Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin Day: El Salvador oslavuje historický okamih kúpou prvých 400 BTC

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Zhruba šesťmiliónový El Salvador sa v dnešný deň 7. septembra 2021 stáva prvou krajinou na svete, v ktorej je Bitcoin (BTC) uznaný ako oficiálne zákonné platidlo. Pri tejto príležitosti jej prezident Nayib Bukele oznámil, že krajina úspešne kúpila do svojich rezerv prvých 400 BTC.

Bitcoiny nakupujú do štátnej rezervy

Minulý týždeň sme vás informovali, že v El Salvador úspešne schválili tzv. Bitcoin Turst v hodnote 150 miliónov dolárov. Jeho účelom má byť podpora adopcie Bitcoinu v tejto chudobnej krajine a to najmä skrz budovanie bitcoinovej infraštruktúry (BTC automaty, zmenárne) a propagáciu vládnej kryptopeňaženky Chivo. Zo zverejnených informácii však nebolo zrejmé, koľko Bitcoinov plánuje El Salvador kúpiť priamo do svojich rezerv.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1435107299136352256

O prvom úspešnom nákupe 200 BTC informoval prezident Nayib Bukele v pondelok o [22:00]h nášho stredoeurópskeho času (SEČ). K tejto informácii zároveň doplnil, že 200 BTC zďaleka nie je konečné číslo. To sa potvrdilo o zhruba štyri hodiny neskôr, kedy napísal, že El Salvador už oficiálne vlastní 400 BTC (v prepočte približne 21 miliónov dolárov). Zároveň je dosť možné, že ani toto číslo nebude konečné.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1434968475928248331

https://twitter.com/nayibbukele/status/1435023474494410753

Inštruktážne videá pre Salvádorčanov

Bukele, ktorý sa rozhodnutím urobiť z Bitcoinu v El Salvador zákonne platidlo zviditeľnil naprieč celým svetom, v týchto hodinách priebežne zverejňuje cez Twitter účet nové inštruktážne videá týkajúce sa používania vládnej kryptopeňaženky Chivo. Tá je od dnešného dňa dostupná Salvádorčanom na stiahnutie a aktívne používanie. Ak si ju nainštalujú a overia cez ňu totožnosť, dostanú na ňu darček v podobe 30 dolárov v bitcoinoch. Cieľom tejto kampane je naučiť obyvateľov s Bitcoinom aktívne pracovať. Peňaženka si za zmenu BTC do dolárov a naopak neúčtuje žiadne poplatky (podobne ako 200 BTC automatov, ktoré sa inštalujú po celej krajine a tiež 50 oficiálnych BTC zmenárni) a na jej používanie nebudú musieť mať predplatené internetové dáta. Bude im stačiť pripojenie k internetu.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1435095506322169858

Potenciál u remitencii, ktorý sleduje cely svet

Ak Bitcoin potvrdí svoj potenciál a jeho cena bude v nasledujúcich rokoch až desaťročiach voči tradičným fiatovým menám naďalej rásť, El Salvador by z toho mohol zákonite profitovať. Takéto dlhodobé ciele však prezidentovi Bukelemu nestačia na to, aby presvedčil domáce obyvateľstvo o význame jeho rozhodnutia spraviť z El Salvador vôbec prvú zem na svete, ktorá dala Bitcoinu legálny status platidla. Z doterajších prieskumov totiž vyplýva, že väčšina ľudí považuje toto rozhodnutie za zlé a najradšej by ho okamžite zvrátili.

Bitcoin sa v chudobnej zemi stane zákonným platidlom. Väčšina ľudí je skeptická

Bukele preto potrebuje pre Bitcoin okamžité využitie. A to sa skrýva v jeho využití u takzvaných remitencii, čiže peňazí, ktoré posielajú do tejto zeme Salvádorčania pracujúci v zahraničí (väčšinou ide o rodinných príslušníkov pracujúcich v USA a iných západných krajinách). Podľa odhadov sa ročne do El Salvador takto posiela vyše 400 miliónov dolárov. Problém je však v tom, že značná časť týchto peňazí končí na účtoch sprostredkovateľov týchto platieb v podobe vysokých transakčných poplatkov.

Na scénu ale prichádza Bitcoin a spolupráca s Jackom Mallersom zo spoločnosti Strike. Práve on počas letnej bitocinovej konferencie v americkom Miami oznámil ako prvý, že El Salvador legalizuje Bitcoin ako platidlo. Bukele a Mallers vymysleli na jar odvážny plán použiť Bitcoin ako riešenie pre vysoké poplatky za remitencie. Skrz ich navrhnuté riešenie za pomoci technológie Lightning Network získajú Salvádorčania príležitosť prijať peniaze zo zahraničia instantne a za minimálne poplatky.

Zjednodušene povedané ich príbuzní v zahraničí im pošlú bitcoiny, ktoré si takmer okamžite môžu zameniť naspäť za americké doláre. Transakcia bude rýchla, veľmi lacná a poplatok za zmenu BTC naspäť do dolárov nebude dokonca žiadny (za použitia vládnych BTC automatov alebo zmenárni El Salvador pozn.red.). Chudobní obyvatelia tejto krajiny tak môžu ušetriť nemalé peniaze za predpokladu, že sa s danou technológiou naučia robiť a uprednostnia ju namiesto drahých sprostredkovateľských služieb typu Western Union.

Práve téma remitencii a potenciálneho využitia Bitcoinu v tejto sfére bude vzbudzovať najväčšiu pozornosť zahraničia. Najmä latinsko-americké krajiny strácajú na remitenciách nemalé peniaze, ktoré môžu namiesto sprostredkovateľských firiem končiť v rukách samotných ľudí. Úspech El Salvador v tejto oblasti by teda mohol znamenať, že ku kroku uzákonenia BTC ako platidla môžu ľahko pristúpiť aj ďalší. Mimochodom Allied Market Research odhaduje trhu s remitenciami do roku 2026 hodnotu 1 bilióna dolárov. Ide o veľké peniaze.

Ďalšie príležitosti pre El Salvador

Trh s remitenciami v spojení s Bitcoinom vzbudzuje v súvislosti s El Salvador najväčšie očakávania zahraničia, no pre samotnú krajinu otvára Bitcoin príležitosti aj inde. Bank of America vo svojej štúdii uviedla, že táto chudobná zem môže vďaka BTC urobiť významný krok vpred v sektore digitalizácie, ale taktiež môže poskytnúť spotrebiteľom väčší výber finančných možností a otvoriť krajinu zahraničným investorom. Zem, v ktorej je BTC zákonným platidlom, môže byť logicky veľmi atraktívnym sídlom pre kryptomenové spoločnosti. Prezident Bukele okrem toho už dávnejšie naznačil, že ťažiari BTC môžu pre svoje podnikanie čerpať čistú a lacnú zelenú energiu z miestnych vulkánov.

Ako sa zrodil nápad: El Salvádor pomôže ťažiť Bitcoin za pomoci čistej energie z vulkánov

Kampaň propaguje 30-dolárovú investíciu do Bitcoinu

Významný deň chcú osláviť fanúšikovia Bitcoinu aj vyjadrením akejsi spolupatričnosti s El Salvador a to tak, že si kúpia BTC v čiastke 30 dolárov. Táto čiastka zrejme korešponduje so sumou, ktorá bude Salvádorčanom pripísania v BTC na ich peňaženku Chivo. Podporu tejto kampani vyjadrili viaceré známe bitcoinové postavy vrátane šéfa spoločnosti Microstrategy Michaela Saylora. Kampaň sa vo veľkom propaguje aj na Reddite vo vlákne r/Bitcoin, ktoré má 3,3 milióna členov. Autor iniciatívy poznamenal, že ak by každý člen tohto subredditu nakúpil BTC za 30 dolárov, dokopy by sa investovalo do BTC ďalších 100 miliónov USD.

https://twitter.com/michael_saylor/status/1434850362943438852

Nuž a pre zaujímavosť dopĺňame, že BTC za 30 dolárov plánuje kúpiť okrem iných aj najznámejší česko-slovenský kryptoyoutuber Kicom (Bitcoinovej kanál). Pridáte sa aj vy?

https://twitter.com/BitcoinovejKnl/status/1434842055881203716

Krátke zhrnutie

  • El Salvador sa stal prvým štátom, ktorá dal bitcoinu štatút zákonného platidla
  • El Salvador je prvý štát, ktorý priamo kúpil Bitcoin do svojich rezerv
  • El Salvador je prvý štát, ktorý rozdáva BTC svojim občanom

Ďalšie zaujímavé články

Inštitucionálny dopyt po kryptomenách sa oživil! Peniaze idú do Bitcoinu aj altcoinov

Senátorka Warrenová zaostrila na stablecoiny. Kryptomeny považuje za „tieňovú banku“

Nemecký gigant chce ponúkať inštitúciám expozíciu voči Bitcoinu

Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, seznamzpravy.cz

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.