El Salvador sa v utorok 7. septembra 2021 stal prvou krajinou na svete, v ktorej sa stal Bitcoin zákonným platidlom, čo je na prvý pohľad pre fanúšikov kryptomien úžasná správa. Zákon o Bitcoine, ktorý bol v tejto 6-miliónovej krajine schválený pred niekoľkými týždňami, však obsahuje aj kontroverzný bod (č.7), ktorý čelí kritike dokonca aj z radov určitej časti BTC komunity.
Bitcoin (BTC) sú decentralizované peniaze, ktoré nemá pod kontrolou žiadna vláda. Ich používanie by malo byť teda dobrovoľné a k Bitcoinu by mal mať prístup ktokoľvek bez ohľadu na pohlavie, pôvod, rasu, vzdelanie či sexuálnu orientáciu. Jednoducho Bitcoin sú peniaze určené pre každého, kto má o ne záujem.
„Zákon o Bitcoine“ v El Salvador však v takomto prístupe k najznámejšej kryptomene v jednom bode zlyháva. Podnikateľské subjekty totiž núti, aby Bitcoin akceptovali ako platidlo. Inak povedané nejde už o dobrovoľnosť, ale povinnosť, čo sa niektorým fanúšikom BTC nepáči, hoci samé o sebe to môže prispieť k rýchlejšej adopcii BTC. Takýto typ adopcie je však podľa nich vynútený a teda nesprávny.
Paralelná Polis sa k oslavám nepridala
Vynucovať Bitcoin ako spôsob platidla sa nepáči ani členom česko-slovenskej Paralelnej Polis, vôbec prvej organizácie na svete, ktorá už v roku 2014 začala akceptovať výhradne platby Bitcoinom. Na jej českých stránkach sa v utorok objavil krátky blog, v ktorom upozornili na to, že zákon vynucujúci prijímať Bitcoin ako jednu z foriem platby, nie je v súlade s ich zásadami.
,,V bitcoinovej komunite sa dnes bude táto udalosť symbolicky oslavovať nákupom bitcoinov v hodnote 30 dolárov. Paralelní Polis sa k tejto “oslave” nepripojí. Je proti našim zásadám oslavovať vynucovanie prijímania akejkoľvek meny,“ píše sa v článku, v ktorom sa tiež uvádza:
,,Myšlienka bitcoinu (a ďalších kryptomien) stojí na dobrovoľnosti. V El Salvador sa od dnes bude prijímanie bitcoinu vynucovať, čo je v rozpore s pôvodnou myšlienkou kryptomien, tak ako je popísaná v Satoshiho whitepaperi a zároveň je to v rozpore s ideou dobrovoľnosti, na ktorej Parallení Polis stojí.”
Ako to bude v praxi?
Tejto téme sa pochopiteľne venovali aj zahraničné média. Vyjadril sa k nej aj právny zástupca prezidenta El Salvador Nayiba Bukeleho Javier Argueta a to ešte v pondelok.
Argueta vysvetlil, že podnikateľské subjekty majú naozaj povinnosť mať elektronickú peňaženku pre prijímanie bitcoinov, avšak v transakcií majú možnosť zvoliť, že im transakcia príde hneď v amerických dolároch.
,,Ak od vás kúpim 1000 tričiek, ktoré stoja 200 dolárov, a ja vám zaplatím v bitcoine, vy máte v rukách peňaženku, v ktorej pri transakcii urobíte to, že si vyberiete, či chcete dostať Bitcoin alebo doláre. Čiže je to dobrovoľné.”
Zjednodušene povedané podnikateľke subjekty majú povinnosť disponovať elektronickou peňaženkou, ktorá umožňuje aj platbu v Bitcoine. Nemusia však Bitcoin vôbec prijímať, pretože pri prijímaní platby si môžu zvoliť možnosť okamžitej konverzie na USD. Vládna kryptopeňaženka Chivo takúto funkciu ponúka za nulové poplatky za zmenu. Úspešné príklady platby BTC boli už zaznamenané v salvadorskych pobočkách McDonald’s a Starbucks.
Argueta však zároveň upozornil, že podnikatelia, ktorí sa rozhodnú ísť proti týmto predpisom, budú z právneho hľadiska porušovať zákon o ochrane spotrebiteľa. Je však otázne, ako sa k tomu bude pristupovať v praxi. Najmä v prvých mesiacoch s tým môžu mať niektorí menší podnikatelia technické problémy (neznalosť, nevedomosť) a treba dúfať, že za to nebudú hneď sankcionovaní. Medzitým sa v El Salvador rozbieha kampaň, ktorá žiada, aby bol tento kontroverzný bod zo zákona o Bitcoine odstránený.
Záver
Je na každom, aby sám vyhodnotil, do akej miery je tento kontroverzný zákon prísny. Jeho obhajcovia tvrdia, že pomôže rýchlejšej adopcii kryptomien v El Salvador, čo napokon bude viesť k tomu, že z toho budú čerpať samotní občania tejto chudobnej krajiny. Ako sme písali aj v predošlých článkoch El Salvador sa pustil do experimentu, ktorý nemá obdoby. V prípade úspechu môže motivovať ďalšie krajiny, aby pristupovali k Bitcoinu podobne. Zlyhanie El Salvador pri prechode na “BTC štandard” by však mohlo akékoľvek ambície iných štátov v súvislosti s kryptomenami výrazne zabrzdiť.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ďalšie články z našej dielne
McDonald’s a Starbucks akceptovali v El Salvador prvé platby Bitcoinom
Panama predstavila progresívny návrh zákona týkajúci sa kryptomien
Bitcoin padol pod $45 000. El Salvador využil dip na dokúp ďalších BTC
Zdroje: cointelegraph.com, www.paralelnipolis.cz