Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ako sa zrodil nápad: El Salvádor pomôže ťažiť Bitcoin za pomoci čistej energie z vulkánov

Článok

El Salvador ťažba
Twitter Nayib Bukele

Necelý deň po schválení zákona o Bitcoine (BTC), ktorým El Salvador legalizoval najznámejšiu kryptomenu ako oficiálne platidlo, čím sa vytvoril nový celosvetový precedens, prichádzajú zo stredoamerickej krajiny ďalšie zaujímavé správy.

Prezident El Salvador Nayjb Bukele totiž na Twitteri informoval, že prezidentovi štátnej elektroenergetickej spoločnosti LaGeo Mynorovi Gilovi nariadil preskúmať možnosti ťaženia bitcoinu veľmi lacnou, 100% čistou a 100% obnoviteľnou energiou zo sopiek, respektíve ich vulkanickej činnosti. To znamená, že krajina by mohla prilákať spoločnosti špecializujúce sa na ťažbu Bitcoinu.

Odporúčame: Ak chcete vedieť viac o zmieňovanom zákone, ktorý je mnohými označovaný za game-changer pre Bitcoin ako taký, prečítajte si tento náš článok

Ako sa zrodila myšlienka

Hoci možno špekulovať, do akej miery je to pravda, prezident Nayib Bukele údajne prišiel k nápadu využívať zelenú energiu, ktorou jeho krajina disponuje, počas včerajšieho rozhovoru s bitcoinerom Nicom Carterom, ktorému sa ako prvému Američanovi podarilo vyspovedať salvádorskú hlavu štátu na bitcoinovú tému. Bukele v rozhovore s Carterom najprv povedal, že El Salvador neuvažuje o aktívnej ťažbe Bitcoinu, no následne uviedol: ,,Môžeme urobiť niečo pre podporu ťažby. A práve teraz myslím na niečo, nad tým som ešte nepremýšľal…”

Bukele následne dodal, že El Salvádor má k dispozícii stovky megawattov nevyužitého potenciálu z geotermálnych zdrojov a je podľa neho lepšie využiť túto energiu priamo, ako ju prepravovať inde. Následne krátko na to už poveril zmieňovaného prezidenta štátnej energetickej spoločnosti, aby preskúmal možnosti. Bukele neskôr ešte doplnil: ,,Každý deň príde nový nápad,” zjavne potešený tým, že prišiel s ďalšou možnosťou, ako prispieť k adopcii Bitocinu v jeho krajine.

Prezident El Salvador neskôr na Twitteri zverejnil video striekajúcej vody zo zeme, ku ktorému dopísal: ,,Naši technici mi práve oznámili, že vykopali nový vrt, ktorý poskytne približne 95 megawattov 100% čistej geotermálnej energie s nulovými emisiami z našich vulkanických sopiek. Začíname dizajnovať kompletný mining hub pre Bitcoin. To čo vidíte vychládať (zo zeme), je čistá vodná para.”

Zaujímavý zdroj energie

El Salvador má podľa informácii portálu Cointelegraph 23 aktívnych sopiek. Spoločnosť LaGeo využíva na získavanie geotermálnej energie sopky v regiónoch Auachapán a Berlín, pričom výstavbu zariadení plánuje aj v oblastiach San Vincente a Chinameca.

Takýto spôsob získavania energie pritom nie je úplne ojedinelý. Napríklad firma Genesis Mining využíva podzemné teplo na Islande na výrobu energie bez emisii uhlíka. Tento druh energie sa produkuje napríklad aj v Afrike.

Možnosť ťažiť Bitcoin v krajine, ktorá ho legalizovala ako platidlo a dokonca za pomoci čistej energie, prichádza podľa mnohých v ideálny čas – v období, kedy sa na Bitcoin sústredí ostrá kritika súvisiaca s jeho neekologickou ťažbou pri využívaní energie zo zdrojov produkujúcich emisie CO2 (najmä uhoľných baní).

Nie všetko je zlato, čo sa blyští?

DeCrypt na druhú stranu upozorňuje na tvrdenia Medzinárodnej finančnej korporácie, z ktorej záverov vyplýva, že El Salvador musí už teraz dovážať do krajiny zhruba 25% energie, ktorú spotrebúva. To naznačuje, že svoje zdroje zrejme nedokáže efektívne využiť.

,,Takmer polovica salvádorských firiem tvrdí, že vysoké náklady na elektrinu sú jednou z najväčších prekážok rastu, pretože zvyšujú ceny výrobkov a služieb.”

Cointelegraph k tomu dopĺňa, že El Salvador produkuje z vulkanických zdrojov zhruba 50% svojej spotrebovanej energie. Štúdie však zároveň naznačujú, že geotermálnu energiu dokáže využiť len na 31% z jeho celkového potenciálu – ktorý predstavuje 544 megawattov. Aktuálne z aktívnych sopiek získava okolo 200 megawattov.

Otázne teda je, či využívanie energie z vulkanických zdrojov na ťažbu Bitcoinu nebude mať negatívny dopad na iné podnikateľské aktivity v krajine. Prezident ťažobnej firmy LaGeo však prezidentovi Bukelemu odkázal “sme pripravení, pán prezident.”

Energia zo sopečnej činnosti je najekologickejšia

,,Získavanie energie zo sopečnej činnosti je jedným z najudržateľnejších spôsobov získavania energie, no aj tak tento spôsob nie je vo svete príliš rozšírený,“ uviedol v rozhovore pre portál energyglobe.cz Vulkanolog Vladimislav Rapprich.

,,Vulkány sú vlastne spôsob, ako sa Zem zbavuje prebytočného tepla. A to, že zariadime, aby to teplo po ceste ešte vykonalo nejakú prácu, tak to je len prejav neplytvania niečoho, čo je tu úplne zadarmo a čo by tu prúdilo tak či tak, uviedol Rapprich, ktorý na otázku, či ide o najekologickejší zdroj energie doplnil: “Stopercentne.“

Reakcie na Twitteri

Na Twitteri sa po medializácii možnosti ťažby Bitcoinu na El Salvador za pomoci stopercentne čistej energie strhli viaceré zaujímavé diskusie. Tie najzaujímavejšie “tweety“ – či už fakticke, alebo úsmevné, priklaldáme nižšie.

https://twitter.com/matthuang/status/1402717211970605058

Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co,

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne