadať na šťastný koniec. To, či hacker hovorí pravdu, že chcel takýmto spôsobom zachrániť prostriedky a poukázať na bezpečnostné medzery v DeFi sektore, alebo skutočne zistil, že speňažiť ukradnuté kryptomeny je nesmierne náročné a takmer nemožné a tým pádom sa chce vyhnúť prípadnému trestu pri dolapení, sa možno nikdy nedozvieme.

Pamätajte, že DeFi sektor je vysoko riziková oblasť z dôvodu častých chýb v kódoch, prípadne kvôli podvodom. Dávajte si preto pozor,a investujte do tohto sektora s vedomím, že môžete o všetko prísť.

Pozrite si aj: Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Cointelegraph

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.