Zhruba šesťmiliónový El Salvador sa v dnešný deň 7. septembra 2021 stáva prvou krajinou na svete, v ktorej je Bitcoin (BTC) uznaný ako oficiálne zákonné platidlo. Pri tejto príležitosti jej prezident Nayib Bukele oznámil, že krajina úspešne kúpila do svojich rezerv prvých 400 BTC.
Bitcoiny nakupujú do štátnej rezervy
Minulý týždeň sme vás informovali, že v El Salvador úspešne schválili tzv. Bitcoin Turst v hodnote 150 miliónov dolárov. Jeho účelom má byť podpora adopcie Bitcoinu v tejto chudobnej krajine a to najmä skrz budovanie bitcoinovej infraštruktúry (BTC automaty, zmenárne) a propagáciu vládnej kryptopeňaženky Chivo. Zo zverejnených informácii však nebolo zrejmé, koľko Bitcoinov plánuje El Salvador kúpiť priamo do svojich rezerv.
Portada histórica.#BitcoinDay #BTC🇸🇻 https://t.co/1unc35Q7NS
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 7, 2021
O prvom úspešnom nákupe 200 BTC informoval prezident Nayib Bukele v pondelok o [22:00]h nášho stredoeurópskeho času (SEČ). K tejto informácii zároveň doplnil, že 200 BTC zďaleka nie je konečné číslo. To sa potvrdilo o zhruba štyri hodiny neskôr, kedy napísal, že El Salvador už oficiálne vlastní 400 BTC (v prepočte približne 21 miliónov dolárov). Zároveň je dosť možné, že ani toto číslo nebude konečné.
El Salvador has just bought it’s first 200 coins.
Our brokers will be buying a lot more as the deadline approaches.#BitcoinDay #BTC🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
El Salvador just bought 200 new coins.
We now hold 400 #bitcoin#BitcoinDay 🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
Inštruktážne videá pre Salvádorčanov
Bukele, ktorý sa rozhodnutím urobiť z Bitcoinu v El Salvador zákonne platidlo zviditeľnil naprieč celým svetom, v týchto hodinách priebežne zverejňuje cez Twitter účet nové inštruktážne videá týkajúce sa používania vládnej kryptopeňaženky Chivo. Tá je od dnešného dňa dostupná Salvádorčanom na stiahnutie a aktívne používanie. Ak si ju nainštalujú a overia cez ňu totožnosť, dostanú na ňu darček v podobe 30 dolárov v bitcoinoch. Cieľom tejto kampane je naučiť obyvateľov s Bitcoinom aktívne pracovať. Peňaženka si za zmenu BTC do dolárov a naopak neúčtuje žiadne poplatky (podobne ako 200 BTC automatov, ktoré sa inštalujú po celej krajine a tiež 50 oficiálnych BTC zmenárni) a na jej používanie nebudú musieť mať predplatené internetové dáta. Bude im stačiť pripojenie k internetu.
Tutorial 5: Convertir #bitcoin a dólares (o viceversa).@chivowallet #Bitcoin 🇸🇻 pic.twitter.com/gcVHFAWSTp
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 7, 2021
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Potenciál u remitencii, ktorý sleduje cely svet
Ak Bitcoin potvrdí svoj potenciál a jeho cena bude v nasledujúcich rokoch až desaťročiach voči tradičným fiatovým menám naďalej rásť, El Salvador by z toho mohol zákonite profitovať. Takéto dlhodobé ciele však prezidentovi Bukelemu nestačia na to, aby presvedčil domáce obyvateľstvo o význame jeho rozhodnutia spraviť z El Salvador vôbec prvú zem na svete, ktorá dala Bitcoinu legálny status platidla. Z doterajších prieskumov totiž vyplýva, že väčšina ľudí považuje toto rozhodnutie za zlé a najradšej by ho okamžite zvrátili.
Bitcoin sa v chudobnej zemi stane zákonným platidlom. Väčšina ľudí je skeptická
Bukele preto potrebuje pre Bitcoin okamžité využitie. A to sa skrýva v jeho využití u takzvaných remitencii, čiže peňazí, ktoré posielajú do tejto zeme Salvádorčania pracujúci v zahraničí (väčšinou ide o rodinných príslušníkov pracujúcich v USA a iných západných krajinách). Podľa odhadov sa ročne do El Salvador takto posiela vyše 400 miliónov dolárov. Problém je však v tom, že značná časť týchto peňazí končí na účtoch sprostredkovateľov týchto platieb v podobe vysokých transakčných poplatkov.
Na scénu ale prichádza Bitcoin a spolupráca s Jackom Mallersom zo spoločnosti Strike. Práve on počas letnej bitocinovej konferencie v americkom Miami oznámil ako prvý, že El Salvador legalizuje Bitcoin ako platidlo. Bukele a Mallers vymysleli na jar odvážny plán použiť Bitcoin ako riešenie pre vysoké poplatky za remitencie. Skrz ich navrhnuté riešenie za pomoci technológie Lightning Network získajú Salvádorčania príležitosť prijať peniaze zo zahraničia instantne a za minimálne poplatky.
Zjednodušene povedané ich príbuzní v zahraničí im pošlú bitcoiny, ktoré si takmer okamžite môžu zameniť naspäť za americké doláre. Transakcia bude rýchla, veľmi lacná a poplatok za zmenu BTC naspäť do dolárov nebude dokonca žiadny (za použitia vládnych BTC automatov alebo zmenárni El Salvador pozn.red.). Chudobní obyvatelia tejto krajiny tak môžu ušetriť nemalé peniaze za predpokladu, že sa s danou technológiou naučia robiť a uprednostnia ju namiesto drahých sprostredkovateľských služieb typu Western Union.
Práve téma remitencii a potenciálneho využitia Bitcoinu v tejto sfére bude vzbudzovať najväčšiu pozornosť zahraničia. Najmä latinsko-americké krajiny strácajú na remitenciách nemalé peniaze, ktoré môžu namiesto sprostredkovateľských firiem končiť v rukách samotných ľudí. Úspech El Salvador v tejto oblasti by teda mohol znamenať, že ku kroku uzákonenia BTC ako platidla môžu ľahko pristúpiť aj ďalší. Mimochodom Allied Market Research odhaduje trhu s remitenciami do roku 2026 hodnotu 1 bilióna dolárov. Ide o veľké peniaze.
Ďalšie príležitosti pre El Salvador
Trh s remitenciami v spojení s Bitcoinom vzbudzuje v súvislosti s El Salvador najväčšie očakávania zahraničia, no pre samotnú krajinu otvára Bitcoin príležitosti aj inde. Bank of America vo svojej štúdii uviedla, že táto chudobná zem môže vďaka BTC urobiť významný krok vpred v sektore digitalizácie, ale taktiež môže poskytnúť spotrebiteľom väčší výber finančných možností a otvoriť krajinu zahraničným investorom. Zem, v ktorej je BTC zákonným platidlom, môže byť logicky veľmi atraktívnym sídlom pre kryptomenové spoločnosti. Prezident Bukele okrem toho už dávnejšie naznačil, že ťažiari BTC môžu pre svoje podnikanie čerpať čistú a lacnú zelenú energiu z miestnych vulkánov.
Ako sa zrodil nápad: El Salvádor pomôže ťažiť Bitcoin za pomoci čistej energie z vulkánov
Kampaň propaguje 30-dolárovú investíciu do Bitcoinu
Významný deň chcú osláviť fanúšikovia Bitcoinu aj vyjadrením akejsi spolupatričnosti s El Salvador a to tak, že si kúpia BTC v čiastke 30 dolárov. Táto čiastka zrejme korešponduje so sumou, ktorá bude Salvádorčanom pripísania v BTC na ich peňaženku Chivo. Podporu tejto kampani vyjadrili viaceré známe bitcoinové postavy vrátane šéfa spoločnosti Microstrategy Michaela Saylora. Kampaň sa vo veľkom propaguje aj na Reddite vo vlákne r/Bitcoin, ktoré má 3,3 milióna členov. Autor iniciatívy poznamenal, že ak by každý člen tohto subredditu nakúpil BTC za 30 dolárov, dokopy by sa investovalo do BTC ďalších 100 miliónov USD.
On September 7, El Salvador will officially begin using #Bitcoin as its national currency alongside the U.S. dollar. Every cyber hornet 🐝 I know is planning to buy $30 in BTC tomorrow in solidarity with the people of #ElSalvador and their leader @nayibbukele. Will you join us?
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) September 6, 2021
Nuž a pre zaujímavosť dopĺňame, že BTC za 30 dolárov plánuje kúpiť okrem iných aj najznámejší česko-slovenský kryptoyoutuber Kicom (Bitcoinovej kanál). Pridáte sa aj vy?
Zitra v Salvadoru 🇸🇻 vstoupi v platnost tzv. “Bitcoin law”. Prvni zeme sveta castecne prejde na #Bitcoin standard. Bitcoineri tento den oslavi jednorazovym nakupem za $30. Pripojim se k nim. Vy to muzete zvazit take.
— Kicom (@BitcoinovejKnl) September 6, 2021
Krátke zhrnutie
- El Salvador sa stal prvým štátom, ktorá dal bitcoinu štatút zákonného platidla
- El Salvador je prvý štát, ktorý priamo kúpil Bitcoin do svojich rezerv
- El Salvador je prvý štát, ktorý rozdáva BTC svojim občanom
El Salvador is the first country to:
– Buy Bitcoin
– Implement Bitcoin as legal tender
– Give Bitcoin to its citizensIt will be forever remembered.
— Blockworks (@Blockworks_) September 6, 2021
Ďalšie zaujímavé články
Inštitucionálny dopyt po kryptomenách sa oživil! Peniaze idú do Bitcoinu aj altcoinov
Senátorka Warrenová zaostrila na stablecoiny. Kryptomeny považuje za „tieňovú banku“
Nemecký gigant chce ponúkať inštitúciám expozíciu voči Bitcoinu
Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, seznamzpravy.cz